Bedst og værst: Den fejl glemmer han sent!

Tipsbladet.dk zoomer ind på kampen mellem FC Midtjylland og FC København.



FC Midtjylland – FC København 0-1 (0-0)
Khouma Babacar, 0-1 (90.)

Kampens bedste
FC Midtjylland
Det hele var ikke godt, men der var mange positive takter fra Evander, der har spillet sig op. Han var ofte involveret, når FC Midtjylland blev farlig og havde flere gode afleveringer. Også landsmanden Junior Brumado lavede nogle gode ting i opgøret – især i anden halvleg, hvor han flere gange viste både sin styrke og sin gode teknik. Dog kan man kritisere begge spillere for at misse et par store chancer i kampens løb. 

FC København
Det var en kamp, hvor forsvarsspillerne imponerede mere end angriberne, og her var Denis Vavro velspillende, omend han gav en kæmpe chance væk i kampens overtid. Den stærke stopper kom i vejen for en hel masse og stod for et hav af clearinger og fortsatte generelt sin gode start på foråret. FC København har en købsoption, og den skal Peter Christiansen og kompagni bare trykke på, hvis han fortsætter.

Kampens værste
Det lignede længe, at det ville ende i en nulløsning, men i slutminutterne lavede Elias Rafn Olafsson en dyr, dyr fejl. Først forærede han bolden væk til Isak Bergmann Johannesson til en kæmpe chance, og selvom den i første omgang blev afværget, endte det med at Khouma Babacar sendte bolden i mål i en situation, hvor Olafsson slet ikke så god ud. Den fejl glemmer han sent!

Kampens detalje
“Du misser 100 procent af de skud, du ikke tager,” lyder et velkendt ordsprog, og det har Denis Vavro tilsyneladende taget til sig. Selvtilliden fejlede i hvert fald intet, da han forsøgte sig i starten af anden halvleg. Her sparkede 25-årige stopper nemlig på mål med et meget, meget optimistisk afslutningsforsøg fra egen banehalvdel. Det voldte dog ingen problemer for Elias Olafsson i FC Midtjyllands mål, men cadeau for forsøget.







LIVE

TransferLIVE: Dansker får sit store skifte

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

Nu melder Christian Eriksen ud

Sat til salg – så dyr er han

TV 2-profiler kunne have forladt skærmen

Klar melding fra Thomas Gravesen

Jonas Wind til danskerklub?

Ståle raser over Skotland: ‘Det er skuffende’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere

Hold øje med FCK – sker det i denne uge?

De vil købe Munashe Garananga i FCK

Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 

Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Danske klubber scorer millioner på VM

Færdig i Brøndby? Nu melder svensk klub ud

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’

Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit

Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!

‘AC’-forlængelse på plads, men…

Monsterbud på vej

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand 

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Scorer kassen på dansk drømmeskifte

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere