Bayern München smadrer tjekker i Champions League

Bayern München scorede tre mål på 20 minutter i holdets 5-0-sejr over Viktoria Plzen i Champions League.



Bayern München har taget sæsonens indtil videre største sejr i Champions League.

Tirsdag aften vandt den tyske storklub legende let med 5-0 over tjekkiske Viktoria Plzen efter tre scoringer på kampens første 20 minutter.

Bayern topper derfor gruppe C med maksimumpoint efter tre spillerunder og en målscore på 9-0. Mens tyskerne er godt på vej til at sikre avancement allerede, står Plzen noteret for nul point.

Helt som forventet pressede Bayern München på fra første fløjt, og kombineret med stor tjekkisk passivitet kunne hjemmeholdet let gøre det til 1-0 efter seks minutters spil.

Ingen gik nemlig til Leroy Sané, da han modtog bolden midt på Plzens banehalvdel. Han drev ubesværet ned til feltkanten, før han sparkede bolden i nettaget.

Seks minutter senere forsøgte Plzen så at være lidt mere aggressive i sit forsvarsspil, men også det mislykkedes. Bayern spillede sig elegant uden om forhindringerne, og så var Serge Gnabry fri foran mål og kunne gøre det til 2-0.

Med udsigten til en topkamp i Bundesligaen mod Borussia Dortmund på lørdag kunne man tro, at hjemmeholdet måske ville spare på kræfterne, men det ventede Bayern med indtil kampens sidste halve time.

Stadionuret havde kun rundet 20 minutter, da Sadio Mané ufrivilligt brugte en modstander som bande til at slide sig igennem forsvaret og bringe Bayern i front med tre.

Tyskerne fik bolden i nettet en gang mere inden pausen, men Jamal Musialas scoring blev annulleret efter et VAR-gennemsyn grundet en snæver offside i opspillet.

Fem minutter efter sidebyttet kom 4-0-scoringen. Leroy Sané snød offsidelinjen og blev dobbelt målscorer.

I det 59. minut udbyggede Eric Choupo-Moting så den i forvejen suveræne føring, før sydtyskerne satte autopiloten på og sparede på energidepoterne.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Dansker får sit store skifte

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

Nu melder Christian Eriksen ud

Sat til salg – så dyr er han

TV 2-profiler kunne have forladt skærmen

Klar melding fra Thomas Gravesen

Jonas Wind til danskerklub?

Ståle raser over Skotland: ‘Det er skuffende’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

De vil købe Munashe Garananga i FCK

Hold øje med FCK – sker det i denne uge?

Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere

Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber

Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand

I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 

Færdig i Brøndby? Nu melder svensk klub ud



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen

Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’

Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!

Danske klubber scorer millioner på VM

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand 

‘AC’-forlængelse på plads, men…

Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne

Monsterbud på vej



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

Afslører dansk toptræners millionløn