Bedst og værst: Én mand var den stærkeste i Parken

Tipsbladet.dk zoomer ind på kampen mellem FC København og FC Midtjylland.



FC København – FC Midtjylland 0-1 (0-0)
0-1 Junior Brumado (46.)

Kampens bedste:

FC København:
Når man skal finde den bedste spiller på et hold, der taber med 0-1 på hjemmebane mod en modstander, der spiller omkring 70 minutter i undertal, så må man nærmest benytte sig af udelukkelses-metoden. Kanterne leverede ikke gode indlæg, og defensiven gjorde ikke deres for at holde FCM fra at score. 

Dog var der massivt hårdt arbejde fra Carlos Zeca på midtbanen, som dog også havde sine problemer med at holde temperamentet i ro. Endvidere var Jonas Wind en spiller, som kom til gode chancer – nærmest på egen hånd – og fik da også sat hovedet på et af de tonsvis af indlæg. Wind gør også sit længere tilbage på banen for at bygge angrebene op ved hjælp af sin gode fysik. 

FC Midtjylland:
Op igennem FCM-midteraksen var der tre spillere, som blev særdeles afgørende for, at de kan se tilbage på en formidabel indsats. I midterforsvaret understregede Erik Sviatchenko sit niveau i egen ende af banen, hvor det ene indlæg efter det andet blev klaret. Han var simpelthen den stærkeste i dag. Det kan derfor godt undre en, at københavnerne gjorde så meget ud af at prøve at score på indlæg, og så virkede unge Elias Olafsson i målet ikke påvirket af at stå i et udsolgt Parken, hvor langt størstedelen ikke holdt med ham.

Lige foran FCM-anføreren var Raphael Onyedika hamrende stærkt kørende – og en evig kilde til irritation blandt FCK-spillerne. Det er ganske enkelt ikke til at tro, at han spillede for Fredericia på udleje i sidste sæson, hvis man ikke vidste bedre. Endelig skal Brumado da også nævnes for sit mål.

Kampens værste:
Evander nåede i sin tid på banen at have tendens til ikke at kunne gøre to gode ting i træk. Det er hvad, det er, fordi det er tilfældet for mindst halvdelen af Superligaens spillere.

Men hans røde kort i midten af første halvleg er noget, som man nok skulle give en del kvajebajere for i de lavere rækker. Det er simpelthen at sætte sig selv over holdet, når man gør den slags, og det følger godt i tråd med, hvordan han ofte også har optrådt.

Kampens detalje:
Foruden selve scoringen, som var helt forrygende og kan ses i videoen øverst i artiklen, så er det også værd at bemærke, at FCK nu kan melde udsolgt til en kamp mod FC Midtjylland. Det fortæller meget om, hvordan klubbens egne fans opfatter midtjydernes størrelse, når så mange vil ind til en kamp mod ‘bonderøvene’, som FCK-fansene selv kalder FCM-spillerne.





Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Skræklodtrækning for FC Midtjylland

Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’

Slår fast: Her kommer Superliga-kampprogrammet

Bo Svensson slår fast: ‘Jeg er klar!’

Hermansen matcher Areola på bare syv kampe

– Der får David at vide, at han er fyret



TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

I svime over Filip Jørgensen

– Jeg er sikker på, at Frank bliver i England

Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?

Her lander kampprogrammet for slutspillet

Værsgo Brøndby: Her er syv bud på en ny sportschef



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

‘Det bliver ikke nemt for Brøndby’

Dansk milliardær smider 75.000

Mustapha Bundu ‘helt ude i kulden’

Jonas Schwartz lander nyt job

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Kæmpe udrensning i FCK? ‘Kan blive rigtig dyrt’

Trist Zeca sender klar opfordring til FCK

Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’

Hjulmand vinder i Hamborg

Ikke sket siden Michael Laudrup var træner

Medie afslører møde med Deco

På vej til Danmark: Flere Superliga-henvendelser

Reagerer på Brøndby-bombe

Superligaklub præsenterer millionoverskud

Her kan du se Tottenham Hotspur mod Crystal Palace

Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!

Vildt uheldig i FCM: ‘Måske mit livs bedste tid’



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Åbent brev og konkret rygte: Nu svarer Neestrup

‘Jeg tror ikke, at Celtic har noget andet valg’

Transfer på vej? Mathias Jensen skifter agent

Skal han på landsholdet, Riemer?

Newcastle-dansker nedlægger Manchester United

Brøndby-stjerne melder ud om svær periode

‘Det bedste af de dårlige tidspunkter’

Nyt problem for Riemer? Tvivl om landsholdsbobler

Dansk træner storroses

Dansker topper vild liste med Messi og Kane

Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan

Vildt skifte fra FCK: ‘Jeg blev chokeret’

Superliga: Fem spillere – fem vilde stats

Her tager de stor beslutning

Schmedes afslører detaljer om tilbud

Jævnbyrdighed i Lyon

Kæmpe gave til Arsenal – City kvajer sig

Arteta afviser kritik fra kollega

Newcastle – Manchester United

Jubler over Benjamin Schmedes

38: Her er alle Schmedes’ Brøndby-handler

Bombe: Schmedes siger op i Brøndby