Bayer Leverkusen bliver ikke tysk mester lørdag, men må som minimum vente til søndag.
Det står klart, efter at Bayern München vandt 2-0 hjemme over FC Köln i den tyske Bundesliga.
Med den knebne pligtsejr er Bayern München på andenpladsen 13 point efter Leverkusen med fem kampe tilbage.
Senere lørdag aften vandt Stuttgart 3-0 hjemme over Eintracht Frankfurt og har ligeledes 13 point op til Leverkusen på førstepladsen.
Leverkusen kan selv afgøre det søndag, hvis holdet vinder hjemme over Werder Bremen. Så vil det tyske mesterskab være en realitet efter 11 sæsoner med Bayern München som mester.
Bayern München ledte lørdag længe efter den scoring, der kunne afgøre kampen. Og den kom efter 65 minutter.
Her modtog Bayerns centrale midtbanespiller Raphaël Guerreiro på kanten af feltet efter et hjørnespark.
Portugiseren fik plads og tid til at hamre bolden mod mål, og den skruede ind ved fjerneste stolpe.
Kort inde i anden halvleg var der malurt i bægeret for Bayern München, der var nødt til at udskifte Kingsley Coman med en muskelskade.
Den franske kantspiller var netop vendt tilbage efter en skade, og det så ikke godt ud, da han blev hjulpet af banen.
Bayern München kontrollerede resten af kampen uden at score yderligere.
Sejren kunne dog godt være blevet større, da Mathys Tel fik testet FC Köln-keeper Marvin Schwäbe tidligt i anden halvleg.
Indskiftede Steffen Tigges havde også en chance for at udligne for FC Köln, da Bayern München mistede en bold i egen forsvarszone. Men Bayern-keeper Sven Ulreich fik reddet skudforsøget.
I stedet cementerede veteranen Thomas Müller sejren for Bayern München i tillægstiden.
Hos FC Köln startede den centrale midtbanespiller Jacob Christensen for første gang for klubben, og den tidligere FC Nordsjælland-spiller fik fuld spilletid og leverede en godkendt præstation.
Rasmus Carstensen kom ikke på banen for FC Köln, der med nederlaget kom i endnu større problemer i bunden af rækken.
Lige nu er FC Köln placeret på næstsidstepladsen med fire point op til Mainz, der vandt 4-1 hjemme over Hoffenheim. Robert Skov kom ind efter 81 minutter for Hoffenheim.
Mainz, der har Bo Henriksen som træner, er placeret på tredjesidstepladsen, der giver playoffkampe om at undgå nedrykning.
Med sejren har Mainz nu kun et enkelt point op til redning, da Bochum blot spillede 1-1 hjemme mod Heidenheim. Bochum er som nummer 15 et point foran Mainz, og Bochum har en ringere målscore.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Hæslig statistik
TOPNYHED
Superliga-boss: ‘Den rolle kan vi bruge Dolberg i’
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
Zanka ville spille gratis for FC København
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
Brøndby ansætter Mathias Zangenberg
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
NYHEDER
‘CV’: Her er AGF’s transferplaner
OPTAKT
Brasilien – Haiti
TOPNYHED
Jonas Lössl stopper karrieren
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
TIPSBLADET SPECIAL
VM-powerranking: En guddommelig præstation
NYHEDER
Landstræner affejer Ronaldo-kritik
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
NYHEDER
Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan
Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman
EKSKLUSIVT
Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
NYHEDER
Fremhæver Bodø/Glimt
NYHEDER
Her er FCK’s modstander i Conference League
AVIS
Møde med agenten – de vil have Højbjerg
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
I kæmpe shitstorm – nu undskylder Van der Vaart
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman
TRANSFER