Oliver Christensen-rival laver brøler mod Bayern

Bayern München cruisede sig til en sejr på 4-1, da det sydtyske storhold var på besøg hos Hertha Berlin.



Der var aldrig ret meget tvivl om udfaldet, da Bayern München søndag var på besøg hos Hertha Berlin i Bundesliga-regi.

Robert Lewandowski og co. var overlegne mod hovedstadsklubben og tog en stensikker sejr på 4-1.

Allerede efter små to minutter havde Bayerns Corentin Tolisso sendt bolden i mål, men scoringen blev så trukket tilbage efter et VAR-tjek for offside.

Tolisso tog dog revanche, da han cirka midtvejs i første halvleg gentog sin bedrift, denne gang fra en startposition på den rigtige side af offsidelinjen.

Lige inden pausefløjtet fordoblede Thomas Müller Bayerns føring, og så virkede kampen så godt som afgjort, selv om der blot stod 2-0. Hertha havde nærmest ikke fået et ben til jorden.

Oliver Christensen var igen på bænken for Hertha, og den danske målmand kunne med et kvarter tilbage se sin kollega Alexander Schwolow lave en stor brøler.

Et afleveringsforsøg i eget felt af Schwolow blev opsnappet af Leroy Sane, som kunne banke bolden i et helt tomt mål til 3-0. Et par minutter senere blev det 4-0 ved Serge Gnabry.

Hertha fik pyntet på resultatet, så det ikke blev en total ydmygelse af hjemmeholdet på det stort set tomme Olympiastadion i Berlin.

Samtlige tophold i Bundesligaen vandt denne weekend. Det betyder, at Bayern, Dortmund, Bayer Leverkusen og Union Berlin stadig udgør top-4. Bayern fører med seks point ned til Dortmund.

Med 20 runder overstået er lige over halvdelen af kampene i Bundesligaen nu blevet spillet. Bayern München styrer mod sit tiende mesterskab i træk. Hertha Berlin ligger på 13.-pladsen.

Tidligere søndag tog RB Leipzig sin tredje sejr i træk, da Wolfsburg blev slået med 2-0. Yussuf Poulsen startede på bænken for Leipzig, men blev skiftet ind med cirka ti minutter tilbage. Leipzig er nu nummer seks i tabellen med tre point op til top-4.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Chok – profil stopper karrieren som 30-årig

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Peter Schmeichel lander stort job

Vild udvikling – melder 3 danskere færdige

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Liverpool – Chelsea



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Frygter Christian Eriksen-problem

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

AGF køber dansk profil

Skæbnedag venter Yuito Suzuki

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..

Dansk træner vinder stor pris