Bedst og værst: Én mand var den stærkeste i Parken

Tipsbladet.dk zoomer ind på kampen mellem FC København og FC Midtjylland.



FC København – FC Midtjylland 0-1 (0-0)
0-1 Junior Brumado (46.)

Kampens bedste:

FC København:
Når man skal finde den bedste spiller på et hold, der taber med 0-1 på hjemmebane mod en modstander, der spiller omkring 70 minutter i undertal, så må man nærmest benytte sig af udelukkelses-metoden. Kanterne leverede ikke gode indlæg, og defensiven gjorde ikke deres for at holde FCM fra at score. 

Dog var der massivt hårdt arbejde fra Carlos Zeca på midtbanen, som dog også havde sine problemer med at holde temperamentet i ro. Endvidere var Jonas Wind en spiller, som kom til gode chancer – nærmest på egen hånd – og fik da også sat hovedet på et af de tonsvis af indlæg. Wind gør også sit længere tilbage på banen for at bygge angrebene op ved hjælp af sin gode fysik. 

FC Midtjylland:
Op igennem FCM-midteraksen var der tre spillere, som blev særdeles afgørende for, at de kan se tilbage på en formidabel indsats. I midterforsvaret understregede Erik Sviatchenko sit niveau i egen ende af banen, hvor det ene indlæg efter det andet blev klaret. Han var simpelthen den stærkeste i dag. Det kan derfor godt undre en, at københavnerne gjorde så meget ud af at prøve at score på indlæg, og så virkede unge Elias Olafsson i målet ikke påvirket af at stå i et udsolgt Parken, hvor langt størstedelen ikke holdt med ham.

Lige foran FCM-anføreren var Raphael Onyedika hamrende stærkt kørende – og en evig kilde til irritation blandt FCK-spillerne. Det er ganske enkelt ikke til at tro, at han spillede for Fredericia på udleje i sidste sæson, hvis man ikke vidste bedre. Endelig skal Brumado da også nævnes for sit mål.

Kampens værste:
Evander nåede i sin tid på banen at have tendens til ikke at kunne gøre to gode ting i træk. Det er hvad, det er, fordi det er tilfældet for mindst halvdelen af Superligaens spillere.

Men hans røde kort i midten af første halvleg er noget, som man nok skulle give en del kvajebajere for i de lavere rækker. Det er simpelthen at sætte sig selv over holdet, når man gør den slags, og det følger godt i tråd med, hvordan han ofte også har optrådt.

Kampens detalje:
Foruden selve scoringen, som var helt forrygende og kan ses i videoen øverst i artiklen, så er det også værd at bemærke, at FCK nu kan melde udsolgt til en kamp mod FC Midtjylland. Det fortæller meget om, hvordan klubbens egne fans opfatter midtjydernes størrelse, når så mange vil ind til en kamp mod ‘bonderøvene’, som FCK-fansene selv kalder FCM-spillerne.





Laudrup slår fast: Han skal på landsholdet!

Supercomputer: Gyser – her ender FC København

Afsløring: FCK henter toptalentet Abrahamsen

‘Ingen manager i verden kan redde Tottenham’

Forlod FCK: ‘Det har sejlet lige siden’

AGF-profil ramt af synsforstyrrelser

Bliver i Danmark – afviser lukrativt skifte

Yoram Zague sigtet i Danmark



TOPNYHED

Fyring og tavse magtmænd: Nu svarer Neestrup

OB straffer angriber

Økonom: Det kan koste FCK over 100 millioner

Deler nyt om Braithwaite – kan ske om tre uger

Deler særligt minde: ‘Så sprang han i luften!’



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Rygtet til FCK – nu er der frygteligt nyt

Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring

Laudrup: Fodbolddanmark glemmer aldrig Sepp

Hylder Rasmus Højlund: ‘Kald ham Hulk’

Schmedes teaser – forlænger Brøndby-komet?



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Færdig i FC Midtjylland?

Bekræfter: Skal til Danmark og møde angriber

Morten Olsen mindes Sepp Piontek

Hård dom over Superliga-klub: Kan intet uden ham

FCM-profil med kryptisk svar om ny kontrakt

Sepp Piontek er død

Rejser til Danmark for FC København-stjerne

Dolberg åbner op: Jeg var overrasket

Vanvittig udvikling for Anis Ben Slimane

Bo Svensson i spil til stort job

Manchester United jagter Liverpool-profil

Køber Brøndby dem? Nu svarer Schmedes



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Afsløring: Spansk klub køber Køge-juvelen Gøthler

Monstertransfer? Han koster 690 millioner

På landsholdet? Dansker med stor rolle i CL-chok

AGF lider økonomisk under stadionbyggeri

Gravesen slår fast: Så skal han på landsholdet!

Superliga-klub tæt på dansk stortalent

Medie peger på FC København

Samler informationer om FCK’er

Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne

Den første i næsten 40 år

Arsenal skuffer mod bundprop

Mikel Arteta: ‘Ekstremt skuffet’

Her kan du se Celtic FC mod VfB Stuttgart

Manden der fik Danmark til at vinde er død

Kærlige beskeder vælter ind

Kasper Høgh glad for vild Champions League-aften

Regn, blæst og få mål i Nordfrankrig

UEFA med ny stor FC København-straf

Dansker skifter til Indien: ‘Rødglødende telefon’

På tribunen i fem måneder – nu er der nyt om Skov

Vild OB-træning: ‘Shut the f… up!’

Sæsonens hurtigste hattrick