Randers FC – AGF 1-1 (0-0)
Rødt kort – Sebastian Hausner (2′)
1-0 Alhaji Kamara (87′)
1-1 Patrick Mortensen (90′)
Kampens bedste
Randers FC
Alhaji Kamara kom på banen fra anden halvlegs start, og han gjorde det glimrende efter sin indskiftning. Den 26-årige angriber var god til at true AGF-defensiven i dybden og skabte flere gange problemer for sidste sæsons bronzevindere. Kamara kronede også sin fine anden halvleg med en scoring, der dog – desværre for ham – ikke var nok til at sikre Randers sejren. Vito Hammershøy Mistrati gjorde det også fint på midtbanen for hjemmeholdet, der alt i alt må ærgre sig over ikke at få mere med fra en kamp, hvor de næsten var i overtal i alle 90 minutter.
AGF
Jon Dagur Thorsteinsson måtte lade sig udskifte efter Hausners tidlige røde kort, og der var derfor mindre hjælp til Patrick Mortensen i de sidste 88 minutter af opgøret. Normalt kan det isolere en angriber, når et hold kommer en mand i undertal, men Mortensen var alt andet end usynlig mod Randers. AGF-angriberen spillede en flot kamp på toppen for gæsterne, hvor han både var den første mand i presspillet, men også var god til at holde fast i bolden, når AGF-defensiven havde brug for en pause. Da AGF kom bagud i kampens døende minutter, var det derfor (selvfølgelig) også Patrick Mortensen, der stod for det udlignende mål. Patrick Olsen og indskiftede Jesper Juelsgaard gjorde også fin figur.
Kampens værste
Unge Sebastian Hausner var tilbage i startopstillingen hos AGF, efter at han måtte sidde over mod Mura i midtugens Europa League-brag. Det blev dog en kort fornøjelse for Hausner, der blot to minutter inde i opgøret fik rødt kort for at trække i nødbremsen på Randers FC’s Marvin Egho. Randers sparkede en lang bold ned i bagrummet, som forsvarsspilleren slet ikke fik ekspederet tilbage til Eskelinen med tilstrækkelig fart. Egho kunne derfor opfange den løse bold og havde derfor også have haft en helt åben chance, hvis ikke Hausner havde begået frisparket kort uden for feltet. Skidt fejl af Hausner, der gjorde kampen ekstra svær for gæsterne fra kampens start.
Kampens detalje
Et tidligt rødt kort til en midterforsvarer betyder også ofte en tidlig udskiftning, og det var også tilfældet i forbindelse med Hausners røde kort. Niklas Backman kom på banen, og så måtte islandske Jon Dagur Thorsteinsson ofres. Det var islændingen – forståeligt nok – tydeligt utilfreds med, og han måtte derfor også få et par opmuntrende ord fra anfører Patrick Mortensen med på vejen ud af banen, hvor han højlydt gjorde udtryk for sin frustration.
LIVE
TransferLIVE: Tobias Slotsager får ny agent
NYHEDER
DBU indkaldt til møde
MEDIE
I Brøndby-dialog – nu melder storklub sig på banen
Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet
Her kan du se FC København mod FC Polissya
BIZART
Færdig i dansk klub efter 55 dage
TOPNYHED
‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’
LIVE
Superliga-LIVE: Her er AGF-truppen
MEDIE
Jagtet af FCK og BIF: Nu er der landet stort bud
INTERVIEW
Ny FC København-stjerne imponerer
INTERVIEW
FCK-træner slår fast: Han er førstevalget
TRANSFER
Landet i Danmark – lægetjek tirsdag
MEDIE
Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
LIVE: FC København skal videre i Conference League
LIVE: AGF på svær opgave i Champions League
EKSKLUSIVT
Tidligere Superliga-træner dybt involveret
Revser FC København: ‘Arrogant’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
MEDIE
Her er FC Københavns pris på William Clem
TRANSFER
Dansker i rekordtransfer
MEDIE
Jagter dansk landsholdsspiller
TRANSFER
Slår transferrekord for Superliga-angriber
Endnu et forbund i kødet på FIFA
MEDIE
Surt show – dumpet!
MEDIE
Har budt en milliard
INTERVIEW
Er han FCK’s joker i europæisk gyserkamp?
TRANSFER
Superliga-retur?
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub
TOPNYHED
Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding
Peter Graulund med hård Superliga-dom
MEDIE
