Bedst og værst: Absalonsen slog rekord i sen SønderjyskE-triumf

Tipsbladet.dk har zoomet ind på kampen mellem SønderjyskE og AaB.



SønderjyskE – AaB 3-1 (1-0)
1-0 Johan Absalonsen, straffespark (41′)
1-1 Tom Van Weert, straffespark (63′)
2-1 Haji Wright (88′)
3-1 Haji Wright (97′)

Kampens bedste

SønderjyskE:
Glen Riddersholm har to stærke wingbacks til rådighed i form af Alexander Bah og Marc Dal Hende, og de var gode søndag. Særligt 22-årige Bah har startet sæsonen flot og var endnu engang toneangivende på sin højre wingback i Haderslev mod AaB. Danskeren er disciplineret defensivt, men har alligevel overskud til at bruge sin fart offensivt, hvor han ofte truer med sine fine gennembrud. Målmand Lawrence Thomas gjorde også fin figur med flere flotte og vigtige redninger – én af dem lige inden Haji Wrights matchvindermål.

Og nu hvor vi er ved Haji Wright; han må snart have gjort sig fortjent til en startplads. Amerikaneren leverede et stærkt indhop i sin debut mod FC Midtjylland, og det må man sige, at han gjorde igen søndag med to sene mål. 

AaB:
Gæsterne fra AaB leverede en mærkelig indsats i Haderslev. De bolsjestribede startede kampen flot, men forsvandt så fuldstændig ud af opgøret, inden at SønderjyskE kom i front. Anden halvleg var dog væsentligt bedre for AaB, der også fortjent kom tilbage i kampen uden dog at imponere. Ret så symptomatisk var der heller ikke mange hos gæsterne, der skilte sig nævneværdigt ud i et nederlag, som i høj grad også var selvforskyldt på grund af de mange misbrugte muligheder

Kampens værste
VAR-systemet kom søndag til sin ret, da det i midten af anden halvleg hjalp kampens dommer Benjamin Willaume-Jantzen med at tildele gæsterne fra AaB et klokkeklart straffespark begået mod Tom Van Weert. Det var Victor Ekani, der begik det, og han måtte da efterfølgende også høre på højlydt kritik fra Glen Riddersholm. Ekani stormede da også helt unødvendigt ind i Van Weert og bør måske endda være glad for, at han ikke også blev sendt tidligt i bad. Midtbanespilleren havde allerede et gult kort og var heldig med ikke at få nummer to.

Kampens detalje
SønderjyskE kom foran på et straffespark kort før pausen, som Johan Absalonsen sendte sikkert i nettet. Den rutinerede offensivsspiller sparkede bolden frækt i nettet, da han løb stærkt til bolden for derefter at tjatte bolden stille og roligt ned i højre side af målet, mens AaB-målmand Jacob Rinne hoppede den forkerte vej. Målet var Absalonsens første i denne sæson og markerer derfor også en vaskeægte Superliga-rekord. Johan Absalonsen har nu scoret i 17 forskellige sæsoner af Superligaen, og det er der altså ingen, der har gjort før ham. Han går dermed forbi Morten “Duncan” Rasmussen, der formåede at score i 16 forskellige sæsoner.





Ekspert: De rykker op i Superligaen




TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

Nu svarer Pochettino på Tottenham-jobbet

Vallys jubler over mirakel: ‘Det er fedt!’

Dem kan FCM trække i Europa League

Sker det? ‘Vil tage røven på os alle sammen’

Afsløring: Brøndby forhandler om Lauritsen

Første gang nogensinde for Eriksen



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Kontant melding fra ny Spurs-boss

FCM-profil – Riemer har ikke ringet

Skrækkeligt af Dominik Sarapata

Stort medie langer ud efter Jens Stage

Bekræfter: Dansk klub i choktransfer



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

– Fyringen af Jess Thorup var uforståelig for mig

Vild melding: City kan få fratrukket 60 point

Bekræfter kæmpe Brøndby-bud

Vanvittigt – snart er det 11 milliarder



Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

Stor overraskelse til FCM-træning

‘Han er tilgivet’

Har ikke hørt fra Riemer siden sidste sæson

FCM-træner regner ikke med profil mod Brøndby

Slår fast: ‘Med længder den bedste i Danmark!’

‘Han kan blive den nye Rasmus Højlund’

Superliga-dommer erkender kæmpe fejl

Skal Schmeichel spille? Nu svarer Riemer

Ekspert: ‘Tror han kommer til at stå!’

Officielt: Victor Lind i rekordhandel

Kaldt en flok ‘skoledrenge’ – nu reagerer Eriksen

Serie A-boss om dansker: ‘I hjertet af projektet’

‘Jeg hadede verden’



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Neestrup erkender: ‘Måske dumt af mig’

AGF-profil: ‘Jeg bliver kun bedre’

Lykkelige omstændigheder – 4 profiler tvivlsomme

Kæmpe transferbombe: Han overgår Lukas Lerager

Slår fast: ‘Det giver ikke meget mening’

Celtic vrager Kasper Schmeichel

Liverpool – West Ham United

Her skal Sepp Piontek begraves

Rekord har holdt i 20 år: ‘Nu er det på tide’

Laudrup: Blev han ikke lige landsholdsudtaget der?

– En skandale at du kan stille mig det spørgsmål!

Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring

Augsburg kan tæve Gedebukke

Ny hooliganpakke er vedtaget

Ronaldo køber sig ind i fodboldklub

Frimann: ‘Det er meget kritisabelt!’

Juventus-profil: ‘Absurd’

‘Det må ikke ske’

Anbefaler belgiske storklubber: Køb dansk stjerne

Manchester-duel: Vil hente midtbane-profiler

Chok: Dortmund ude af Champions League

Vicepræsident forklarer chokerende danskerskifte