Bayern taber og er uden sejr i fire ligakampe

Bayern München tabte på udebane til Augsburg, mens Dortmund slog Schalke i rivalopgøret i Ruhrdistriktet.



Bayern Münchens normalt så suveræne mandskab er inde i en af sine sjældne svære perioder.

Lørdag tabte Bayern med 0-1 ude til Augsburg, og dermed har holdet, der har vundet mesterskab de seneste ti sæsoner, ikke vundet i de seneste fire ligakampe.

Det var andet år i træk, at Bayern måtte rejse tomhændet hjem fra besøget i Augsburg.

Augsburg sendte efter knap en times spil et langt frispark fra egen banehalvdel op i Bayerns felt, hvor Bayerns forsvar agerede så passivt, at Iago nemt kunne servere for angriberen Mergim Berisha, der med en behersket inderside scorede sejrsmålet.

Trods et pres lykkedes det ikke for Bayern at svare tilbage, og storklubben har nu på fjerdepladsen 12 point for 7 kampe.

Nyt hold på førstepladsen med 15 point er Borussia Dortmund, der på hjemmebane vandt med 1-0 over rivalen Schalke 04 på et mål af den 17-årige angriber Youssoufa Moukoko.

Revierderbyet er et af de mest traditionsrige opgør i tysk fodbold, og der blev i den grad gået makronerne i duellerne.

Det var dog en fair duel om bolden, der efter en halv time sendte Marco Reus til tælling.

Reus har igennem karrieren været generet af talrige skader, og at dømme ud fra hans reaktion, da han blev båret fra banen, kan der være tale om en ny alvorlig skade.

Efter pausen satte Dortmund modstanderen under hårdt pres, men det var først i kampens slutning, at det lykkedes Moukoko at score med et kraftfuldt hovedstød.

På andenpladsen efter Dortmund har Union Berlin 14 point og kan tage førstepladsen tilbage ved hjemme at slå Wolfsburg søndag. Freiburg ligger nummer tre med 13 point for 6 kampe.

Jesper Lindstrøm, der blev matchvinder i midtugens Champions League-runde, var ude med sygdom hos Frankfurt, der alligevel formåede at vinde 3-1 ude mod Stuttgart. Frankfurt har 11 point på sjettepladsen.

/ritzau/





Afslører: Dolberg sat til salg




LIVE

TransferLIVE: Stor overraskelse i Celtic

Afslører dansk toptræners millionløn

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Monsterbud på vej

Arsenal-dansker vender hjem

Medier sender ham hjem til AGF

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden

De jagter Henrik Meister

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’

Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Han var i spil som Brøndby-træner

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

De lurer på Vejle-profil



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Kæmper om det samme trænerjob

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

Modtog SMS fra Zlatan Ibrahimović

Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub

Afsløring: Kent N. i spil som assistent for Riemer

Tottenham henter Liverpool-profil

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan

Klar besked fra Møller: ‘Det er mit valg!’

Bekræfter rekordbud: Vil byde mindst 1,1 mia.

Farzam: Mit bedste bud som Nørgaard-afløser i SJE

Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Christian Eriksen med kryptisk transfer-svar

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’