AaB – FC Midtjylland 0-1 (0-1)
Kampens bedste
Midtjylland
Der er langt mellem Midtjydernes forsvarsklippe Erik Sviatchenkos dårlige præstationer, og det blev heller ikke lørdag, at publikum fik sådan én at se. På trods af en ny forsvarsmakker i brasilianske Juninho, der ikke engang taler engelsk, styrede Sviatchenko forsvaret med vanlig ro. Duel-spillet sad i skabet, og så var forsvarsspilleren tæt på at få en assist, men VAR anullerede Joel Anderssons mål.
AaB
AaB spillede ikke nogen blændende kamp til trods for, at hjemmebaneholdet havde bolden meget i første halvleg. Der var langt mellem chancerne og AaB fik aldrig for alvor testet Jonas Lössl i FC Midtjyllands mål. Kasper Kusk gjorde en god figur i angrebet, hvor man kunne mærke Midtjylland store respekt for den teknisk stærke offensivspiller.
Målmand Jacob Rinne havde også flere gode aktioner i både første og anden halvleg. I slutningen af kampen reddede han en stor chance, da han pillede en stor chance fra insdkiftede Mabil, men AaB lukrerede ikke på målmandens livline til holdet.
Kampens værste
Det er hårdt at kalde Pione Sisto for kampens værste, for han skræmmer ethvert forsvar med sin fart og teknik, men Bo Henriksen har fortsat meget at gøre med fløjen, når det kommer til attituden. Spilleren rullede meget rundt i græsset og kom i infight med AaB Kristoffer Pallesen, hvilket kostede et gult kort. Blev skiftet ud efter 87 minutter.
Kampens detalje
Det føromtalte annullerede mål fra Midtjylland, var ikke noget ordinært hjørnespark. I en flot indøvet hjørnesparkskombination, tog midtjyderne et kort hjørnespark, hvor AaB fuldstændig blev taget på sengen. Ved bagstolpen havde Eric Sviatchenko isoleret sig med kun en modspiller. Han headede bolden flot på tværs til Andersson, der kunne sparke bolden ind. Desværre for Midtjylland nåede Evander ikke at komme ud af offside-positionen, da Dalsgaard spillede bolden tilbage til ham ved det korte hjørnespark, og målet blev således annulleret for offside af VAR.
LIVE
VM-LIVE: Skotlands stjerne kan misse første opgør
OPTAKT
Australien – Tyrkiet
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
TOPNYHED
Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’
MEDIE
FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber
Bendtner i chok: Det er helt sindssygt!
EKSKLUSIVT
Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger Mikkel Løndal
TRANSFER
Brøndby henter Alexander Drexel
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
TOPNYHED
Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
INTERVIEW
Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer
TOPNYHED
Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder
TOPNYHED
Horsens-oprykning sender million til Rumænien
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Jordan Larsson meldes enig med denne klub
TOPNYHED
Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning
EKSKLUSIVT
Afslører: ‘Kent Nielsen blev først irriteret’
NYHEDER
Thomas Frank overrasker: De vinder VM
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
TIPSBLADETS DOM
Kæmpe fadæse – smelter sammen foran hele verden!
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
TOPNYHED
Kent Nielsen sætter ord på jobskifte
OPTAKT
Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
NYHEDER
Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Kasper Schmeichel scorer stort tv-job
EKSKLUSIVT
