FC Midtjylland – AGF 0-1 (0-1)
0-1 Patrick Mortensen (9.)
Kampens bedste:
FC Midtjylland:
Det var bestemt ikke en af de store dage på MCH Arena, som de midtjyske fans vil huske for store præstationer. Der var nemlig meget langt mellem opturene, hvor man offensivt virkede meget tandløse i stort set hele kampen.
Derfor var det sigende, at det var Scholz med sine raids og Sviatchenko med sit hovedspil, der var farligst for FCM – ligesom de ogsÃ¥ gjorde deres i det defensive for at rydde op for holdkammeraterne. Dog havde de begge en finger med i spillet til AGF’s scoring, hvor Patrick Mortensen var vÃ¥gen foran mÃ¥let.
AGF:
Mens FCM havde deres vanskeligheder i offensiven, så var det lige omvendt for aarhusianerne, hvor Gift Links særligt var i hopla. Det udmøntede sig i assisten til 1-0, og så var han ellers nærmest umulig at styre. Først for Ailton og siden Kristoffer Lund.
Når Links kom på bolden i højresiden, så ville det være naturligt for modstanderne at holde vejret, da det stort set altid blev farligt. Endvidere skal Thorsteinsson og målscorer Mortensen selvsagt også nævnes for deres gode kamp i offensiven, mens Hausner leverede godt foran eget mål.
Kampens værste:
Forventningerne til Pione Sisto er store, og det ville også være mærkeligt andet med de evner, som han har. Det blev dog ikke til den helt store oplevelse fra hans side, og han blev også taget ud halvvejs igennem anden halvleg. Han var dog langt fra den eneste, som var helt væk blandt FCM-spillerne i kampen. En af dem kunne være Evander, som ikke havde meget medvind, og så virkede unge Kristoffer Lund helt overmatchet.
Kampens detalje:
VAR har i den seneste tid spillet en stor rolle i en række Superliga-kampe, og sådan blev det også mellem FCM og AGF, da der skulle tjekkes for hånd på bolden i AGF-straffesparksfeltet i den sidste del af kampen. Denne gang gik det ikke imod AGF, som på det seneste har haft det hårdt med VAR-domme.
LIVE
LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte
OPTAKT
Bayern – PSG
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
MEDIE
AGF køber dansk profil
HELT VILDT
Laudrup og Elkjær: ‘Dér sÃ¥ det sort ud!’
NYHEDER
KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
MEDIE
Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
NYHEDER
Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’
MEDIE
Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
EKSKLUSIVT
Afsløring: DBU-boss stopper
Millionregn over ‘PC’
MEDIE
Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
Tv-vært stopper på Viaplay
NYHEDER
Kompany ‘forsøger at finde de rette ord’
NYHEDER
Frygteligt nyt for Yuito Suzuki
NYHEDER
Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’
Klar transferbesked til Christian Eriksen
NYHEDER
‘Kan ikke se en træner, der er en bedre mulighed’
NYHEDER
Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
I dialog om Albert Grønbæk
NYHEDER
