Silkeborg IF – Lyngby Boldklub 2-0 (0-0)
1-0 Nicolai Vallys (60.)
2-0 Nicolai Vallys (79.)
Kampens bedste
Silkeborg IF:
Hjemmeholdet er rykket ned, men Silkeborg har spillet godt efter coronapausen. Lørdag fortsatte de positive takter med en stærk indsats mod Lyngby, der bød på flere gode kombinationer og en stærk defensiv. Mads Emil Madsen spillede stærkt i sin afskedskamp på JYSK Park, mens også den dobbelte målscorer Nicolai Vallys var en evig trussel i offensiven.
Hvis man skal se udover Vallys, bør man dog også nævne midtstopper Frederik Alves Ibsen, der kontrollerede defensiven stærkt, men også var en vigtig første mand i kombinationsspillet, hvor han ofte bød ind med gode afleveringer op igennem midten.
Lyngby Boldklub:
Gæsterne startede egentlig fint, men i resten af kampen bød De Kongeblå ikke ind med det store. Det hjalp lidt på det med systemændringen med en halv time igen, men over hele kampen var der ikke mange stærke præstationer. Patrick Da Silva leverede dog fin fight på sin venstre back, hvor han også ofte kom med frem i fine løb, mens også Gustav Marcussen gjorde et fint indhop.
Kampens værste
Cheftræner Christian Nielsen gjorde det klart inden kampen, at Lyngby Boldklub selvfølgelig gik efter alle tre point i Silkeborg lørdag eftermiddag. Mens Silkeborg ikke havde noget at spille for, var Lyngby nemlig presset til sejr for at sikre sig overlevelse i Superligaen. Nu må Christian Nielsen så forsøge at svare på, hvorfor det slet ikke kunne ses på gæsterne, der udover de første fem minutter så energiforladte og idéløse ud.
Helt frem til Silkeborgs første scoring med en halv time igen lignede Lyngby mest af alt et hold, der spillede efter 0-0. Offensivt bød gæsterne ikke ind med nogen som helst, og man virkede slet ikke desperate efter at få bolden fra hjemmeholdet. Særligt offensivsspillere som Rezan Corlu og Frederik Gytkjær bød slet ikke ind med nok for gæsterne, der nu skal sætte deres lid til OB, hvis de ikke vil ud i en direkte overlevelseskamp mod Hobro.
Kampens detalje
24-årige Gustav Dahl fik i sidste runde comeback efter to års skadeshelvede med et indhop mod SønderjyskE, og lørdag startede han så endelig en fodboldkamp igen, da han spillede fra start på Silkeborgs venstreback.
Derfor måtte det også have gjort endnu mere ondt på forsvarsspilleren, da han i midten af første halvleg blev skadet i et sammenstød og måtte lade sig udskifte i pausen. Man må håbe for Dahl, at det ikke er for alvorligt.
LIVE
TransferLIVE: Tysk stjerne som Mourinho-assistent?
TOPNYHED
Klar transfermelding
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
HELT VILDT
Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers
Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’
TRANSFER
Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
AVIS
Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
NYHEDER
Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner
AVIS
‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig
NYHEDER
FC Midtjylland henter assistent i Superliga-klub
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
MEDIE
AGF køber ham
MEDIE
VM-chok: Krisemøde – kan fyres efter én kamp
EKSKLUSIVT
Afsløring: Morten Karlsen er ny U19-landstræner
– Jeg er dum
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
Østrig – Jordan
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
NYHEDER
Kap Verde-helt: Drømmen gik i opfyldelse
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
OPTAKT
Saudi-Arabien – Uruguay
‘Endelig’: Kæmpe medie hylder VM-dansker
MEDIE
Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen
NYHEDER
Tunesien fyrer landstræner efter svensk VM-lussing
NYHEDER
Idømt otte et halvt års fængsel for overgreb
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København forlænger med Fetterlein
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job
