Selv med en mand i undertal i næsten halvdelen af kampen var det ikke noget problem for Bayern München at vinde, da den tyske storklub fredag var på besøg hos bundproppen Greuther Fürth i Bundesligaen.
Bayern tog en sikker sejr på 3-1 og har nu vundet fem kampe i træk siden pointdelingen med Borussia Mönchengladbach i sæsonpremieren.
Det bringer de forsvarende mestre op på 16 point i toppen af tabellen.
Bayerns sejr over Greuther Fürth blev grundlagt i første halvleg. Efter ti minutter gjorde Thomas Müller det til 1-0 med en velplacering afslutning med indersiden, der sneg sig i mål via indersiden af stolpen.
20 minutter senere fordoblede Joshua Kimmich gæsternes føring ved nærmest at efterligne Müller. Med indersiden – ganske vist lidt længere ude fra – sendte han bolden i mål til 2-0.
Kun et par minutter inde i anden halvleg blev Bayern så reduceret til ti mand, da Benjamin Pavard efter en voldsom tackling blev sendt ud med direkte rødt kort.
Men det førte altså ikke til en åbning af kampen. Cirka midtvejs i anden halvleg blev det 3-0 efter et selvmål af hjemmeholdet. Det var Sebastian Griesbeck, som kom til at prikke bolden i eget net.
Det gjorde han hårdt presset af Robert Lewandowski. Havde polakken scoret, ville det have været hans 16 ligakamp i træk med mål.
Det havde i så fald betydet, at Lewandowski ville tangere legendariske Gerd Müllers rekord for flest ligakampe i træk med mål. “Der Bomber” scorede i 16 kampe i træk i 1969/70-sæsonen.
Det lykkedes Greuther Fürth at få reduceret, men målet blev først lavet med et par minutter tilbage af den ordinære spilletid, så spændingen om et muligt comeback udeblev.
Oprykkerne fra Greuther Fürth har fået en svær start på den nye tilværelse i Tysklands bedste række. De første seks kampe har blot resulteret i et enkelt point.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Slagter Fifa – ‘en katastrofe’
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
MEDIE
Transferbombe på vej
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
HELT VILDT
Graulund chokeret: Ingen havde set det komme
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
NYHEDER
Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
NYHEDER
Casper Højer er færdig i tyrkisk klub
TOPNYHED
FCK-profil med hattrick i målfest
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
EKSKLUSIVT
Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs
NYHEDER
Dansk klub henter Jonathan Hutters
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
OPTAKT
Panama – England
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Supercomputer: Her er VM-finalen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
EKSKLUSIVT
