Den tidligere danske landsholdsspiller Bashkim Kadrii vendte denne sommer tilbage fra et succesfuldt lejeophold i Randers FC, men indtil videre ligner det ikke, at Bashkim Kadrii har meget sportslige fremtid i FC København.
Offensivspilleren indgik ellers på lige fod med de andre spillere i opstarten, men da der begyndte at kommende gældende kampe, gled Kadrii så småt ud af holdet. Og i de sidste par kampe har han slet ikke været i truppen.
Derfor gør han ikke overraskende sig også nogle overvejelser om fremtiden.
– Man kan se, at jeg ikke har spillet i starten, så vi kigger og ser, om der er en mulighed for, at der kan ske et eller andet, ellers har jeg stadig kontrakt her. Det er svært at sige, hvad der sker, måske sker der et eller andet, måske ikke, siger Bashkim Kadrii.
Noget, der dog ikke kommer til at ske denne gang, er, at han skifter på en lejeaftale. Det er enten FC København eller et permanent skifte væk fra FCK. Umiddelbart lyder det dog ikke til, at der er en afklaring lige med det samme.
– Det er svært at sige. Det skal være det rigtige på flere punkter. Jeg er også kommet lidt op i alderen, så det hele skal matche. Vi må se, hvad der sker, siger han.
Den 27-årige dansker indikerer, at han allerede ved at vende tilbage til FCK vidste, at det kunne være svært at komme tilbage i varmen.
– Jeg ved ikke, hvor meget jeg havde forventet, men man er da selvfølgelig altid skuffet, når man ikke spiller. Jeg kendte sitautionen og vidste nogenlunde, hvordan det ville foregå. Vi må se, om det bliver herhjemme, i udlandet eller her (karrieren fortsætter, red.), siger Bashkim Kadrii.
Kadrii har et halvt år igen af sin aftale i FC København.
LIVE
TransferLIVE: Transferbombe i Tottenham?
TOPNYHED
– Det er overraskende, siger ekspert om FCK
TOPNYHED
Klar transfermelding
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend
Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’
TRANSFER
Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
AVIS
Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne
NYHEDER
Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
HELT VILDT
Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers
AVIS
‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
Uruguay slider sig til uafgjort
Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’
MEDIE
VM-chok: Krisemøde – kan fyres efter én kamp
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
‘Endelig’: Kæmpe medie hylder VM-dansker
OPTAKT
Østrig – Jordan
Iran og New Zealand deler
NYHEDER
FC Midtjylland henter assistent i Superliga-klub
MEDIE
Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København forlænger med Fetterlein
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Morten Karlsen er ny U19-landstræner
OPTAKT
Frankrig – Senegal
Roser Superliga-klub: Godt set!
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Storklubber i kø for et af VM’s største talenter
EKSKLUSIVT
