Randers FC – AC Horsens 1-0 (1-0)
1-0 Marvin Egho (23.)
Kampens bedste:
Randers FC
En bundsolid indsats fra Randers FC sikrede dem alle tre point, hvor de i lange perioder formåede at holde AC Horsens fra fadet, mens de samtidig heller ikke kom frem til noget chancehav. Filip Bundgaard fik chancen fra start, og måske kan man ikke ligefrem sige, at han bragede igennem, men han viste i glimt prøver på sit store potentiale. Han havde en fod med i scoringsmålet, og så har han bare et drev med bolden og en lethed i sit spil, som giver lovninger om en stor fremtid. Talentet er også blevet bemærket i Ajax, der i hvert fald tidligere har været ude efter en Bundgaard-bror. Dengang blev det påstået, at det var brormand Oliver Bundgaard, der dog ikke kendte til interessen. Derfor må det være Filip Bundgaard, som i hvert fald igen beviser, at han har et tårnhøjt potentiale.
AC Horsens
Casper Tengstedt skabte måske for en stund bekymring i AC Horsens, men det bør det måske ikke gøre alligevel. Samson Iyede gjorde i hvert fald sit for at berolige klubben om, at de har en fuldgod erstatning for Tengstedt. Han var gæsternes farligste offensive kort, og var flere gange igangsætteren, når AC Horsens udfordrede Randers-defensiven.
Kampens værste:
Randers FC kom hurtigt foran i opgøret mod AC Horsens, men derfra var det ikke ligefrem skarphed, der karakteriserede kronjyderne. Særligt fra distancen var der fare for bilruderne ude foran stadion. Björn Kopplin og Tobias Klysner havde blandt andre sløje afslutninger. Men i det hele taget så manglede de den sidste skarphed og aflevering, og havde de haft den, så kunne opgøret have været lukket før tid.
Kampens detalje:
Randers FC's scoring fortjener ros. De blev det første hold til at brodere sig igennem AC Horsens betondefensiv. Det krævede omkring 300 minutters Superliga-fodbold før Marvin Egho kunne score sejrsmålet midtvejs i første halvleg. Men her viste Randers så også, hvordan man skal nedbryde Horsens. Hurtige kombinationer bragte strukturen ud af balance, hvilket gav mål og var en flot detalje.
Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.
LIVE
LIVE: Tørlagt for øl
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
MEDIE
Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit
KARAKTERER
Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?
KARAKTERER
Det kan være hans sidste kamp i Brøndby
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
NYHEDER
Vildt drama: FCK satte Brøndby på plads
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
NYHEDER
Kæmpe røgslør af Brøndby
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
AVIS
Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo
NYHEDER
Toutouh færdig i dansk klub – det vil han nu
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
MEDIE
Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
MEDIE
AGF kan ende med millionregning, men…
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
NYHEDER
Harry Maguire i chok
AVIS
Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
TOPNYHED
Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job
EKSKLUSIVT
Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er
MEDIE
Dansk profil færdig i tysk klub, men
TOPNYHED
Cooper og Svensson overrasker begge
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
Snart sker det
Fortryder FC Barcelona-transfer
NYHEDER
Dansk toptræner lander stort job
TIPSBLADET SPECIAL