Fire dage efter et sent pokalnederlag hjemme til Freiburg fik Bayern München lørdag revanche i Bundesligaen.
På udebane i Freiburg vandt de seneste ti sæsoners tyske fodboldmestre med 1-0 og tog dermed endnu et skridt mod mesterskab nummer 11 på stribe.
Forsvarsspilleren Matthijs de Ligt blev matchvinder med et drømmemål seks minutter efter pausen. En håndfuld meter uden for feltet kanonerede hollænderen bolden op i målhjørnet.
På det tidspunkt havde Bayern München længe flirtet med et åbningsmål, men store afbrændere af blandt andre Serge Gnabry og Sadio Mané havde holdt måltavlen i ro.
Efter målet prøvede Bayern ihærdigt at lukke opgøret, men der skulle også en pragtredning af Yann Sommer til at sikre de tre point.
Borussia Dortmund er nærmeste konkurrent i toppen af Bundesligaen med et efterslæb på to point før de sidste syv spillerunder.
Der ser ud til at være dømt parløb mellem de mangeårige rivaler, efter at Dortmund lørdag slog rækkens nummer tre, Union Berlin, med 2-1.
Donyell Malen styrede Dortmund på 1-0 før pausen, mens Kevin Behrens udlignede efter en times spil på et gennemført angreb.
18-årige Youssoufa Moukoko sørgede for en hjemmesejr i topkampen med sit mål i det 79. minut. Moukoko rundede Frederik Rønnow og lagde bolden i nettet.
Aarhusianeren Jens Stage fik en vigtig birolle i en vanvittig afslutning på opgøret mellem Mainz og Werder Bremen.
Hjemmeholdet bragte sig i front med 1-0 efter 85 minutters spil, men blot få sekunder efter at bolden var givet op, udlignede Jens Stage på hovedstød.
Et lignende scenarie gentog sig i tillægstiden. Først troede Bo Svenssons Mainz, at sejren var sikret med 2-1-målet i det 93. minut, men igen gik der kun få øjeblikke fra, at bolden var givet op, til at den lå i nettet i den anden ende.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
NYHEDER
Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’
MEDIE
AGF køber dansk profil
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
TRANSFER
Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
Dansk træner vinder stor pris
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
HELT VILDT
Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort
NYHEDER
KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
MEDIE
Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
MEDIE
Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen
NYHEDER
Skal Iran til VM? Afholder møde om sagen
TIPSBLADETS DOM
Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!
OPTAKT
Bayern – PSG
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
NYHEDER
Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’
NYHEDER
Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’
Millionregn over ‘PC’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..