Thomas Tuchel er i gang med sine sidste måneder som Bayern München-træner, og tyskeren er lettet over, at han trods alt når at få vist, at han er i stand til at få et hold langt i Champions League.
Onsdag avancerede storklubben ved at slå Arsenal med 1-0 – samlet 3-2 – i kvartfinalen, og avancementet er essentielt i en sæson, hvor det tyske mesterskab for første gang siden 2012 havner et andet sted end München. Var Bayern røget ud, var sæsonen ovre og stemplet som en fiasko.
– Semifinalepladsen er et stort skridt for os. Det er sjovt at være en del af de sidste fire. Det er også en stor lettelse.
– Det er et specielt øjeblik, når man slår en af topklubberne fra Premier League. Så må vi se, hvad den her sejr betyder for vores klub fremadrettet. Sæsonen er i hvert fald ikke slut, slet ikke, siger Tuchel på et pressemøde ifølge Reuters.
I Arsenal-lejren giver nederlaget det modsatte fokus. Når klubben ikke længere kan få international succes, må den gå mesterskabsjagt i stedet.
Derfor er det essentielt, at Arsenal-spillerne hurtigt rejser sig fra onsdagens skuffelse i München. Det siger manager Mikel Arteta ifølge Reuters.
– Vi står bag spillerne, for de har brug for støtte og kærlighed. Jeg skal samle dem op hurtigt, for på lørdag har vi en kæmpe, kæmpe kamp (mod Wolverhampton, red.).
– Vi spiller stadig for at vinde Premier League, og det vil vi virkelig gerne. Vi skal vise, at vi er i stand til at få det her vendt rundt.
– Lige nu er vi ramt af en smerte, der ikke bare lige går væk, men jeg kan garantere, at vi kommer til at være fuldt fokuserede i vores kommende kampe, siger Arteta.
Med seks spillerunder tilbage af Premier League ligger Arsenal på andenpladsen med to point op til Manchester City. Liverpool på tredjepladsen har lige så mange point som Arsenal. Arsenal blev senest engelsk mester i 2004.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Stor beslutning på vej
NYHEDER
Superliga-komet overgår flere monstersalg
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
INTERVIEW
Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’
TOPNYHED
Emre Mor færdig
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
EKSKLUSIVT
Et markant problem for Silkeborg
NYHEDER
Miraklernes tid er ikke forbi
MEDIE
Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
INTERVIEW
To Brøndby-profiler er ude resten af sæsonen
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
MEDIE
Melder Lindstrøm helt færdig
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
NYHEDER
Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Det ser sort ud for B.93
NYHEDER