Leipzig havde chancen: Deler med Bayern

Både Bayern München og RB Leipzig havde mulighed for at vinde den tyske topkamp, som endte 1-1.



Der er fundet to nye verdensmestre i fodbold, siden RB Leipzig senest slog Bayern München i den tyske Bundesliga. Sejren ligger helt tilbage i 2018, og det er mere end ti indbyrdes kampe siden.

Den stime blev ikke brudt, da de to hold tørnede sammen på Red Bull Arena i Leipzig fredag aften.

Begge hold havde mulighed for at sikre sig sejren dybt inde i tillægstiden, men det endte med 1-1 på resultattavlen og dermed en pointdeling.

Leipzig havde hårdt brug for ikke at tabe kampen for at holde snor i Bayern i toppen af Bundesligaen. Med det uafgjorte resultat er afstanden mellem holdene fortsat på seks point efter 16 spillerunder.

Den danske Leipzig-spiller, Yussuf Poulsen, så hele kampen fra bænken.

Og danskeren kunne se to hold, som offensivt havde svært ved at spille sig til de helt åbne chancer i den første Bundesliga-kamp efter VM-slutrunden i Qatar og en tysk juleferie. Men så fik Bayern München også fat, som første halvleg skred frem.

Først sparkede Bayerns Serge Gnabry på stolpen, dernæst fik Leon Goretzka et mål annulleret for offside, inden angriberen Eric Maxim Choupo-Moting kom først på et Gnabry-indlæg efter en Bayern München-omstilling og styrede bolden i nettet til pauseføring til gæsterne.

Bayern havde nyindkøbte Yann Sommer på mål i kampen. Schweizeren skiftede til den sydtyske klub torsdag. Fredag aften lukkede keeperen sit første mål ind hos sin nye arbejdsgiver.

Kort inde i anden halvleg havde venstre backen Marcel Halstenberg bevæget sig med frem i Bayern Münchens felt. Den tyske back kom først på en bold i feltet og udplacerede Sommer.

Bayern havde spilovertaget i første halvleg, men efter pausen tippede både vægten af spil og chancer over til hjemmeholdet.

Begge hold ville tydeligvis gerne vinde kampen, og i tillægstiden havde både Leipzigs Konrad Laimer og Bayerns Thomas Müller muligheden for at lukke opgøret. Begge afslutninger sneg sig henholdsvis over og lige forbi modstanderens mål.

Det uafgjorte resultat er Bayerns første pointtab i Bundesligaen siden 2-2-kampen mod Borussia Dortmund i starten af oktober.

/ritzau/





Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark




LIVE

TransferLIVE: Vil have FCK-floppet Amir Richardson

Kortfest i Canada

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Thomas Frank overrasker: De vinder VM



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Nu melder Christian Eriksen ud

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Jordan Larsson meldes enig med denne klub

Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis

Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

VM-deltager skal ændre spilletrøje efter Fifa-krav

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Økonomiske problemer – bud på dansk profil

DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM

Kent Nielsen sætter ord på jobskifte

Ny TV2-satsning: ‘Tror Per Frimann er bekymret’

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub

Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen

Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson

Kasper Schmeichel scorer stort tv-job

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff

Tæt på vild Superliga-handel – får option



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Mourinho får treårig aftale som ny Real-træner

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United