FC Midtjylland – AGF 0-1 (0-1)
0-1 Patrick Mortensen (9.)
Kampens bedste:
FC Midtjylland:
Det var bestemt ikke en af de store dage på MCH Arena, som de midtjyske fans vil huske for store præstationer. Der var nemlig meget langt mellem opturene, hvor man offensivt virkede meget tandløse i stort set hele kampen.
Derfor var det sigende, at det var Scholz med sine raids og Sviatchenko med sit hovedspil, der var farligst for FCM – ligesom de også gjorde deres i det defensive for at rydde op for holdkammeraterne. Dog havde de begge en finger med i spillet til AGF’s scoring, hvor Patrick Mortensen var vågen foran målet.
AGF:
Mens FCM havde deres vanskeligheder i offensiven, så var det lige omvendt for aarhusianerne, hvor Gift Links særligt var i hopla. Det udmøntede sig i assisten til 1-0, og så var han ellers nærmest umulig at styre. Først for Ailton og siden Kristoffer Lund.
Når Links kom på bolden i højresiden, så ville det være naturligt for modstanderne at holde vejret, da det stort set altid blev farligt. Endvidere skal Thorsteinsson og målscorer Mortensen selvsagt også nævnes for deres gode kamp i offensiven, mens Hausner leverede godt foran eget mål.
Kampens værste:
Forventningerne til Pione Sisto er store, og det ville også være mærkeligt andet med de evner, som han har. Det blev dog ikke til den helt store oplevelse fra hans side, og han blev også taget ud halvvejs igennem anden halvleg. Han var dog langt fra den eneste, som var helt væk blandt FCM-spillerne i kampen. En af dem kunne være Evander, som ikke havde meget medvind, og så virkede unge Kristoffer Lund helt overmatchet.
Kampens detalje:
VAR har i den seneste tid spillet en stor rolle i en række Superliga-kampe, og sådan blev det også mellem FCM og AGF, da der skulle tjekkes for hånd på bolden i AGF-straffesparksfeltet i den sidste del af kampen. Denne gang gik det ikke imod AGF, som på det seneste har haft det hårdt med VAR-domme.
LIVE
LIVE: Overrasket over Roony-beslutning
NYHEDER
Her er skrottet plan om landsholdets elitecenter
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
EKSKLUSIVT
Afsløring: De er færdige i Randers
INTERVIEW
Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
MEDIE
Lyon forhandler med dansk profil
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TOPNYHED
Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark
EKSKLUSIVT
Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg
INTERVIEW
Kovending? Han kan blive i Brøndby
NYHEDER
Guardiola stopper – han skal erstatte ham
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
EKSKLUSIVT
Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
MEDIE
Vil hente FC Midtjylland-profil
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
Fortryder FC Barcelona-transfer
OPTAKT
Chelsea – Tottenham
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
INTERVIEW
Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
AVIS
Derfor har Manchester United IKKE bekræftet
OPTAKT
Bayern – Stuttgart
MEDIE
Neestrup jagtes af storklub
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
EKSKLUSIVT
