AaB – FC Midtjylland 0-1 (0-1)
Kampens bedste
Midtjylland
Der er langt mellem Midtjydernes forsvarsklippe Erik Sviatchenkos dårlige præstationer, og det blev heller ikke lørdag, at publikum fik sådan én at se. På trods af en ny forsvarsmakker i brasilianske Juninho, der ikke engang taler engelsk, styrede Sviatchenko forsvaret med vanlig ro. Duel-spillet sad i skabet, og så var forsvarsspilleren tæt på at få en assist, men VAR anullerede Joel Anderssons mål.
AaB
AaB spillede ikke nogen blændende kamp til trods for, at hjemmebaneholdet havde bolden meget i første halvleg. Der var langt mellem chancerne og AaB fik aldrig for alvor testet Jonas Lössl i FC Midtjyllands mål. Kasper Kusk gjorde en god figur i angrebet, hvor man kunne mærke Midtjylland store respekt for den teknisk stærke offensivspiller.
Målmand Jacob Rinne havde også flere gode aktioner i både første og anden halvleg. I slutningen af kampen reddede han en stor chance, da han pillede en stor chance fra insdkiftede Mabil, men AaB lukrerede ikke på målmandens livline til holdet.
Kampens værste
Det er hårdt at kalde Pione Sisto for kampens værste, for han skræmmer ethvert forsvar med sin fart og teknik, men Bo Henriksen har fortsat meget at gøre med fløjen, når det kommer til attituden. Spilleren rullede meget rundt i græsset og kom i infight med AaB Kristoffer Pallesen, hvilket kostede et gult kort. Blev skiftet ud efter 87 minutter.
Kampens detalje
Det føromtalte annullerede mål fra Midtjylland, var ikke noget ordinært hjørnespark. I en flot indøvet hjørnesparkskombination, tog midtjyderne et kort hjørnespark, hvor AaB fuldstændig blev taget på sengen. Ved bagstolpen havde Eric Sviatchenko isoleret sig med kun en modspiller. Han headede bolden flot på tværs til Andersson, der kunne sparke bolden ind. Desværre for Midtjylland nåede Evander ikke at komme ud af offside-positionen, da Dalsgaard spillede bolden tilbage til ham ved det korte hjørnespark, og målet blev således annulleret for offside af VAR.
LIVE
TransferLIVE: Se videoen – ankommer til lægetjek
NYHEDER
Burnley sender signal omkring Bruun Larsen
Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen
NYHEDER
Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det
TOPNYHED
FCK-exit? ‘Lad os se, hvor længe det varer’
EKSKLUSIVT
Mange i Premier League vil have Superliga-profil
TOPNYHED
Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok
LIVE
Superliga-LIVE: Tidl. OB-profil død i bilulykke
MEDIE
Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh
INTERVIEW
Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby
INTERVIEW
Vil ikke juble i Parken
MEDIE
Vil slå britisk transferrekord for Alvarez
NYHEDER
Et år i træk for FCK: ‘Hvad er det, der foregår?’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan
INTERVIEW
‘Det bryder jeg mig ikke om at se’
TRANSFER
Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller
Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen
TIPSBLADETS DOM
En vild energibombe er kommet til Superligaen
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Drømmemål sikrer FCK-sejr over uheldige Lyngby
Afslører Brøndbys transferplaner
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek
INTERVIEW
Bitter Svensson: ‘Det er mit ansvar’
INTERVIEW
Hylder BIF-profil: ‘Fed type – kan godt lide ham’
MEDIE
Arsenal jagter Spurs-stjerne
Her kan du se FC København mod Lyngby Boldklub
Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio
TIPSBLADETS DOM
Gaveregn over FC Midtjylland
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: Henter bomber gratis
TRANSFER
Officielt: FC København sælger stjerne
Mål fra vild vinkel sikrer FCM-sejr
MEDIE
