Bashkim Kadrii overvejer situationen: Måske sker der et eller andet

Offensivspilleren fra FC København har ikke spillet indtil videre i denne sæson, selv om han i opstarten indgik på lige fod med de andre i truppen. Det får ham til at overveje fremtiden.



Den tidligere danske landsholdsspiller Bashkim Kadrii vendte denne sommer tilbage fra et succesfuldt lejeophold i Randers FC, men indtil videre ligner det ikke, at Bashkim Kadrii har meget sportslige fremtid i FC København.

Offensivspilleren indgik ellers på lige fod med de andre spillere i opstarten, men da der begyndte at kommende gældende kampe, gled Kadrii så småt ud af holdet. Og i de sidste par kampe har han slet ikke været i truppen.

Derfor gør han ikke overraskende sig også nogle overvejelser om fremtiden.

– Man kan se, at jeg ikke har spillet i starten, så vi kigger og ser, om der er en mulighed for, at der kan ske et eller andet, ellers har jeg stadig kontrakt her. Det er svært at sige, hvad der sker, måske sker der et eller andet, måske ikke, siger Bashkim Kadrii.

Noget, der dog ikke kommer til at ske denne gang, er, at han skifter på en lejeaftale. Det er enten FC København eller et permanent skifte væk fra FCK. Umiddelbart lyder det dog ikke til, at der er en afklaring lige med det samme.

– Det er svært at sige. Det skal være det rigtige på flere punkter. Jeg er også kommet lidt op i alderen, så det hele skal matche. Vi må se, hvad der sker, siger han.

Den 27-årige dansker indikerer, at han allerede ved at vende tilbage til FCK vidste, at det kunne være svært at komme tilbage i varmen.

– Jeg ved ikke, hvor meget jeg havde forventet, men man er da selvfølgelig altid skuffet, når man ikke spiller. Jeg kendte sitautionen og vidste nogenlunde, hvordan det ville foregå. Vi må se, om det bliver herhjemme, i udlandet eller her (karrieren fortsætter, red.), siger Bashkim Kadrii.

Kadrii har et halvt år igen af sin aftale i FC København.





Superliga-LIVE: Vanvittig scoring!




LIVE

TransferLIVE: Præsenterer tidl. Superliga-profil

Silkeborg IF – FC København

Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul

Tidl. FCK-komet blomster igen efter sandt helvede

Ekstraregning på 441.942,58 kroner

Svinedyr Brøndby-profil kan være fortid

Afsløring: Adam Daghim til lægetjek i kæmpe handel

FCK meldes på jagt efter landsholdsspiller



LIVE

Superliga-LIVE: Vanvittig scoring!

BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!

Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen

Farzam: Nørgaard er Brøndbys vigtigste signing

Eriksen spottet – nu er der nyt



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Kæmpe transfer under opsejling

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel

Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning

Stor ændring i AGF?

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Brøndby IF – Viborg FF

Christian Nørgaard tæt på skifte

Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte

Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse

Ordet “bestikkelse” blev brugt

Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen

‘Det ville være en katastrofe af rang’

Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

FC Midtjylland – AC Horsens

Ingen klausul i FC København-aftale

FC Nordsjælland – Randers FC



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Kom i gang, ‘CV’ – AGF mangler tre spillere

60 år: Her er Troels Bechs mest suveræne citater