Thomas Tuchel: Det er en stor lettelse

Thomas Tuchel er glad for at undgå endnu en fiasko, inden han til sommer stopper som Bayern-træner.



Thomas Tuchel er i gang med sine sidste måneder som Bayern München-træner, og tyskeren er lettet over, at han trods alt når at få vist, at han er i stand til at få et hold langt i Champions League.

Onsdag avancerede storklubben ved at slå Arsenal med 1-0 – samlet 3-2 – i kvartfinalen, og avancementet er essentielt i en sæson, hvor det tyske mesterskab for første gang siden 2012 havner et andet sted end München. Var Bayern røget ud, var sæsonen ovre og stemplet som en fiasko.

– Semifinalepladsen er et stort skridt for os. Det er sjovt at være en del af de sidste fire. Det er også en stor lettelse.

– Det er et specielt øjeblik, når man slår en af topklubberne fra Premier League. Så må vi se, hvad den her sejr betyder for vores klub fremadrettet. Sæsonen er i hvert fald ikke slut, slet ikke, siger Tuchel på et pressemøde ifølge Reuters.

I Arsenal-lejren giver nederlaget det modsatte fokus. Når klubben ikke længere kan få international succes, må den gå mesterskabsjagt i stedet.

Derfor er det essentielt, at Arsenal-spillerne hurtigt rejser sig fra onsdagens skuffelse i München. Det siger manager Mikel Arteta ifølge Reuters.

– Vi står bag spillerne, for de har brug for støtte og kærlighed. Jeg skal samle dem op hurtigt, for på lørdag har vi en kæmpe, kæmpe kamp (mod Wolverhampton, red.).

– Vi spiller stadig for at vinde Premier League, og det vil vi virkelig gerne. Vi skal vise, at vi er i stand til at få det her vendt rundt.

– Lige nu er vi ramt af en smerte, der ikke bare lige går væk, men jeg kan garantere, at vi kommer til at være fuldt fokuserede i vores kommende kampe, siger Arteta.

Med seks spillerunder tilbage af Premier League ligger Arsenal på andenpladsen med to point op til Manchester City. Liverpool på tredjepladsen har lige så mange point som Arsenal. Arsenal blev senest engelsk mester i 2004.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Afvist af BIF – her er hans nye job

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner

Afsløring: FC København sælger Achouri

Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse

Emiliano Marcondes træner med i danskerklub



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Er det Clement Bischoffs nye klub?

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Klar for FC København

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne

Daniel Wass får ny Brøndby-rolle

Flere slagter dansker efter grim aktion

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Snød FC København for keeper

‘Horsens var et helvede’

Brøndby har været i dialog med VM-profil

Han bestemmer det hele

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

VM-vækkeuret: Absurd drama udspillede sig

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

Afsløring: Lyngby i dialog om Musa Jatta

Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne

FCM-profiler skadet inden Superliga-start



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm

FCK-boss åben for lejeaftaler

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’