Viborg FF – FC Midtjylland 0-2 (0-0)
0-1 Evander (71)
0-2 Dreyer (77)
Kampens bedste
Viborg FF
Viborg-træner Lars Friis havde krævet hård fight og hjerte i kampen, og det memo havde Justin Lonwijk fået. I højre side af banen var han både med i angreb og forsvar, hvor han blandt andet satte en altafgørende tackling ind mod indskiftede Nicolas Dyhr, og spillede Younes Bakiz fri med et tidlig fladt indlæg lidt efter i angrebet. Desværre for Viborg brændte Bakiz den chance efter en ukoncentreret førsteberøring.
FC Midtjylland
Den midtjyske trænerstab nåede formentlig at blive bange for, at det blev en af de dage, hvor bolden bare ikke ville ind. Flere forsøg på træværket og store brændte chancer var, hvad Bo Henriksen og co. fik at se de første 70 minutter. Lige indtil at Evander besluttede sig for ikke at afleverer bolden, men i stedet tage sagen i egen hånd. Brasilianeren tog et par hurtige træk ind i banen på kanten af feltet og hamrede flot bolden ind bag Viborg-keeper Lucas Lund. Generelt spillede Evander en flot kamp, hvor han vanet tro var her der og alle vegne i en kamp, som på forhånd var spået ville blive fysisk hård og derfor skulle afgøres på midten.
Kampens værste
Det kan synes hårdt at vælge en Midtjylland-spiller, men Awer Mabil skylder godt nok et mål eller to efter lørdagens slutfløjt. Mabil formåede både at skyde over mål og ind i forsvarspillerne flere gange, og var i den grad medvirkende til, at kampen blev så spændende, som den gjorde. Blev skiftet ud efter en time.
Kampens detalje
Det var ikke kun Midtjylland, som brændte eller Lukas Lund, som forhindrede sidste sæsons sølvvindere i at score. I første halvleg var Midtjylland tæt på at putte bolden over stregen på et af sine mange hjørnespark. Men Mads Lauritsen fik en lille meter fra målstregen med front mod eget mål på imponerende vis skudt bolden op på overlæggeren, som sendte bolden ud i åbent spil igen. En fænomenal redning af en markspiller, der betød af holdene gik til pause med 0-0.
LIVE
TransferLIVE: Dansk profil på vej til Polen?
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: Her er han ligaens konge
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk keeper prøvetræner i Sturm Graz
Her kan du se de danske hold i Europa
EKSKLUSIVT
Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TOPNYHED
Slipper for stjerne
TOPNYHED
I dag er det sidste chance for FC København
NYHEDER
Bundesliga-klub vil kapre Brøndby-handel
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg går linen ud og peger på FC København’
EKSKLUSIVT
Otte år i Danmark: ‘Går ikke efter pengene mere’
INTERVIEW
Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
FCK-stjerne klar til Europa-brag
TOPNYHED
Spår FCK-fiasko
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brasiliansk U17-VM-vinder til Danmark
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
NYHEDER
Beijmo med kontant AGF-udmelding
KARAKTERER
Frygteligt! ‘CV’ er pisket til transfers
MEDIE
Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris
NYHEDER
Revser dommeren: ‘Jeg synes, det er i overkanten’
AVIS
Roony Bardghji og Barcelona er uenige
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
Superliga-LIVE: Optræk til tumult efter AGF-kamp
MEDIE
Neestrup og co. vil have tidligere FCK’er
OPTAKT
AC Horsens – FC Nordsjælland
MEDIE
Jeff Bezos overvejer at købe sig ind i Livepool
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TRANSFER
‘De har haft det værste transfervindue’
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg tror, at de skuffer fælt’
TRANSFER
OB henter forsvarstalent i Brøndby
OPTAKT
