Bayern München er på kurs mod sit tiende mesterskab i træk, og søndag fik holdet hjælp af en uheldig dansker i sin 3-0-sejr hos bundholdet Arminia Bielefeld.
Danske Jacob Barrett Laursen startede som venstreback for hjemmeholdet og havde langt fra nogen fornøjelig eftermiddag.
Efter ti minutter lavede den 27-årige eks-OB’er selvmål, og efter 40 minutter udgik han med en skade.
Med sejren topper Bayern tabellen med 72 point med fire runder tilbage af sæsonen. Dortmund har 63 point på andenpladsen, så Bayern kan med en sejr over Dortmund hjemme lørdag sikre mesterskabet.
Kampen fik en livlig start med en chance til hjemmeholdet, og en fantastisk refleksredning af Bielefeld-keeper Stefan Ortega efter Robert Lewandowskis hovedstød.
Efter ti minutter headede venstreback Alphonso Davies bolden på tværs af feltet. Lewandowski nåede akkurat ikke frem til bolden, som i stedet ramte Barrett Laursen i brystet og hoppede i mål.
Bielefeld var nogenlunde med i første halvleg, men manglede marginalerne. Efter 44 minutter fik den japanske kantspiller Masaya Okugawa annulleret en ellers teknisk fremragende scoring for en snæver offside.
Og kort efter fik Serge Gnabry i den anden ende godkendt en scoring, efter at VAR omstødte dommerens oprindelig offsidekendelse.
Det indskiftede stortalent Jamal Musiala øgede til 3-0 efter 83 minutter efter oplæg af Lewandowski, og således blev det en sikker og komfortabel sejr til førerholdet.
Bielefeld er næstsidst i Bundesligaen og har to point op til en playoffplads og tre point til den rigtige side af stregen.
Søndag var generelt ikke nogen stor dag for danskerne i Bundesligaen.
En anonym Jesper Lindstrøm blev pillet ud i pausen, da Eintracht Frankfurt kom ned på jorden efter torsdagens triumf i Barcelona med et 0-2-nederlag hos Frederik Rønnow og Union Berlin.
Robert Skov og Jacob Bruun Larsen fik henholdsvis 3 og 19 minutter på banen, da Hoffenheim skuffede med 0-0 mod bundproppen Greuther Fürth.
Yussuf Poulsen spillede den første times tid, da RB Leipzig efter Dominik Szoboszlais scoring i anden halvleg slog Bayer Leverkusen 1-0 på udebane og overtog tredjepladsen fra netop Leverkusen.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Brøndby-profil kørt på hospitalet
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
MEDIE
AGF køber dansk profil
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
Millionregn over ‘PC’
MEDIE
Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
Klar transferbesked til Christian Eriksen
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort
EKSKLUSIVT
Afsløring: DBU-boss stopper
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
NYHEDER
Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’
Tv-vært stopper på Viaplay
MEDIE
Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
NYHEDER
Frygteligt nyt for Yuito Suzuki
TIPSBLADETS DOM
Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!
Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 30. runde
NYHEDER
Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det
MEDIE
I dialog om Albert Grønbæk
‘Mesterskabet er ude af vores hænder’
HELT VILDT
Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!
NYHEDER
Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker
NYHEDER
Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
AVIS
Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
TOPNYHED
