Xavi Hernández hentede lørdag sin anden La Liga-sejr i sin nye rolle som Barcelona-træner.
Det holdt dog hårdt, da klubben var på besøg hos Villarreal i La Liga.
Barcelona var under hårdt pres i slutfasen ved stillingen 1-1, men med tre minutter tilbage scorede Memphis Depay til 2-1, og i overtiden scorede Philippe Coutinho på straffespark til 3-1.
Hjemmeholdet var ellers bedst i store dele af opgøret, og Barcelona havde tydeligt svært ved at sætte noget sammen frem ad banen.
Alligevel lykkedes det altså at hente tre point.
Resultatet rykker dog ikke alverden ved stillingen i den spanske liga. Barcelona er på syvendepladsen med 23 point efter 14 kampe. Villarreal er på 12.-pladsen med 16 point.
Opgøret fik en dramatisk indledning, da Dani Parejo stemplede rutinerede Sergio Busquets på underbenet.
Barcelona-profilen lå længe i græsset, men kom op at stå igen og spillede videre. Parejo slap nærmest sensationelt for en advarsel.
Kort efter blev Villarreal-keeper Geronimo Rulli sendt på overarbejde, da Abde Ezzalzouli steg op til et hjørnespark og satte hovedet på. Rulli reagerede lynhurtigt og vippede kuglen over mål.
Efter godt otte minutter var Gavi millimeter fra at bringe Barcelona i front, da han sendte bolden på stolpen.
Mens Barcelona havde momentum i begyndelsen af opgøret, kom Villarreal bedre og bedre ind i kampen og begyndte at presse Barcelonas defensiv, som indimellem handlede en smule febrilsk. Mål kom der dog ikke før pausen.
Det gjorde der til gengæld ret hurtigt efter pausen.
Frenkie de Jong fik sidste støvle på bolden, efter at Memphis Depay havde sparket til den.
De Jong var placeret tæt under mål, da han trillede bolden over stregen, og situationen blev set grundigt igennem af VAR-dommerne, som til sidst godkendte scoringen.
Det betød dog langtfra, at Barcelona satte sig på kampen. Villarreal tog teten, og det gav pote efter 76 minutter. Hjemmeholdet spillede hurtigt frem ad banen, inden Samuel Chukwueze prikkede bolden i nettet.
Villarreal pressede på for en sejr, men Memphis Depay fik bolden i feltet efter et langt udspark fra keeperen med få minutter igen.
Hollænderen rundede først Rulli i målet og sparkede så bolden mellem benene på en modstander, inden nettet blafrede.
Næsten fire minutter inde i overtiden sendte Philippe Coutinho bolden i mål på straffespark.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Færdig i FC Midtjylland
MEDIE
Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool
INTERVIEW
Ny FC København-stjerne imponerer
MEDIE
Surt show – dumpet!
TRANSFER
Dansker i rekordtransfer
MEDIE
Her er FC Københavns pris på William Clem
TRANSFER
Landet i Danmark – lægetjek tirsdag
LIVE
Superliga-LIVE: FCN skriver med Mikail Schumacher
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni
Danmark har solidt koefficient-udgangspunkt
TRANSFER
Slår transferrekord for Superliga-angriber
INTERVIEW
Er han FCK’s joker i europæisk gyserkamp?
MEDIE
Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub
Peter Graulund med hård Superliga-dom
MEDIE
Jagter dansk landsholdsspiller
TRANSFER
Superliga-retur?
DBU vil granske FIFA-plan
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
EKSKLUSIVT
‘Jeg kan se Olti på den højeste hylde’
TRANSFER
Her er Andreas Skov Olsens nye klub
TRANSFER
Transferjournalist med Nørgaard-melding
TOPNYHED
Tonni Adamsen stjæler overskrifter
TOPNYHED
‘Han er et af Europas største angrebstalenter’
TRANSFER
Bekræfter: Salah-transfer droppet
TOPNYHED
Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding
MEDIE
Har budt en milliard
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: FCM-angriber var svineheldig!
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
‘Hele Europa længes efter dette supertalent’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub
Voldsom kritik af FIFAs planer
TOPNYHED
