Bayern München ydmyger Frankfurt i sæsonåbner

Bayern München vandt fredag 6-1 ude over Frankfurt i bundesligapremieren efter en pauseføring på 5-0.



Bayern München har allerede efter blot en enkelt kamp i den nye bundesligasæson sat en fed streg under, hvorfor holdet er favorit til at tage mesterskab nummer 11 i træk.

I fredagens sæsonpremiere ude mod Eintracht Frankfurt var klasseforskellen enorm, og Bayern München vandt med 6-1 efter at have ført 5-0 ved pausen.

Jamal Musiala blev dobbelt målscorer, mens også Joshua Kimmich, Benjamin Pavard, Sadio Mané og Serge Gnabry kom på måltavlen for mesterholdet.

Sejren kunne sagtens være blevet større, for Bayern München formåede både at brænde på tomt mål og på andre store chancer.

Efter magtdemonstrationen i første halvleg tillod Bayern München sig også at gå et par gear ned i anden halvleg for ikke at ydmyge de forsvarende Europa League-vindere yderligere.

Det var dog næppe tilsigtet ligefrem at forære Frankfurt et mål, men det var ikke desto mindre tilfældet 19 minutter efter pausen, da Manuel Neuer forærede bolden til Randal Kolo Muani, som sendte den i et tomt mål.

Hjemmeholdet havde Jesper Lindstrøm med fra starten af opgøret, men han var sammen med to holdkammerater offer for holdets jammerlige første halvleg og blev flået ud i pausen.

Lindstrøm nåede dog at markere sig som et livligt islæt med flere gode aktioner. Han driblede sig blandt andet alene igennem med Manuel Neuer, men afsluttede lige forbi mål.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Slagter Fifa – ‘en katastrofe’

Graulund chokeret: Ingen havde set det komme

De vil have Gaaei – her er prisen

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

FCK-profil med hattrick i målfest

Casper Højer er færdig i tyrkisk klub

Monstertransfer: Her er hans kongeløn



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Markant ændring i Silkeborg



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

Dansk klub henter Jonathan Hutters

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Dansker skifter til tysk traditionsklub

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’

FC København jagter Romane Amane

Stefan Gartenmann testes i ny klub



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Kroatien – Ghana

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender