Bedst og værst: AaB kunne ikke for alvor true FCM

Tipsbladet.dk har zoomet ind på lørdagskampen i Superligaen.



AaB – FC Midtjylland 0-1 (0-1)

Kampens bedste

Midtjylland

Der er langt mellem Midtjydernes forsvarsklippe Erik Sviatchenkos dårlige præstationer, og det blev heller ikke lørdag, at publikum fik sådan én at se. På trods af en ny forsvarsmakker i brasilianske Juninho, der ikke engang taler engelsk, styrede Sviatchenko forsvaret med vanlig ro. Duel-spillet sad i skabet, og så var forsvarsspilleren tæt på at få en assist, men VAR anullerede Joel Anderssons mål. 

AaB

AaB spillede ikke nogen blændende kamp til trods for, at hjemmebaneholdet havde bolden meget i første halvleg. Der var langt mellem chancerne og AaB fik aldrig for alvor testet Jonas Lössl i FC Midtjyllands mål. Kasper Kusk gjorde en god figur i angrebet, hvor man kunne mærke Midtjylland store respekt for den teknisk stærke offensivspiller.

Målmand Jacob Rinne havde også flere gode aktioner i både første og anden halvleg. I slutningen af kampen reddede han en stor chance, da han pillede en stor chance fra insdkiftede Mabil, men AaB lukrerede ikke på målmandens livline til holdet. 

Kampens værste

Det er hårdt at kalde Pione Sisto for kampens værste, for han skræmmer ethvert forsvar med sin fart og teknik, men Bo Henriksen har fortsat meget at gøre med fløjen, når det kommer til attituden. Spilleren rullede meget rundt i græsset og kom i infight med AaB Kristoffer Pallesen, hvilket kostede et gult kort. Blev skiftet ud efter 87 minutter.

Kampens detalje

Det føromtalte annullerede mål fra Midtjylland, var ikke noget ordinært hjørnespark. I en flot indøvet hjørnesparkskombination, tog midtjyderne et kort hjørnespark, hvor AaB fuldstændig blev taget på sengen. Ved bagstolpen havde Eric Sviatchenko isoleret sig med kun en modspiller. Han headede bolden flot på tværs til Andersson, der kunne sparke bolden ind. Desværre for Midtjylland nåede Evander ikke at komme ud af offside-positionen, da Dalsgaard spillede bolden tilbage til ham ved det korte hjørnespark, og målet blev således annulleret for offside af VAR.



Barca spiser frankfurtere på Camp Nou

Lothar Matthaüs storroser dansker

Dansk dominans: Ikke sket i 70 år

Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’

FC København henter Geovanni Vianney Aboh Ndjee

Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil

Mohamed Salah på vej til danskerklub?

Voldelig FCM-fan anholdt: Gemte på hemmelighed

Forlænger Nartey? Brøndby-boss deler nyt

Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’

Wolfsburg-boss roser Eriksen

– Det er fuldkommen meningsløst

FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status

Voldsom Franculino-spådom

AaB-talent prøver sig af i Italien

Klubboss i angreb på FCK

– De skal skille sig af med ham!

Frustreret FCM-lejr: Det irriterer mig grænseløst

Kræver benhård straf til Mohamed Salah

Arne Slot svarer efter Mohamed Salah-ballade

Thomas Frank afviser at tale om det

– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF

Tidligere Superliga-stjerne gratis om lidt

Kæmpe triumf for Frank

Afsløring: Ny assistent til David Nielsen

FCM melder ud: Han skal sælges til sommer

Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende

Forfærdeligt nyt for Mustapha Bundu 

Klar besked til fans: ‘Det hjælper IKKE’

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

Spanske medier i ekstase

Viktor Claesson bliver i FC København

Engelske eksperter kritiserer Salah for interview

Conrad Harder roses til skyerne efter forløsning

Får fire års fængsel for at afpresse stjerne

Stjerner til FCK? ‘De må have været i dialog’

Ser et udbrændt hold: ‘Vi skal forstærke os’

– Der er nogle ting, der stadig nager mig

Brøndby skuffer fælt mod Vejle

FIFA indfører obligatoriske drikkepauser til VM

Steve Cooper skifter tre mand

Efter vildt interview: Liverpool straffer Salah

Real Madrid-profil ventes ude i adskillige måneder

AGF og Sønderjyske er bedst mod de andre i top-6

Krisemøde: Stjernetræner på vej?

Gigantisk eufori: ‘Kan slutte min karriere nu’

Vejle Boldklub – Brøndby IF

Brøndby-profil: ‘Skuffende at det kunne ske’

Brøndby-stjerner ude – Cooper udtager U19-spillere

FCK totalt forvandlet – ikke set værre siden 1996