Barcelona ydmyget på udebane

Osasuna var knivskarpe i kontraspillet, da holdet lørdag overraskende stort med 4-2 over Barcelona.



Efter syv ligasejre i streg kom FC Barcelona lørdag ned på jorden.

2-4 tabte det spanske førerhold i Pamplona, hvor Osasuna perfekt eksekverede en taktik baseret på en solid defensiv og knivskarpe kontrastød.

Opgøret var Barcelonas femte på 14 dage, og med et opgør mod Young Boys i Champions League forude roterede cheftræner Hans Flick markant i sin opstilling. Og det satte sit præg på en meget blodfattig præstation i især første halvleg.

Barcelona er trods nederlaget også tophold i La Liga efter denne runde. Men ærkerivalen Real Madrid kan med sejr i derbyet mod Atlético Madrid søndag spillede sig inden for ét points afstand.

Osasuna gav i første halvleg en lektion i eminent kontraspil.

Barcelona, som fortsat må undvære skadede Andreas Christensen, havde således bolden klart mest, men værterne var bedst til udnytte deres muligheder.

Efter 18 minutter slog Osasuna kontra efter et boldtab på midten af banen, og kantspilleren Bryan Zaragoza smed kuglen i feltet, hvor kroatiske Ante Budimir steg til vejrs og pandede den i nettet til 1-0.

Ti minutter senere var den gal igen efter et boldtab på midten.

Zaragoza blev sendt af sted i dybden og udklasserede med en fiks detalje Inaki Pena, der er vikar for den nyligt langtidsskadede Marc-André ter Stegen, og trillede bolden i det tomme net til 2-0.

Barcelona havde store problemer med at nedbryde hjemmeholdets kompakte defensiv, men efter 53 minutter lykkedes det alligevel efter stor hjælp fra Osasuna-keeper Sergio Herrera.

Først smed han bolden ud i fødderne på venstreback Gerard Martin, og efterfølgende fumlede han gevaldigt og lod Pau Victors svage afslutning passere sig.

Hansi Flick smed efterfølgende profilerne Lamine Yamal og Raphinha i aktion fra bænken, og det så i en periode ud til at vippe kampen over i Barcelonas favør.

Men Sergio Herrera revancherede sig med flere gode redninger, og efter 71 minutter både skaffede og omsatte Budimir et straffespark til 3-1.

Målet tog brodden af Barcelonas pres, og efter 85 minutter faldt det helt sammen for catalonierne. Abel Bretones brød en truende kontra og tæskede uden for feltet bolden ind bag Inaki Pena.

Lamine Yamal understregede med en flot reducering efter 89 minutter, at han trods sine blot 17 år allerede tilhører verdenseliten. Men det var for lidt og for sent for Barcelona.

Sejren var Osasunas første over Barcelona på hjemmebane siden februar 2012.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: PL-klub henter enormt forsvarstalent

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

Tullberg før stort salg: Ligger på en højere værdi

Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer

Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob



LIVE

Superliga-LIVE: Til lægestjek i Brøndby

Transfer på vej: AGF vil score millioner

Spilleroprør i OB? ‘Den krydrede udlægning’

Tottenham-flop i stor transfer

Her er FC Københavns vej i Europa

Franco Baresi er død



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

Har FCM et problem? Mike Tullberg afviser

Er de også færdige i OB?



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger

Her er FCK’s næste modstander i Europa

AGF i Europa: De venter i næste runde

Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring

Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet

De vil have Jelert

‘En trøstepræmie af en turnering’

Svigtede FCM! Har han ikke lært noget fra sidst?

Bombe i England: Eddie Howe færdig i Newcastle

‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Vildt Superliga-rygte afvises

Stort nedbrud: Chefredaktør siger undskyld

Her er FC Nordsjællands vej i Europa

Her kan du se FC Midtjylland mod Besiktas