Barca kollapser og taber skridt i spansk titelræs

Barcelona havde kurs mod sejr og førsteplads i La Liga, men to mål af Granada i anden halvleg spolerede det.



FC Barcelona missede torsdag en gylden mulighed for at spille sig til tops i La Liga.

Lionel Messi sendte ellers planmæssigt hjemmeholdet foran 1-0 på Camp Nou mod Granada, men to mål af gæsterne i anden halvleg spolerede cataloniernes drømme.

Det er første gang nogensinde, at det lykkes for Granada at få point med hjem fra Barcelonas mægtige hjemmebane.

Resultatet betyder, at Barcelona forbliver på tredjepladsen i den tætte tabel med 71 point. Det er samme antal som Real Madrid, der dog er bedre indbyrdes. Atlético Madrid topper tabellen med 73 point.

Det er blot tredje gang i 18 ligakampe i 2021, at FC Barcelona ikke vinder.

Der resterer fem spillerunder i La Liga, og Barcelona skal blandt andet møde Atlético Madrid 8. maj.

Ronald Koemans mandskab sad på stort set alt spillet i torsdagens kamp på Camp Nou.

Der skulle dog gå mere end 20 minutter, før den dominerende boldbesiddelse blev vekslet til mål. Det stod Messi for.

Antoine Griezmann tog bolden med efter en flot vending og satte forsvaret af, inden han med perfekt timing fandt argentineren, der havde sneget sig over på venstrekanten og sikkert satte bolden i mål i det lange hjørne.

Trods et par store Barcelona-chancer efterfølgende var det første halvlegs eneste scoring.

Alt tydede på, at Barcelona ville udbygge føringen yderligere i anden halvleg. Koemans tropper var i total kontrol, men det lykkedes aldrig at lukke kampen.

I stedet udnyttede Granada effektivt sine få muligheder.

Angriberen Darwin Machis blev spillet i dybden og sendte flot bolden ind bag Marc-André ter Stegen i Barcelona-målet.

Machis var tæt på offside, men holdt sig på den rigtige side af forsvarslinjen. Det var Koeman dog ikke enig i, og Barcelona-træneren brokkede sig til et rødt kort.

Fra tilskuerpladserne kunne han se sit hold falde sammen, da Jorge Molina med godt ti minutter igen gjorde det til 2-1 til Granada. Molina var helt fri i feltet og headede bolden i mål efter et indlæg.

Martin Braithwaite var ikke med for Barcelona. Danskeren døjer stadig med den ankelskade, han pådrog sig under en træning i sidste uge.

/ritzau/





Taget på sengen: Sådan fik Thomas Mikkelsen besked




LIVE

TransferLIVE: Tager tykt pis på FC Barcelona

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub

Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs

Afsløring: Har fået løbepas af Brøndby

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub

Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge

Afsløring: FCN køber rekorddyrt kæmpetalent



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Forlader AGF – her er hans nye klub

Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

Roony vil væk



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

Mæhle kan hentes for spotpris

Tidl. Viborg-stjerne kan vende tilbage til Danmark

United nærmer sig stjernespiller – her er prisen

AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Brøndby-salg på vej – forventer det sker inden VM

Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser

Slut med Slot? Han er favorit til at overtage

Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen

Husker du FCM-stjernen Sparv? Scorer nyt stort job

Forhandler om Albert Grønbæk

Thomas Mikkelsen skuffet: Her er hans reaktion

Her er FCKs mulige modstandere i Conference League

Erik ten Hag jagter dansker

Højlund får ny stjernetræner i Napoli

FCN bør hente disse to tidl. landsholdsspillere

Dansker vil sælges – storklub står klar i kulissen



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Afsløring: Brøndby i dialog med Thomas Nørgaard

PSG – Arsenal