Holstein Kiel slog sensationelt Bayern München ud i anden runde af den tyske pokalturnering efter at have vundet straffesparkskonkurrencen med 6-5 og 8-7 i alt.
Det sker efter, at Kiel på hjemmebane udlignede til 2-2 dybt inde i den ordinære spilletid.
På papiret skulle mægtige Bayern München på en overkommelig opgave onsdag aften, da klubben gæstede Holstein Kiel fra 2. Bundesliga i den tyske pokalturnering, DFB Pokal.
Men det blev alt andet end overkommeligt.
Gæsterne fra Bayern München kontrollerede ellers spillet fra kampens begyndelse, og det bar allerede frugt efter 14 minutters spil.
Serge Gnabry kunne på et oplæg fra Thomas Müller lægge bolden i et tomt mål, efter at Holstein-målmand Ioannis Gelios gik fejl af bolden.
I den efterfølgende langsomme gengivelse lignede Gnabry en mand, der befandt sig i offside, men heldigvis for ham og Bayern er VAR ikke en del af turneringen.
På trods af at de tyske mestre forblev initiativtagerne i store dele af første halvleg, så kom hjemmeholdet på 1-1, da holdets midtbanespiller Fin Bartels sparkede bolden i mål efter 35 minutters spil.
Det resultat holdt halvlegen ud.
Det så dog ud til, at Bayerns træner, Hansi Flick, havde talt med store bogstaver i pausen, for holdet skulle allerede komme foran efter to minutter af anden halvleg.
Leroy Sane sparkede på flotteste vis bolden i krogen på et frispark lige uden for feltet.
Men som man mindst ventede det, så skulle hjemmeholdet udligne dybt inde i tillægstiden, da midtbanespilleren Hauke Wahl headede bolden over i det lange hjørne til stillingen 2-2.
Efter forlænget spilletid, der ikke bød på mål, skulle det hele afgøres i en straffesparkskonkurrence, og her trak det undertippede hjemmehold det længste strå.
Efter at begge hold havde scoret på sine fem første forsøg på overbevisende manér, misbrugte Marc Roca for Bayern. Derefter sikrede Fin Bartels den sensationelle sejr.
Dermed spiller Holstein Kiel sig videre i pokalturneringen, hvor holdet i tredje runde skal møde Darmstadt, som også spiller i den næstbedste række.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Julian Nagelsmann overrasker
Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
Her er Brasiliens vej til VM-finalen
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
Supercomputer: Her er VM-finalen
Afslører: FCK ringede aldrig
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
AVIS
Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil
MEDIE
Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen
EKSKLUSIVT
I dialog om dansk bomber
INTERVIEW
FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Nyt job til Cooper? Han kan snart være fortid
INTERVIEW
Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?
TOPNYHED
SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
VM-spiller får fem karantænedage
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub
Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’
MEDIE
Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
VM-vækkeuret: Han er i en klasse for sig!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges
MEDIE
Til lægetjek i Superliga-klub
MEDIE
Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne
AVIS
Han vil til Tottenham – koster 688 millioner
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
Ecuador – Tyskland
MEDIE
