Viborg FF – SønderjyskE 1-1 (1-1)
1-0 Tobias Bech (10.)
Rødt kort, Lars Kramer (27.)
1-1 Marc Dal Hende (38.)
Kampens bedste:
Viborg FF
Det var ikke en kamp, hvor der var mange store præstationer fra Viborg-spillerne. Holdet var også ramt af skader før efterårets sidste opgør. Men man kunne godt have forventet lidt mere. Målmand Mikkel Andersen havde en vigtig redning i anden halvleg, men prisen går til Mads Lauritsen, der leverede en godkendt indsats i midterforsvaret hos Viborg. Ingen fejl, spillede sikkert og forsøgte at lede et hold, der var en mand i undertal i en stor del af opgøret.
SønderjyskE
De har hele sæsonen ledt efter kvalitet i front, og det ser ud itl, at de har fundet det i Faris Moumbagna. Han mangler stadig at bidrage med mål, men han trak et rødt kort mod Viborg FF, der blev afgørende for, at SønderjyskE kom tilbage i opgøret, og i det hele taget fik han skabt ravage i Viborg-forsvaret, der flere gange måtte begå frispark farlige steder på banen for at stoppe offensivspilleren.
Kampens værste:
Foran 1-0 valgte Lars Kramer at trække i nødbremsen og flå Faris Moumbagna ned, og så var Viborg FF reduceret til 10 mand i første halvleg. Det endte med at koste for holdet, for kun lidt mere end 10 minutter efter det røde kort udlignede SønderjyskE til 1-1. Samtidig var man en mand i undertal i resten af opgøret og måtte slide og slæbe for det ene point. Nu er Lars Kramer i karantæne til at indlede foråret med. Tåbeligt lavet af hollænderen.
Kampens detalje:
VAR har fået en del kritik på det seneste, men mellem Viborg og SønderjyskE gjorde videodommersystemet det godt. Det fik kaldt Anders Poulsen til skærmen, så han kunne få udvist Lars Kramer, og senere kunne VAR også hjælpe med at få godkendt et mål, da Marc Dal Hendes scoring fejlagtigt var blevet annulleret for offside.
LIVE
Superliga-LIVE: Drømmer om disse to ligaer
AVIS
Nu kan Jesper Lindstrøm ende i Brøndby
INTERVIEW
Jubler over store FC København-nyheder
Her kan du se AGF mod Sabah FK
AVIS
AGF meldes interesseret i Superliga-profil
NYHEDER
Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre
AVIS
Dansk angriber sat til salg
LIVE
TransferLIVE: FCK- og BIF-emne skifter klub
MEDIE
Sønderjyske har bedt Magnus Jensen holde sig væk
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder
NYHEDER
Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’
EKSKLUSIVT
Profil til AGF? Det vil være en katastrofe for SJE
MEDIE
FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TIPSBLADET SPECIAL
‘Et af de største danske resultater’
EKSPERT
Kontant dom over Elyounoussi
NYHEDER
FCK vil have ham: Jeg håber han bliver her
NYHEDER
AGF-stjerne ude af Champions League-trup
EKSKLUSIVT
Færdig i dansk klub efter 2 dage
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord
TOPNYHED
Derby-tid: Her møder Brøndby og FCK hinanden
MEDIE
OB vil have tidligere Superliga-profil
NYHEDER
Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne
AVIS
Vil sprænge banken for Marcus Rashford
MEDIE
Vildt Brøndby-transferrygte aflivet
NYHEDER
Mohamed Salah skriver under med denne klub
INTERVIEW
Ny FCK-spiller indrømmer: Det har været mærkeligt
EKSKLUSIVT
Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet
NYHEDER
Revser Alexander Zorniger
FANKLUBBEN
En sort plet på hans eftermæle
MEDIE
Transferjournalist: De forhandler om Peter Vindahl
MEDIE
Henter Mads Junker
MEDIE
