Barca kollapser og taber skridt i spansk titelræs

Barcelona havde kurs mod sejr og førsteplads i La Liga, men to mål af Granada i anden halvleg spolerede det.



FC Barcelona missede torsdag en gylden mulighed for at spille sig til tops i La Liga.

Lionel Messi sendte ellers planmæssigt hjemmeholdet foran 1-0 på Camp Nou mod Granada, men to mål af gæsterne i anden halvleg spolerede cataloniernes drømme.

Det er første gang nogensinde, at det lykkes for Granada at få point med hjem fra Barcelonas mægtige hjemmebane.

Resultatet betyder, at Barcelona forbliver på tredjepladsen i den tætte tabel med 71 point. Det er samme antal som Real Madrid, der dog er bedre indbyrdes. Atlético Madrid topper tabellen med 73 point.

Det er blot tredje gang i 18 ligakampe i 2021, at FC Barcelona ikke vinder.

Der resterer fem spillerunder i La Liga, og Barcelona skal blandt andet møde Atlético Madrid 8. maj.

Ronald Koemans mandskab sad på stort set alt spillet i torsdagens kamp på Camp Nou.

Der skulle dog gå mere end 20 minutter, før den dominerende boldbesiddelse blev vekslet til mål. Det stod Messi for.

Antoine Griezmann tog bolden med efter en flot vending og satte forsvaret af, inden han med perfekt timing fandt argentineren, der havde sneget sig over på venstrekanten og sikkert satte bolden i mål i det lange hjørne.

Trods et par store Barcelona-chancer efterfølgende var det første halvlegs eneste scoring.

Alt tydede på, at Barcelona ville udbygge føringen yderligere i anden halvleg. Koemans tropper var i total kontrol, men det lykkedes aldrig at lukke kampen.

I stedet udnyttede Granada effektivt sine få muligheder.

Angriberen Darwin Machis blev spillet i dybden og sendte flot bolden ind bag Marc-André ter Stegen i Barcelona-målet.

Machis var tæt på offside, men holdt sig på den rigtige side af forsvarslinjen. Det var Koeman dog ikke enig i, og Barcelona-træneren brokkede sig til et rødt kort.

Fra tilskuerpladserne kunne han se sit hold falde sammen, da Jorge Molina med godt ti minutter igen gjorde det til 2-1 til Granada. Molina var helt fri i feltet og headede bolden i mål efter et indlæg.

Martin Braithwaite var ikke med for Barcelona. Danskeren døjer stadig med den ankelskade, han pådrog sig under en træning i sidste uge.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Andreas Cornelius skadet

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Brøndby IF – AGF

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem

FC Nordsjælland – FC Midtjylland

Ruben Amorim favorit til dette job

Silkeborg IF – FC København



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’

Monstersalg: FC København-boss jubler

Iran kommer med krav før VM

– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler

Barcelona – Real Madrid

Hjulmand og co. taber stort skridt

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’

Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

City holder liv i mesterskabsdrømmen

De er tilbage i Superligaen

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Atletico Madrid interesseret i dansker

Nyd Superliga-profil nu! Snart sælges han dyrt