Bayern-stjerne i shitstorm efter vaccine-nej

Bayern Münchens Joshua Kimmich har fravalgt coronavaccine, da han frygter for eftervirkninger.



Bayern München-spilleren Joshua Kimmich er sjældent den, der trækker de største overskrifter hos den tyske mesterklub, men de seneste dage har været en undtagelse.

Således er han endt i en storm af kritik, efter at han lørdag stod frem og sagde, at han har undladt at blive vaccineret mod coronavirus, da han er bekymret for langsigtede virkninger af vaccinen.

Dette udløste en øjeblikkelig storm af kritik i hele Tyskland, hvor mange argumenterede for, at fodboldspillere bør være rollemodeller og tage imod vaccinetilbuddet, skriver nyhedsbureauet Reuters.

Det har langt de fleste fodboldspillere i Tyskland da også gjort. Tirsdag oplyser Den Tyske Fodboldliga (DFL), at mere end 90 procent af spillerne og andre ansatte i de to bedste tysker rækker er vaccinerede.

Det har man da også opfordret til i Bayern München, men man vil ikke tvinge spillere som Kimmich til at blive vaccineret.

– Det er vigtigt at sige, at vi kun kan råde alle til at blive vaccineret. Det har vi fremhævet igennem en række handlinger, men i sidste ende skal man respektere, at andre kan have en anden mening, siger Bayern-direktør Oliver Kahn.

Bayern-præsident Herbert Hainer hæfter sig ved, at Kimmich trods alt sagde, at han ikke vil udelukke at blive vaccineret.

– Bayern støtter vaccinationsaktioner, men i sidste ende er der ingen vaccinationspligt hos os. Det er en individuel beslutning.

– Joshua Kimmich sagde trods alt, at han måske ville blive vaccineret i fremtiden. Jeg ville være glad, hvis det skete, siger Hainer.

Ikke alle er kritiske over for Kimmich. Han får opbakning fra den tidligere Bayern-formand Karl-Heinz Rummenigge, der dog er fortaler for, at Kimmich ændrer holdning.

– Er der en spiller, jeg kender som værende ekstremt ansvarlig og en rollemodel i mange ting i livet, så har det altid været Joshua. I dette tilfælde tror jeg, at han på et tidspunkt vil tage den rigtige beslutning, lyder det fra Rummenigge.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: VM-åbenbaring er gratis

‘Nogle tilsvininger, jeg godt kunne have undværet’

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

Scorer vanvittig løn i Premier League

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp

Brasiliansk boost før Norge

‘Den mest magtfulde nogensinde’



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende

Afsløring: Brøndby sælger Justin Merz

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere

Afsløring: Sønderjyske henter Eliteserien-spiller



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’

Skyder stor FCM-historie ned

Brasilien – Norge

Her er 1/8-finalerne ved VM

Kup? Manchester United vilde med VM-stjerne



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Dansker på blokken i ny storklub

Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson

Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh

Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’

Klapper i om stor Superliga-transfer

Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast

Mexico – England

Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

‘Det er et angreb på FCK’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Stort FCK-talent er blevet solgt

Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem