Efter syv ligasejre i streg kom FC Barcelona lørdag ned på jorden.
2-4 tabte det spanske førerhold i Pamplona, hvor Osasuna perfekt eksekverede en taktik baseret på en solid defensiv og knivskarpe kontrastød.
Opgøret var Barcelonas femte på 14 dage, og med et opgør mod Young Boys i Champions League forude roterede cheftræner Hans Flick markant i sin opstilling. Og det satte sit præg på en meget blodfattig præstation i især første halvleg.
Barcelona er trods nederlaget også tophold i La Liga efter denne runde. Men ærkerivalen Real Madrid kan med sejr i derbyet mod Atlético Madrid søndag spillede sig inden for ét points afstand.
Osasuna gav i første halvleg en lektion i eminent kontraspil.
Barcelona, som fortsat må undvære skadede Andreas Christensen, havde således bolden klart mest, men værterne var bedst til udnytte deres muligheder.
Efter 18 minutter slog Osasuna kontra efter et boldtab på midten af banen, og kantspilleren Bryan Zaragoza smed kuglen i feltet, hvor kroatiske Ante Budimir steg til vejrs og pandede den i nettet til 1-0.
Ti minutter senere var den gal igen efter et boldtab på midten.
Zaragoza blev sendt af sted i dybden og udklasserede med en fiks detalje Inaki Pena, der er vikar for den nyligt langtidsskadede Marc-André ter Stegen, og trillede bolden i det tomme net til 2-0.
Barcelona havde store problemer med at nedbryde hjemmeholdets kompakte defensiv, men efter 53 minutter lykkedes det alligevel efter stor hjælp fra Osasuna-keeper Sergio Herrera.
Først smed han bolden ud i fødderne på venstreback Gerard Martin, og efterfølgende fumlede han gevaldigt og lod Pau Victors svage afslutning passere sig.
Hansi Flick smed efterfølgende profilerne Lamine Yamal og Raphinha i aktion fra bænken, og det så i en periode ud til at vippe kampen over i Barcelonas favør.
Men Sergio Herrera revancherede sig med flere gode redninger, og efter 71 minutter både skaffede og omsatte Budimir et straffespark til 3-1.
Målet tog brodden af Barcelonas pres, og efter 85 minutter faldt det helt sammen for catalonierne. Abel Bretones brød en truende kontra og tæskede uden for feltet bolden ind bag Inaki Pena.
Lamine Yamal understregede med en flot reducering efter 89 minutter, at han trods sine blot 17 år allerede tilhører verdenseliten. Men det var for lidt og for sent for Barcelona.
Sejren var Osasunas første over Barcelona på hjemmebane siden februar 2012.
/ritzau/

TransferLIVE: Hillerød henter landsholdsspiller

Engelsk profil kan afløse Ramus Højlund

Skandale! I har givet op, DBU

Vilde omstændigheder kan bremse Bo Henriksen

FC København-handel er gået i hårdknude

– Christian Eriksen vil være et gigantisk scoop

Afvist af United

Brøndby-scoop? ‘Jeg tror, han bliver en succes’

Rekordtransfer: ‘CV’ var ikke glad, da jeg ringede

Afsløring: Brøndby forhandler med West Ham

Overrasket over Nørgaard-salg: ‘Jeg er knust’

Her er Tour-stjernernes forhold til fodbold

Hård AGF-afsked

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’

‘Ukendt diamant’ til Real Madrid?

Jagter tidligere Superliga-stjerne

Afsløring: Brøndby nærmer sig ny stopper

Enighed – scorer kongeløn i Bayern München

Kold krig i ni måneder

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Brentford-boss: Jeg er så glad på hans vegne

Overraskende Christian Eriksen-skifte?

Superliga-comeback? ‘Han vil gerne hjem’

Transfernyt: OB henter tysk angriber

Medvirkede det til Röslers fyring i AGF?

Bekræftet – nu er FC København-emne gratis

Stjerne til Wrexham? ‘Han ville score en masse’

Afsløring: Horsens i millionhandel

På vej væk fra Vejle – i forhandlinger

De viser Brøndby og FCM i Europa

– Det virker bare lidt mærkeligt

Afsløring: Bombe – FCK tilbyder Mat Ryan kontrakt

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler

Chelsea-træner i hårdt angreb: Det er ikke fodbold

Afsløring: Byder 25 millioner på dansk målræv

Transferkup: ‘Meget stærk transfer’

FC København-keeper er skadet – Moukoko må vente

Afviser millionbud fra Superliga-klub

Afsløring: Louka Prip skifter til topklub

Kan koste Liverpool 611 mio. at købe ham tilbage

Superliga-transfer? Afskriver Onugkha

Er han FCK’s Froholdt-afløser?

‘PC’ står klar med 112 millioner kroner

Fiasko: Holger Rune ude af Wimbledon

Hvalfangere indtager Bergen

Tæt på FC København-exit

Lionel Messi ydmyget i gensyn med PSG

Midt i omstridt sag – Ajax-dansker tæt på skifte

Monstertransfer: ‘Vanvittigt beløb’

Agent kommenterer vild historie om Ajax-dansker

Meningitisramt stjerne er overraskende klar til EM

Legende bekymret for Xabi Alonsos planer

‘Victor Kristiansen kan ende i Sunderland’

Delaney spillede nøglerolle

Bekræftet: Henter Andrew Hjulsager