Den tidligere danske landsholdsspiller Bashkim Kadrii vendte denne sommer tilbage fra et succesfuldt lejeophold i Randers FC, men indtil videre ligner det ikke, at Bashkim Kadrii har meget sportslige fremtid i FC København.
Offensivspilleren indgik ellers på lige fod med de andre spillere i opstarten, men da der begyndte at kommende gældende kampe, gled Kadrii så småt ud af holdet. Og i de sidste par kampe har han slet ikke været i truppen.
Derfor gør han ikke overraskende sig også nogle overvejelser om fremtiden.
– Man kan se, at jeg ikke har spillet i starten, så vi kigger og ser, om der er en mulighed for, at der kan ske et eller andet, ellers har jeg stadig kontrakt her. Det er svært at sige, hvad der sker, måske sker der et eller andet, måske ikke, siger Bashkim Kadrii.
Noget, der dog ikke kommer til at ske denne gang, er, at han skifter på en lejeaftale. Det er enten FC København eller et permanent skifte væk fra FCK. Umiddelbart lyder det dog ikke til, at der er en afklaring lige med det samme.
– Det er svært at sige. Det skal være det rigtige på flere punkter. Jeg er også kommet lidt op i alderen, så det hele skal matche. Vi må se, hvad der sker, siger han.
Den 27-årige dansker indikerer, at han allerede ved at vende tilbage til FCK vidste, at det kunne være svært at komme tilbage i varmen.
– Jeg ved ikke, hvor meget jeg havde forventet, men man er da selvfølgelig altid skuffet, når man ikke spiller. Jeg kendte sitautionen og vidste nogenlunde, hvordan det ville foregå. Vi må se, om det bliver herhjemme, i udlandet eller her (karrieren fortsætter, red.), siger Bashkim Kadrii.
Kadrii har et halvt år igen af sin aftale i FC København.
LIVE
LIVE: FCK uden to profiler mod Braga
Revser AGF: ‘Det er bare dårlig research’
Isaksen afslører glippet skifte: ‘Havde sagt ja’
‘Hjerteskærende – han er en skygge af sig selv’
Manchester City får bank af PSG
– Så er han nok færdig Manchester United!
Superliga-profil spår dansk Europa-nedtur
INTERVIEW Vild med Adamsen: ‘De troede, det var urealistisk’
EKSPERT
‘Han har altid været et problem for Portugal’
Poulsen i landsholdscomeback? ‘På Riemers radar’
TOPNYHED
Forsøgte at ophæve FCK-kontrakt: ‘Jeg var skuffet’
HELT VILDT
Dansk cheftræner går viralt: ‘Mand jer f*****g op’
NYHEDER
– Hvorfor i alverden hentede Brøndby ikke ham?
EKSKLUSIVT Afsløring: Kæmpe bombe – FCM henter Andreas Maxsø
AVIS
IFR-leder: Her falder Man City-straffen
Får lang karantæne
Brøndby blandt verdens mest intense hold
Skiftede fra FCK til BIF – peger på ‘vild’ forskel
NYHEDER
Gent-topscorer bliver ikke klar til AGF-brag
MEDIE
Sådan ventes Man Utd at straffe Lisandro Martinez
– De kæmper med selvtilliden
TOPNYHED
Skrev kontrakt med Lyngby: Havde ikke andet valg
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
‘Ny nedtur’: Dario Osorio stjæler overskrifter
TOPNYHED
Er han FCK’s nye assistent? ‘Det vil jeg gerne’
TIPSBLADETS DOM
Magtdemonstration! Han er den manglende brik, BIF
NYHEDER
Peter Sørensen kritiserer FCK-stjernes interview
EKSKLUSIVT
Bombe i Parken: Et klart signal, siger ekspert
MEDIE
Flere stjerner utilfredse med Man Utd-ledelse
EKSPERT
‘De har Superligaens dårligste målmænd’
Vild kamp af Liverpool-indkøb
NYHEDER
‘Undskyld, jeg spillede dårligt, men jeg scorede’
TOPNYHED
Lønfest i Superliga-klub: Store bonusser udbetalt
TIPSBLADET SPECIAL
