Oliver Christensen-rival laver brøler mod Bayern

Bayern München cruisede sig til en sejr på 4-1, da det sydtyske storhold var på besøg hos Hertha Berlin.



Der var aldrig ret meget tvivl om udfaldet, da Bayern München søndag var på besøg hos Hertha Berlin i Bundesliga-regi.

Robert Lewandowski og co. var overlegne mod hovedstadsklubben og tog en stensikker sejr på 4-1.

Allerede efter små to minutter havde Bayerns Corentin Tolisso sendt bolden i mål, men scoringen blev så trukket tilbage efter et VAR-tjek for offside.

Tolisso tog dog revanche, da han cirka midtvejs i første halvleg gentog sin bedrift, denne gang fra en startposition på den rigtige side af offsidelinjen.

Lige inden pausefløjtet fordoblede Thomas Müller Bayerns føring, og så virkede kampen så godt som afgjort, selv om der blot stod 2-0. Hertha havde nærmest ikke fået et ben til jorden.

Oliver Christensen var igen på bænken for Hertha, og den danske målmand kunne med et kvarter tilbage se sin kollega Alexander Schwolow lave en stor brøler.

Et afleveringsforsøg i eget felt af Schwolow blev opsnappet af Leroy Sane, som kunne banke bolden i et helt tomt mål til 3-0. Et par minutter senere blev det 4-0 ved Serge Gnabry.

Hertha fik pyntet på resultatet, så det ikke blev en total ydmygelse af hjemmeholdet på det stort set tomme Olympiastadion i Berlin.

Samtlige tophold i Bundesligaen vandt denne weekend. Det betyder, at Bayern, Dortmund, Bayer Leverkusen og Union Berlin stadig udgør top-4. Bayern fører med seks point ned til Dortmund.

Med 20 runder overstået er lige over halvdelen af kampene i Bundesligaen nu blevet spillet. Bayern München styrer mod sit tiende mesterskab i træk. Hertha Berlin ligger på 13.-pladsen.

Tidligere søndag tog RB Leipzig sin tredje sejr i træk, da Wolfsburg blev slået med 2-0. Yussuf Poulsen startede på bænken for Leipzig, men blev skiftet ind med cirka ti minutter tilbage. Leipzig er nu nummer seks i tabellen med tre point op til top-4.

/ritzau/





EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten

Stjerner gav klar besked til Eriksen



Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: ‘Verdens største frispark!’

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer

De overvejer Christian Eriksen

FCM-profil tordner: ‘En skandale’

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

LIVE: Slutfløjt i Parken



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

Raser: Det er latterligt!

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Låste sig inde derhjemme: Kunne høres i Esbjerg

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på