Bayern-chef vil tilbage på vindersporet i CL-brag

Hansi Flick ønsker at se tændte og motiverede spillere vende den dårlige stime mod Lazio i Champions League.



Et formsvagt Bayern München-mandskab skal forsøge at vende den dårlige stime, når holdet tirsdag gæster italienske Lazio i den første Champions League-ottendedelsfinale mellem holdene.

Tyskerne rejser til Italien med to skuffende resultater i bagagen. Lørdagens Bundesliga-kamp mod Frankfurt endte med et 1-2-nederlag, og fem dage tidligere lykkedes det oprykkerne fra Bielefeld at hente et enkelt point mod de forsvarende mestre.

Nu forventer storklubbens cheftræner, Hansi Flick, at se et andet udtryk hos sine spillere.

– Jeg ønsker, at mit hold skal være tændt fra start, og jeg har fuld tillid til, at spillerne vil være det mod Lazio, siger træneren forud for Champions League-kampen i Rom.

– Vi bliver nødt til at være klar igen til Champions League. Det er disse specielle kampe, der skal motivere spillerne, siger han.

Bayern Münchens trupbredde er for alvor kommet på prøve, da Thomas Müller og Benjamin Pavard blev testet positive for covid-19, mens Corentin Tolisso, Serge Gnabry og Douglas Costa døjer med skader.

Hverken skader eller svigtende resultater må bruges som en undskyldning, understreger Flick.

– Vi ved alle, hvad der er sket de sidste par dage. Jeg leder ikke efter undskyldninger. Vi var ikke gode mod Bielefeld og Frankfurt.

– Jeg ønsker, at mit hold skal være tændte fra starten, og jeg har fuld tillid til, at de vil være det mod Lazio, siger han.

Lazios cheftræner, Simone Inzaghi, har noteret sig de uvant dårlige Bayern-resultater den seneste uge, og italieneren tror på overraskelsen.

– Vi ved, de næsten er umulige at spille mod, men vi har førhen været underdogs og derefter overrasket alle, siger Lazio-træneren.

Før de to pointtab i Bundesligaen vandt Bayern München VM for klubhold og skrev historie som det eneste hold, der sammen med Barcelona har vundet seks pokaler på en enkelt sæson.

Opgøret mellem Bayern München og Lazio begynder tirsdag klokken 21.

/ritzau/AFP





LIVE

TransferLIVE: De jagter Marcus Rashford

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb

Forbereder bud på 970 mio.

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede

FC Barcelona køber VM-angriber



EKSKLUSIVT

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

Åbner op for sommertransfer

Lufter vild Ronaldo-teori

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Dyr stjerne står øverst på Mourinhos ønskeliste

Skylder FC København penge – straffes hårdt

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

Til lægetjek i Superliga-klub

Deschamps rejser hjem til sin mors begravelse



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Chokskifte på vej?

– Derfor fyrer vi Thomasberg

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK

Viborg FF på rov hos Superliga-rivaler

Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’

Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag

FCK går på rov i Viborg

Peter Schmeichel frustreret: ‘Klar dommerfejl!’

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham

Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu

Panama – Kroatien

‘Bombe’: Stjerne med transferbøn på direkte tv



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Historiske Ronaldo stempler ind i VM med to mål

Dovbyk på vej væk? Det forlanger Roma