Holstein Kiel slog sensationelt Bayern München ud i anden runde af den tyske pokalturnering efter at have vundet straffesparkskonkurrencen med 6-5 og 8-7 i alt.
Det sker efter, at Kiel på hjemmebane udlignede til 2-2 dybt inde i den ordinære spilletid.
På papiret skulle mægtige Bayern München på en overkommelig opgave onsdag aften, da klubben gæstede Holstein Kiel fra 2. Bundesliga i den tyske pokalturnering, DFB Pokal.
Men det blev alt andet end overkommeligt.
Gæsterne fra Bayern München kontrollerede ellers spillet fra kampens begyndelse, og det bar allerede frugt efter 14 minutters spil.
Serge Gnabry kunne på et oplæg fra Thomas Müller lægge bolden i et tomt mål, efter at Holstein-målmand Ioannis Gelios gik fejl af bolden.
I den efterfølgende langsomme gengivelse lignede Gnabry en mand, der befandt sig i offside, men heldigvis for ham og Bayern er VAR ikke en del af turneringen.
På trods af at de tyske mestre forblev initiativtagerne i store dele af første halvleg, så kom hjemmeholdet på 1-1, da holdets midtbanespiller Fin Bartels sparkede bolden i mål efter 35 minutters spil.
Det resultat holdt halvlegen ud.
Det så dog ud til, at Bayerns træner, Hansi Flick, havde talt med store bogstaver i pausen, for holdet skulle allerede komme foran efter to minutter af anden halvleg.
Leroy Sane sparkede på flotteste vis bolden i krogen på et frispark lige uden for feltet.
Men som man mindst ventede det, så skulle hjemmeholdet udligne dybt inde i tillægstiden, da midtbanespilleren Hauke Wahl headede bolden over i det lange hjørne til stillingen 2-2.
Efter forlænget spilletid, der ikke bød på mål, skulle det hele afgøres i en straffesparkskonkurrence, og her trak det undertippede hjemmehold det længste strå.
Efter at begge hold havde scoret på sine fem første forsøg på overbevisende manér, misbrugte Marc Roca for Bayern. Derefter sikrede Fin Bartels den sensationelle sejr.
Dermed spiller Holstein Kiel sig videre i pokalturneringen, hvor holdet i tredje runde skal møde Darmstadt, som også spiller i den næstbedste række.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Slår transferrekord
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper!
TRANSFER
Færdig i Brøndby – træner med i denne klub
EKSKLUSIVT
Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser
TOPNYHED Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
TRANSFER
Medie: FC København jagter Michael Parker
Dansker tæt på kæmpetransfer? ‘Kan ikke love…’
TRANSFER
Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro
MEDIE
Vildt transferrygte skydes ned
MEDIE
Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
De 10 største stjerner, der misser VM
MEDIE
Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner
TOPNYHED
Guf for Superligaen? Gartenmann færdig
NYHEDER
Henrik Dalsgaard stopper karrieren
NYHEDER
Gab! Danmark spiller 0-0 mod DR Congo
EKSKLUSIVT
Afsløring: HSV køber Albert Grønbæk
MEDIE
Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen
MEDIE
Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir
MEDIE
De vil have Rashford
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
LIVE: Sådan gik det, da DR Congo og Danmark delte
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TOPNYHED
Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer
NYHEDER
