Bedst og værst: Amatørfejl sender Lyngby ned

Tipsbladet.dk zoomer ind på dramaet mellem Lyngby Boldklub og AC Horsens.



Lyngby Boldklub – AC Horsens 3-4 (0-2)
Jacob Buus, 0-1 (5.)
Louka Prip, 0-2 (14.)
Jacob Buus, 0-3 (56.)
Magnus Warming, 1-3 (72.) 
Victor Torp, 2-3 (87.)
Frederik Winther, 2-4 (90.)
Christian Greko Jakobsen, 3-4 (90.)

Kampens bedste
Lyngby Boldklub
Det vrimlede ikke med stærke præstationer hos Lyngby Boldklub, men et par stykker kan ikke være helt skuffede over deres præstationer – ikke mindst Magnus Warming. Den unge kantspiller var som altid udfordrende med sin hurtighed, og han scorede også for De Kongeblå midtvejs i anden halvleg.

AC Horsens
Det er umuligt at komme uden om Jacob Buus på sådan en dag. Den hårdtarbejdende højre back leverede ikke blot en fin defensiv indsats, for han krydrede også indsatsen med to fine scoringer. Inden dagens kamp havde Jacob Buus aldrig scoret i Superligaen, men nu står han altså noteret for to kasser i Danmarks bedste fodboldrække. Han var en uventet helt for Horsens.

Kampens værste
AC Horsens scorede fire mål, og hvis Lyngby Boldklub er irriterede over deres egen præstation, forstår man dem godt. De fire mål kom nemlig alle sammen efter dyre fejl i forsvaret.

Ved det første var det målmand Thomas Mikkelsen, som så sløv ud, og få minutter efter begik Kevin Tshiembe et klodset straffespark, som resulterede i det andet mål. Også Kevin Tshiembe fejltimede en tackling ved Den Gule Fares tredje mål, som kom efter en fejlaflevering fra en anden Lyngby-spiller. I overtiden jagtede Lyngby så udligningen, og der blev skæbnen forseglet med et klodset selvmål af Frederik Winther. Det var personlige fejl, som ikke burde ske i Superligaen.

Kampens detalje
Lyngby Boldklub er færdige i Superligaen for denne gang. De Kongeblå tabte som bekendt selv til AC Horsens, mens Vejle Boldklub hentede tre point på hjemmebane mod SønderjyskE. Af den grund har Lyngby nu 11 point op til Vejle på den anden side af stregen, og det kan de altså ikke hente på tre kampe.

Victor Torps mål i slutminutterne var også et flot langskud, hvor han fik vist sin fornemme sparketeknik. 







Optakt til lørdagens Serie A-kamp mellem Napoli og Fiorentina LIVE

TransferLIVE: Storklub holder øje med David de Gea

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Historisk finale! Han er verdens bedste

Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring

Han vender hjem til FC København

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Roser PSG-stjerne: ‘Han er en gentleman’

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Tidl. SL-spiller på vej væk fra Thomasberg

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

Kan sikre millioner til AGF



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’

SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’

Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’

Polsk succestræner rygtes til Danmark



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

De er interesseret i Christian Eriksen

Rajovic tager klar beslutning om fremtiden

Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne

Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs

Udineses sportsdirektør: ‘Får opkald på ‘TK’

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

Grønbæk-handel i fare selvom Rennes ønsker ham væk

Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub

Alt vendt på hovedet i Horsens – han var nøglen



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge

AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!