FC København – AGF 1-0 (0-0)
1-0 Lukas Lerager (80.)
Kampens bedste:
FC København:
Mohamed Daramy har siden sin tilbagekomst til FCK haft nogle kampe, hvor han har været udsat for kritik, men mod AGF var han efter pausen fuldstændig tilbage på det niveau, som fik ham solgt for en kæmpe pose penge til Ajax. Der var simpelthen ingen i nærheden af ham i dag.
Gang på gang legede han med både Thomas T. Kristensen og Frederik Tingager, hvor han kom til baglinjen – eller hvor han nu gerne ville hen. Han havde endvidere en meget afgørende finger med i spillet, da FCK fik puttet bolden i kassen i den sidste del af kampen. Der
AGF:
'Age ain't nothing but a number' som den afdøde RnB-sangerinde Aaliyah sang det tilbage i 90'erne. Det kan den 37-årige målmand Jesper Hansen sagtens synge med på, fordi han var helt forrygende.
Hansen havde særligt i midten af anden halvleg en perlerække af en blanding af vilde redninger og sikre indgreb, som i den grad var med til at holde AGF inde i opgøret i Parken. Det var da heller ikke megt, som han kunne gøre ved Leragers mål.
Kampens værste:
Det kørte slet ikke for FCK i første halvleg, og det var blandt andet med en Kevin Diks, som havde en svær kamp. Om det lige var fordi, at han blev revet ud i pausen, at de kom i gear er nok usandsynligt, men noget skete der da. Indskifteren Jelert var også en del mere markant på højrebacken.
Falk havde desuden heller ikke den bedste kamp, og han måtte forlade banen med en skade i første halvleg, som godt kan have haft en indflydelse.
Kampens detalje:
Der var hele 10 minutters tillægstid i opgøret, som kom på baggrund af nogle ganske vilde romerlys-scener, som lige efter pausen blev sat i gang. Det gav en uventet lang pause for dommer Sundberg, inden han kunne fløjte kampen i gang igen.
Som en parantes skal det også nævnes, at Zeca langt inde i denne tillægstid måtte forlade banen på en båre med noget, der kan ligne en smertefuld knæskade.
LIVE
VM-LIVE: Skotlands stjerne kan misse første opgør
Her kan du se Canada mod Bosnien-Hercegovina
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
NYHEDER
Efter skandaløse scener: Brøndby-fan sigtet
TOPNYHED
Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’
NYHEDER
Stort medie fremhæver SL-stjerner: ‘Køb dem før..’
MEDIE
FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder
TRANSFER
Brøndby henter Alexander Drexel
EKSKLUSIVT
Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark
TOPNYHED
Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
TOPNYHED
Horsens-oprykning sender million til Rumænien
Bendtner i chok: Det er helt sindssygt!
INTERVIEW
Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Jordan Larsson meldes enig med denne klub
OPTAKT
Australien – Tyrkiet
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen
NYHEDER
Thomas Frank overrasker: De vinder VM
TOPNYHED
Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning
TOPNYHED
Kent Nielsen sætter ord på jobskifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger Mikkel Løndal
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
OPTAKT
Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina
NYHEDER
Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Han bliver ny cheftræner i Silkeborg
EKSKLUSIVT