Selv med en mand i undertal i næsten halvdelen af kampen var det ikke noget problem for Bayern München at vinde, da den tyske storklub fredag var på besøg hos bundproppen Greuther Fürth i Bundesligaen.
Bayern tog en sikker sejr på 3-1 og har nu vundet fem kampe i træk siden pointdelingen med Borussia Mönchengladbach i sæsonpremieren.
Det bringer de forsvarende mestre op på 16 point i toppen af tabellen.
Bayerns sejr over Greuther Fürth blev grundlagt i første halvleg. Efter ti minutter gjorde Thomas Müller det til 1-0 med en velplacering afslutning med indersiden, der sneg sig i mål via indersiden af stolpen.
20 minutter senere fordoblede Joshua Kimmich gæsternes føring ved nærmest at efterligne Müller. Med indersiden – ganske vist lidt længere ude fra – sendte han bolden i mål til 2-0.
Kun et par minutter inde i anden halvleg blev Bayern så reduceret til ti mand, da Benjamin Pavard efter en voldsom tackling blev sendt ud med direkte rødt kort.
Men det førte altså ikke til en åbning af kampen. Cirka midtvejs i anden halvleg blev det 3-0 efter et selvmål af hjemmeholdet. Det var Sebastian Griesbeck, som kom til at prikke bolden i eget net.
Det gjorde han hårdt presset af Robert Lewandowski. Havde polakken scoret, ville det have været hans 16 ligakamp i træk med mål.
Det havde i så fald betydet, at Lewandowski ville tangere legendariske Gerd Müllers rekord for flest ligakampe i træk med mål. “Der Bomber” scorede i 16 kampe i træk i 1969/70-sæsonen.
Det lykkedes Greuther Fürth at få reduceret, men målet blev først lavet med et par minutter tilbage af den ordinære spilletid, så spændingen om et muligt comeback udeblev.
Oprykkerne fra Greuther Fürth har fået en svær start på den nye tilværelse i Tysklands bedste række. De første seks kampe har blot resulteret i et enkelt point.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: FCK-spiller har bestået lægetjek
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
TRANSFER
Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
LIVE
VM-LIVE: Endnu en VM-landstræner stopper
Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’
Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’
TRANSFER
De tager ikke med FC København på træningslejr
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
NYHEDER
Andreas Christensen forlænger med FC Barcelona
NYHEDER
‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
Silkeborg-profil åbner for sommerskifte
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på denne keeper
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
England – DR Congo
MEDIE
Dansk landsholdsspiller er topprioritet
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
MEDIE
Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende
NYHEDER
Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM køber Nordin Bakker
TRANSFER
Spurs vil slå transferrekord og give en kongeløn
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
USA – Bosnien-Hercegovina
EKSKLUSIVT
