Bedst og værst: Dobbelt op på Vallys i Lyngby-kollaps

Lyngby Boldklub og Silkeborg IF krydsede lørdag klinger i Superligaen. Tipsbladet.dk har zoomet ind på kampen her.



Silkeborg IF – Lyngby Boldklub 2-0 (0-0)
1-0 Nicolai Vallys (60.)
2-0 Nicolai Vallys (79.)

Kampens bedste
Silkeborg IF:
Hjemmeholdet er rykket ned, men Silkeborg har spillet godt efter coronapausen. Lørdag fortsatte de positive takter med en stærk indsats mod Lyngby, der bød på flere gode kombinationer og en stærk defensiv. Mads Emil Madsen spillede stærkt i sin afskedskamp på JYSK Park, mens også den dobbelte målscorer Nicolai Vallys var en evig trussel i offensiven.

Hvis man skal se udover Vallys, bør man dog også nævne midtstopper Frederik Alves Ibsen, der kontrollerede defensiven stærkt, men også var en vigtig første mand i kombinationsspillet, hvor han ofte bød ind med gode afleveringer op igennem midten.

Lyngby Boldklub:
Gæsterne startede egentlig fint, men i resten af kampen bød De Kongeblå ikke ind med det store. Det hjalp lidt på det med systemændringen med en halv time igen, men over hele kampen var der ikke mange stærke præstationer. Patrick Da Silva leverede dog fin fight på sin venstre back, hvor han også ofte kom med frem i fine løb, mens også Gustav Marcussen gjorde et fint indhop.

Kampens værste
Cheftræner Christian Nielsen gjorde det klart inden kampen, at Lyngby Boldklub selvfølgelig gik efter alle tre point i Silkeborg lørdag eftermiddag. Mens Silkeborg ikke havde noget at spille for, var Lyngby nemlig presset til sejr for at sikre sig overlevelse i Superligaen. Nu må Christian Nielsen så forsøge at svare på, hvorfor det slet ikke kunne ses på gæsterne, der udover de første fem minutter så energiforladte og idéløse ud.

Helt frem til Silkeborgs første scoring med en halv time igen lignede Lyngby mest af alt et hold, der spillede efter 0-0. Offensivt bød gæsterne ikke ind med nogen som helst, og man virkede slet ikke desperate efter at få bolden fra hjemmeholdet. Særligt offensivsspillere som Rezan Corlu og Frederik Gytkjær bød slet ikke ind med nok for gæsterne, der nu skal sætte deres lid til OB, hvis de ikke vil ud i en direkte overlevelseskamp mod Hobro.

Kampens detalje
24-årige Gustav Dahl fik i sidste runde comeback efter to års skadeshelvede med et indhop mod SønderjyskE, og lørdag startede han så endelig en fodboldkamp igen, da han spillede fra start på Silkeborgs venstreback.

Derfor måtte det også have gjort endnu mere ondt på forsvarsspilleren, da han i midten af første halvleg blev skadet i et sammenstød og måtte lade sig udskifte i pausen. Man må håbe for Dahl, at det ikke er for alvorligt. 





Nu er han pludselig syg




LIVE

LIVE: Forlænger med Superliga-klub

Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver

Frederik Birk afslører: Sådan blev jeg fyret

Brøndby må jo overveje at trykke på knappen

Har været uenig med Steve Cooper

I chok: Hvor er Rasmus Højlund?

Thomas Frank er favorit til jobbet



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’

Gift Links hylder FCK-legende

Danmark har aldrig haft så mange før

Han er Superligaens ringeste målmand!

Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Denne dansker skal erstatte Schmeichel

Tøfting lægger hånden på kogepladen

Ekspert hylder Høgh-beslutning

Mathias Zanka går viralt

FCK interesseret – koster vanvittigt millionbeløb



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

‘Thomas Delaney er fortid’

Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub

Nu åbner Wind op for fremtiden

Barcelona – Atletico

KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’

Markant uenighed om ny Nartey-kontrakt

Fortæller vild Nicklas Bendtner-anekdote

‘Jeg brækker dine ben, Carlito’

Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’

FIFA åbner sag mod Spanien

Ekspert om Uhre: En kæmpe, kæmpe skuffelse



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Dyr angriber nok færdig i Danmark til sommer

Det betyder intet mod Liverpool

Real Madrid – Bayern

Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’

Tullberg uenig med TV 2-ekspert

Brøndby-stjerner fortsat smidt af holdet

Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan

DBU erkender stort VAR-koks: ‘En menneskelig fejl’

Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’

‘Du skal ikke belære mig om ambitioner’

Parisere får Reds til at rødme

Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN

Sporting CP – Arsenal

Ambæk brager ind blandt Superliga-stjerner

Jakob Poulsen maner til ro

‘Det har irriteret mig helt vildt’

Juventus tager vigtig skalp

Sejr sender AGF på guldkurs

OB tager vigtig sejr mod Fredericia

Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!

Her slår Superligaen samtlige top-5 ligaer

Vejle snyder Randers i overtiden

Akut Rasmus Højlund-bekymring