Kæmpe sensation: Bayern sendt ud af 2. Bundesliga-hold

Bayern München blev slået ud af pokalturnering efter straffesparkskonkurrence mod Holstein Kiel.



Holstein Kiel slog sensationelt Bayern München ud i anden runde af den tyske pokalturnering efter at have vundet straffesparkskonkurrencen med 6-5 og 8-7 i alt.

Det sker efter, at Kiel på hjemmebane udlignede til 2-2 dybt inde i den ordinære spilletid.

På papiret skulle mægtige Bayern München på en overkommelig opgave onsdag aften, da klubben gæstede Holstein Kiel fra 2. Bundesliga i den tyske pokalturnering, DFB Pokal.

Men det blev alt andet end overkommeligt.

Gæsterne fra Bayern München kontrollerede ellers spillet fra kampens begyndelse, og det bar allerede frugt efter 14 minutters spil.

Serge Gnabry kunne på et oplæg fra Thomas Müller lægge bolden i et tomt mål, efter at Holstein-målmand Ioannis Gelios gik fejl af bolden.

I den efterfølgende langsomme gengivelse lignede Gnabry en mand, der befandt sig i offside, men heldigvis for ham og Bayern er VAR ikke en del af turneringen.

På trods af at de tyske mestre forblev initiativtagerne i store dele af første halvleg, så kom hjemmeholdet på 1-1, da holdets midtbanespiller Fin Bartels sparkede bolden i mål efter 35 minutters spil.

Det resultat holdt halvlegen ud.

Det så dog ud til, at Bayerns træner, Hansi Flick, havde talt med store bogstaver i pausen, for holdet skulle allerede komme foran efter to minutter af anden halvleg.

Leroy Sane sparkede på flotteste vis bolden i krogen på et frispark lige uden for feltet.

Men som man mindst ventede det, så skulle hjemmeholdet udligne dybt inde i tillægstiden, da midtbanespilleren Hauke Wahl headede bolden over i det lange hjørne til stillingen 2-2.

Efter forlænget spilletid, der ikke bød på mål, skulle det hele afgøres i en straffesparkskonkurrence, og her trak det undertippede hjemmehold det længste strå.

Efter at begge hold havde scoret på sine fem første forsøg på overbevisende manér, misbrugte Marc Roca for Bayern. Derefter sikrede Fin Bartels den sensationelle sejr.

Dermed spiller Holstein Kiel sig videre i pokalturneringen, hvor holdet i tredje runde skal møde Darmstadt, som også spiller i den næstbedste række.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Lurer på ekstremt dyr Spurs-stjerne

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu

Tordner mod VM-træner

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Dame N’Doye scorer nyt job

Interessant melding om VM-profil



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Superliga-boss med spændende transfermelding



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Vil smadre transferrekord

Thomas Frank med interessant Danmark-melding 

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Tyskland – Elfenbenskysten

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

Poulsen er Årets Træner – her er top 3

Holland – Sverige

Vigtigt nyt for ‘AC’

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

På jagt: ‘Har haft de første samtaler’

Viaplay med stor AGF-nyhed

Jonas Lössl stopper karrieren

Tyrkiet – Paraguay

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Grimme VM-scener: ‘Alle kunne høre benet brække’

Her er AGF’s Champions League-modstander