Bayern München har taget sæsonens indtil videre største sejr i Champions League.
Tirsdag aften vandt den tyske storklub legende let med 5-0 over tjekkiske Viktoria Plzen efter tre scoringer på kampens første 20 minutter.
Bayern topper derfor gruppe C med maksimumpoint efter tre spillerunder og en målscore på 9-0. Mens tyskerne er godt på vej til at sikre avancement allerede, står Plzen noteret for nul point.
Helt som forventet pressede Bayern München på fra første fløjt, og kombineret med stor tjekkisk passivitet kunne hjemmeholdet let gøre det til 1-0 efter seks minutters spil.
Ingen gik nemlig til Leroy Sané, da han modtog bolden midt på Plzens banehalvdel. Han drev ubesværet ned til feltkanten, før han sparkede bolden i nettaget.
Seks minutter senere forsøgte Plzen så at være lidt mere aggressive i sit forsvarsspil, men også det mislykkedes. Bayern spillede sig elegant uden om forhindringerne, og så var Serge Gnabry fri foran mål og kunne gøre det til 2-0.
Med udsigten til en topkamp i Bundesligaen mod Borussia Dortmund på lørdag kunne man tro, at hjemmeholdet måske ville spare på kræfterne, men det ventede Bayern med indtil kampens sidste halve time.
Stadionuret havde kun rundet 20 minutter, da Sadio Mané ufrivilligt brugte en modstander som bande til at slide sig igennem forsvaret og bringe Bayern i front med tre.
Tyskerne fik bolden i nettet en gang mere inden pausen, men Jamal Musialas scoring blev annulleret efter et VAR-gennemsyn grundet en snæver offside i opspillet.
Fem minutter efter sidebyttet kom 4-0-scoringen. Leroy Sané snød offsidelinjen og blev dobbelt målscorer.
I det 59. minut udbyggede Eric Choupo-Moting så den i forvejen suveræne føring, før sydtyskerne satte autopiloten på og sparede på energidepoterne.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: United henter Premier League-målmand
Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’
TOPNYHED
Norsk ekspert håner Danmark
MEDIE
Juventus jagter dansker – koster 135 mio.
NYHEDER
FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner
MEDIE
Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne
LIVE
VM-LIVE: Følg braget mellem Frankrig og Marokko
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
NYHEDER
Spår om dansk transfer: ‘Bliver hans plads’
TRANSFER
Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg
EKSKLUSIVT
Superligaen er knækket
– Det vil være VM’s største overraskelse!
Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Christian Eriksen skal genoptræne i Danmark
TRANSFER
Sønderjyske sælger profil
AVIS
PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.
Bekræfter dansk kæmpetransfer
MEDIE
Nu har FCM-profil skrevet under med ny klub
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
Ude på ubestemt tid af personlige årsager
EKSKLUSIVT
‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’
Knuser transferrekord
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: En kæmpe overpræstation
MEDIE
Scorer heftig lønstigning
OPTAKT
Frankrig – Marokko
TRANSFER
Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel
INTERVIEW
Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’
Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber
‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Ingen Brøndby? Overraskende transfermelding
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
NYHEDER