Barcelona ydmyget på udebane

Osasuna var knivskarpe i kontraspillet, da holdet lørdag overraskende stort med 4-2 over Barcelona.



Efter syv ligasejre i streg kom FC Barcelona lørdag ned på jorden.

2-4 tabte det spanske førerhold i Pamplona, hvor Osasuna perfekt eksekverede en taktik baseret på en solid defensiv og knivskarpe kontrastød.

Opgøret var Barcelonas femte på 14 dage, og med et opgør mod Young Boys i Champions League forude roterede cheftræner Hans Flick markant i sin opstilling. Og det satte sit præg på en meget blodfattig præstation i især første halvleg.

Barcelona er trods nederlaget også tophold i La Liga efter denne runde. Men ærkerivalen Real Madrid kan med sejr i derbyet mod Atlético Madrid søndag spillede sig inden for ét points afstand.

Osasuna gav i første halvleg en lektion i eminent kontraspil.

Barcelona, som fortsat må undvære skadede Andreas Christensen, havde således bolden klart mest, men værterne var bedst til udnytte deres muligheder.

Efter 18 minutter slog Osasuna kontra efter et boldtab på midten af banen, og kantspilleren Bryan Zaragoza smed kuglen i feltet, hvor kroatiske Ante Budimir steg til vejrs og pandede den i nettet til 1-0.

Ti minutter senere var den gal igen efter et boldtab på midten.

Zaragoza blev sendt af sted i dybden og udklasserede med en fiks detalje Inaki Pena, der er vikar for den nyligt langtidsskadede Marc-André ter Stegen, og trillede bolden i det tomme net til 2-0.

Barcelona havde store problemer med at nedbryde hjemmeholdets kompakte defensiv, men efter 53 minutter lykkedes det alligevel efter stor hjælp fra Osasuna-keeper Sergio Herrera.

Først smed han bolden ud i fødderne på venstreback Gerard Martin, og efterfølgende fumlede han gevaldigt og lod Pau Victors svage afslutning passere sig.

Hansi Flick smed efterfølgende profilerne Lamine Yamal og Raphinha i aktion fra bænken, og det så i en periode ud til at vippe kampen over i Barcelonas favør.

Men Sergio Herrera revancherede sig med flere gode redninger, og efter 71 minutter både skaffede og omsatte Budimir et straffespark til 3-1.

Målet tog brodden af Barcelonas pres, og efter 85 minutter faldt det helt sammen for catalonierne. Abel Bretones brød en truende kontra og tæskede uden for feltet bolden ind bag Inaki Pena.

Lamine Yamal understregede med en flot reducering efter 89 minutter, at han trods sine blot 17 år allerede tilhører verdenseliten. Men det var for lidt og for sent for Barcelona.

Sejren var Osasunas første over Barcelona på hjemmebane siden februar 2012.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Hård dom over Kvistgaarden

Usikker på Chido Obi-transfer

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt

Spændende melding

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Zorniger fremhæver transfervindue

Storroser 18-årig FCK-spiller

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Brasilien – Japan

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Flyamok – så meget udleder FIFA-boss’ rejser

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

De vil have Gaaei – her er prisen

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri