Bayern München sad på store dele af hjemmekampen mod Heidenheim, men fik sig noget af en forskrækkelse i sin 4-2-sejr.
I første halvleg havde en skarp Harry Kane stået for to mål, men på tre minutter fik Heidenheim i anden halvleg kæmpet sig tilbage på 2-2.
Det rystede dog ikke Bayern-mandskabet, der hurtigt tog føringen igen, da tidligere Dortmund-spiller Raphaël Guerreiro sparkede den ind til 3-2.
Eric Maxim Choupo-Moting skød også Bayern på 4-2 fem minutter før tid, og dermed har de tyske mestre indtaget en foreløbig førsteplads i Bundesligaen.
Bayern München har to point ned til Bayer Leverkusen på andenpladsen, der har en kamp i hånden mod Union Berlin søndag eftermiddag.
Målfarlige Harry Kane har med sine to scoringer i opgøret lavet 17 mål og 5 assister i 11 ligakampe.
Englænderen brugte ikke mere end 14 minutter, før han var på spil i mod Heidenheim. Her modtog han en bold med ryggen til mål, vendte sig 180 grader og afsluttede.
Bolden gik stensikkert i mål, og Bayern fik en tidlig føring i kampen.
Der stod også Bayern på resten af første halvleg, hvor især Leroy Sane misbrugte store chancer.
Efter 43 minutter var Kane igen på spil. Et godt hjørnespark fandt en umarkeret Kane omkring straffesparkspletten, og englænderen fik stanget bolden i netmaskerne med høj fart.
Selv om Bayern München virkede til at have styr på kampen, fik de tyske mestre sig noget af en forskrækkelse i løbet af anden halvleg.
Efter et kontraangreb i det 67. minut reducerede Heidenheim til 1-2, og tre minutter efter kostede en kæmpe fejl af Bayerns Kim Min-Jae, og så stod den 2-2.
Bayern fik dog afværget katastrofen, da Guerreiro og Choupo-Moting gjorde det til henholdsvis 3-2 og 4-2.
Andetsteds lørdag spillede Stuttgart sig op på tredjepladsen, efter at målfarlige Serhou Guirasssy scorede i sin retur efter en skade.
Jess Thorup og hans nyankommede assistent, Jacob Friis, fik et enkelt point, da Hoffenheim uden Robert Skov gæstede Augsburg og spillede 1-1.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Dansk profil hjem til Superligaen?
Her kan du se Besiktas mod FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: Henter bomber gratis
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen
Her kan du se FC Polissya mod FC København
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
INTERVIEW
Thomas Nørgaard bekræfter: Han sidder over mod AGF
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’
EKSKLUSIVT
‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’
TOPNYHED
‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’
LIVE: Besiktas og FC Midtjylland brager sammen
TRANSFER
‘Jeg tror, at Kasper Høgh skifter dertil’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Her kan du se de danske hold i Europa
TOPNYHED
‘FC København er Danmarks gigant’
STORT INTERVIEW
Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med
TOPNYHED
‘Jeg har dem som storfavorit til at rykke ned’
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
OPTAKT
FC København – Lyngby BK
TOPNYHED
Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 talenter der kan brage igennem i SL
MEDIE
Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf
LIVE: FCK på svær opgave i Conference League
INTERVIEW
Real Madrid har ringet: ‘Jeg må lette på hatten’
INTERVIEW
Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’
INTERVIEW
Hængemuler i Lyngby: ‘Han var noget helt særligt’
AVIS
Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner
TIPSBLADET SPECIAL
Jagtet af FCK: Han laver flere fejl end Kotarski
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
OPTAKT
AC Horsens – FC Nordsjælland
TRANSFER
Afslører: Liverpool har megadyr topprioritet
NYHEDER
Brøndby-flop: De henter Carl Björk
MEDIE