Bayern München er på kurs mod sit tiende mesterskab i træk, og søndag fik holdet hjælp af en uheldig dansker i sin 3-0-sejr hos bundholdet Arminia Bielefeld.
Danske Jacob Barrett Laursen startede som venstreback for hjemmeholdet og havde langt fra nogen fornøjelig eftermiddag.
Efter ti minutter lavede den 27-årige eks-OB’er selvmål, og efter 40 minutter udgik han med en skade.
Med sejren topper Bayern tabellen med 72 point med fire runder tilbage af sæsonen. Dortmund har 63 point på andenpladsen, så Bayern kan med en sejr over Dortmund hjemme lørdag sikre mesterskabet.
Kampen fik en livlig start med en chance til hjemmeholdet, og en fantastisk refleksredning af Bielefeld-keeper Stefan Ortega efter Robert Lewandowskis hovedstød.
Efter ti minutter headede venstreback Alphonso Davies bolden på tværs af feltet. Lewandowski nåede akkurat ikke frem til bolden, som i stedet ramte Barrett Laursen i brystet og hoppede i mål.
Bielefeld var nogenlunde med i første halvleg, men manglede marginalerne. Efter 44 minutter fik den japanske kantspiller Masaya Okugawa annulleret en ellers teknisk fremragende scoring for en snæver offside.
Og kort efter fik Serge Gnabry i den anden ende godkendt en scoring, efter at VAR omstødte dommerens oprindelig offsidekendelse.
Det indskiftede stortalent Jamal Musiala øgede til 3-0 efter 83 minutter efter oplæg af Lewandowski, og således blev det en sikker og komfortabel sejr til førerholdet.
Bielefeld er næstsidst i Bundesligaen og har to point op til en playoffplads og tre point til den rigtige side af stregen.
Søndag var generelt ikke nogen stor dag for danskerne i Bundesligaen.
En anonym Jesper Lindstrøm blev pillet ud i pausen, da Eintracht Frankfurt kom ned på jorden efter torsdagens triumf i Barcelona med et 0-2-nederlag hos Frederik Rønnow og Union Berlin.
Robert Skov og Jacob Bruun Larsen fik henholdsvis 3 og 19 minutter på banen, da Hoffenheim skuffede med 0-0 mod bundproppen Greuther Fürth.
Yussuf Poulsen spillede den første times tid, da RB Leipzig efter Dominik Szoboszlais scoring i anden halvleg slog Bayer Leverkusen 1-0 på udebane og overtog tredjepladsen fra netop Leverkusen.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Voldsom stærk Brøndby-trup udtaget
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
MEDIE
Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
OPTAKT
Brøndby IF – FC København
Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub
EKSKLUSIVT
Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
AVIS
Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
AVIS
Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TOPNYHED
FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale
EKSKLUSIVT
Har forladt Danmark: ‘Han er tilbage hos os’
EKSKLUSIVT
Nu er Sean Klaiber på klubjagt
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
INTERVIEW
Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
MEDIE
Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning
NYHEDER
FCM var interesseret – nu er han på vej hjem
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
TOPNYHED
Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark
MEDIE
‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København
TRANSFER
José Mourinho vil have dansk stjerne
TOPNYHED
Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
MEDIE
Dansk profil færdig i tysk klub, men
UEFA med vild ændring
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
EKSKLUSIVT
Afsløring: De er færdige i Randers
EKSKLUSIVT
