Bedst og værst: AGF legede med midtjyderne

AGF tog sig en 1-0-sejr på udebane mod FC Midtjylland. Tipsbladet.dk zoomer ind på opgøret her.



FC Midtjylland – AGF 0-1 (0-1)
0-1 Patrick Mortensen (9.)

Kampens bedste:

FC Midtjylland:
Det var bestemt ikke en af de store dage på MCH Arena, som de midtjyske fans vil huske for store præstationer. Der var nemlig meget langt mellem opturene, hvor man offensivt virkede meget tandløse i stort set hele kampen.

Derfor var det sigende, at det var Scholz med sine raids og Sviatchenko med sit hovedspil, der var farligst for FCM – ligesom de også gjorde deres i det defensive for at rydde op for holdkammeraterne. Dog havde de begge en finger med i spillet til AGF’s scoring, hvor Patrick Mortensen var vågen foran målet.

AGF:
Mens FCM havde deres vanskeligheder i offensiven, så var det lige omvendt for aarhusianerne, hvor Gift Links særligt var i hopla. Det udmøntede sig i assisten til 1-0, og så var han ellers nærmest umulig at styre. Først for Ailton og siden Kristoffer Lund.

Når Links kom på bolden i højresiden, så ville det være naturligt for modstanderne at holde vejret, da det stort set altid blev farligt. Endvidere skal Thorsteinsson og målscorer Mortensen selvsagt også nævnes for deres gode kamp i offensiven, mens Hausner leverede godt foran eget mål.

Kampens værste:
Forventningerne til Pione Sisto er store, og det ville også være mærkeligt andet med de evner, som han har. Det blev dog ikke til den helt store oplevelse fra hans side, og han blev også taget ud halvvejs igennem anden halvleg. Han var dog langt fra den eneste, som var helt væk blandt FCM-spillerne i kampen. En af dem kunne være Evander, som ikke havde meget medvind, og så virkede unge Kristoffer Lund helt overmatchet.

Kampens detalje:
VAR har i den seneste tid spillet en stor rolle i en række Superliga-kampe, og sådan blev det også mellem FCM og AGF, da der skulle tjekkes for hånd på bolden i AGF-straffesparksfeltet i den sidste del af kampen. Denne gang gik det ikke imod AGF, som på det seneste har haft det hårdt med VAR-domme.







LIVE

LIVE: Mangeårig Superliga-profil stopper

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg

Køber snart Brøndby-angriber

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub

Peter Schmeichel lander stort job



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Gravesen fortryder: Ville til denne Superliga-klub

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

Vild udvikling – melder 3 danskere færdige

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Kæmpe drama – stjerner i sammenstød til træning

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

Liverpool – Chelsea

FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Frygter Christian Eriksen-problem

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’

Dansk træner vinder stor pris



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen