De største danske talenter når sjældent at få debut i Superligaen.
Ofte ser man, at de mest talentfulde teenagere med et dansk pas ryger til udlandet kort efter, at de er fyldt 16 år – Lasse Abildgaard i AFC Ajax er et eksempel, og det samme er Chido Obi i Arsenal og Tobias Lund Jensen i Club Brugge.
Og så er der selvfølgelig Jonathan Asp Jensen i Bayern München.
Vi er helt opmærksomme på, hvilke klubber i Danmark der er dygtige til talentarbejdet
Jochen SauerTalentchef, Bayern München
Midtbanespilleren skiftede fra FC Midtjylland til Bayern München i sommeren 2022, og han er den første dansker i storklubben siden Pierre-Emile Højbjerg. Men han er formentlig ikke den sidste.
Bayern München holder således et meget vågent øje med danske talenter, fortæller Jochen Sauer, der er director of youth development i Bayern München, i et eksklusivt interview med Tipsbladet.
– Vi har scouts over alt i Tyskland, og de scouts, vi har stationeret i den nordlige del af landet omkring Hamburg har også et stort fokus på Danmark. Mentaliteten i Danmark minder meget om Tyskland, og det kan selvfølgelig være en fordel. Det danske marked er helt sikkert interessant for os, siger Jochen Sauer til Tipsbladet.

Når snakken falder på dansk talentudvikling, er der især tre klubber, der gør sig særligt bemærket, mener Bayern München-bossen.
– Vi er helt opmærksomme på, hvilke klubber i Danmark der er dygtige til talentarbejdet, og her tænker jeg først og fremmest på FC Midtjylland og FC Nordsjælland. FC København gør det også rigtig godt. Vi forsøger hele tiden at finde det næste store talent, og det gælder også i Danmark, fastslår Sauer.
Fandt Yussuf Poulsen
Jochen Sauer er en erfaren talentspotter, og foruden Bayern München har han arbejdet for Red Bull-koncernen, der blandt andre har rødder I Salzburg og Leipzig.
I den forbindelse opdagde han for mere end 10 år siden en ung Yussuf Poulsen, som blev hentet til RB Leipzig, hvor han som bekendt stadig spiller. Dermed har Jochen Sauer haft fingeren på den danske talentpuls i mange år.

– Jeg var med til at hente Yussuf Poulsen til RB Leipzig, da han var 17, for han passede perfekt til hele Red Bull-fodbolden. I Bayern München ville han ikke have den samme gode profil, og sådan kigger man hele tiden efter forskellige kompetencer.
– Jonathan Asp Jensen og Yussuf Poulsen minder jo overhovedet ikke om hinanden, men hvis jeg skal nævne en generel ting om danske spillere, kan de store talenter ofte springe en aldersgruppe over i deres udvikling. Som 16- eller 17-årig vil danske spillere ofte være i stand til at træne med førsteholdet, og det er en god egenskab. På den måde er danske spillere måske foran nogle af deres jævnaldrende i større lande.
– Jeg oplever, at danske spillere udvikler sig meget hurtigt, og det er interessant for en klub som Bayern München. Det skyldes jo i høj grad også, at de danske klubber er dygtige til at give unge spillere chancen, lyder det fra Jochen Sauer.
Manden, de bedste unge fodboldspillere i Danmark drømmer om at få et opkald fra.
FANKLUBBEN ‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
TOPNYHED
I ekstase over ny stjerne: ‘Ekstremt spændende’
TOPNYHED
Fodboldboss: FCK udnytter smuthuller i systemet
NYHEDER
Viaplay-boss langer ud efter AGF
EKSKLUSIVT
Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen
NYHEDER
Hylder Manchester United-stjerne
FANKLUBBEN
Han kan blive den næste store profil!
EKSKLUSIVT Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub
TOPNYHED
Brøndby henter stortalent i Superliga-klub
TOPNYHED
Dansk guldfugl træner med tidligere topangriber
NYHEDER
AGF og OB var enige om at spille søndag
HELT VILDT
Lukas Lerager sammenlignes med verdensstjerner
Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser
‘Han kommer til at give Brøndby en masse penge’
TOPNYHED
Top 6-gyser: ‘Dem tror jeg på’
TIPSBLADET SPECIAL
De 10 største handler i vinterens transfervindue
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: Han bliver Forårets Profil
MEDIE
José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub
AVIS Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen
NYHEDER
FCK forventer kæmpe overskud i 2026
Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’
Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’
MEDIE
Tilbudt kontrakt: Er det en stor, fed løgn?
Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!
Godt nyt for Brøndby – stjerne overrasker
OPTAKT
FC Midtjylland – FC København
NYHEDER
Ni danske byer står til at få fodboldcentre
Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: Malmö FF henter dansk stortalent
TOPNYHED
Tror på overraskelse i startopstilling
TRANSFER
Skal smadre transferrekord for FCK-spiller
TOPNYHED FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’
MEDIE
Superliga-premiere aflyst
TOPNYHED
– Priserne er eksploderet
Victor Nelsson topper statistikker i Serie A
EKSKLUSIVT
Zanka hjem til FCK? ‘Vil ikke udelukke det’
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: Han bliver SL-topscorer
EKSKLUSIVT
Fælder bekymrende dom efter chok
TOPNYHED
Officielt: Her spilles AGF-OB
STORT INTERVIEW
Kæmpe scoop: Hylder Nordjyllands Thomas Delaney
MEDIE
Tidligere United-stjerne øjner overraskende skifte
EKSKLUSIVT
Flere kampe i fare? Turneringschef med klart svar
TOPNYHED
Ny kampdato? Det siger reglerne om udsættelse
NYHEDER
Superliga-profil skadet
MEDIE
Brian Riemer på plads til topkamp
TOPNYHED
Må undvære topspiller mod AGF: ‘Vil savne ham’
DAGENS SPILFORSLAG
Hurtig franskmand kan drille Rønnow
FANKLUBBEN
Transfers: Man har fået ilt til hjernen
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De får Superliga-gennembrud
Ramt af pointstraf
TRANSFER
126 millioner kroner! Afslører transfer-tallene
NYHEDER
Hylder ny stjerne: ‘Han er a pain in the ass’
NYHEDER
Må undvære profil til AGF-brag: Kan påvirke holdet
NYHEDER