Åh nej: Dansker fik skidt hovedrolle mod Bayern

Jacob Barrett Laursen lavede selvmål, da Arminia Bielefeld tabte 0-3 til Bayern München i Bundesligaen.



Bayern München er på kurs mod sit tiende mesterskab i træk, og søndag fik holdet hjælp af en uheldig dansker i sin 3-0-sejr hos bundholdet Arminia Bielefeld.

Danske Jacob Barrett Laursen startede som venstreback for hjemmeholdet og havde langt fra nogen fornøjelig eftermiddag.

Efter ti minutter lavede den 27-årige eks-OB’er selvmål, og efter 40 minutter udgik han med en skade.

Med sejren topper Bayern tabellen med 72 point med fire runder tilbage af sæsonen. Dortmund har 63 point på andenpladsen, så Bayern kan med en sejr over Dortmund hjemme lørdag sikre mesterskabet.

Kampen fik en livlig start med en chance til hjemmeholdet, og en fantastisk refleksredning af Bielefeld-keeper Stefan Ortega efter Robert Lewandowskis hovedstød.

Efter ti minutter headede venstreback Alphonso Davies bolden på tværs af feltet. Lewandowski nåede akkurat ikke frem til bolden, som i stedet ramte Barrett Laursen i brystet og hoppede i mål.

Bielefeld var nogenlunde med i første halvleg, men manglede marginalerne. Efter 44 minutter fik den japanske kantspiller Masaya Okugawa annulleret en ellers teknisk fremragende scoring for en snæver offside.

Og kort efter fik Serge Gnabry i den anden ende godkendt en scoring, efter at VAR omstødte dommerens oprindelig offsidekendelse.

Det indskiftede stortalent Jamal Musiala øgede til 3-0 efter 83 minutter efter oplæg af Lewandowski, og således blev det en sikker og komfortabel sejr til førerholdet.

Bielefeld er næstsidst i Bundesligaen og har to point op til en playoffplads og tre point til den rigtige side af stregen.

Søndag var generelt ikke nogen stor dag for danskerne i Bundesligaen.

En anonym Jesper Lindstrøm blev pillet ud i pausen, da Eintracht Frankfurt kom ned på jorden efter torsdagens triumf i Barcelona med et 0-2-nederlag hos Frederik Rønnow og Union Berlin.

Robert Skov og Jacob Bruun Larsen fik henholdsvis 3 og 19 minutter på banen, da Hoffenheim skuffede med 0-0 mod bundproppen Greuther Fürth.

Yussuf Poulsen spillede den første times tid, da RB Leipzig efter Dominik Szoboszlais scoring i anden halvleg slog Bayer Leverkusen 1-0 på udebane og overtog tredjepladsen fra netop Leverkusen.

/ritzau/





Tager kontakt om Kamil Grabara 




LIVE

TransferLIVE: Viborg bekræfter

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser

FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job



LIVE

VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!

Knuser transferrekord

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

Afslører detaljer om Brøndby-skifte

Supercomputer: De vinder VM

Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller 

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob

Her er danskers millionløn i Lazio

‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’

De meldes interesseret i Orri Oskarsson

Forventer klubskifte

‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’

Raser: ‘Argentina får støtte på alle niveauer!’

Dybt forundret over Superliga-flop

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Afsløring: Brøndby taber millioner på Yeboah

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Afsløring: FCK forhandler om Bernhardsson-køb