Bech tilfreds med det ene point

OB meldte sig ind i Superligaen med det første point i kampen mod AaB. Men han ærgrer sig over, at OB ikke fik fuldt udbytte i Odense.



OB-træner Troels Bech havde svært ved at være fuldt ud tilfreds med udbyttet på Odense Stadion, da han måtte se AaB snuppe det ene point i en kamp, hvor OB dominerede første halvleg og AaB sad på anden. 

– Vi var i perioder af anden halvleg trykket for langt tilbage på banen, og vi fik ikke den samme aggressivitet i vores forsvarsspil, som vi gjorde før pausen. Det betød, at vi kom for langt tilbage på banen, og det betød også, at Darko (Bodul) kom til at stå lidt for alene i angrebet, sagde Troels Bech, der havde valgt at stille med tre mand i forsvaret. 

– Det var en reaktion på, at jeg synes, vi har indkasseret for mange mål, omend to af dem i seneste kamp var selvmål. Men vi havde ønsket om ad den vej at gøre spillet mere kompakt og derved give midtbanespillerne mulighed for at være mere aggressive. Det synes jeg lykkedes rigtig godt i første halvleg, men vi var lidt for langt tilbage på banen efter pausen. Der var lidt for langt fra vores modstandere, og vi fik ikke sat helt så mange tacklinger ind, sagde Troels Bech. 

Troels Bech ærgrer sig til trods for et solidt overtag til AaB i anden halvleg over, at OB ikke formåede at lukke kampen inden pausen. 

– Vi har et par gode angreb i anden halvleg også – blandt andet en kontra hvor vi er fire mod to. Mikkel Deslers chance med højre ben og Schoops returbold var begge tæt på. Vi har mange afslutninger og skud på mål, og det er et godt skridt på vejen, at vi begynder at skabe mange chancer. Jeg synes godt, at vi kunne have vundet kampen, og især når man ser på første halvleg. Til gengæld er AaB bedre end os efter pausen, og når det er det sidste indtryk, man står tilbage med, så må man nogle gange være tilfredse med det ene point. 







Optakt til OB - Vejle Boldklub LIVE

LIVE: På rov igen – præsenterer endnu en keeper

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

AGF kan ende med millionregning, men…

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

Bayern München lurer på choktransfer

Brøndby IF – FC København

Toutouh færdig i dansk klub – det vil han nu

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting

Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus

Brighton – Manchester United

Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn

Dansk topscorer skifter agent – sommertransfer?

Nu er Sean Klaiber på klubjagt



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale

‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København

Fantastisk – han kan blive det næste store salg!

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Dansk profil færdig i tysk klub, men

Hold nu op – han er en kæmpe chef!

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Real Madrid – Athletic Club

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?