Viborg FF – FC Midtjylland 0-2 (0-0)
0-1 Evander (71)
0-2 Dreyer (77)
Kampens bedste
Viborg FF
Viborg-træner Lars Friis havde krævet hård fight og hjerte i kampen, og det memo havde Justin Lonwijk fået. I højre side af banen var han både med i angreb og forsvar, hvor han blandt andet satte en altafgørende tackling ind mod indskiftede Nicolas Dyhr, og spillede Younes Bakiz fri med et tidlig fladt indlæg lidt efter i angrebet. Desværre for Viborg brændte Bakiz den chance efter en ukoncentreret førsteberøring.
FC Midtjylland
Den midtjyske trænerstab nåede formentlig at blive bange for, at det blev en af de dage, hvor bolden bare ikke ville ind. Flere forsøg på træværket og store brændte chancer var, hvad Bo Henriksen og co. fik at se de første 70 minutter. Lige indtil at Evander besluttede sig for ikke at afleverer bolden, men i stedet tage sagen i egen hånd. Brasilianeren tog et par hurtige træk ind i banen på kanten af feltet og hamrede flot bolden ind bag Viborg-keeper Lucas Lund. Generelt spillede Evander en flot kamp, hvor han vanet tro var her der og alle vegne i en kamp, som på forhånd var spået ville blive fysisk hård og derfor skulle afgøres på midten.
Kampens værste
Det kan synes hårdt at vælge en Midtjylland-spiller, men Awer Mabil skylder godt nok et mål eller to efter lørdagens slutfløjt. Mabil formåede både at skyde over mål og ind i forsvarspillerne flere gange, og var i den grad medvirkende til, at kampen blev så spændende, som den gjorde. Blev skiftet ud efter en time.
Kampens detalje
Det var ikke kun Midtjylland, som brændte eller Lukas Lund, som forhindrede sidste sæsons sølvvindere i at score. I første halvleg var Midtjylland tæt på at putte bolden over stregen på et af sine mange hjørnespark. Men Mads Lauritsen fik en lille meter fra målstregen med front mod eget mål på imponerende vis skudt bolden op på overlæggeren, som sendte bolden ud i åbent spil igen. En fænomenal redning af en markspiller, der betød af holdene gik til pause med 0-0.
LIVE
Superliga-LIVE: Stegende hede venter FCK
Derfor blev ny AGF-profil udskiftet
MEDIE
Manchester United afviser Barça og Bayern
AVIS
AGF meldes interesseret i Superliga-profil
NYHEDER
KEP raser: ‘Det mest uambitiøse, jeg har hørt’
INTERVIEW
Reagerer på Larsson-bombe: ‘En vild historie’
AVIS
Jens Stage-transfer meldes kollapset
LIVE
TransferLIVE: SL-angriber får udenlandsk interesse
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam spår: FC København henter en stor stjerne
AVIS
Nu kan Jesper Lindstrøm ende i Brøndby
TIPSBLADETS DOM
Tillykke, AGF – en stjerne er født!
NYHEDER
Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub udlejer stort talent
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
AVIS
Vil sprænge banken for Marcus Rashford
LIGE NU
Chok! FCK-stjerne har nægtet at rejse til Ungarn
AVIS
Dansk angriber sat til salg
EKSKLUSIVT
Færdig i dansk klub efter 2 dage
INTERVIEW
Jubler over store FC København-nyheder
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder
NYHEDER
Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’
MEDIE
FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han
MEDIE
Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord
MEDIE
Sønderjyske har bedt Magnus Jensen holde sig væk
MEDIE
Omstridt megatransfer klar: Koster over 1 milliard
TIPSBLADET SPECIAL
‘Et af de største danske resultater’
MEDIE
Vildt Brøndby-transferrygte aflivet
NYHEDER
Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne
MEDIE
OB vil have tidligere Superliga-profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Afviser seks mio. for hjemsendt Jensen
EKSKLUSIVT
Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet
