Barcelona stjæler sejr: Modstanderen var bedst

Villarreal var bedst, men Barcelona scorede i slutfasen og snuppede en særdeles snæver sejr i La Liga.



Xavi Hernández hentede lørdag sin anden La Liga-sejr i sin nye rolle som Barcelona-træner.

Det holdt dog hårdt, da klubben var på besøg hos Villarreal i La Liga.

Barcelona var under hårdt pres i slutfasen ved stillingen 1-1, men med tre minutter tilbage scorede Memphis Depay til 2-1, og i overtiden scorede Philippe Coutinho på straffespark til 3-1.

Hjemmeholdet var ellers bedst i store dele af opgøret, og Barcelona havde tydeligt svært ved at sætte noget sammen frem ad banen.

Alligevel lykkedes det altså at hente tre point.

Resultatet rykker dog ikke alverden ved stillingen i den spanske liga. Barcelona er på syvendepladsen med 23 point efter 14 kampe. Villarreal er på 12.-pladsen med 16 point.

Opgøret fik en dramatisk indledning, da Dani Parejo stemplede rutinerede Sergio Busquets på underbenet.

Barcelona-profilen lå længe i græsset, men kom op at stå igen og spillede videre. Parejo slap nærmest sensationelt for en advarsel.

Kort efter blev Villarreal-keeper Geronimo Rulli sendt på overarbejde, da Abde Ezzalzouli steg op til et hjørnespark og satte hovedet på. Rulli reagerede lynhurtigt og vippede kuglen over mål.

Efter godt otte minutter var Gavi millimeter fra at bringe Barcelona i front, da han sendte bolden på stolpen.

Mens Barcelona havde momentum i begyndelsen af opgøret, kom Villarreal bedre og bedre ind i kampen og begyndte at presse Barcelonas defensiv, som indimellem handlede en smule febrilsk. Mål kom der dog ikke før pausen.

Det gjorde der til gengæld ret hurtigt efter pausen.

Frenkie de Jong fik sidste støvle på bolden, efter at Memphis Depay havde sparket til den.

De Jong var placeret tæt under mål, da han trillede bolden over stregen, og situationen blev set grundigt igennem af VAR-dommerne, som til sidst godkendte scoringen.

Det betød dog langtfra, at Barcelona satte sig på kampen. Villarreal tog teten, og det gav pote efter 76 minutter. Hjemmeholdet spillede hurtigt frem ad banen, inden Samuel Chukwueze prikkede bolden i nettet.

Villarreal pressede på for en sejr, men Memphis Depay fik bolden i feltet efter et langt udspark fra keeperen med få minutter igen.

Hollænderen rundede først Rulli i målet og sparkede så bolden mellem benene på en modstander, inden nettet blafrede.

Næsten fire minutter inde i overtiden sendte Philippe Coutinho bolden i mål på straffespark.

/ritzau/





FCK-boss om transfers: ‘Det er virkelig svært’




LIVE

TransferLIVE: West Ham vil have tidl. SL-profil

Afsløring: FC København afviser millionbud

LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!

LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!

LIVE: Skrækkelig lodtrækning for AGF i EL!

Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd

– FCK-stjerne er ‘helt ved siden af sig selv’

Afsløring: FCM sælger Han-beom Lee i kæmpehandel



LIVE

Superliga-LIVE: ‘Ville tro, vi havde tabt sutten’

Ny FCK-stjerne er “klog, smuk og god til engelsk”

OB – Sønderjyske

“Jeg kunne godt mærke, Thomas blev lidt irriteret”

Afsløring: FC København får Markgraf til spotpris



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Gravesen slagter FCK-spiller: Han skal have hjælp

Kæmpe drama: Bombe i Lindstrøm-transfer

Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen

Ekstraregning på 441.942,58 kroner

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Her er AGF, FCK, FCN og FCM’s mulige modstandere

Stor ændring i AGF?

Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel

Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt

Bliver han ved, behøves FCK ingen nyindkøb!

Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok

BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!

Ude af Brøndby-truppen: ‘Afsøger markedet’

Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul

Svinedyr Brøndby-profil kan være fortid

Helenius om kaosdagen i Aston Villa: “Alt ramlede”

Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel

Afsløring: AGF køber Colin Rösler fra Malmö FF