Der er fundet to nye verdensmestre i fodbold, siden RB Leipzig senest slog Bayern München i den tyske Bundesliga. Sejren ligger helt tilbage i 2018, og det er mere end ti indbyrdes kampe siden.
Den stime blev ikke brudt, da de to hold tørnede sammen på Red Bull Arena i Leipzig fredag aften.
Begge hold havde mulighed for at sikre sig sejren dybt inde i tillægstiden, men det endte med 1-1 på resultattavlen og dermed en pointdeling.
Leipzig havde hårdt brug for ikke at tabe kampen for at holde snor i Bayern i toppen af Bundesligaen. Med det uafgjorte resultat er afstanden mellem holdene fortsat på seks point efter 16 spillerunder.
Den danske Leipzig-spiller, Yussuf Poulsen, så hele kampen fra bænken.
Og danskeren kunne se to hold, som offensivt havde svært ved at spille sig til de helt åbne chancer i den første Bundesliga-kamp efter VM-slutrunden i Qatar og en tysk juleferie. Men så fik Bayern München også fat, som første halvleg skred frem.
Først sparkede Bayerns Serge Gnabry på stolpen, dernæst fik Leon Goretzka et mål annulleret for offside, inden angriberen Eric Maxim Choupo-Moting kom først på et Gnabry-indlæg efter en Bayern München-omstilling og styrede bolden i nettet til pauseføring til gæsterne.
Bayern havde nyindkøbte Yann Sommer på mål i kampen. Schweizeren skiftede til den sydtyske klub torsdag. Fredag aften lukkede keeperen sit første mål ind hos sin nye arbejdsgiver.
Kort inde i anden halvleg havde venstre backen Marcel Halstenberg bevæget sig med frem i Bayern Münchens felt. Den tyske back kom først på en bold i feltet og udplacerede Sommer.
Bayern havde spilovertaget i første halvleg, men efter pausen tippede både vægten af spil og chancer over til hjemmeholdet.
Begge hold ville tydeligvis gerne vinde kampen, og i tillægstiden havde både Leipzigs Konrad Laimer og Bayerns Thomas Müller muligheden for at lukke opgøret. Begge afslutninger sneg sig henholdsvis over og lige forbi modstanderens mål.
Det uafgjorte resultat er Bayerns første pointtab i Bundesligaen siden 2-2-kampen mod Borussia Dortmund i starten af oktober.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Tæt på Barcelona – her er hans løn
NYHEDER
Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge
TRANSFER
Forlader AGF – her er hans nye klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN køber rekorddyrt kæmpetalent
EKSKLUSIVT
Afsløring: Har fået løbepas af Brøndby
NYHEDER
Bookmaker: Her er Eriksens næste klub
TOPNYHED
Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK
MEDIE
Tidl. Viborg-stjerne kan vende tilbage til Danmark
MEDIE
Roony vil væk
MEDIE
Mæhle kan hentes for spotpris
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Thomas Mikkelsen skuffet: Her er hans reaktion
MEDIE
Brøndby-salg på vej – forventer det sker inden VM
MEDIE
United nærmer sig stjernespiller – her er prisen
NYHEDER
Husker du FCM-stjernen Sparv? Scorer nyt stort job
NYHEDER
Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen
MEDIE
Erik ten Hag jagter dansker
MEDIE
Slut med Slot? Han er favorit til at overtage
FANKLUBBEN
AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!
NYHEDER
Bekræfter: Vender tilbage til FC København
NYHEDER
Højlund får ny stjernetræner i Napoli
NYHEDER
Thomas Mikkelsen stopper i Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCKs mulige modstandere i Conference League
TRANSFERPLANEN
FCN bør hente disse to tidl. landsholdsspillere
NYHEDER
– Ja, der var dialog med Brøndby
NYHEDER
Dansker vil sælges – storklub står klar i kulissen
MEDIE
Forhandler om Albert Grønbæk
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
INTERVIEW
Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’
NYHEDER