Viborg FF – SønderjyskE 1-1 (1-1)
1-0 Tobias Bech (10.)
Rødt kort, Lars Kramer (27.)
1-1 Marc Dal Hende (38.)
Kampens bedste:
Viborg FF
Det var ikke en kamp, hvor der var mange store præstationer fra Viborg-spillerne. Holdet var også ramt af skader før efterårets sidste opgør. Men man kunne godt have forventet lidt mere. Målmand Mikkel Andersen havde en vigtig redning i anden halvleg, men prisen går til Mads Lauritsen, der leverede en godkendt indsats i midterforsvaret hos Viborg. Ingen fejl, spillede sikkert og forsøgte at lede et hold, der var en mand i undertal i en stor del af opgøret.
SønderjyskE
De har hele sæsonen ledt efter kvalitet i front, og det ser ud itl, at de har fundet det i Faris Moumbagna. Han mangler stadig at bidrage med mål, men han trak et rødt kort mod Viborg FF, der blev afgørende for, at SønderjyskE kom tilbage i opgøret, og i det hele taget fik han skabt ravage i Viborg-forsvaret, der flere gange måtte begå frispark farlige steder på banen for at stoppe offensivspilleren.
Kampens værste:
Foran 1-0 valgte Lars Kramer at trække i nødbremsen og flå Faris Moumbagna ned, og så var Viborg FF reduceret til 10 mand i første halvleg. Det endte med at koste for holdet, for kun lidt mere end 10 minutter efter det røde kort udlignede SønderjyskE til 1-1. Samtidig var man en mand i undertal i resten af opgøret og måtte slide og slæbe for det ene point. Nu er Lars Kramer i karantæne til at indlede foråret med. Tåbeligt lavet af hollænderen.
Kampens detalje:
VAR har fået en del kritik på det seneste, men mellem Viborg og SønderjyskE gjorde videodommersystemet det godt. Det fik kaldt Anders Poulsen til skærmen, så han kunne få udvist Lars Kramer, og senere kunne VAR også hjælpe med at få godkendt et mål, da Marc Dal Hendes scoring fejlagtigt var blevet annulleret for offside.
LIVE
TransferLIVE: Går på rov i FC Nordsjælland
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
MEDIE
Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
TRANSFER
Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper
Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’
AVIS
Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
OPTAKT
Elfenbenskysten – Ecuador
MEDIE
Vil hente tysk landsholdsstjerne
MEDIE
AGF køber ham
TOPNYHED
VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
MEDIE
Storklubber i kø for et af VM’s største talenter
EKSKLUSIVT
Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
TOPNYHED
Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
Sverige – Tunesien
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
Roser Superliga-klub: Godt set!
TOPNYHED
Blæst bagover af 18-årig
TOPNYHED
Brøndby melder duo færdig og teaser
TOPNYHED
Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder
OPTAKT
Saudi-Arabien – Uruguay
TOPNYHED
Raser over VM-tiltag
OPTAKT
Belgien – Egypten
MEDIE
De vil have Victor Nelsson
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
OPTAKT
Spanien – Kap Verde
MEDIE
