Bayern München smadrer tjekker i Champions League

Bayern München scorede tre mål på 20 minutter i holdets 5-0-sejr over Viktoria Plzen i Champions League.



Bayern München har taget sæsonens indtil videre største sejr i Champions League.

Tirsdag aften vandt den tyske storklub legende let med 5-0 over tjekkiske Viktoria Plzen efter tre scoringer på kampens første 20 minutter.

Bayern topper derfor gruppe C med maksimumpoint efter tre spillerunder og en målscore på 9-0. Mens tyskerne er godt på vej til at sikre avancement allerede, står Plzen noteret for nul point.

Helt som forventet pressede Bayern München på fra første fløjt, og kombineret med stor tjekkisk passivitet kunne hjemmeholdet let gøre det til 1-0 efter seks minutters spil.

Ingen gik nemlig til Leroy Sané, da han modtog bolden midt på Plzens banehalvdel. Han drev ubesværet ned til feltkanten, før han sparkede bolden i nettaget.

Seks minutter senere forsøgte Plzen så at være lidt mere aggressive i sit forsvarsspil, men også det mislykkedes. Bayern spillede sig elegant uden om forhindringerne, og så var Serge Gnabry fri foran mål og kunne gøre det til 2-0.

Med udsigten til en topkamp i Bundesligaen mod Borussia Dortmund på lørdag kunne man tro, at hjemmeholdet måske ville spare på kræfterne, men det ventede Bayern med indtil kampens sidste halve time.

Stadionuret havde kun rundet 20 minutter, da Sadio Mané ufrivilligt brugte en modstander som bande til at slide sig igennem forsvaret og bringe Bayern i front med tre.

Tyskerne fik bolden i nettet en gang mere inden pausen, men Jamal Musialas scoring blev annulleret efter et VAR-gennemsyn grundet en snæver offside i opspillet.

Fem minutter efter sidebyttet kom 4-0-scoringen. Leroy Sané snød offsidelinjen og blev dobbelt målscorer.

I det 59. minut udbyggede Eric Choupo-Moting så den i forvejen suveræne føring, før sydtyskerne satte autopiloten på og sparede på energidepoterne.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Så er den på plads

Tæt på aftale med Andreas Christensen

Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige

FC Midtjylland – Brøndby IF

AGF forhører sig om legendes nevø – men…

Kryptisk Moukoko vækker opsigt

AGF – Viborg FF



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd

‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid

Salah sender særlig besked

Lewandowski forlader FC Barcelona

Froholdt med vild hæder i Portugal



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Fortsætter vild målform

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’

Wolfsburg klarer første hurdle i overlevelsesjagt

FC København – Randers FC



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?

Transferbombe i Real Madrid?

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

Tre nye skader – Bo Svensson afslører to startere

Nartey-scoring sikrer Champions League-plads

FC Fredericia – Silkeborg IF

– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med

Horsens holder fast i andenpladsen i intenst drama

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!

Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Markus Solbakken har fået konstateret sklerose