AaB – FC Midtjylland 0-1 (0-1)
Kampens bedste
Midtjylland
Der er langt mellem Midtjydernes forsvarsklippe Erik Sviatchenkos dårlige præstationer, og det blev heller ikke lørdag, at publikum fik sådan én at se. På trods af en ny forsvarsmakker i brasilianske Juninho, der ikke engang taler engelsk, styrede Sviatchenko forsvaret med vanlig ro. Duel-spillet sad i skabet, og så var forsvarsspilleren tæt på at få en assist, men VAR anullerede Joel Anderssons mål.
AaB
AaB spillede ikke nogen blændende kamp til trods for, at hjemmebaneholdet havde bolden meget i første halvleg. Der var langt mellem chancerne og AaB fik aldrig for alvor testet Jonas Lössl i FC Midtjyllands mål. Kasper Kusk gjorde en god figur i angrebet, hvor man kunne mærke Midtjylland store respekt for den teknisk stærke offensivspiller.
Målmand Jacob Rinne havde også flere gode aktioner i både første og anden halvleg. I slutningen af kampen reddede han en stor chance, da han pillede en stor chance fra insdkiftede Mabil, men AaB lukrerede ikke på målmandens livline til holdet.
Kampens værste
Det er hårdt at kalde Pione Sisto for kampens værste, for han skræmmer ethvert forsvar med sin fart og teknik, men Bo Henriksen har fortsat meget at gøre med fløjen, når det kommer til attituden. Spilleren rullede meget rundt i græsset og kom i infight med AaB Kristoffer Pallesen, hvilket kostede et gult kort. Blev skiftet ud efter 87 minutter.
Kampens detalje
Det føromtalte annullerede mål fra Midtjylland, var ikke noget ordinært hjørnespark. I en flot indøvet hjørnesparkskombination, tog midtjyderne et kort hjørnespark, hvor AaB fuldstændig blev taget på sengen. Ved bagstolpen havde Eric Sviatchenko isoleret sig med kun en modspiller. Han headede bolden flot på tværs til Andersson, der kunne sparke bolden ind. Desværre for Midtjylland nåede Evander ikke at komme ud af offside-positionen, da Dalsgaard spillede bolden tilbage til ham ved det korte hjørnespark, og målet blev således annulleret for offside af VAR.
LIVE
TransferLIVE: Går på rov i FC Nordsjælland
TRANSFER
Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper
AVIS
Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
MEDIE
Vil hente tysk landsholdsstjerne
Roser Superliga-klub: Godt set!
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
TOPNYHED
Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job
TOPNYHED
Blæst bagover af 18-årig
EKSKLUSIVT
Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
Brøndby melder duo færdig og teaser
TOPNYHED
Spottet i København
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
MEDIE
Storklubber i kø for et af VM’s største talenter
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
Belgien – Egypten
TOPNYHED
Raser over VM-tiltag
MEDIE
AGF køber ham
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
TOPNYHED
Seks spillere kan forlade FC Midtjylland
TOPNYHED
Trækker sig som akademichef i FC Midtjylland
OPTAKT
Tyskland – Curacao
FANKLUBBEN
Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud
TOPNYHED
VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
OPTAKT
Holland – Japan
TRANSFER
