Bayern München sad på store dele af hjemmekampen mod Heidenheim, men fik sig noget af en forskrækkelse i sin 4-2-sejr.
I første halvleg havde en skarp Harry Kane stået for to mål, men på tre minutter fik Heidenheim i anden halvleg kæmpet sig tilbage på 2-2.
Det rystede dog ikke Bayern-mandskabet, der hurtigt tog føringen igen, da tidligere Dortmund-spiller Raphaël Guerreiro sparkede den ind til 3-2.
Eric Maxim Choupo-Moting skød også Bayern på 4-2 fem minutter før tid, og dermed har de tyske mestre indtaget en foreløbig førsteplads i Bundesligaen.
Bayern München har to point ned til Bayer Leverkusen på andenpladsen, der har en kamp i hånden mod Union Berlin søndag eftermiddag.
Målfarlige Harry Kane har med sine to scoringer i opgøret lavet 17 mål og 5 assister i 11 ligakampe.
Englænderen brugte ikke mere end 14 minutter, før han var på spil i mod Heidenheim. Her modtog han en bold med ryggen til mål, vendte sig 180 grader og afsluttede.
Bolden gik stensikkert i mål, og Bayern fik en tidlig føring i kampen.
Der stod også Bayern på resten af første halvleg, hvor især Leroy Sane misbrugte store chancer.
Efter 43 minutter var Kane igen på spil. Et godt hjørnespark fandt en umarkeret Kane omkring straffesparkspletten, og englænderen fik stanget bolden i netmaskerne med høj fart.
Selv om Bayern München virkede til at have styr på kampen, fik de tyske mestre sig noget af en forskrækkelse i løbet af anden halvleg.
Efter et kontraangreb i det 67. minut reducerede Heidenheim til 1-2, og tre minutter efter kostede en kæmpe fejl af Bayerns Kim Min-Jae, og så stod den 2-2.
Bayern fik dog afværget katastrofen, da Guerreiro og Choupo-Moting gjorde det til henholdsvis 3-2 og 4-2.
Andetsteds lørdag spillede Stuttgart sig op på tredjepladsen, efter at målfarlige Serhou Guirasssy scorede i sin retur efter en skade.
Jess Thorup og hans nyankommede assistent, Jacob Friis, fik et enkelt point, da Hoffenheim uden Robert Skov gæstede Augsburg og spillede 1-1.
/ritzau/
LIVE
Superliga-LIVE: Overrasker i sæsonpremieren
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 stoppede Lorentzens udlandsskifte
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker op i Superligaen
TOPNYHED
‘Det vil være en stor ting i FCK’
TOPNYHED
Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Elias Achouri på plads i San Diego FC
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
MEDIE
Tidligere Brøndby-keeper på vej til Bundesligaen?
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
TOPNYHED
Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder Superligaen
OPTAKT
FC København – Lyngby BK
EKSKLUSIVT
Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
OPTAKT
Viborg FF – OB
OPTAKT
AC Horsens – FC Nordsjælland
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
MEDIE
Skyder Brøndby-transfer ned
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
MEDIE
Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’
TOPNYHED
Fjerdeyngste nogensinde: ‘Det var fandme vildt’
TIPSBLADETS DOM
Køb, køb, køb!
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se
NYHEDER
Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
TOPNYHED
Forrygende besked til Jesper Lindstrøm
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: Henter bomber gratis
Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen
RØVEN I KLASKEHØJDE
Efterårets Profil? ‘Han ser uhyggelig ud’
TOPNYHED