Den tidligere danske landsholdsspiller Bashkim Kadrii vendte denne sommer tilbage fra et succesfuldt lejeophold i Randers FC, men indtil videre ligner det ikke, at Bashkim Kadrii har meget sportslige fremtid i FC København.
Offensivspilleren indgik ellers på lige fod med de andre spillere i opstarten, men da der begyndte at kommende gældende kampe, gled Kadrii så småt ud af holdet. Og i de sidste par kampe har han slet ikke været i truppen.
Derfor gør han ikke overraskende sig også nogle overvejelser om fremtiden.
– Man kan se, at jeg ikke har spillet i starten, så vi kigger og ser, om der er en mulighed for, at der kan ske et eller andet, ellers har jeg stadig kontrakt her. Det er svært at sige, hvad der sker, måske sker der et eller andet, måske ikke, siger Bashkim Kadrii.
Noget, der dog ikke kommer til at ske denne gang, er, at han skifter på en lejeaftale. Det er enten FC København eller et permanent skifte væk fra FCK. Umiddelbart lyder det dog ikke til, at der er en afklaring lige med det samme.
– Det er svært at sige. Det skal være det rigtige på flere punkter. Jeg er også kommet lidt op i alderen, så det hele skal matche. Vi må se, hvad der sker, siger han.
Den 27-årige dansker indikerer, at han allerede ved at vende tilbage til FCK vidste, at det kunne være svært at komme tilbage i varmen.
– Jeg ved ikke, hvor meget jeg havde forventet, men man er da selvfølgelig altid skuffet, når man ikke spiller. Jeg kendte sitautionen og vidste nogenlunde, hvordan det ville foregå. Vi må se, om det bliver herhjemme, i udlandet eller her (karrieren fortsætter, red.), siger Bashkim Kadrii.
Kadrii har et halvt år igen af sin aftale i FC København.
LIVE
TransferLIVE: United henter Premier League-målmand
TOPNYHED
Norsk ekspert håner Danmark
MEDIE
Juventus jagter dansker – koster 135 mio.
MEDIE
Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne
– Det vil være VM’s største overraskelse!
TRANSFER
Sønderjyske sælger profil
LIVE
VM-LIVE: Følg braget mellem Frankrig og Marokko
EKSKLUSIVT
Superligaen er knækket
NYHEDER
FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
TRANSFER
Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg
MEDIE
Nu har FCM-profil skrevet under med ny klub
TOPNYHED
Christian Eriksen skal genoptræne i Danmark
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Bekræfter dansk kæmpetransfer
AVIS
PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.
OPTAKT
Frankrig – Marokko
MEDIE
Scorer heftig lønstigning
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: En kæmpe overpræstation
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
Ude på ubestemt tid af personlige årsager
EKSKLUSIVT
‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’
MEDIE
Ingen Brøndby? Overraskende transfermelding
Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber
TRANSFER
Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub
Knuser transferrekord
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne
INTERVIEW
Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Arbejder på Brøndby-exit
Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser
NYHEDER
Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job
EKSKLUSIVT
