Bayern holder liv i titel-ræs: Mainz tager ny sejr

Bayern München sørgede med en sejr over FC Köln for, at Bayer Leverkusen ikke blev tysk mester uden at spille.



Bayer Leverkusen bliver ikke tysk mester lørdag, men må som minimum vente til søndag.

Det står klart, efter at Bayern München vandt 2-0 hjemme over FC Köln i den tyske Bundesliga.

Med den knebne pligtsejr er Bayern München på andenpladsen 13 point efter Leverkusen med fem kampe tilbage.

Senere lørdag aften vandt Stuttgart 3-0 hjemme over Eintracht Frankfurt og har ligeledes 13 point op til Leverkusen på førstepladsen.

Leverkusen kan selv afgøre det søndag, hvis holdet vinder hjemme over Werder Bremen. Så vil det tyske mesterskab være en realitet efter 11 sæsoner med Bayern München som mester.

Bayern München ledte lørdag længe efter den scoring, der kunne afgøre kampen. Og den kom efter 65 minutter.

Her modtog Bayerns centrale midtbanespiller Raphaël Guerreiro på kanten af feltet efter et hjørnespark.

Portugiseren fik plads og tid til at hamre bolden mod mål, og den skruede ind ved fjerneste stolpe.

Kort inde i anden halvleg var der malurt i bægeret for Bayern München, der var nødt til at udskifte Kingsley Coman med en muskelskade.

Den franske kantspiller var netop vendt tilbage efter en skade, og det så ikke godt ud, da han blev hjulpet af banen.

Bayern München kontrollerede resten af kampen uden at score yderligere.

Sejren kunne dog godt være blevet større, da Mathys Tel fik testet FC Köln-keeper Marvin Schwäbe tidligt i anden halvleg.

Indskiftede Steffen Tigges havde også en chance for at udligne for FC Köln, da Bayern München mistede en bold i egen forsvarszone. Men Bayern-keeper Sven Ulreich fik reddet skudforsøget.

I stedet cementerede veteranen Thomas Müller sejren for Bayern München i tillægstiden.

Hos FC Köln startede den centrale midtbanespiller Jacob Christensen for første gang for klubben, og den tidligere FC Nordsjælland-spiller fik fuld spilletid og leverede en godkendt præstation.

Rasmus Carstensen kom ikke på banen for FC Köln, der med nederlaget kom i endnu større problemer i bunden af rækken.

Lige nu er FC Köln placeret på næstsidstepladsen med fire point op til Mainz, der vandt 4-1 hjemme over Hoffenheim. Robert Skov kom ind efter 81 minutter for Hoffenheim.

Mainz, der har Bo Henriksen som træner, er placeret på tredjesidstepladsen, der giver playoffkampe om at undgå nedrykning.

Med sejren har Mainz nu kun et enkelt point op til redning, da Bochum blot spillede 1-1 hjemme mod Heidenheim. Bochum er som nummer 15 et point foran Mainz, og Bochum har en ringere målscore.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Afviste FCM – koster 52 mio.

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Afsløring: Hvidovre tæt på Filip Djukic

Høj klasse – det var vidunderligt lavet!

Historisk transfer – FC København tjener kassen

Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau



LIVE

VM-LIVE: Stjerne sendt på bænken

Åbner for flere Brøndby-salg

Sur Zorniger med opsang til Ejdum

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Forhandler med Jannik Vestergaard

Stort millionbeløb: Her er prisen på FCM-transfer

Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Tæt på aftale med Jürgen Klopp

PSG meldes enig med Barca-profil

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

Superligaen er knækket

Diant Ramaj forhandler om et skifte

Drama: Kæmpe Manchester United-transfer kollapset

Argentina – Schweiz

Afsløring: Morten Hjulmand på plads i drømmeskifte

Premier League-profil sat af – kræver kæmpe beløb

På vej til FC Midtjylland – her er prisen

Pressede på for FC København-exit



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afviser bud på dansk profil – flere klubber kæmper

Norsk ekspert håner Danmark

Uventet transferdrejning

‘Et kæmpestort skifte’