Bayern München smadrer tjekker i Champions League

Bayern München scorede tre mål på 20 minutter i holdets 5-0-sejr over Viktoria Plzen i Champions League.



Bayern München har taget sæsonens indtil videre største sejr i Champions League.

Tirsdag aften vandt den tyske storklub legende let med 5-0 over tjekkiske Viktoria Plzen efter tre scoringer på kampens første 20 minutter.

Bayern topper derfor gruppe C med maksimumpoint efter tre spillerunder og en målscore på 9-0. Mens tyskerne er godt på vej til at sikre avancement allerede, står Plzen noteret for nul point.

Helt som forventet pressede Bayern München på fra første fløjt, og kombineret med stor tjekkisk passivitet kunne hjemmeholdet let gøre det til 1-0 efter seks minutters spil.

Ingen gik nemlig til Leroy Sané, da han modtog bolden midt på Plzens banehalvdel. Han drev ubesværet ned til feltkanten, før han sparkede bolden i nettaget.

Seks minutter senere forsøgte Plzen så at være lidt mere aggressive i sit forsvarsspil, men også det mislykkedes. Bayern spillede sig elegant uden om forhindringerne, og så var Serge Gnabry fri foran mål og kunne gøre det til 2-0.

Med udsigten til en topkamp i Bundesligaen mod Borussia Dortmund på lørdag kunne man tro, at hjemmeholdet måske ville spare på kræfterne, men det ventede Bayern med indtil kampens sidste halve time.

Stadionuret havde kun rundet 20 minutter, da Sadio Mané ufrivilligt brugte en modstander som bande til at slide sig igennem forsvaret og bringe Bayern i front med tre.

Tyskerne fik bolden i nettet en gang mere inden pausen, men Jamal Musialas scoring blev annulleret efter et VAR-gennemsyn grundet en snæver offside i opspillet.

Fem minutter efter sidebyttet kom 4-0-scoringen. Leroy Sané snød offsidelinjen og blev dobbelt målscorer.

I det 59. minut udbyggede Eric Choupo-Moting så den i forvejen suveræne føring, før sydtyskerne satte autopiloten på og sparede på energidepoterne.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Indkalder pressen

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK

Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK

AaB får bøllebank i Aarhus – ydmyget med 5-0



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Her er FC Københavns vej i Europa

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til

Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby

Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

Dommerekspert: Glem det, FCK!



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’

FC København kan få Jens Stage-millioner

Kommer med frækt bud på dansk mester

Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub

Liverpool – Brentford

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

Bayern München lurer på choktransfer



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!

Kæmpe røgslør af Brøndby

AGF kan ende med millionregning, men…

Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?

Færdig som cheftræner i Real Madrid

Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting