Viborg FF – FC Midtjylland 0-2 (0-0)
0-1 Evander (71)
0-2 Dreyer (77)
Kampens bedste
Viborg FF
Viborg-træner Lars Friis havde krævet hård fight og hjerte i kampen, og det memo havde Justin Lonwijk fået. I højre side af banen var han både med i angreb og forsvar, hvor han blandt andet satte en altafgørende tackling ind mod indskiftede Nicolas Dyhr, og spillede Younes Bakiz fri med et tidlig fladt indlæg lidt efter i angrebet. Desværre for Viborg brændte Bakiz den chance efter en ukoncentreret førsteberøring.
FC Midtjylland
Den midtjyske trænerstab nåede formentlig at blive bange for, at det blev en af de dage, hvor bolden bare ikke ville ind. Flere forsøg på træværket og store brændte chancer var, hvad Bo Henriksen og co. fik at se de første 70 minutter. Lige indtil at Evander besluttede sig for ikke at afleverer bolden, men i stedet tage sagen i egen hånd. Brasilianeren tog et par hurtige træk ind i banen på kanten af feltet og hamrede flot bolden ind bag Viborg-keeper Lucas Lund. Generelt spillede Evander en flot kamp, hvor han vanet tro var her der og alle vegne i en kamp, som på forhånd var spået ville blive fysisk hård og derfor skulle afgøres på midten.
Kampens værste
Det kan synes hårdt at vælge en Midtjylland-spiller, men Awer Mabil skylder godt nok et mål eller to efter lørdagens slutfløjt. Mabil formåede både at skyde over mål og ind i forsvarspillerne flere gange, og var i den grad medvirkende til, at kampen blev så spændende, som den gjorde. Blev skiftet ud efter en time.
Kampens detalje
Det var ikke kun Midtjylland, som brændte eller Lukas Lund, som forhindrede sidste sæsons sølvvindere i at score. I første halvleg var Midtjylland tæt på at putte bolden over stregen på et af sine mange hjørnespark. Men Mads Lauritsen fik en lille meter fra målstregen med front mod eget mål på imponerende vis skudt bolden op på overlæggeren, som sendte bolden ud i åbent spil igen. En fænomenal redning af en markspiller, der betød af holdene gik til pause med 0-0.
LIVE
LIVE: Brøndby får 20-årig spiller tilbage
NYHEDER
– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
TIPSBLADET SPECIAL
Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
NYHEDER
Peter Schmeichel lander stort job
AVIS
Vild udvikling – melder 3 danskere færdige
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
MEDIE
Kæmpe drama – stjerner i sammenstød til træning
NYHEDER
Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
NYHEDER
Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
MEDIE
FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub
MEDIE
AGF køber dansk profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
OPTAKT
Liverpool – Chelsea
NYHEDER
Frygter Christian Eriksen-problem
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
TRANSFER
Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
NYHEDER
Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’
HELT VILDT
Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’
EKSKLUSIVT
‘Vi må se, hvad FC København vil’
Dansk træner vinder stor pris
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen
OPTAKT
