Bedst og værst: Drømmehug forhindrede pointdeling

Det lignede længe, Midtjylland ikke skulle score mod Viborg, men midtjyderne i sidste ende 2-0 lørdag eftermiddag. Tipsbladet.dk zoomer ind på kampen her.



Viborg FF – FC Midtjylland 0-2 (0-0)

0-1 Evander (71)
0-2 Dreyer (77)

Kampens bedste

Viborg FF

Viborg-træner Lars Friis havde krævet hård fight og hjerte i kampen, og det memo havde Justin Lonwijk fået. I højre side af banen var han både med i angreb og forsvar, hvor han blandt andet satte en altafgørende tackling ind mod indskiftede Nicolas Dyhr, og spillede Younes Bakiz fri med et tidlig fladt indlæg lidt efter i angrebet. Desværre for Viborg brændte Bakiz den chance efter en ukoncentreret førsteberøring. 

FC Midtjylland

Den midtjyske trænerstab nåede formentlig at blive bange for, at det blev en af de dage, hvor bolden bare ikke ville ind. Flere forsøg på træværket og store brændte chancer var, hvad Bo Henriksen og co. fik at se de første 70 minutter. Lige indtil at Evander besluttede sig for ikke at afleverer bolden, men i stedet tage sagen i egen hånd. Brasilianeren tog et par hurtige træk ind i banen på kanten af feltet og hamrede flot bolden ind bag Viborg-keeper Lucas Lund. Generelt spillede Evander en flot kamp, hvor han vanet tro var her der og alle vegne i en kamp, som på forhånd var spået ville blive fysisk hård og derfor skulle afgøres på midten. 

Kampens værste

Det kan synes hårdt at vælge en Midtjylland-spiller, men Awer Mabil skylder godt nok et mål eller to efter lørdagens slutfløjt. Mabil formåede både at skyde over mål og ind i forsvarspillerne flere gange, og var i den grad medvirkende til, at kampen blev så spændende, som den gjorde. Blev skiftet ud efter en time.

Kampens detalje

Det var ikke kun Midtjylland, som brændte eller Lukas Lund, som forhindrede sidste sæsons sølvvindere i at score. I første halvleg var Midtjylland tæt på at putte bolden over stregen på et af sine mange hjørnespark. Men Mads Lauritsen fik en lille meter fra målstregen med front mod eget mål på imponerende vis skudt bolden op på overlæggeren, som sendte bolden ud i åbent spil igen. En fænomenal redning af en markspiller, der betød af holdene gik til pause med 0-0. 







LIVE

TransferLIVE: FCK holder møde med stort talent

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’

Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’

Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!

Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt

Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK

Arsenal-dansker vender hjem



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Melder ud om fremtiden efter nedrykning

De jagter Henrik Meister

Afslører dansk toptræners millionløn



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage

Monsterbud på vej

Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser

Afslører: Dolberg sat til salg

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Medier sender ham hjem til AGF

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne

West Ham-ejer trækker sig: ‘Alvorlige anklager’

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub

Superliga-profil i selskab med Valverde og Arteta

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Tottenham henter Liverpool-profil

Manchester United afbryder forhandlingerne

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Tysk VM-chok

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’