Bayern-chef vil tilbage på vindersporet i CL-brag

Hansi Flick ønsker at se tændte og motiverede spillere vende den dårlige stime mod Lazio i Champions League.



Et formsvagt Bayern München-mandskab skal forsøge at vende den dårlige stime, når holdet tirsdag gæster italienske Lazio i den første Champions League-ottendedelsfinale mellem holdene.

Tyskerne rejser til Italien med to skuffende resultater i bagagen. Lørdagens Bundesliga-kamp mod Frankfurt endte med et 1-2-nederlag, og fem dage tidligere lykkedes det oprykkerne fra Bielefeld at hente et enkelt point mod de forsvarende mestre.

Nu forventer storklubbens cheftræner, Hansi Flick, at se et andet udtryk hos sine spillere.

– Jeg ønsker, at mit hold skal være tændt fra start, og jeg har fuld tillid til, at spillerne vil være det mod Lazio, siger træneren forud for Champions League-kampen i Rom.

– Vi bliver nødt til at være klar igen til Champions League. Det er disse specielle kampe, der skal motivere spillerne, siger han.

Bayern Münchens trupbredde er for alvor kommet på prøve, da Thomas Müller og Benjamin Pavard blev testet positive for covid-19, mens Corentin Tolisso, Serge Gnabry og Douglas Costa døjer med skader.

Hverken skader eller svigtende resultater må bruges som en undskyldning, understreger Flick.

– Vi ved alle, hvad der er sket de sidste par dage. Jeg leder ikke efter undskyldninger. Vi var ikke gode mod Bielefeld og Frankfurt.

– Jeg ønsker, at mit hold skal være tændte fra starten, og jeg har fuld tillid til, at de vil være det mod Lazio, siger han.

Lazios cheftræner, Simone Inzaghi, har noteret sig de uvant dårlige Bayern-resultater den seneste uge, og italieneren tror på overraskelsen.

– Vi ved, de næsten er umulige at spille mod, men vi har førhen været underdogs og derefter overrasket alle, siger Lazio-træneren.

Før de to pointtab i Bundesligaen vandt Bayern München VM for klubhold og skrev historie som det eneste hold, der sammen med Barcelona har vundet seks pokaler på en enkelt sæson.

Opgøret mellem Bayern München og Lazio begynder tirsdag klokken 21.

/ritzau/AFP





LIVE

TransferLIVE: Snart sker det

Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris

Afsløring: Plot-twist for FCK – skifter sin agent

Vil til Premier League – United foran Arsenal

AGF får drømmelodtrækning i Champions League

De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

AGF – Brøndby IF

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’

Paulinho tager hjem til Brasilien

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

Afsløring: AC Horsens scorer stort millionbeløb



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’

God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland

Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud

Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner

Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Viborg FF – OB

Nu taler Messi

Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’

Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg

Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn

Her er VM-turneringens hold

Han er VM’s bedste spiller

Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning

Bundesliga-klub enig med dansker

Sønderjyske – FC Midtjylland



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Kryptisk besked til Mileta Rajovic

“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”

Kæmpe talent rygtes til Superligaen

Skandaløse scener: Han er en skændsel!