Løslod Barca-ekspræsident: Undersøgelse fortsætter

En dommer løslod den tidligere Barcelona-præsident Josep Maria Bartomeu, mens efterforskningen fortsætter.



Den tidligere FC Barcelona-præsident Josep Maria Bartomeu er midlertidigt blevet løsladt. Det blev besluttet af en dommer i en spansk retssal tirsdag.

Bartomeu, som var præsident fra 2014 til 2020, blev arresteret mandag, og han valgte tirsdag ikke at udtale sig.

Dommeren tilod at løslade Bartomeu, mens efterforskningen fortsat er i gang. Det skriver nyhedsbureauet AFP.

Også Bartomeus tidligere rådgiver Jaume Masferrer er løsladt tirsdag, efter at han heller ikke ønskede at sige noget i sagen.

To andre personer blev løsladt mandag aften. Det drejer sig om administrerende direktør Oscar Grau og chefen for klubbens juridiske afdeling, Roman Gomez Ponti, som også blev anholdt mandag

Det skete, efter at politiet gennemførte en razzia mod Barcelonas administrationsbygninger på Camp Nou inden klubbens kommende præsidentvalg på søndag.

Razziaen er ifølge AFP relateret til den såkaldte “Barcagate”.

Bartomeu er beskyldt for at have brugt pr-bureauet I3 Ventures til at oprette en lang række falske profiler på sociale medier, så profilerne kunne bruges til blandt andet at svine Lionel Messi og andre stjernespillere til.

Også ekspræsident og nuværende præsidentkandidat Joan Laporta og tidligere succestræner Josep Guardiola var i skudlinjen for den koordinerede kritik på sociale medier.

I3 Ventures var hyret af Barcelona til at promovere klubben på sociale medier, men aftalen med selskabet blev opsagt, dagen efter at anklagerne om en smædekampagne kom frem. Forløbet udspillede sig i februar sidste år.

I3 Ventures skulle samlet have fået udbetalt en million euro fra FC Barcelona. Betalingen var angiveligt delt op i seks, så fakturaerne hver for sig var af så lave beløb, at de ikke krævede en godkendelse af klubbens bestyrelse.

Klubben har tidligere sagt, at der ikke var hold i anklagerne om et misbrug af pr-bureauet.

På sin hjemmeside bekræftede Barcelona mandag, at razziaen blev gennemført som en del af efterforskningen af en sag om sociale medier.

– Barcelona har tilbudt at samarbejde fuldt ud med myndighederne for at hjælpe med at få fakta på plads i efterforskningen, skriver klubben blandt andet.

Bartomeu afgik som præsident i oktober. Klubben skal vælge ny præsident på søndag.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Brøndby melder udsolgt på en time

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Bischoff-comeback? Nu er han fyret

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Fortryder FC Barcelona-transfer

Færdig: Nu er han rejst til København

Jess Thorup indlagt

Roy Keane slagter dansk stjerne



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans

Østrig og Kroatien udtager Superliga-spillere

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Gift Links chokeret: ‘Jakob kom og tyssede på os’

160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

Daniel Carvajal færdig i Real Madrid

Rundens hold i Superligaen – 32. runde

Dansk stortalents værdi eksploderer

Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!

“Brøndby er skræddersyet til ham”

Hold nu kæft, hvor er han god!



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

I dialog – stor klub vil have denne dansker

Så er det officielt