Bedst og værst: Drømmehug forhindrede pointdeling

Det lignede længe, Midtjylland ikke skulle score mod Viborg, men midtjyderne i sidste ende 2-0 lørdag eftermiddag. Tipsbladet.dk zoomer ind på kampen her.



Viborg FF – FC Midtjylland 0-2 (0-0)

0-1 Evander (71)
0-2 Dreyer (77)

Kampens bedste

Viborg FF

Viborg-træner Lars Friis havde krævet hård fight og hjerte i kampen, og det memo havde Justin Lonwijk fået. I højre side af banen var han både med i angreb og forsvar, hvor han blandt andet satte en altafgørende tackling ind mod indskiftede Nicolas Dyhr, og spillede Younes Bakiz fri med et tidlig fladt indlæg lidt efter i angrebet. Desværre for Viborg brændte Bakiz den chance efter en ukoncentreret førsteberøring. 

FC Midtjylland

Den midtjyske trænerstab nåede formentlig at blive bange for, at det blev en af de dage, hvor bolden bare ikke ville ind. Flere forsøg på træværket og store brændte chancer var, hvad Bo Henriksen og co. fik at se de første 70 minutter. Lige indtil at Evander besluttede sig for ikke at afleverer bolden, men i stedet tage sagen i egen hånd. Brasilianeren tog et par hurtige træk ind i banen på kanten af feltet og hamrede flot bolden ind bag Viborg-keeper Lucas Lund. Generelt spillede Evander en flot kamp, hvor han vanet tro var her der og alle vegne i en kamp, som på forhånd var spået ville blive fysisk hård og derfor skulle afgøres på midten. 

Kampens værste

Det kan synes hårdt at vælge en Midtjylland-spiller, men Awer Mabil skylder godt nok et mål eller to efter lørdagens slutfløjt. Mabil formåede både at skyde over mål og ind i forsvarspillerne flere gange, og var i den grad medvirkende til, at kampen blev så spændende, som den gjorde. Blev skiftet ud efter en time.

Kampens detalje

Det var ikke kun Midtjylland, som brændte eller Lukas Lund, som forhindrede sidste sæsons sølvvindere i at score. I første halvleg var Midtjylland tæt på at putte bolden over stregen på et af sine mange hjørnespark. Men Mads Lauritsen fik en lille meter fra målstregen med front mod eget mål på imponerende vis skudt bolden op på overlæggeren, som sendte bolden ud i åbent spil igen. En fænomenal redning af en markspiller, der betød af holdene gik til pause med 0-0. 






FCK vil have ham: Jeg håber han bliver her




LIVE

Superliga-LIVE: Randers-stjerne imponerer

En sort plet på hans eftermæle

AGF-stjerne ude af Champions League-trup

FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han

Henter Mads Junker

Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord

OB vil have tidligere Superliga-profil



LIVE

TransferLIVE: FCK forlænger med talent

Transferjournalist: De forhandler om Peter Vindahl

Vildt Brøndby-transferrygte aflivet

Mohamed Salah skriver under med denne klub

Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne

Færdig i dansk klub efter 2 dage



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner

VM-værtsbyer mangler millioner fra FIFA

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

Varmt Brøndby-emne fraværende til træning

Afsløring: FC København afviser millionbud



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Infantino indkalder FIFA-toppen til krisemøde

Forsvarer SL-profil: ‘Han har fandme leveret’

Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!

Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris

Fodboldforbund anklager Infantino for afpresning

Ked af hemmeligt FCK-skifte

Dommerekspert: Her manglede der to straffespark!

Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud

Rundens Hold i Superligaen – 2. runde

Afsløring: Marcondes tæt på Melbourne City FC

Kæmpe økonomiske problemer hos Larsson-bejler

Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd