Bedst og værst: Dobbelt op på Vallys i Lyngby-kollaps

Lyngby Boldklub og Silkeborg IF krydsede lørdag klinger i Superligaen. Tipsbladet.dk har zoomet ind på kampen her.



Silkeborg IF – Lyngby Boldklub 2-0 (0-0)
1-0 Nicolai Vallys (60.)
2-0 Nicolai Vallys (79.)

Kampens bedste
Silkeborg IF:
Hjemmeholdet er rykket ned, men Silkeborg har spillet godt efter coronapausen. Lørdag fortsatte de positive takter med en stærk indsats mod Lyngby, der bød på flere gode kombinationer og en stærk defensiv. Mads Emil Madsen spillede stærkt i sin afskedskamp på JYSK Park, mens også den dobbelte målscorer Nicolai Vallys var en evig trussel i offensiven.

Hvis man skal se udover Vallys, bør man dog også nævne midtstopper Frederik Alves Ibsen, der kontrollerede defensiven stærkt, men også var en vigtig første mand i kombinationsspillet, hvor han ofte bød ind med gode afleveringer op igennem midten.

Lyngby Boldklub:
Gæsterne startede egentlig fint, men i resten af kampen bød De Kongeblå ikke ind med det store. Det hjalp lidt på det med systemændringen med en halv time igen, men over hele kampen var der ikke mange stærke præstationer. Patrick Da Silva leverede dog fin fight på sin venstre back, hvor han også ofte kom med frem i fine løb, mens også Gustav Marcussen gjorde et fint indhop.

Kampens værste
Cheftræner Christian Nielsen gjorde det klart inden kampen, at Lyngby Boldklub selvfølgelig gik efter alle tre point i Silkeborg lørdag eftermiddag. Mens Silkeborg ikke havde noget at spille for, var Lyngby nemlig presset til sejr for at sikre sig overlevelse i Superligaen. Nu må Christian Nielsen så forsøge at svare på, hvorfor det slet ikke kunne ses på gæsterne, der udover de første fem minutter så energiforladte og idéløse ud.

Helt frem til Silkeborgs første scoring med en halv time igen lignede Lyngby mest af alt et hold, der spillede efter 0-0. Offensivt bød gæsterne ikke ind med nogen som helst, og man virkede slet ikke desperate efter at få bolden fra hjemmeholdet. Særligt offensivsspillere som Rezan Corlu og Frederik Gytkjær bød slet ikke ind med nok for gæsterne, der nu skal sætte deres lid til OB, hvis de ikke vil ud i en direkte overlevelseskamp mod Hobro.

Kampens detalje
24-årige Gustav Dahl fik i sidste runde comeback efter to års skadeshelvede med et indhop mod SønderjyskE, og lørdag startede han så endelig en fodboldkamp igen, da han spillede fra start på Silkeborgs venstreback.

Derfor måtte det også have gjort endnu mere ondt på forsvarsspilleren, da han i midten af første halvleg blev skadet i et sammenstød og måtte lade sig udskifte i pausen. Man må håbe for Dahl, at det ikke er for alvorligt. 







LIVE

TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Brøndby tæt på Superliga-profil

FC København i forhandlinger med svensk klub

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

‘Det er et angreb på FCK’

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas



LIVE

VM-LIVE: Stjerne stopper landsholdskarrieren

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Superliga-klub jagter Jakob Bonde

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Her er prisen på Aral Simsir

Afsløring: FCM forlænger med stort talent

Nu er der nyt om Robert Skov

Medie: Stort bud på AGF-stjerne



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

– Schwartau-handel giver ingen mening

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Australien – Egypten

Real Madrid afviser køb af stjernespiller

Laudrup stopper på TV 2

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

Argentina – Kap Verde