Åh nej: Dansker fik skidt hovedrolle mod Bayern

Jacob Barrett Laursen lavede selvmål, da Arminia Bielefeld tabte 0-3 til Bayern München i Bundesligaen.



Bayern München er på kurs mod sit tiende mesterskab i træk, og søndag fik holdet hjælp af en uheldig dansker i sin 3-0-sejr hos bundholdet Arminia Bielefeld.

Danske Jacob Barrett Laursen startede som venstreback for hjemmeholdet og havde langt fra nogen fornøjelig eftermiddag.

Efter ti minutter lavede den 27-årige eks-OB’er selvmål, og efter 40 minutter udgik han med en skade.

Med sejren topper Bayern tabellen med 72 point med fire runder tilbage af sæsonen. Dortmund har 63 point på andenpladsen, så Bayern kan med en sejr over Dortmund hjemme lørdag sikre mesterskabet.

Kampen fik en livlig start med en chance til hjemmeholdet, og en fantastisk refleksredning af Bielefeld-keeper Stefan Ortega efter Robert Lewandowskis hovedstød.

Efter ti minutter headede venstreback Alphonso Davies bolden på tværs af feltet. Lewandowski nåede akkurat ikke frem til bolden, som i stedet ramte Barrett Laursen i brystet og hoppede i mål.

Bielefeld var nogenlunde med i første halvleg, men manglede marginalerne. Efter 44 minutter fik den japanske kantspiller Masaya Okugawa annulleret en ellers teknisk fremragende scoring for en snæver offside.

Og kort efter fik Serge Gnabry i den anden ende godkendt en scoring, efter at VAR omstødte dommerens oprindelig offsidekendelse.

Det indskiftede stortalent Jamal Musiala øgede til 3-0 efter 83 minutter efter oplæg af Lewandowski, og således blev det en sikker og komfortabel sejr til førerholdet.

Bielefeld er næstsidst i Bundesligaen og har to point op til en playoffplads og tre point til den rigtige side af stregen.

Søndag var generelt ikke nogen stor dag for danskerne i Bundesligaen.

En anonym Jesper Lindstrøm blev pillet ud i pausen, da Eintracht Frankfurt kom ned på jorden efter torsdagens triumf i Barcelona med et 0-2-nederlag hos Frederik Rønnow og Union Berlin.

Robert Skov og Jacob Bruun Larsen fik henholdsvis 3 og 19 minutter på banen, da Hoffenheim skuffede med 0-0 mod bundproppen Greuther Fürth.

Yussuf Poulsen spillede den første times tid, da RB Leipzig efter Dominik Szoboszlais scoring i anden halvleg slog Bayer Leverkusen 1-0 på udebane og overtog tredjepladsen fra netop Leverkusen.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Asp får stjerne som holdkammerat

Brøndby tæt på ny forstærkning

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Spændende transfermelding om Maxsø

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer

Thomas Frank: De vinder VM



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Er han løsningen i AGF?

Afsløring: FC København sælger Hatzidiakos

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’

Supercomputer: De kommer i VM-finalen

Derfor trækker FC København-transfer ud

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Mathias Sauer skifter til Eliteserien

Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’

England – Argentina

Begejstret for Jacob Neestrup

Kritikken hagler ned: Stjerner slagtes



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

‘Ingen forventer FCK bliver mestre’

Transferbombe i Manchester United

Thomas Kristensen: ‘Dét glemmer jeg aldrig’

Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub

PC om agenter: ‘De har en forrygende timeløn’

Chokskifte? Har budt på Højbjerg



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker

De har spurgt på Gustav Isaksen

FC København-transfer bremses af denne årsag

Stortalent skriver under med FC Midtjylland