Bedst og værst: Dobbelt op på Vallys i Lyngby-kollaps

Lyngby Boldklub og Silkeborg IF krydsede lørdag klinger i Superligaen. Tipsbladet.dk har zoomet ind på kampen her.



Silkeborg IF – Lyngby Boldklub 2-0 (0-0)
1-0 Nicolai Vallys (60.)
2-0 Nicolai Vallys (79.)

Kampens bedste
Silkeborg IF:
Hjemmeholdet er rykket ned, men Silkeborg har spillet godt efter coronapausen. Lørdag fortsatte de positive takter med en stærk indsats mod Lyngby, der bød på flere gode kombinationer og en stærk defensiv. Mads Emil Madsen spillede stærkt i sin afskedskamp på JYSK Park, mens også den dobbelte målscorer Nicolai Vallys var en evig trussel i offensiven.

Hvis man skal se udover Vallys, bør man dog også nævne midtstopper Frederik Alves Ibsen, der kontrollerede defensiven stærkt, men også var en vigtig første mand i kombinationsspillet, hvor han ofte bød ind med gode afleveringer op igennem midten.

Lyngby Boldklub:
Gæsterne startede egentlig fint, men i resten af kampen bød De Kongeblå ikke ind med det store. Det hjalp lidt på det med systemændringen med en halv time igen, men over hele kampen var der ikke mange stærke præstationer. Patrick Da Silva leverede dog fin fight på sin venstre back, hvor han også ofte kom med frem i fine løb, mens også Gustav Marcussen gjorde et fint indhop.

Kampens værste
Cheftræner Christian Nielsen gjorde det klart inden kampen, at Lyngby Boldklub selvfølgelig gik efter alle tre point i Silkeborg lørdag eftermiddag. Mens Silkeborg ikke havde noget at spille for, var Lyngby nemlig presset til sejr for at sikre sig overlevelse i Superligaen. Nu må Christian Nielsen så forsøge at svare på, hvorfor det slet ikke kunne ses på gæsterne, der udover de første fem minutter så energiforladte og idéløse ud.

Helt frem til Silkeborgs første scoring med en halv time igen lignede Lyngby mest af alt et hold, der spillede efter 0-0. Offensivt bød gæsterne ikke ind med nogen som helst, og man virkede slet ikke desperate efter at få bolden fra hjemmeholdet. Særligt offensivsspillere som Rezan Corlu og Frederik Gytkjær bød slet ikke ind med nok for gæsterne, der nu skal sætte deres lid til OB, hvis de ikke vil ud i en direkte overlevelseskamp mod Hobro.

Kampens detalje
24-årige Gustav Dahl fik i sidste runde comeback efter to års skadeshelvede med et indhop mod SønderjyskE, og lørdag startede han så endelig en fodboldkamp igen, da han spillede fra start på Silkeborgs venstreback.

Derfor måtte det også have gjort endnu mere ondt på forsvarsspilleren, da han i midten af første halvleg blev skadet i et sammenstød og måtte lade sig udskifte i pausen. Man må håbe for Dahl, at det ikke er for alvorligt. 





Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Froholdt på tavlen i storkamp

Afsløring: AGF-stopper afviste to Superliga-tilbud

Fyring? Han tilbyder sig selv til Tottenham

Kæmpe kærlighedserklæring

Vil have ham væk fra FC København

Neestrup: ‘Hvorfor skrider eksperterne?’



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Alpha retter hård kritik

Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar

I chok: Har aldrig set lignende

Fremhæver Yuito Suzuki: ‘Et fænomen’

Shop-amok i Danmark: ‘Vi må være brutale’



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

– Han har måske været lagt lidt på is

Narteys krav til ny kontrakt

Ståle: ‘FCK har ikke råd til at miste disse to’

LIVE: Hold da op – kanonkasse!

Ekspert: ‘Alt er gået galt!’



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Han er Eriksen og co’s nye træner

Jeg tror, denne stjerne er færdig i FCK til sommer

Mathias ‘Zanka’ Jørgensen: En latterlig kattelem

Ren elendighed: Medie fremhæver Eriksen

Rasmus Højlund i massiv modvind

Tragedie: Besøger grav inden hver Superliga-kamp

Milliardær skylder Superliga-klub millioner

Hvidovre tager stort skridt i oprykningskampen

Melder om voldsom magtkamp i FC København

Var direkte fra træningsbanen

Neestrup åbner for store udskiftninger til sommer

Højlund står til at slå personlige rekorder



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Bombe – Superliga-klub nævnes

Avis: De forhandler med Andreas Christensen

Revser forholdene i Viborg: ‘Forfærdeligt!’

Dobbeltfyring: Medie melder ‘PC’ færdig

Her kan du se FC Midtjylland mod AGF

Her er forklaringen på hans FC København-fravær

Afsløring: Peter Christiansen færdig i Wolfsburg

FCM er i pokalfinalen efter drømmemål

De danske kvinder tager førstepladsen

Dansk turnering opkaldes efter Hermansen

Vilde kampe: Her er kampprogrammet for Superligaen

Tung mandagskamp i Rom

‘Altid været vanvittigt hårde kampe’

Færdig i 2030: Møller valgt uden modstand

DBU: Ham peger vi på

Officielt: Wolfsburg fyrer Peter Christiansen

Michelsen: Langt til Copacabana

Vil forlænge: ‘Den dag stopper jeg min karriere’

City spiller sig videre i FA Cuppen

Yamal sikrede vigtige point til Barcelona

Normannere får tæv i Bretagne

Rigtig glad på fansenes vegne