Åh nej: Dansker fik skidt hovedrolle mod Bayern

Jacob Barrett Laursen lavede selvmål, da Arminia Bielefeld tabte 0-3 til Bayern München i Bundesligaen.



Bayern München er på kurs mod sit tiende mesterskab i træk, og søndag fik holdet hjælp af en uheldig dansker i sin 3-0-sejr hos bundholdet Arminia Bielefeld.

Danske Jacob Barrett Laursen startede som venstreback for hjemmeholdet og havde langt fra nogen fornøjelig eftermiddag.

Efter ti minutter lavede den 27-årige eks-OB’er selvmål, og efter 40 minutter udgik han med en skade.

Med sejren topper Bayern tabellen med 72 point med fire runder tilbage af sæsonen. Dortmund har 63 point på andenpladsen, så Bayern kan med en sejr over Dortmund hjemme lørdag sikre mesterskabet.

Kampen fik en livlig start med en chance til hjemmeholdet, og en fantastisk refleksredning af Bielefeld-keeper Stefan Ortega efter Robert Lewandowskis hovedstød.

Efter ti minutter headede venstreback Alphonso Davies bolden på tværs af feltet. Lewandowski nåede akkurat ikke frem til bolden, som i stedet ramte Barrett Laursen i brystet og hoppede i mål.

Bielefeld var nogenlunde med i første halvleg, men manglede marginalerne. Efter 44 minutter fik den japanske kantspiller Masaya Okugawa annulleret en ellers teknisk fremragende scoring for en snæver offside.

Og kort efter fik Serge Gnabry i den anden ende godkendt en scoring, efter at VAR omstødte dommerens oprindelig offsidekendelse.

Det indskiftede stortalent Jamal Musiala øgede til 3-0 efter 83 minutter efter oplæg af Lewandowski, og således blev det en sikker og komfortabel sejr til førerholdet.

Bielefeld er næstsidst i Bundesligaen og har to point op til en playoffplads og tre point til den rigtige side af stregen.

Søndag var generelt ikke nogen stor dag for danskerne i Bundesligaen.

En anonym Jesper Lindstrøm blev pillet ud i pausen, da Eintracht Frankfurt kom ned på jorden efter torsdagens triumf i Barcelona med et 0-2-nederlag hos Frederik Rønnow og Union Berlin.

Robert Skov og Jacob Bruun Larsen fik henholdsvis 3 og 19 minutter på banen, da Hoffenheim skuffede med 0-0 mod bundproppen Greuther Fürth.

Yussuf Poulsen spillede den første times tid, da RB Leipzig efter Dominik Szoboszlais scoring i anden halvleg slog Bayer Leverkusen 1-0 på udebane og overtog tredjepladsen fra netop Leverkusen.

/ritzau/





I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 




LIVE

TransferLIVE: Succestræner i overraskende skifte?

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber

Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Foreslår dansk fyrtårn til storklub

Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne

Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand 

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Superliga-profil i selskab med Valverde og Arteta

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen

Skadesramt VM-nation aflyser test mod Norge

Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?

Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afslører dansk toptræners millionløn

Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’

De jagter Henrik Meister

Monsterbud på vej

Brasiliansk VM-mavepuster

Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Iran må kun opholde sig i USA på VM-kampdage

Eriksen er ved bevidsthed efter fald mod Ukraine

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Berørt Højbjerg: Vigtigst er, at det endte godt

Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit