Bayern smadrer Jens Stages Werder Bremen

Bayern München fortsatte den perfekte start, da offensiven foldede sig ud på ny og pryglede Werder Bremen.



Bayern München har i den grad fået antændt offensiven til denne sæson. I midtugen blev Dinamo Zagreb ydmyget med 9-2 i Champions League, og lørdag fik Jens Stages Werder Bremen ørerne i Bayern-maskinen.

På eget græs tabte Werder 0-5 efter at være blevet spillet ud af banen i samtlige 90 minutter af mesterskabsfavoritterne. En skudstatistik på 23-0 fortæller alt om kampens forløb.

Med sejren har Bayern fortsat maksimumpoint efter fire kampe og en målscore på 16-3.

De sydtyske gæster satte sig fuldstændig på kampen fra start.

Werder holdt stand frem til midtvejs i første halvleg, hvor Michael Olise åbnede scoringen for Bayern efter en skidt opspilsfejl af hjemmeholdet.

På det tidspunkt havde Bayern haft bolden i 84 procent af tiden, og hjemmeholdet havde dårligt haft bolden i nærheden af Sven Ulreichs felt.

Selv om Jens Stage og co. fik en smule mere at se til bolden, var holdet stadig overmatchet overalt på banen.

Efter godt en halv time gik det galt igen, da Olise denne gang indtog rollen som assistmager ved Jamal Musialas scoring til 2-0.

Den ensidige forestilling fortsatte efter pausen. Werder kunne slet ikke spille sig ud af Bayerns høje genpres, og sydtyskerne skabte den ene chance efter den anden.

Harry Kane scorede fire mål i midtugen og ville også lege med lørdag. Efter 57 minutter gjorde han det til 3-0, inden kampens store oplevelse, Michael Olise, øgede til 4-0 kort efter med et følt spark helt op i målhjørnet.

Det begyndte at se rigtig grimt ud for hjemmeholdet, da Serge Gnabry øgede til 5-0 i det 65. minut – Bayerns tredje scoring på otte minutter.

Bayern kunne med ro i sindet, og til Werders held, lette foden en smule fra speederen, selv om der bestemt var chancer til flere mål.

Bo Svenssons Union Berlin fortsætter som ubesejret i ligaen, efter at holdet hjemme vandt 2-1 over Hoffenheim. Det er blevet til to sejre og to gange uafgjort.

Freiburg kom op på ni point med en 3-0-sejr ude mod Heidenheim, mens både Bochum og Holstein Kiel fik sæsonens første point ved at spille 2-2.

/ritzau/





Optakt til mandagens Superliga-match mellem FC Midtjylland og Viborg LIVE

LIVE: Tullberg overrasker mod Viborg

Klar transferbesked til Christian Eriksen

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!

Wayne Rooney vild med dansk angriber



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

FC Midtjylland – Viborg FF

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub

Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Skaber overskrifter i hele verden: ‘Helt utroligt’

Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Kræver flere hold i Superligaen

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

Dansk sensation: Der er interesse for ham

10. gang i træk

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det

Superliga-klub får grønt lys: Ikke ulovligt

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

AGF-stjerne: ‘Nu skal jeg passe på…’

– Den mest afgørende i SL-kvalifikationsspillet

Færdig i Real Madrid



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid

Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt