Leipzig havde chancen: Deler med Bayern

Både Bayern München og RB Leipzig havde mulighed for at vinde den tyske topkamp, som endte 1-1.



Der er fundet to nye verdensmestre i fodbold, siden RB Leipzig senest slog Bayern München i den tyske Bundesliga. Sejren ligger helt tilbage i 2018, og det er mere end ti indbyrdes kampe siden.

Den stime blev ikke brudt, da de to hold tørnede sammen på Red Bull Arena i Leipzig fredag aften.

Begge hold havde mulighed for at sikre sig sejren dybt inde i tillægstiden, men det endte med 1-1 på resultattavlen og dermed en pointdeling.

Leipzig havde hårdt brug for ikke at tabe kampen for at holde snor i Bayern i toppen af Bundesligaen. Med det uafgjorte resultat er afstanden mellem holdene fortsat på seks point efter 16 spillerunder.

Den danske Leipzig-spiller, Yussuf Poulsen, så hele kampen fra bænken.

Og danskeren kunne se to hold, som offensivt havde svært ved at spille sig til de helt åbne chancer i den første Bundesliga-kamp efter VM-slutrunden i Qatar og en tysk juleferie. Men så fik Bayern München også fat, som første halvleg skred frem.

Først sparkede Bayerns Serge Gnabry på stolpen, dernæst fik Leon Goretzka et mål annulleret for offside, inden angriberen Eric Maxim Choupo-Moting kom først på et Gnabry-indlæg efter en Bayern München-omstilling og styrede bolden i nettet til pauseføring til gæsterne.

Bayern havde nyindkøbte Yann Sommer på mål i kampen. Schweizeren skiftede til den sydtyske klub torsdag. Fredag aften lukkede keeperen sit første mål ind hos sin nye arbejdsgiver.

Kort inde i anden halvleg havde venstre backen Marcel Halstenberg bevæget sig med frem i Bayern Münchens felt. Den tyske back kom først på en bold i feltet og udplacerede Sommer.

Bayern havde spilovertaget i første halvleg, men efter pausen tippede både vægten af spil og chancer over til hjemmeholdet.

Begge hold ville tydeligvis gerne vinde kampen, og i tillægstiden havde både Leipzigs Konrad Laimer og Bayerns Thomas Müller muligheden for at lukke opgøret. Begge afslutninger sneg sig henholdsvis over og lige forbi modstanderens mål.

Det uafgjorte resultat er Bayerns første pointtab i Bundesligaen siden 2-2-kampen mod Borussia Dortmund i starten af oktober.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Dorgu-dong – Fernandes bliver historisk

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Storkamp af Patrick Dorgu

Højlund slutter sæsonen med bravour

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

Conte stopper i Napoli



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

Topboss sviner Barça til

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’

Jacob Neestrup er enig med ny klub



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’

Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet

Spurs overlever – Hermansen ude af Premier League

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

Sammenligner Brøndby med Manchester United

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Superliga-oprykker varsler flere transfers

FCM jagter ham – så vild har Boteli været

Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber

Hoff Thorup og Norwich var uenige om Marcondes

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Fem bud på Brøndbys nye træner

Tidligere FCK’er i kritisk tilstand

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

Serie A-klubber jagter Randers-profil

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’