Bayern München-boss fremhæver tre danske klubber

Bayern Münchens talentchef fastslår i et interview med Tipsbladet, at den tyske storklub holder et vågent øje med det danske marked. Særligt tre Superliga-klubber har man bidt mærke i.



De største danske talenter når sjældent at få debut i Superligaen.

Ofte ser man, at de mest talentfulde teenagere med et dansk pas ryger til udlandet kort efter, at de er fyldt 16 år – Lasse Abildgaard i AFC Ajax er et eksempel, og det samme er Chido Obi i Arsenal og Tobias Lund Jensen i Club Brugge.

Og så er der selvfølgelig Jonathan Asp Jensen i Bayern München.

Vi er helt opmærksomme på, hvilke klubber i Danmark der er dygtige til talentarbejdet

Jochen Sauer
Talentchef, Bayern München

Midtbanespilleren skiftede fra FC Midtjylland til Bayern München i sommeren 2022, og han er den første dansker i storklubben siden Pierre-Emile Højbjerg. Men han er formentlig ikke den sidste.

Bayern München holder således et meget vågent øje med danske talenter, fortæller Jochen Sauer, der er director of youth development i Bayern München, i et eksklusivt interview med Tipsbladet.

– Vi har scouts over alt i Tyskland, og de scouts, vi har stationeret i den nordlige del af landet omkring Hamburg har også et stort fokus på Danmark. Mentaliteten i Danmark minder meget om Tyskland, og det kan selvfølgelig være en fordel. Det danske marked er helt sikkert interessant for os, siger Jochen Sauer til Tipsbladet.

imago1001060300h

Når snakken falder på dansk talentudvikling, er der især tre klubber, der gør sig særligt bemærket, mener Bayern München-bossen.

– Vi er helt opmærksomme på, hvilke klubber i Danmark der er dygtige til talentarbejdet, og her tænker jeg først og fremmest på FC Midtjylland og FC Nordsjælland. FC København gør det også rigtig godt. Vi forsøger hele tiden at finde det næste store talent, og det gælder også i Danmark, fastslår Sauer.

Fandt Yussuf Poulsen
Jochen Sauer er en erfaren talentspotter, og foruden Bayern München har han arbejdet for Red Bull-koncernen, der blandt andre har rødder I Salzburg og Leipzig.

I den forbindelse opdagde han for mere end 10 år siden en ung Yussuf Poulsen, som blev hentet til RB Leipzig, hvor han som bekendt stadig spiller. Dermed har Jochen Sauer haft fingeren på den danske talentpuls i mange år.

imago1001060300h

– Jeg var med til at hente Yussuf Poulsen til RB Leipzig, da han var 17, for han passede perfekt til hele Red Bull-fodbolden. I Bayern München ville han ikke have den samme gode profil, og sådan kigger man hele tiden efter forskellige kompetencer.

– Jonathan Asp Jensen og Yussuf Poulsen minder jo overhovedet ikke om hinanden, men hvis jeg skal nævne en generel ting om danske spillere, kan de store talenter ofte springe en aldersgruppe over i deres udvikling. Som 16- eller 17-årig vil danske spillere ofte være i stand til at træne med førsteholdet, og det er en god egenskab. På den måde er danske spillere måske foran nogle af deres jævnaldrende i større lande. 

– Jeg oplever, at danske spillere udvikler sig meget hurtigt, og det er interessant for en klub som Bayern München. Det skyldes jo i høj grad også, at de danske klubber er dygtige til at give unge spillere chancen, lyder det fra Jochen Sauer.

Manden, de bedste unge fodboldspillere i Danmark drømmer om at få et opkald fra. 





Stuttgart overvejer forlængelse med dansker




LIVE

LIVE: Brøndby-håb storroses

Her kan du se Viborg FF mod FC København

Højlund står til at slå personlige rekorder

Milliardær skylder Superliga-klub millioner

Avis: De forhandler med Andreas Christensen

Rasmus Højlund i massiv modvind

4 spillere ude med skader: Her er FCK’s pokaltrup



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’

Lukket træningskamp – sådan gik det for Brøndby

Bombe – Superliga-klub nævnes

Skræklodtrækning for FC Midtjylland

‘Han er den tredjebedste dansker nogensinde’



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Nu kommer Riemer med ‘AC’-melding

FCM ansætter ny topboss

Hermansen matcher Areola på bare syv kampe

Mexico kommer med markant melding om VM

Hvor var Maurits Kjærgaard?



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Her får du overblikket fra fredagens 1. division

Bestod FCM-lægetjek – eksploderet i Bundesligaen

Her er forklaringen på hans FC København-fravær

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Mourinho tog røven på Zeca

Fremhæver Brøndby-transfer: ‘Et scoop for ham’

Nu svarer David Nielsen

Vilde kampe: Her er kampprogrammet for Superligaen

Osula slår alle andre

Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs

Deler nyt om fremtiden

Arsenal-stjerne svarer igen



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

‘AGF har været gode til at påvirke medierne’

Koryfæ roser Dolberg: ‘Han er bedre end ham’

– Der får David at vide, at han er fyret

Chido Obi nomineret til pris

I svime over Filip Jørgensen

‘Tottenham er i overhængende fare’

Bo Svensson slår fast: ‘Jeg er klar!’

Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?

Værsgo Brøndby: Her er syv bud på en ny sportschef

Marseille kan tage revanche mod Toulouse

Bayern tromler sig videre

Optakt: Newcastle – Manchester City

Farzam: Presset er kolossalt på FC København

Celta Vigo – Real Madrid

Her kan du se AaB mod Aarhus Fremad

Donald Trump byder Inter Miami velkommen

Tottenham-træner positiv trods skrækstime

Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger

Tottenhams nedtur fortsætter

Få mål i München uden Kane

Wolfsburg-træner bønfalder fans

‘Det bedste af de dårlige tidspunkter’