De største danske talenter når sjældent at få debut i Superligaen.
Ofte ser man, at de mest talentfulde teenagere med et dansk pas ryger til udlandet kort efter, at de er fyldt 16 år – Lasse Abildgaard i AFC Ajax er et eksempel, og det samme er Chido Obi i Arsenal og Tobias Lund Jensen i Club Brugge.
Og så er der selvfølgelig Jonathan Asp Jensen i Bayern München.
Vi er helt opmærksomme på, hvilke klubber i Danmark der er dygtige til talentarbejdet
Jochen SauerTalentchef, Bayern München
Midtbanespilleren skiftede fra FC Midtjylland til Bayern München i sommeren 2022, og han er den første dansker i storklubben siden Pierre-Emile Højbjerg. Men han er formentlig ikke den sidste.
Bayern München holder således et meget vågent øje med danske talenter, fortæller Jochen Sauer, der er director of youth development i Bayern München, i et eksklusivt interview med Tipsbladet.
– Vi har scouts over alt i Tyskland, og de scouts, vi har stationeret i den nordlige del af landet omkring Hamburg har også et stort fokus på Danmark. Mentaliteten i Danmark minder meget om Tyskland, og det kan selvfølgelig være en fordel. Det danske marked er helt sikkert interessant for os, siger Jochen Sauer til Tipsbladet.

Når snakken falder på dansk talentudvikling, er der især tre klubber, der gør sig særligt bemærket, mener Bayern München-bossen.
– Vi er helt opmærksomme på, hvilke klubber i Danmark der er dygtige til talentarbejdet, og her tænker jeg først og fremmest på FC Midtjylland og FC Nordsjælland. FC København gør det også rigtig godt. Vi forsøger hele tiden at finde det næste store talent, og det gælder også i Danmark, fastslår Sauer.
Fandt Yussuf Poulsen
Jochen Sauer er en erfaren talentspotter, og foruden Bayern München har han arbejdet for Red Bull-koncernen, der blandt andre har rødder I Salzburg og Leipzig.
I den forbindelse opdagde han for mere end 10 år siden en ung Yussuf Poulsen, som blev hentet til RB Leipzig, hvor han som bekendt stadig spiller. Dermed har Jochen Sauer haft fingeren på den danske talentpuls i mange år.

– Jeg var med til at hente Yussuf Poulsen til RB Leipzig, da han var 17, for han passede perfekt til hele Red Bull-fodbolden. I Bayern München ville han ikke have den samme gode profil, og sådan kigger man hele tiden efter forskellige kompetencer.
– Jonathan Asp Jensen og Yussuf Poulsen minder jo overhovedet ikke om hinanden, men hvis jeg skal nævne en generel ting om danske spillere, kan de store talenter ofte springe en aldersgruppe over i deres udvikling. Som 16- eller 17-årig vil danske spillere ofte være i stand til at træne med førsteholdet, og det er en god egenskab. På den måde er danske spillere måske foran nogle af deres jævnaldrende i større lande.
– Jeg oplever, at danske spillere udvikler sig meget hurtigt, og det er interessant for en klub som Bayern München. Det skyldes jo i høj grad også, at de danske klubber er dygtige til at give unge spillere chancen, lyder det fra Jochen Sauer.
Manden, de bedste unge fodboldspillere i Danmark drømmer om at få et opkald fra.
LIVE
LIVE: ‘Det var tortur!’
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
TOPNYHED
FC København nærmer sig ny sportsdirektør
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
Snart kan det give rødt kort
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
Brian Riemer peger på tre årsager
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
NYHEDER
Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’
Afvist – Brøndby undrer sig
TOPNYHED
Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
Bo Svensson skriver Superliga-historie
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
EKSKLUSIVT
Melder klart ud: Han har IKKE udløb
Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen
OPTAKT
Atletico Madrid – Arsenal
Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!
NYHEDER
Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
NYHEDER
Skidt nyt om Lukas Lerager
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
MEDIE
Vildt skifte? Han vil have Jose Mourinho
EKSKLUSIVT