Et formsvagt Bayern München-mandskab skal forsøge at vende den dårlige stime, når holdet tirsdag gæster italienske Lazio i den første Champions League-ottendedelsfinale mellem holdene.
Tyskerne rejser til Italien med to skuffende resultater i bagagen. Lørdagens Bundesliga-kamp mod Frankfurt endte med et 1-2-nederlag, og fem dage tidligere lykkedes det oprykkerne fra Bielefeld at hente et enkelt point mod de forsvarende mestre.
Nu forventer storklubbens cheftræner, Hansi Flick, at se et andet udtryk hos sine spillere.
– Jeg ønsker, at mit hold skal være tændt fra start, og jeg har fuld tillid til, at spillerne vil være det mod Lazio, siger træneren forud for Champions League-kampen i Rom.
– Vi bliver nødt til at være klar igen til Champions League. Det er disse specielle kampe, der skal motivere spillerne, siger han.
Bayern Münchens trupbredde er for alvor kommet på prøve, da Thomas Müller og Benjamin Pavard blev testet positive for covid-19, mens Corentin Tolisso, Serge Gnabry og Douglas Costa døjer med skader.
Hverken skader eller svigtende resultater må bruges som en undskyldning, understreger Flick.
– Vi ved alle, hvad der er sket de sidste par dage. Jeg leder ikke efter undskyldninger. Vi var ikke gode mod Bielefeld og Frankfurt.
– Jeg ønsker, at mit hold skal være tændte fra starten, og jeg har fuld tillid til, at de vil være det mod Lazio, siger han.
Lazios cheftræner, Simone Inzaghi, har noteret sig de uvant dårlige Bayern-resultater den seneste uge, og italieneren tror på overraskelsen.
– Vi ved, de næsten er umulige at spille mod, men vi har førhen været underdogs og derefter overrasket alle, siger Lazio-træneren.
Før de to pointtab i Bundesligaen vandt Bayern München VM for klubhold og skrev historie som det eneste hold, der sammen med Barcelona har vundet seks pokaler på en enkelt sæson.
Opgøret mellem Bayern München og Lazio begynder tirsdag klokken 21.
/ritzau/AFP
LIVE
TransferLIVE: Stor overraskelse i Celtic
NYHEDER
Iran får grønt lys til VM
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
NYHEDER
Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden
NYHEDER
Modtog SMS fra Zlatan Ibrahimović
MEDIE
Monsterbud på vej
MEDIE
De jagter Henrik Meister
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
EKSKLUSIVT
Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne
TOPNYHED
Medier sender ham hjem til AGF
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kent N. i spil som assistent for Riemer
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock
MEDIE
Kæmper om det samme trænerjob
EKSKLUSIVT
Farzam: Mit bedste bud som Nørgaard-afløser i SJE
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
MEDIE
Bekymrende transfermelding for Superliga-klub
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Højlund trækker overskrifter – del af stor plan
Afslører dansk toptræners millionløn
TRANSFER
Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’
TOPNYHED
‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent
TOPNYHED
Benhård kritik af Danmark
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
NYHEDER
Tottenham henter Liverpool-profil
TRANSFERPLAN
De burde drømme om denne Brøndby-spiller
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
I spil til stort job? Nævner Frederik Birk
NYHEDER
