Bayern smider point på hjemmebane og ender sejrsstime

Efter fem ligasejre i træk måtte Bayern München nøjes med uafgjort, da Werder Bremen lørdag var på besøg.



De forsvarende tyske mestre fra Bayern München satte point til, da de lørdag havde besøg af Werder Bremen i Bundesligaen.

Det endte således 1-1, efter et opgør hvor begge mandskaber faktisk havde chancer til at tage alle tre point i slutfasen.

Bayern mødte ind til kampen med fem ligasejre i træk i bagagen. Den stime blev brudt, men alligevel ligger det sydtyske hold stadig nummer et i den bedste tyske fodboldrække. Bayern har 19 point efter otte kampe.

Werder Bremen ligger på ottendepladsen med 11 point.

Kampens første scoring kom fra de undertippede gæster kort før pausen.

Den 20-årige amerikaner Joshua Sargent brød godt igennem på højrekanten og lagde bolden skråt tilbage i feltet. Her dukkede Maximilian Eggestein op mellem Bayern-forsvarerne og åbnede målscoringen med sin første berøring.

Dermed måtte hjemmeholdet skuffet gå til pause bagud 0-1.

Anden halvleg var kun lige skudt i gang, da Bremen havde en stor mulighed for at fordoble føringen. Milot Rashica fik en friløber ned mod Manuel Neuers mål, men han var for ubeslutsom, og chancen løb ud i sandet.

I stedet fik Bayern udlignet efter en times spil. Et indlæg svævede hele vejen over til bageste stolpe, hvorfra Kingsley Coman headede bolden i mål.

Inden for kampens sidste ti minutter havde Joshua Sargent to muligheder for at bringe Bremen foran. I to omgange kom han alene afsted på en omstilling, men hans afslutninger var ikke skarpe nok.

I den anden ende havde Eric Maxim Choupo-Moting en stor chance for at forlænge Bayerns sejrsstime. Hans afslutning røg dog over mål.

Dermed endte det med et sjældent pointtab til den tyske storklub.

Der blev også spillet en række øvrige bundesligakampe lørdag eftermiddag.

Hoffenheim spillede hjemme 3-3 mod Stuttgart, Bayer Leverkusen vandt ude 2-1 over Arminia Bielefeld, Borussia Mönchengladbach spillede 1-1 hjemme mod Augsburg, og Wolfsburg vandt ude 2-0 over Schalke.

I sidstnævnte kamp var danske Frederik Rønnow valgt fra start i Schalke-målet. Den tyske målmand Ralf Fährmann, der har været skadet, var henvist til bænken, og det kan derfor tyde på, at Rønnow også på længere sigt har vundet kampen om at vogte Schalke-buret.

/ritzau/





Aral Simsir FC Midtjylland LIVE

VM-LIVE: Aral Simsir forlader landsholdslejr

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Nu melder Christian Eriksen ud

Bayern München i ‘megatransfer’ – betaler 485 mio.

Kasper Schmeichel scorer stort tv-job



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Silkeborg køber Kent Nielsens afløser i 1. div



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Kent Nielsen sætter ord på jobskifte

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Jens Jønsson flirter med dansk retur

Superliga-boss teaser: ‘Meget tæt på’

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: Sturm Graz jagter ‘den næste Højlund’

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

City med vildt rekordbud

Ny TV2-satsning: ‘Tror Per Frimann er bekymret’

Her kan du se Mexico mod Sydafrika

Røven i klaskehøjde: De vinder VM

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

Tæt på vild Superliga-handel – får option

VM-deltager skal ændre spilletrøje efter Fifa-krav

Peger på ham som ny Superliga-træner



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM

Optakt: Mexico – Sydafrika