Fire dage efter et sent pokalnederlag hjemme til Freiburg fik Bayern München lørdag revanche i Bundesligaen.
På udebane i Freiburg vandt de seneste ti sæsoners tyske fodboldmestre med 1-0 og tog dermed endnu et skridt mod mesterskab nummer 11 på stribe.
Forsvarsspilleren Matthijs de Ligt blev matchvinder med et drømmemål seks minutter efter pausen. En håndfuld meter uden for feltet kanonerede hollænderen bolden op i målhjørnet.
På det tidspunkt havde Bayern München længe flirtet med et åbningsmål, men store afbrændere af blandt andre Serge Gnabry og Sadio Mané havde holdt måltavlen i ro.
Efter målet prøvede Bayern ihærdigt at lukke opgøret, men der skulle også en pragtredning af Yann Sommer til at sikre de tre point.
Borussia Dortmund er nærmeste konkurrent i toppen af Bundesligaen med et efterslæb på to point før de sidste syv spillerunder.
Der ser ud til at være dømt parløb mellem de mangeårige rivaler, efter at Dortmund lørdag slog rækkens nummer tre, Union Berlin, med 2-1.
Donyell Malen styrede Dortmund på 1-0 før pausen, mens Kevin Behrens udlignede efter en times spil på et gennemført angreb.
18-årige Youssoufa Moukoko sørgede for en hjemmesejr i topkampen med sit mål i det 79. minut. Moukoko rundede Frederik Rønnow og lagde bolden i nettet.
Aarhusianeren Jens Stage fik en vigtig birolle i en vanvittig afslutning på opgøret mellem Mainz og Werder Bremen.
Hjemmeholdet bragte sig i front med 1-0 efter 85 minutters spil, men blot få sekunder efter at bolden var givet op, udlignede Jens Stage på hovedstød.
Et lignende scenarie gentog sig i tillægstiden. Først troede Bo Svenssons Mainz, at sejren var sikret med 2-1-målet i det 93. minut, men igen gik der kun få øjeblikke fra, at bolden var givet op, til at den lå i nettet i den anden ende.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Lurer på ekstremt dyr Spurs-stjerne
Interessant melding om VM-profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
OPTAKT
Holland – Sverige
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
TOPNYHED
Vigtigt nyt for ‘AC’
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
NYHEDER
Poulsen er Årets Træner – her er top 3
EKSKLUSIVT
Superliga-boss med spændende transfermelding
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
USA – Australien
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
NYHEDER
Flere Superliga-kamp rykkes
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
EKSKLUSIVT
Afsløring: Abdirahman ny cheftræner i Sønderjyske
Zanka ville spille gratis for FC København
TOPNYHED
Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
Thomas Frank med interessant Danmark-melding
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
EKSKLUSIVT
På jagt: ‘Har haft de første samtaler’
OPTAKT
Skotland – Marokko
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Arsenal jagter Spurs-talent – den nye Campbell?