Bedst og værst: AGF snød Randers for sejren trods tidlig udvisning

Tipsbladet.dk har zoomet ind på opgøret med Randers FC og AGF.



Randers FC – AGF 1-1 (0-0)
Rødt kort – Sebastian Hausner (2′)
1-0 Alhaji Kamara (87′)
1-1 Patrick Mortensen (90′)

Kampens bedste

Randers FC
Alhaji Kamara kom på banen fra anden halvlegs start, og han gjorde det glimrende efter sin indskiftning. Den 26-årige angriber var god til at true AGF-defensiven i dybden og skabte flere gange problemer for sidste sæsons bronzevindere. Kamara kronede også sin fine anden halvleg med en scoring, der dog – desværre for ham – ikke var nok til at sikre Randers sejren. Vito Hammershøy Mistrati gjorde det også fint på midtbanen for hjemmeholdet, der alt i alt må ærgre sig over ikke at få mere med fra en kamp, hvor de næsten var i overtal i alle 90 minutter. 

AGF
Jon Dagur Thorsteinsson måtte lade sig udskifte efter Hausners tidlige røde kort, og der var derfor mindre hjælp til Patrick Mortensen i de sidste 88 minutter af opgøret. Normalt kan det isolere en angriber, når et hold kommer en mand i undertal, men Mortensen var alt andet end usynlig mod Randers. AGF-angriberen spillede en flot kamp på toppen for gæsterne, hvor han både var den første mand i presspillet, men også var god til at holde fast i bolden, når AGF-defensiven havde brug for en pause. Da AGF kom bagud i kampens døende minutter, var det derfor (selvfølgelig) også Patrick Mortensen, der stod for det udlignende mål. Patrick Olsen og indskiftede Jesper Juelsgaard gjorde også fin figur. 

Kampens værste
Unge Sebastian Hausner var tilbage i startopstillingen hos AGF, efter at han måtte sidde over mod Mura i midtugens Europa League-brag. Det blev dog en kort fornøjelse for Hausner, der blot to minutter inde i opgøret fik rødt kort for at trække i nødbremsen på Randers FC’s Marvin Egho. Randers sparkede en lang bold ned i bagrummet, som forsvarsspilleren slet ikke fik ekspederet tilbage til Eskelinen med tilstrækkelig fart. Egho kunne derfor opfange den løse bold og havde derfor også have haft en helt åben chance, hvis ikke Hausner havde begået frisparket kort uden for feltet. Skidt fejl af Hausner, der gjorde kampen ekstra svær for gæsterne fra kampens start.

Kampens detalje
Et tidligt rødt kort til en midterforsvarer betyder også ofte en tidlig udskiftning, og det var også tilfældet i forbindelse med Hausners røde kort. Niklas Backman kom på banen, og så måtte islandske Jon Dagur Thorsteinsson ofres. Det var islændingen – forståeligt nok – tydeligt utilfreds med, og han måtte derfor også få et par opmuntrende ord fra anfører Patrick Mortensen med på vejen ud af banen, hvor han højlydt gjorde udtryk for sin frustration. 





Stuttgart overvejer forlængelse med dansker




LIVE

LIVE: OB skriver med stortalent

Her kan du se Viborg FF mod FC København

Højlund står til at slå personlige rekorder

Milliardær skylder Superliga-klub millioner

Avis: De forhandler med Andreas Christensen

Rasmus Højlund i massiv modvind

4 spillere ude med skader: Her er FCK’s pokaltrup



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Arsenal-stjerne svarer igen

Nu kommer Riemer med ‘AC’-melding

FCM ansætter ny topboss

Bombe – Superliga-klub nævnes

Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Lukket træningskamp – sådan gik det for Brøndby

Mexico kommer med markant melding om VM

Hvor var Maurits Kjærgaard?

‘Han er den tredjebedste dansker nogensinde’

Hermansen matcher Areola på bare syv kampe



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Bestod FCM-lægetjek – eksploderet i Bundesligaen

Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs

Skræklodtrækning for FC Midtjylland

Her er forklaringen på hans FC København-fravær

Her får du overblikket fra fredagens 1. division

Fremhæver Brøndby-transfer: ‘Et scoop for ham’

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

‘Tottenham er i overhængende fare’

Koryfæ roser Dolberg: ‘Han er bedre end ham’

Nu svarer David Nielsen

Osula slår alle andre

– Der får David at vide, at han er fyret



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

I svime over Filip Jørgensen

Vilde kampe: Her er kampprogrammet for Superligaen

Mourinho tog røven på Zeca

Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger

Deler nyt om fremtiden

‘AGF har været gode til at påvirke medierne’

– Jeg er sikker på, at Frank bliver i England

Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’

‘Det bliver ikke nemt for Brøndby’

Marseille kan tage revanche mod Toulouse

Bayern tromler sig videre

Optakt: Newcastle – Manchester City

Farzam: Presset er kolossalt på FC København

Chido Obi nomineret til pris

Celta Vigo – Real Madrid

Her kan du se AaB mod Aarhus Fremad

Donald Trump byder Inter Miami velkommen

Tottenham-træner positiv trods skrækstime

Tottenhams nedtur fortsætter

Få mål i München uden Kane

Wolfsburg-træner bønfalder fans

‘Det bedste af de dårlige tidspunkter’