Bedst og værst: Absalonsen slog rekord i sen SønderjyskE-triumf

Tipsbladet.dk har zoomet ind på kampen mellem SønderjyskE og AaB.



SønderjyskE – AaB 3-1 (1-0)
1-0 Johan Absalonsen, straffespark (41′)
1-1 Tom Van Weert, straffespark (63′)
2-1 Haji Wright (88′)
3-1 Haji Wright (97′)

Kampens bedste

SønderjyskE:
Glen Riddersholm har to stærke wingbacks til rådighed i form af Alexander Bah og Marc Dal Hende, og de var gode søndag. Særligt 22-årige Bah har startet sæsonen flot og var endnu engang toneangivende på sin højre wingback i Haderslev mod AaB. Danskeren er disciplineret defensivt, men har alligevel overskud til at bruge sin fart offensivt, hvor han ofte truer med sine fine gennembrud. Målmand Lawrence Thomas gjorde også fin figur med flere flotte og vigtige redninger – én af dem lige inden Haji Wrights matchvindermål.

Og nu hvor vi er ved Haji Wright; han må snart have gjort sig fortjent til en startplads. Amerikaneren leverede et stærkt indhop i sin debut mod FC Midtjylland, og det må man sige, at han gjorde igen søndag med to sene mål. 

AaB:
Gæsterne fra AaB leverede en mærkelig indsats i Haderslev. De bolsjestribede startede kampen flot, men forsvandt så fuldstændig ud af opgøret, inden at SønderjyskE kom i front. Anden halvleg var dog væsentligt bedre for AaB, der også fortjent kom tilbage i kampen uden dog at imponere. Ret så symptomatisk var der heller ikke mange hos gæsterne, der skilte sig nævneværdigt ud i et nederlag, som i høj grad også var selvforskyldt på grund af de mange misbrugte muligheder

Kampens værste
VAR-systemet kom søndag til sin ret, da det i midten af anden halvleg hjalp kampens dommer Benjamin Willaume-Jantzen med at tildele gæsterne fra AaB et klokkeklart straffespark begået mod Tom Van Weert. Det var Victor Ekani, der begik det, og han måtte da efterfølgende også høre på højlydt kritik fra Glen Riddersholm. Ekani stormede da også helt unødvendigt ind i Van Weert og bør måske endda være glad for, at han ikke også blev sendt tidligt i bad. Midtbanespilleren havde allerede et gult kort og var heldig med ikke at få nummer to.

Kampens detalje
SønderjyskE kom foran på et straffespark kort før pausen, som Johan Absalonsen sendte sikkert i nettet. Den rutinerede offensivsspiller sparkede bolden frækt i nettet, da han løb stærkt til bolden for derefter at tjatte bolden stille og roligt ned i højre side af målet, mens AaB-målmand Jacob Rinne hoppede den forkerte vej. Målet var Absalonsens første i denne sæson og markerer derfor også en vaskeægte Superliga-rekord. Johan Absalonsen har nu scoret i 17 forskellige sæsoner af Superligaen, og det er der altså ingen, der har gjort før ham. Han går dermed forbi Morten “Duncan” Rasmussen, der formåede at score i 16 forskellige sæsoner.



Anders Holch Povlsen bliver IKKE ny klubejer

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Patrick Da Silva idømt fængsel

Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde

Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet

Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub

FCM-boss straffes for mafia-kommentar

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard

Dybt skuffet og trist

Fyringstruet: – Han har to kampe

Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’

Fanklubben: Her er Efterårets Profil i Superligaen

FC København-talenter træner med i FC Rosengård

Skandale i DK – nu poster Barcelona billede af ham

Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus

Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper

Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund

Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’

Nu er han gratis – på vej til OB?

Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen

‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’

Viborg tager første stik i pokalkvartfinale

Dansk landsholdsspiller vende hjem

– Jeg synes, at det er helt latterligt

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

Her kan du se Esbjerg fB mod FC København

Bo Henriksen fyret

Tidlig scoring leder Arsenal mod sejr 

Slut: Supertalent gør det igen for FCK!

Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?

– Brøndby er chanceløse

Han bliver FC Københavns mand i FC Rosengård

FCK-boss: Koster væsentligt tocifret millionbeløb

Vred Frank: ‘Kan det aldrig blive!’

Aalborg lukker CL-året med favoritsejr

Brøndby Stadion over Parken: ‘Det er mere intenst’

Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort

Real Madrid stopper dårlig stime med sikker sejr

FCK punkterer Esbjergs pokal-drøm

Sådan starter FCK mod Esbjerg

Danmark og Sverige forbigået til kvinde-EM

VM-profil ikke med: ‘Skidt nyt for Danmark’

Dansker stoppede i 2022: Skal være sportsdirektør

Kæmpe hæder: Mads P. kan vinde stor pris

Joachim Andersen blæst bagover: ‘Mest sindssyge!’

Rygterne er massive: Serena Williams afviser

Frank reddet i døende sekunder

Freiburg nupper pokalsejr