Bayern taber og er uden sejr i fire ligakampe

Bayern München tabte på udebane til Augsburg, mens Dortmund slog Schalke i rivalopgøret i Ruhrdistriktet.



Bayern Münchens normalt så suveræne mandskab er inde i en af sine sjældne svære perioder.

Lørdag tabte Bayern med 0-1 ude til Augsburg, og dermed har holdet, der har vundet mesterskab de seneste ti sæsoner, ikke vundet i de seneste fire ligakampe.

Det var andet år i træk, at Bayern måtte rejse tomhændet hjem fra besøget i Augsburg.

Augsburg sendte efter knap en times spil et langt frispark fra egen banehalvdel op i Bayerns felt, hvor Bayerns forsvar agerede så passivt, at Iago nemt kunne servere for angriberen Mergim Berisha, der med en behersket inderside scorede sejrsmålet.

Trods et pres lykkedes det ikke for Bayern at svare tilbage, og storklubben har nu på fjerdepladsen 12 point for 7 kampe.

Nyt hold på førstepladsen med 15 point er Borussia Dortmund, der på hjemmebane vandt med 1-0 over rivalen Schalke 04 på et mål af den 17-årige angriber Youssoufa Moukoko.

Revierderbyet er et af de mest traditionsrige opgør i tysk fodbold, og der blev i den grad gået makronerne i duellerne.

Det var dog en fair duel om bolden, der efter en halv time sendte Marco Reus til tælling.

Reus har igennem karrieren været generet af talrige skader, og at dømme ud fra hans reaktion, da han blev båret fra banen, kan der være tale om en ny alvorlig skade.

Efter pausen satte Dortmund modstanderen under hårdt pres, men det var først i kampens slutning, at det lykkedes Moukoko at score med et kraftfuldt hovedstød.

På andenpladsen efter Dortmund har Union Berlin 14 point og kan tage førstepladsen tilbage ved hjemme at slå Wolfsburg søndag. Freiburg ligger nummer tre med 13 point for 6 kampe.

Jesper Lindstrøm, der blev matchvinder i midtugens Champions League-runde, var ude med sygdom hos Frankfurt, der alligevel formåede at vinde 3-1 ude mod Stuttgart. Frankfurt har 11 point på sjettepladsen.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Smadrer transferrekord

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb

Kæmpe talent rygtes til Superligaen

Peter og Kasper Schmeichel stikker til England

Medie: Clement Bischoff skifter til denne klub



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner

Imponeret af FCK: På Champions League-niveau

Afsløring: FC København sælger Achouri

Vallys afslører flere års hemmelig dialog

FC København kan miste endnu en stjerne

Emiliano Marcondes træner med i danskerklub



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Afsløring: Strunck forhandler med andre klubber

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Udpeger VM’s tre bedste trænere

Afsløring: Bud på Jonathan Fischer

Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’

Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne

Daniel Wass får ny Brøndby-rolle

FCM-profiler skadet inden Superliga-start

‘Horsens var et helvede’

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Flere slagter dansker efter grim aktion

Er det Clement Bischoffs nye klub?

Afsløring: Markus Jensen på plads i CD Nacional