Bedst og værst: Drømmehug forhindrede pointdeling

Det lignede længe, Midtjylland ikke skulle score mod Viborg, men midtjyderne i sidste ende 2-0 lørdag eftermiddag. Tipsbladet.dk zoomer ind på kampen her.



Viborg FF – FC Midtjylland 0-2 (0-0)

0-1 Evander (71)
0-2 Dreyer (77)

Kampens bedste

Viborg FF

Viborg-træner Lars Friis havde krævet hård fight og hjerte i kampen, og det memo havde Justin Lonwijk fået. I højre side af banen var han både med i angreb og forsvar, hvor han blandt andet satte en altafgørende tackling ind mod indskiftede Nicolas Dyhr, og spillede Younes Bakiz fri med et tidlig fladt indlæg lidt efter i angrebet. Desværre for Viborg brændte Bakiz den chance efter en ukoncentreret førsteberøring. 

FC Midtjylland

Den midtjyske trænerstab nåede formentlig at blive bange for, at det blev en af de dage, hvor bolden bare ikke ville ind. Flere forsøg på træværket og store brændte chancer var, hvad Bo Henriksen og co. fik at se de første 70 minutter. Lige indtil at Evander besluttede sig for ikke at afleverer bolden, men i stedet tage sagen i egen hånd. Brasilianeren tog et par hurtige træk ind i banen på kanten af feltet og hamrede flot bolden ind bag Viborg-keeper Lucas Lund. Generelt spillede Evander en flot kamp, hvor han vanet tro var her der og alle vegne i en kamp, som på forhånd var spået ville blive fysisk hård og derfor skulle afgøres på midten. 

Kampens værste

Det kan synes hårdt at vælge en Midtjylland-spiller, men Awer Mabil skylder godt nok et mål eller to efter lørdagens slutfløjt. Mabil formåede både at skyde over mål og ind i forsvarspillerne flere gange, og var i den grad medvirkende til, at kampen blev så spændende, som den gjorde. Blev skiftet ud efter en time.

Kampens detalje

Det var ikke kun Midtjylland, som brændte eller Lukas Lund, som forhindrede sidste sæsons sølvvindere i at score. I første halvleg var Midtjylland tæt på at putte bolden over stregen på et af sine mange hjørnespark. Men Mads Lauritsen fik en lille meter fra målstregen med front mod eget mål på imponerende vis skudt bolden op på overlæggeren, som sendte bolden ud i åbent spil igen. En fænomenal redning af en markspiller, der betød af holdene gik til pause med 0-0. 






Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops




LIVE

VM-LIVE: VM-drama – stjerne skaber giftig stemning

Her er FCK’s og FCN’s mulige ECL-modstandere

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Her er FCM’s mulige EL-modstandere

Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’

FCK-boss roser varm bomber

Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh

Brøndby henter keeper – her er planen



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

LIVE: FCM’s Europa League-modstander trækkes

TransferLIVE: Præsenteret i traditionsklub

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

De lurer på Kjærgaard

LIVE: AGF’s Champions League-modstander trækkes

Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge

Får afvist bud på dansk profil

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho

Franske topklubber lurer på Superliga-spiller

Lurer på varm VM-profil

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen

Godt trænerarbejde sikrer Østrig svær VM-sejr

Haaland scorer to gange i norsk VM-comeback

Denne klub drømmer om Højbjerg

Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent 

Afsløring: FC København vil have mere for Larsson



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank

England – Kroatien