Bedst og værst: Amatørfejl sender Lyngby ned

Tipsbladet.dk zoomer ind på dramaet mellem Lyngby Boldklub og AC Horsens.



Lyngby Boldklub – AC Horsens 3-4 (0-2)
Jacob Buus, 0-1 (5.)
Louka Prip, 0-2 (14.)
Jacob Buus, 0-3 (56.)
Magnus Warming, 1-3 (72.) 
Victor Torp, 2-3 (87.)
Frederik Winther, 2-4 (90.)
Christian Greko Jakobsen, 3-4 (90.)

Kampens bedste
Lyngby Boldklub
Det vrimlede ikke med stærke præstationer hos Lyngby Boldklub, men et par stykker kan ikke være helt skuffede over deres præstationer – ikke mindst Magnus Warming. Den unge kantspiller var som altid udfordrende med sin hurtighed, og han scorede også for De Kongeblå midtvejs i anden halvleg.

AC Horsens
Det er umuligt at komme uden om Jacob Buus på sådan en dag. Den hårdtarbejdende højre back leverede ikke blot en fin defensiv indsats, for han krydrede også indsatsen med to fine scoringer. Inden dagens kamp havde Jacob Buus aldrig scoret i Superligaen, men nu står han altså noteret for to kasser i Danmarks bedste fodboldrække. Han var en uventet helt for Horsens.

Kampens værste
AC Horsens scorede fire mål, og hvis Lyngby Boldklub er irriterede over deres egen præstation, forstår man dem godt. De fire mål kom nemlig alle sammen efter dyre fejl i forsvaret.

Ved det første var det målmand Thomas Mikkelsen, som så sløv ud, og få minutter efter begik Kevin Tshiembe et klodset straffespark, som resulterede i det andet mål. Også Kevin Tshiembe fejltimede en tackling ved Den Gule Fares tredje mål, som kom efter en fejlaflevering fra en anden Lyngby-spiller. I overtiden jagtede Lyngby så udligningen, og der blev skæbnen forseglet med et klodset selvmål af Frederik Winther. Det var personlige fejl, som ikke burde ske i Superligaen.

Kampens detalje
Lyngby Boldklub er færdige i Superligaen for denne gang. De Kongeblå tabte som bekendt selv til AC Horsens, mens Vejle Boldklub hentede tre point på hjemmebane mod SønderjyskE. Af den grund har Lyngby nu 11 point op til Vejle på den anden side af stregen, og det kan de altså ikke hente på tre kampe.

Victor Torps mål i slutminutterne var også et flot langskud, hvor han fik vist sin fornemme sparketeknik. 





LIVE

VM-LIVE: Suspenderer tv-vært efter shitstorm

FCK går på rov i Viborg

Portugal – Usbekistan

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…

Afsløring: FCN køber stortalentet Vaboue Doumbia

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Forgyldt – det tjener Beckham under VM



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Priske og co. henter stort FCK-emne til spotpris

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans 

Derfor trækker stor dansk transfer ud



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Tidl. FCK-talent på blokken i store tyske klubber

Argentina – Østrig

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

FC Midtjylland sælger midtbanespiller



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

Frankrig – Irak

Norge – Senegal

Nådesløs Schmeichel slagter Sverige

Sender opfordring til Superliga-træner

Jürgen Klopp sviner Van der Vaart

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

I dialog med Steve Cooper

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Slagter stjerner: Noget lort!

Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller