Bedst og værst: Absalonsen slog rekord i sen SønderjyskE-triumf

Tipsbladet.dk har zoomet ind på kampen mellem SønderjyskE og AaB.



SønderjyskE – AaB 3-1 (1-0)
1-0 Johan Absalonsen, straffespark (41′)
1-1 Tom Van Weert, straffespark (63′)
2-1 Haji Wright (88′)
3-1 Haji Wright (97′)

Kampens bedste

SønderjyskE:
Glen Riddersholm har to stærke wingbacks til rådighed i form af Alexander Bah og Marc Dal Hende, og de var gode søndag. Særligt 22-årige Bah har startet sæsonen flot og var endnu engang toneangivende på sin højre wingback i Haderslev mod AaB. Danskeren er disciplineret defensivt, men har alligevel overskud til at bruge sin fart offensivt, hvor han ofte truer med sine fine gennembrud. Målmand Lawrence Thomas gjorde også fin figur med flere flotte og vigtige redninger – én af dem lige inden Haji Wrights matchvindermål.

Og nu hvor vi er ved Haji Wright; han må snart have gjort sig fortjent til en startplads. Amerikaneren leverede et stærkt indhop i sin debut mod FC Midtjylland, og det må man sige, at han gjorde igen søndag med to sene mål. 

AaB:
Gæsterne fra AaB leverede en mærkelig indsats i Haderslev. De bolsjestribede startede kampen flot, men forsvandt så fuldstændig ud af opgøret, inden at SønderjyskE kom i front. Anden halvleg var dog væsentligt bedre for AaB, der også fortjent kom tilbage i kampen uden dog at imponere. Ret så symptomatisk var der heller ikke mange hos gæsterne, der skilte sig nævneværdigt ud i et nederlag, som i høj grad også var selvforskyldt på grund af de mange misbrugte muligheder

Kampens værste
VAR-systemet kom søndag til sin ret, da det i midten af anden halvleg hjalp kampens dommer Benjamin Willaume-Jantzen med at tildele gæsterne fra AaB et klokkeklart straffespark begået mod Tom Van Weert. Det var Victor Ekani, der begik det, og han måtte da efterfølgende også høre på højlydt kritik fra Glen Riddersholm. Ekani stormede da også helt unødvendigt ind i Van Weert og bør måske endda være glad for, at han ikke også blev sendt tidligt i bad. Midtbanespilleren havde allerede et gult kort og var heldig med ikke at få nummer to.

Kampens detalje
SønderjyskE kom foran på et straffespark kort før pausen, som Johan Absalonsen sendte sikkert i nettet. Den rutinerede offensivsspiller sparkede bolden frækt i nettet, da han løb stærkt til bolden for derefter at tjatte bolden stille og roligt ned i højre side af målet, mens AaB-målmand Jacob Rinne hoppede den forkerte vej. Målet var Absalonsens første i denne sæson og markerer derfor også en vaskeægte Superliga-rekord. Johan Absalonsen har nu scoret i 17 forskellige sæsoner af Superligaen, og det er der altså ingen, der har gjort før ham. Han går dermed forbi Morten “Duncan” Rasmussen, der formåede at score i 16 forskellige sæsoner.





Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste




TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

Katastrofe for Jack Grealish

Wayne Rooney: ‘Frank er ældet 10 år’

Stjerne er født – på landsholdet med ham

Ser I med, AGF? Drømmedebut!

Færdig i Real Madrid? Stjerne er ‘pissesur’

Ny stjerne? FCK på plads til kæmpekamp



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Viaplay-boss langer ud efter AGF

‘Ronaldo vinder kampen’

Riemers hovedpine: ‘Ved at være et problem nu’

– Alt for meget kaos i Horsens

Højlund roses efter storkamp: ‘Ekstremt vigtigt’



FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

Venter på tilbud: ‘Jeg elsker Brøndby’

Avis melder rød alarm – Kasper Hjulmand sur

Mathias Zanka deler nyt om fremtiden

AGF-transfers: Det overrasker mig en smule

Viaplay hæver priserne



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Ny Brøndby-stjerne: ‘Utroligt!’

Schmeichel revser bizar dom: Noget af det værste!

Slog transferrekord – nu jagter de dansker

‘De eneste, der taber i det her, det er Brøndby’

Måber efter Brøndby-kamp: Fuldstændig vanvittigt!

‘Nees’ fravalgte Moukoko: Jeg er fuldstændig kold

Neestrup: Forkert og uansvarligt at snakke om

Legender overrasker på Ceres Park Vejlby

Lagde du mærke til det? ‘Jeg får et hvert 3. år’

Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?

Randers-frygt: ‘Han bliver renset fuldstændigt’

AGF mangler flere profiler mod OB



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

Ros fra England: Ny Brøndby-profil er unik

Manchester United kan afslutte viral gimmick 

Ekspert advarer FCK: Dét kan blive katastrofalt

Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej

Gravesen kritiserer Brøndby: Vakkelvornt!

Fornærmende ringe – vildt, de ikke fik tæsk!

Hermansen hyldes efter pragtpræstation

‘Hvad fanden kan man gøre?’

Glippede for FCM: ‘Sindssygt jeg skal sige de ord’

Ni danske byer står til at få fodboldcentre

FC København-fans raser over Sune Smith-Nielsen

Como kan vinde i Napoli

‘Det er vigtigt for landsholdet’

Røven i klaskehøjde: De skuffer i Superligaen

Steve Cooper roser debutanter: ‘Dét er fantastisk’

Rådvild i Rom

Bertelsen: ‘Jeg føler, vi har en lille overhånd’

‘Jeg gider ikke stå og snakke om FCK’

Steve Cooper ærgrer sig: En af sæsonens bedste

Løst krudt: Brøndby og Randers deler

Så du det? Brøndby-stjerne overgav sig i pausen 

Vildt drama til sidst: City slår Liverpool