Den tidligere FC Barcelona-præsident Josep Maria Bartomeu er midlertidigt blevet løsladt. Det blev besluttet af en dommer i en spansk retssal tirsdag.
Bartomeu, som var præsident fra 2014 til 2020, blev arresteret mandag, og han valgte tirsdag ikke at udtale sig.
Dommeren tilod at løslade Bartomeu, mens efterforskningen fortsat er i gang. Det skriver nyhedsbureauet AFP.
Også Bartomeus tidligere rådgiver Jaume Masferrer er løsladt tirsdag, efter at han heller ikke ønskede at sige noget i sagen.
To andre personer blev løsladt mandag aften. Det drejer sig om administrerende direktør Oscar Grau og chefen for klubbens juridiske afdeling, Roman Gomez Ponti, som også blev anholdt mandag
Det skete, efter at politiet gennemførte en razzia mod Barcelonas administrationsbygninger på Camp Nou inden klubbens kommende præsidentvalg på søndag.
Razziaen er ifølge AFP relateret til den såkaldte “Barcagate”.
Bartomeu er beskyldt for at have brugt pr-bureauet I3 Ventures til at oprette en lang række falske profiler på sociale medier, så profilerne kunne bruges til blandt andet at svine Lionel Messi og andre stjernespillere til.
Også ekspræsident og nuværende præsidentkandidat Joan Laporta og tidligere succestræner Josep Guardiola var i skudlinjen for den koordinerede kritik på sociale medier.
I3 Ventures var hyret af Barcelona til at promovere klubben på sociale medier, men aftalen med selskabet blev opsagt, dagen efter at anklagerne om en smædekampagne kom frem. Forløbet udspillede sig i februar sidste år.
I3 Ventures skulle samlet have fået udbetalt en million euro fra FC Barcelona. Betalingen var angiveligt delt op i seks, så fakturaerne hver for sig var af så lave beløb, at de ikke krævede en godkendelse af klubbens bestyrelse.
Klubben har tidligere sagt, at der ikke var hold i anklagerne om et misbrug af pr-bureauet.
På sin hjemmeside bekræftede Barcelona mandag, at razziaen blev gennemført som en del af efterforskningen af en sag om sociale medier.
– Barcelona har tilbudt at samarbejde fuldt ud med myndighederne for at hjælpe med at få fakta på plads i efterforskningen, skriver klubben blandt andet.
Bartomeu afgik som præsident i oktober. Klubben skal vælge ny præsident på søndag.
/ritzau/
LIVE
LIVE: AaB ydmyget i 1. Division – se målene her
NYHEDER
Interessant transfermelding fra Christian Eriksen
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
HELT VILDT
På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’
EKSKLUSIVT
Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney
NYHEDER
Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’
NYHEDER
TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
EKSKLUSIVT
– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby
TRANSFER
Osula til storklub for vildt millionbeløb?
NYHEDER
AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’
FANKLUBBEN
Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
NYHEDER
– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!
NYHEDER
FC København sælger Nathan Trott
NYHEDER
Real Madrid giver millionbøde til slagsbrødre
OPTAKT
Barcelona – Real Madrid
AVIS
Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
INTERVIEW
1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’
NYHEDER
Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’
INTERVIEW
– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..
MEDIE
Stor interesse – FC København kan miste stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg
MEDIE
Medie bringer Neestrup i spil til topklub
Norge holder vejret: Må han ikke spille til VM?
EKSKLUSIVT
Dansker forlod AGF: Nu drømmer han stort i Sverige
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
EKSKLUSIVT
Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’
TRANSFER
Stort medie: Arsenal undersøger Froholdt-skifte
STORT INTERVIEW
Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
NYHEDER
