FC Midtjylland – AGF 0-1 (0-1)
0-1 Patrick Mortensen (9.)
Kampens bedste:
FC Midtjylland:
Det var bestemt ikke en af de store dage på MCH Arena, som de midtjyske fans vil huske for store præstationer. Der var nemlig meget langt mellem opturene, hvor man offensivt virkede meget tandløse i stort set hele kampen.
Derfor var det sigende, at det var Scholz med sine raids og Sviatchenko med sit hovedspil, der var farligst for FCM – ligesom de også gjorde deres i det defensive for at rydde op for holdkammeraterne. Dog havde de begge en finger med i spillet til AGF’s scoring, hvor Patrick Mortensen var vågen foran målet.
AGF:
Mens FCM havde deres vanskeligheder i offensiven, så var det lige omvendt for aarhusianerne, hvor Gift Links særligt var i hopla. Det udmøntede sig i assisten til 1-0, og så var han ellers nærmest umulig at styre. Først for Ailton og siden Kristoffer Lund.
Når Links kom på bolden i højresiden, så ville det være naturligt for modstanderne at holde vejret, da det stort set altid blev farligt. Endvidere skal Thorsteinsson og målscorer Mortensen selvsagt også nævnes for deres gode kamp i offensiven, mens Hausner leverede godt foran eget mål.
Kampens værste:
Forventningerne til Pione Sisto er store, og det ville også være mærkeligt andet med de evner, som han har. Det blev dog ikke til den helt store oplevelse fra hans side, og han blev også taget ud halvvejs igennem anden halvleg. Han var dog langt fra den eneste, som var helt væk blandt FCM-spillerne i kampen. En af dem kunne være Evander, som ikke havde meget medvind, og så virkede unge Kristoffer Lund helt overmatchet.
Kampens detalje:
VAR har i den seneste tid spillet en stor rolle i en række Superliga-kampe, og sådan blev det også mellem FCM og AGF, da der skulle tjekkes for hånd på bolden i AGF-straffesparksfeltet i den sidste del af kampen. Denne gang gik det ikke imod AGF, som på det seneste har haft det hårdt med VAR-domme.

Pensioneret stjerne sender opfordring til Rune

Dansker skifter cykelhold

Genistreg, Neestrup – er du vimmer, han var god!

FC Porto-lettelse: Victor Froholdt er spærret

Har underskrevet hemmelig kontrakt

‘Så bliver Mr. Cooper sur’

Vanvittigt: Vi går verden rundt, fortæller dansker

Medier revser stjerner efter storsejr i København

Napoli-stjernes interview chokerer

Dortmund-stjerne fremhæver FC København-profil

Stort talent på besøg i Danmark

AGF-guld? Ekspert ikke i tvivl

‘Jeg mistede halvandet år’

Michael Laudrup: ‘Det er helt udelukket’

Tog ordet i Brøndby: ‘Man dræber det’

Sammenligner Champions League-helt med Dolberg

FCK-ejer: Respekt for AGF’s run, men…

Stort samtaleemne – her er Achouris svar

Bekræfter Brøndby-forhandlinger

Svarer igen på hård kritik: Usagligt!

Afsløring: FCN forlænger med stjernen Yirenkyi

Så du det? FCK-stjerner forklarer

Nedlagde FCK: ‘Vi vil spille attraktivt’

Ryster på hovedet: ‘Fuldstændig vanvittigt!’

Tidligere Superliga-rekordkøb kan hentes gratis

Tidligere FCK-back i voldsomt uheld

‘Han er langt fra den spiller, FCK håbede på’

Kræver kæmpe beløb – AGF kan tjene stort

Brøndby afvist – Benjamin Schmedes giver status

Brøndby-boss med klokkeklart budskab

Sender danske landshold på arbejde i ny turnering

Endelig! Godt skadesnyt for FC København

Her er Carlos Zecas nye job

‘Jeg er ked af at sige det her’

Medier fremhæver FC Midtjylland-mareridt

Nedtur for Højlund

Arsenal holder legestue i Champions League

Skidt nyt for Oscar Højlund

‘Vi tabte kampen på syv minutter’

Gudinde straffer slaver

Hjulmand og Leverkusen ydmyget

Dortmund gør det onde ved FCK

Dropper kontroversiel Barcelona-kamp

Barcelona slagter grækere

FCK-boss svarer på Jacob Neestrups opråb

Dortmund-boss med klar besked om Moukoko

Sådan starter FC København mod Dortmund

Stort FCK-gennembrud? ‘Et naturtalent’

Real Madrid-chef er på vagt
