FC Nordsjælland – AGF 0-0 (0-0)
Kampens bedste
FC Nordsjælland
For FC Nordsjælland var det anfører Kian Hansen, som leverede den stærkeste præstation. Den erfarne stopper var for det meste helt sikker i sit forsvarsspil og kom i vejen for en hel del. Forsvarsspilleren viste også lidt fine takter offensivt. Han stod nemlig for et skarpt indlæg, som resulterede i en stor chance i anden halvleg.
AGF
Det var en stor præstation fra kantspiller Gift Links, der i den grad følte sig hjemmebane på kunstgræsset på Right to Dream Park. Den 22-årige sydafrikaner kæmpede kampen igennem ude på højrekanten, hvor han løb godt tilbage og også truede med sin fart offensivt samt lagde flere gode afleveringer. På en dag hvor den århusianske offensiv ellers ikke kom med meget, lyste han op.
Kampens værste:
Der var egentlig flere, der havde det svært søndag. Først og fremmest kan man fremhæve FC Nordsjællands defensiv for flere fejl og foræringer i løbet af kampen, som resulterede i chancer. Men man må også i den forbindelse kritisere AGF’s angribere for ikke at udnytte gaverne og sende bolden i mål. Især Dawid Kurminowski og Alexander Ammitzbøll gjorde ikke det store væsen af sig i anngrebet. Århusianerne sluttede uden et skud på mål i søndagens kamp.
Kampens detalje:
Der var ikke spillet ret mange minutter, før Mohammed Diomande leverede en helt forrygende dribling mod Nicolai Poulsen. De to var i en løbeduel, hvor FC Nordsjælland-profilen så uden at miste farten snurrede rundt om sig selv og fik taget bolden med sig. Det var høj, høj klasse.
Der var også fint besøg på Right to Dream Park. Tv-billederne viste således, at de to EM-danskere Andreas Skov Olsen og Mikkel Damsgaard var på lægterne for at se deres tidligere klub møde AGF.
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
TOPNYHED
Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud
NYHEDER
Skidt nyt om Lukas Lerager
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
NYHEDER
KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
LIVE
LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
INTERVIEW
‘Vi skal finde de idioter, som har gjort det her’
Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring
TIPSBLADETS DOM
Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!
OPTAKT
FC København – Vejle Boldklub
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
Smider Salah-bombe
NYHEDER
Mareridt! Bekræfter forfærdelig Lerager-skade
Esbjerg har brug for penge: ‘Ikke afskrækket’
TIPSBLADETS DOM
Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
MEDIE
Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’
TOPNYHED
Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TIPSBLADETS DOM
Det var vanvittigt brutalt
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
MEDIE
