Selv med en mand i undertal i næsten halvdelen af kampen var det ikke noget problem for Bayern München at vinde, da den tyske storklub fredag var på besøg hos bundproppen Greuther Fürth i Bundesligaen.
Bayern tog en sikker sejr på 3-1 og har nu vundet fem kampe i træk siden pointdelingen med Borussia Mönchengladbach i sæsonpremieren.
Det bringer de forsvarende mestre op på 16 point i toppen af tabellen.
Bayerns sejr over Greuther Fürth blev grundlagt i første halvleg. Efter ti minutter gjorde Thomas Müller det til 1-0 med en velplacering afslutning med indersiden, der sneg sig i mål via indersiden af stolpen.
20 minutter senere fordoblede Joshua Kimmich gæsternes føring ved nærmest at efterligne Müller. Med indersiden – ganske vist lidt længere ude fra – sendte han bolden i mål til 2-0.
Kun et par minutter inde i anden halvleg blev Bayern så reduceret til ti mand, da Benjamin Pavard efter en voldsom tackling blev sendt ud med direkte rødt kort.
Men det førte altså ikke til en åbning af kampen. Cirka midtvejs i anden halvleg blev det 3-0 efter et selvmål af hjemmeholdet. Det var Sebastian Griesbeck, som kom til at prikke bolden i eget net.
Det gjorde han hårdt presset af Robert Lewandowski. Havde polakken scoret, ville det have været hans 16 ligakamp i træk med mål.
Det havde i så fald betydet, at Lewandowski ville tangere legendariske Gerd Müllers rekord for flest ligakampe i træk med mål. “Der Bomber” scorede i 16 kampe i træk i 1969/70-sæsonen.
Det lykkedes Greuther Fürth at få reduceret, men målet blev først lavet med et par minutter tilbage af den ordinære spilletid, så spændingen om et muligt comeback udeblev.
Oprykkerne fra Greuther Fürth har fået en svær start på den nye tilværelse i Tysklands bedste række. De første seks kampe har blot resulteret i et enkelt point.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Brøndby-emne tæt på Leipzig-retur
OPTAKT
Brøndby IF – Viborg FF
MEDIE
Kæmpe transfer under opsejling
INTERVIEW
Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse
AVIS
Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni
EKSKLUSIVT
Afsløring: Målmaskine færdig i AaB
TRANSFER
Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark
LIVE
Superliga-LIVE: AGF-stjerne udgår med skade
EKSKLUSIVT
Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen
MEDIE
Eriksen spottet – nu er der nyt
TIPSBLADET SPECIAL
60 år: Her er Troels Bechs mest suveræne citater
NYHEDER
Kommer med kryptisk transfermelding om ‘TK’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning
EKSKLUSIVT
Ingen klausul i FC København-aftale
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam om FCK: Problemet sidder i toppen
OPTAKT
FC Midtjylland – AC Horsens
MEDIE
Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Klar besked om AGF
OPTAKT
Lyngby BK – AGF
EKSKLUSIVT
AGF i kontakt om norsk angriber
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob
EKSKLUSIVT
‘Det ville være en katastrofe af rang’
MEDIE
FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby
OPTAKT
FC Nordsjælland – Randers FC
STORT INTERVIEW
Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde
NYHEDER
Ordet “bestikkelse” blev brugt
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
NYHEDER
Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag
TOPNYHED
