Bedst og værst: Dobbelt op på Vallys i Lyngby-kollaps

Lyngby Boldklub og Silkeborg IF krydsede lørdag klinger i Superligaen. Tipsbladet.dk har zoomet ind på kampen her.



Silkeborg IF – Lyngby Boldklub 2-0 (0-0)
1-0 Nicolai Vallys (60.)
2-0 Nicolai Vallys (79.)

Kampens bedste
Silkeborg IF:
Hjemmeholdet er rykket ned, men Silkeborg har spillet godt efter coronapausen. Lørdag fortsatte de positive takter med en stærk indsats mod Lyngby, der bød på flere gode kombinationer og en stærk defensiv. Mads Emil Madsen spillede stærkt i sin afskedskamp på JYSK Park, mens også den dobbelte målscorer Nicolai Vallys var en evig trussel i offensiven.

Hvis man skal se udover Vallys, bør man dog også nævne midtstopper Frederik Alves Ibsen, der kontrollerede defensiven stærkt, men også var en vigtig første mand i kombinationsspillet, hvor han ofte bød ind med gode afleveringer op igennem midten.

Lyngby Boldklub:
Gæsterne startede egentlig fint, men i resten af kampen bød De Kongeblå ikke ind med det store. Det hjalp lidt på det med systemændringen med en halv time igen, men over hele kampen var der ikke mange stærke præstationer. Patrick Da Silva leverede dog fin fight på sin venstre back, hvor han også ofte kom med frem i fine løb, mens også Gustav Marcussen gjorde et fint indhop.

Kampens værste
Cheftræner Christian Nielsen gjorde det klart inden kampen, at Lyngby Boldklub selvfølgelig gik efter alle tre point i Silkeborg lørdag eftermiddag. Mens Silkeborg ikke havde noget at spille for, var Lyngby nemlig presset til sejr for at sikre sig overlevelse i Superligaen. Nu må Christian Nielsen så forsøge at svare på, hvorfor det slet ikke kunne ses på gæsterne, der udover de første fem minutter så energiforladte og idéløse ud.

Helt frem til Silkeborgs første scoring med en halv time igen lignede Lyngby mest af alt et hold, der spillede efter 0-0. Offensivt bød gæsterne ikke ind med nogen som helst, og man virkede slet ikke desperate efter at få bolden fra hjemmeholdet. Særligt offensivsspillere som Rezan Corlu og Frederik Gytkjær bød slet ikke ind med nok for gæsterne, der nu skal sætte deres lid til OB, hvis de ikke vil ud i en direkte overlevelseskamp mod Hobro.

Kampens detalje
24-årige Gustav Dahl fik i sidste runde comeback efter to års skadeshelvede med et indhop mod SønderjyskE, og lørdag startede han så endelig en fodboldkamp igen, da han spillede fra start på Silkeborgs venstreback.

Derfor måtte det også have gjort endnu mere ondt på forsvarsspilleren, da han i midten af første halvleg blev skadet i et sammenstød og måtte lade sig udskifte i pausen. Man må håbe for Dahl, at det ikke er for alvorligt. 





INTERVIEW

Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’

Overraskelse: Han bliver IKKE ny assistent i FCK

FC Midtjylland tæt på salg af angriber

‘Så bliver jeg den lykkeligste mand i verden’

Hvad sker der? 11 profiler melder afbud

Fortid i Brøndby? Der er dialog

Jonas Vingegaard besøger dansk fodboldstjerne

Melder ud om Kasper Hjulmand



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Skal han med Bo Svensson til FC København?

Afsløring: Fyring i B.93 – Thomsen ny direktør

Bombe i FCK: ‘Det er et fantastisk valg!’

FC København vil bruge mere data i transfers



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Tjekkiet – Danmark

Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke

Han er også færdig i FC København

Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus

Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’

Arturo Vidal raser over Dario Osorio-beslutning

Cardiff taber sag om erstatning efter flystyrt

FC København afviser konspirationsteori

På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet

Stor profil glad for Brøndby

Afslører: Han bliver ny assistent i FCK

Tjener kassen – lønkonge vil væk fra tysk topklub

‘Det er en meget, meget stor FC København-mand’

Tøffe om Neestrup-dialog: Det virker besynderligt

Varme rygter: Han har været i FC København

Klar på chokskifte



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Peger på bænket dansk stjerne: ‘Utrolig kvalitet’

Chok i Sverige: August Priske i kæmpe hyldest

FCK-boss forklarer: Der var rift om Bo Svensson

Drama efter nedtur i Parken – nu er han færdig

Vild stime før Danmark-brag

‘Det er lidt skørt, men det er fedt’

De nye Wieghorst og Hjulmand?

Spår flere træner-ændringer i FC København

VM-overraskelse i Pristina

Thomsen jubler over direktør-job

Afslører hemmelige samtaler med FC København

Hylder Jacob Neestrup: Han er en hædersmand

Bo Svensson jubler over FC København-ansættelse

FC København tæt på ny assistenttræner

Fejl og ingen glæde: Stor modstand mod VAR

– Jeg tror, det er det rigtige for FC København

Dybt bekymret over VM i USA

Cypern moser Moldova

Afsløring: Neestrup færdig – FCK får Bo Svensson

Kæmpe scoop? Real Madrid skal kun betale 60 mio.

‘Vi har flere spillere, man kan kalde stjerner’

Joakim Mæhle åbner op