Randers FC – AGF 1-1 (0-0)
Rødt kort – Sebastian Hausner (2′)
1-0 Alhaji Kamara (87′)
1-1 Patrick Mortensen (90′)
Kampens bedste
Randers FC
Alhaji Kamara kom på banen fra anden halvlegs start, og han gjorde det glimrende efter sin indskiftning. Den 26-årige angriber var god til at true AGF-defensiven i dybden og skabte flere gange problemer for sidste sæsons bronzevindere. Kamara kronede også sin fine anden halvleg med en scoring, der dog – desværre for ham – ikke var nok til at sikre Randers sejren. Vito Hammershøy Mistrati gjorde det også fint på midtbanen for hjemmeholdet, der alt i alt må ærgre sig over ikke at få mere med fra en kamp, hvor de næsten var i overtal i alle 90 minutter.
AGF
Jon Dagur Thorsteinsson måtte lade sig udskifte efter Hausners tidlige røde kort, og der var derfor mindre hjælp til Patrick Mortensen i de sidste 88 minutter af opgøret. Normalt kan det isolere en angriber, når et hold kommer en mand i undertal, men Mortensen var alt andet end usynlig mod Randers. AGF-angriberen spillede en flot kamp på toppen for gæsterne, hvor han både var den første mand i presspillet, men også var god til at holde fast i bolden, når AGF-defensiven havde brug for en pause. Da AGF kom bagud i kampens døende minutter, var det derfor (selvfølgelig) også Patrick Mortensen, der stod for det udlignende mål. Patrick Olsen og indskiftede Jesper Juelsgaard gjorde også fin figur.
Kampens værste
Unge Sebastian Hausner var tilbage i startopstillingen hos AGF, efter at han måtte sidde over mod Mura i midtugens Europa League-brag. Det blev dog en kort fornøjelse for Hausner, der blot to minutter inde i opgøret fik rødt kort for at trække i nødbremsen på Randers FC’s Marvin Egho. Randers sparkede en lang bold ned i bagrummet, som forsvarsspilleren slet ikke fik ekspederet tilbage til Eskelinen med tilstrækkelig fart. Egho kunne derfor opfange den løse bold og havde derfor også have haft en helt åben chance, hvis ikke Hausner havde begået frisparket kort uden for feltet. Skidt fejl af Hausner, der gjorde kampen ekstra svær for gæsterne fra kampens start.
Kampens detalje
Et tidligt rødt kort til en midterforsvarer betyder også ofte en tidlig udskiftning, og det var også tilfældet i forbindelse med Hausners røde kort. Niklas Backman kom på banen, og så måtte islandske Jon Dagur Thorsteinsson ofres. Det var islændingen – forståeligt nok – tydeligt utilfreds med, og han måtte derfor også få et par opmuntrende ord fra anfører Patrick Mortensen med på vejen ud af banen, hvor han højlydt gjorde udtryk for sin frustration.
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
TRANSFER
Spændende melding
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
OPTAKT
Holland – Marokko
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
OPTAKT
Brasilien – Japan
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
MEDIE
På vej til storklub?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
OPTAKT
Tyskland – Paraguay
NYHEDER
Dansk klub henter Jonathan Hutters
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
EKSKLUSIVT
