Bedst og værst: Absalonsen slog rekord i sen SønderjyskE-triumf

Tipsbladet.dk har zoomet ind på kampen mellem SønderjyskE og AaB.



SønderjyskE – AaB 3-1 (1-0)
1-0 Johan Absalonsen, straffespark (41′)
1-1 Tom Van Weert, straffespark (63′)
2-1 Haji Wright (88′)
3-1 Haji Wright (97′)

Kampens bedste

SønderjyskE:
Glen Riddersholm har to stærke wingbacks til rådighed i form af Alexander Bah og Marc Dal Hende, og de var gode søndag. Særligt 22-årige Bah har startet sæsonen flot og var endnu engang toneangivende på sin højre wingback i Haderslev mod AaB. Danskeren er disciplineret defensivt, men har alligevel overskud til at bruge sin fart offensivt, hvor han ofte truer med sine fine gennembrud. Målmand Lawrence Thomas gjorde også fin figur med flere flotte og vigtige redninger – én af dem lige inden Haji Wrights matchvindermål.

Og nu hvor vi er ved Haji Wright; han må snart have gjort sig fortjent til en startplads. Amerikaneren leverede et stærkt indhop i sin debut mod FC Midtjylland, og det må man sige, at han gjorde igen søndag med to sene mål. 

AaB:
Gæsterne fra AaB leverede en mærkelig indsats i Haderslev. De bolsjestribede startede kampen flot, men forsvandt så fuldstændig ud af opgøret, inden at SønderjyskE kom i front. Anden halvleg var dog væsentligt bedre for AaB, der også fortjent kom tilbage i kampen uden dog at imponere. Ret så symptomatisk var der heller ikke mange hos gæsterne, der skilte sig nævneværdigt ud i et nederlag, som i høj grad også var selvforskyldt på grund af de mange misbrugte muligheder

Kampens værste
VAR-systemet kom søndag til sin ret, da det i midten af anden halvleg hjalp kampens dommer Benjamin Willaume-Jantzen med at tildele gæsterne fra AaB et klokkeklart straffespark begået mod Tom Van Weert. Det var Victor Ekani, der begik det, og han måtte da efterfølgende også høre på højlydt kritik fra Glen Riddersholm. Ekani stormede da også helt unødvendigt ind i Van Weert og bør måske endda være glad for, at han ikke også blev sendt tidligt i bad. Midtbanespilleren havde allerede et gult kort og var heldig med ikke at få nummer to.

Kampens detalje
SønderjyskE kom foran på et straffespark kort før pausen, som Johan Absalonsen sendte sikkert i nettet. Den rutinerede offensivsspiller sparkede bolden frækt i nettet, da han løb stærkt til bolden for derefter at tjatte bolden stille og roligt ned i højre side af målet, mens AaB-målmand Jacob Rinne hoppede den forkerte vej. Målet var Absalonsens første i denne sæson og markerer derfor også en vaskeægte Superliga-rekord. Johan Absalonsen har nu scoret i 17 forskellige sæsoner af Superligaen, og det er der altså ingen, der har gjort før ham. Han går dermed forbi Morten “Duncan” Rasmussen, der formåede at score i 16 forskellige sæsoner.





Afsløring: Mads Agger sælges i millionhandel




TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

Kaldt en flok ‘skoledrenge’ – nu reagerer Eriksen

Vanvittigt – snart er det 11 milliarder

Laudrup: Blev han ikke lige landsholdsudtaget der?

Her skal Sepp Piontek begraves

‘Han kan blive den nye Rasmus Højlund’

Kæmpe transferbombe: Han overgår Lukas Lerager



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Neestrup erkender: ‘Måske dumt af mig’

Slår fast: ‘Det giver ikke meget mening’

Lige efter Thomas Frank-fyring: ‘Jeg skal væk nu’

Elkjær i hård kritik efter Bisseck-interview

Advarer stjerne: ‘Jeg oplevede det selv i Danmark’



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

– En skandale at du kan stille mig det spørgsmål!

Fransk verdensmester saver Real Madrid ned

Manchester-duel: Vil hente midtbane-profiler

Afsløring: Victor Lind tæt på rekordtransfer 



Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

Officielt: Sønderjyske sælger profil

Spiller ‘Zanka’ søndag? Her er Neestrups svar

Rekord har holdt i 20 år: ‘Nu er det på tide’

Fremhæver Chido Obi: ‘Vanvittigt!’

Serie A-boss om dansker: ‘I hjertet af projektet’

I chok over Zorniger: ‘Jeg ville blive rasende!’

Vildt rygte om Wolfsburg passer ikke

Revser Brøndby: ‘Om lidt sejler skibet’

Kæmpe mirakel: 330 millioner kroner!

– Det var det værste Sune Smith-Nielsen kunne gøre

Mislykkedes i Brøndby – nu står han bag kæmpe chok

Endelig er der godt nyt

Riemer afslører: Han er inde i billedet til marts



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Historisk transfer i dansk klub: En af de største

Udenlandsk medie forventer AGF-transfer

Bekymring: Hvor er Kasper Dolberg?

Hvad i alverden foregår der, Brøndby IF?

Neestrup: Derfor henter vi Zanka

Derfor vises Superliga-kamp kun på streaming

Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring

I tvivl – er Steve Cooper den rette?

Ekspert med dyster FCK-dom

FCM afslører: Han ‘skal sælges til sommer hvis..’

Chok: Dortmund ude af Champions League

Vicepræsident forklarer chokerende danskerskifte

Laudrup hylder tidligere Superliga-stjerne

Grundspillet afgøres – hvad er på spil i din klub?

Kasper Høgh om triumf: ‘Vi er lidt i chok’

‘Den største klubpræstation gennem tiderne’

Vanvittigt! Bodø/Glimt fuldender sensation

Tidligere Superliga-stjerne brillerer

Giver VM-garanti

‘Tæt på et rædselskabinet’

– Der er ingen, der sover godt i FCK i øjeblikket

Hovedrysten i Brøndby – men profil slipper heldigt