Bedst og værst: Amatørfejl sender Lyngby ned

Tipsbladet.dk zoomer ind på dramaet mellem Lyngby Boldklub og AC Horsens.



Lyngby Boldklub – AC Horsens 3-4 (0-2)
Jacob Buus, 0-1 (5.)
Louka Prip, 0-2 (14.)
Jacob Buus, 0-3 (56.)
Magnus Warming, 1-3 (72.) 
Victor Torp, 2-3 (87.)
Frederik Winther, 2-4 (90.)
Christian Greko Jakobsen, 3-4 (90.)

Kampens bedste
Lyngby Boldklub
Det vrimlede ikke med stærke præstationer hos Lyngby Boldklub, men et par stykker kan ikke være helt skuffede over deres præstationer – ikke mindst Magnus Warming. Den unge kantspiller var som altid udfordrende med sin hurtighed, og han scorede også for De Kongeblå midtvejs i anden halvleg.

AC Horsens
Det er umuligt at komme uden om Jacob Buus på sådan en dag. Den hårdtarbejdende højre back leverede ikke blot en fin defensiv indsats, for han krydrede også indsatsen med to fine scoringer. Inden dagens kamp havde Jacob Buus aldrig scoret i Superligaen, men nu står han altså noteret for to kasser i Danmarks bedste fodboldrække. Han var en uventet helt for Horsens.

Kampens værste
AC Horsens scorede fire mål, og hvis Lyngby Boldklub er irriterede over deres egen præstation, forstår man dem godt. De fire mål kom nemlig alle sammen efter dyre fejl i forsvaret.

Ved det første var det målmand Thomas Mikkelsen, som så sløv ud, og få minutter efter begik Kevin Tshiembe et klodset straffespark, som resulterede i det andet mål. Også Kevin Tshiembe fejltimede en tackling ved Den Gule Fares tredje mål, som kom efter en fejlaflevering fra en anden Lyngby-spiller. I overtiden jagtede Lyngby så udligningen, og der blev skæbnen forseglet med et klodset selvmål af Frederik Winther. Det var personlige fejl, som ikke burde ske i Superligaen.

Kampens detalje
Lyngby Boldklub er færdige i Superligaen for denne gang. De Kongeblå tabte som bekendt selv til AC Horsens, mens Vejle Boldklub hentede tre point på hjemmebane mod SønderjyskE. Af den grund har Lyngby nu 11 point op til Vejle på den anden side af stregen, og det kan de altså ikke hente på tre kampe.

Victor Torps mål i slutminutterne var også et flot langskud, hvor han fik vist sin fornemme sparketeknik. 





LIVE

LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

AGF køber dansk profil

Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort

Bayern – PSG

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris

Afsløring: DBU-boss stopper

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

Kompany ‘forsøger at finde de rette ord’

Millionregn over ‘PC’

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’

‘Kan ikke se en træner, der er en bedre mulighed’

Tv-vært stopper på Viaplay

Arsenal er i Champions League-finalen

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Klar transferbesked til Christian Eriksen

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!