Fire dage efter et sent pokalnederlag hjemme til Freiburg fik Bayern München lørdag revanche i Bundesligaen.
På udebane i Freiburg vandt de seneste ti sæsoners tyske fodboldmestre med 1-0 og tog dermed endnu et skridt mod mesterskab nummer 11 på stribe.
Forsvarsspilleren Matthijs de Ligt blev matchvinder med et drømmemål seks minutter efter pausen. En håndfuld meter uden for feltet kanonerede hollænderen bolden op i målhjørnet.
På det tidspunkt havde Bayern München længe flirtet med et åbningsmål, men store afbrændere af blandt andre Serge Gnabry og Sadio Mané havde holdt måltavlen i ro.
Efter målet prøvede Bayern ihærdigt at lukke opgøret, men der skulle også en pragtredning af Yann Sommer til at sikre de tre point.
Borussia Dortmund er nærmeste konkurrent i toppen af Bundesligaen med et efterslæb på to point før de sidste syv spillerunder.
Der ser ud til at være dømt parløb mellem de mangeårige rivaler, efter at Dortmund lørdag slog rækkens nummer tre, Union Berlin, med 2-1.
Donyell Malen styrede Dortmund på 1-0 før pausen, mens Kevin Behrens udlignede efter en times spil på et gennemført angreb.
18-årige Youssoufa Moukoko sørgede for en hjemmesejr i topkampen med sit mål i det 79. minut. Moukoko rundede Frederik Rønnow og lagde bolden i nettet.
Aarhusianeren Jens Stage fik en vigtig birolle i en vanvittig afslutning på opgøret mellem Mainz og Werder Bremen.
Hjemmeholdet bragte sig i front med 1-0 efter 85 minutters spil, men blot få sekunder efter at bolden var givet op, udlignede Jens Stage på hovedstød.
Et lignende scenarie gentog sig i tillægstiden. Først troede Bo Svenssons Mainz, at sejren var sikret med 2-1-målet i det 93. minut, men igen gik der kun få øjeblikke fra, at bolden var givet op, til at den lå i nettet i den anden ende.
/ritzau/
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
EKSKLUSIVT
Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’
Raser: Det er latterligt!
Her kan du se FC København mod FC Midtjylland
LIVE: Slutfløjt i Parken
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
LIVE
LIVE: Vild AGF-fest: 55.000 kommer!
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
NYHEDER
Pokalhelt knækker FC København
NYHEDER
Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
INTERVIEW
Låste sig inde derhjemme: Kunne høres i Esbjerg
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk skifte i spil for Mark Csinger
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
TOPNYHED
– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu
FCM-profil tordner: ‘En skandale’
NYHEDER
Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
HELT VILDT