Bedst og værst: AGF tog ikke imod FCN’s gaver

Tipsbladet.dk zoomer ind på kampen mellem FC Nordsjælland og AGF.



FC Nordsjælland – AGF 0-0 (0-0)

Kampens bedste
FC Nordsjælland

For FC Nordsjælland var det anfører Kian Hansen, som leverede den stærkeste præstation. Den erfarne stopper var for det meste helt sikker i sit forsvarsspil og kom i vejen for en hel del. Forsvarsspilleren viste også lidt fine takter offensivt. Han stod nemlig for et skarpt indlæg, som resulterede i en stor chance i anden halvleg.

AGF
Det var en stor præstation fra kantspiller Gift Links, der i den grad følte sig hjemmebane på kunstgræsset på Right to Dream Park. Den 22-årige sydafrikaner kæmpede kampen igennem ude på højrekanten, hvor han løb godt tilbage og også truede med sin fart offensivt samt lagde flere gode afleveringer. På en dag hvor den århusianske offensiv ellers ikke kom med meget, lyste han op. 

Kampens værste:
Der var egentlig flere, der havde det svært søndag. Først og fremmest kan man fremhæve FC Nordsjællands defensiv for flere fejl og foræringer i løbet af kampen, som resulterede i chancer. Men man må også i den forbindelse kritisere AGF’s angribere for ikke at udnytte gaverne og sende bolden i mål. Især Dawid Kurminowski og Alexander Ammitzbøll gjorde ikke det store væsen af sig i anngrebet. Århusianerne sluttede uden et skud på mål i søndagens kamp. 

Kampens detalje:
Der var ikke spillet ret mange minutter, før Mohammed Diomande leverede en helt forrygende dribling mod Nicolai Poulsen. De to var i en løbeduel, hvor FC Nordsjælland-profilen så uden at miste farten snurrede rundt om sig selv og fik taget bolden med sig. Det var høj, høj klasse. 

Der var også fint besøg på Right to Dream Park. Tv-billederne viste således, at de to EM-danskere Andreas Skov Olsen og Mikkel Damsgaard var på lægterne for at se deres tidligere klub møde AGF. 





Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’




LIVE

LIVE: Viktor Dadason fåmæl om fremtiden

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Smider Salah-bombe

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

‘Det er pinligt for dansk fodbold’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Afvist – Brøndby undrer sig

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Skidt nyt om Lukas Lerager

FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold

Gravesen: Dét afgør hvem der vinder Premier League

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

Han er færdig i Brøndby

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Patrick Dorgu er med

Husker FCK-tid: Grabara hjalp mig utrolig meget

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!

Målmandschok i Berlin – Rønnow ude for sæsonen

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’

Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal

Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Dalsgaard i DM-opråb: ‘Er jeg nødt til at tro på’

En voldsom ulighed

Ekstrem spiller kan skifte til FC København