Bedst og værst: Én mand var den stærkeste i Parken

Tipsbladet.dk zoomer ind på kampen mellem FC København og FC Midtjylland.



FC København – FC Midtjylland 0-1 (0-0)
0-1 Junior Brumado (46.)

Kampens bedste:

FC København:
Når man skal finde den bedste spiller på et hold, der taber med 0-1 på hjemmebane mod en modstander, der spiller omkring 70 minutter i undertal, så må man nærmest benytte sig af udelukkelses-metoden. Kanterne leverede ikke gode indlæg, og defensiven gjorde ikke deres for at holde FCM fra at score. 

Dog var der massivt hårdt arbejde fra Carlos Zeca på midtbanen, som dog også havde sine problemer med at holde temperamentet i ro. Endvidere var Jonas Wind en spiller, som kom til gode chancer – nærmest på egen hånd – og fik da også sat hovedet på et af de tonsvis af indlæg. Wind gør også sit længere tilbage på banen for at bygge angrebene op ved hjælp af sin gode fysik. 

FC Midtjylland:
Op igennem FCM-midteraksen var der tre spillere, som blev særdeles afgørende for, at de kan se tilbage på en formidabel indsats. I midterforsvaret understregede Erik Sviatchenko sit niveau i egen ende af banen, hvor det ene indlæg efter det andet blev klaret. Han var simpelthen den stærkeste i dag. Det kan derfor godt undre en, at københavnerne gjorde så meget ud af at prøve at score på indlæg, og så virkede unge Elias Olafsson i målet ikke påvirket af at stå i et udsolgt Parken, hvor langt størstedelen ikke holdt med ham.

Lige foran FCM-anføreren var Raphael Onyedika hamrende stærkt kørende – og en evig kilde til irritation blandt FCK-spillerne. Det er ganske enkelt ikke til at tro, at han spillede for Fredericia på udleje i sidste sæson, hvis man ikke vidste bedre. Endelig skal Brumado da også nævnes for sit mål.

Kampens værste:
Evander nåede i sin tid på banen at have tendens til ikke at kunne gøre to gode ting i træk. Det er hvad, det er, fordi det er tilfældet for mindst halvdelen af Superligaens spillere.

Men hans røde kort i midten af første halvleg er noget, som man nok skulle give en del kvajebajere for i de lavere rækker. Det er simpelthen at sætte sig selv over holdet, når man gør den slags, og det følger godt i tråd med, hvordan han ofte også har optrådt.

Kampens detalje:
Foruden selve scoringen, som var helt forrygende og kan ses i videoen øverst i artiklen, så er det også værd at bemærke, at FCK nu kan melde udsolgt til en kamp mod FC Midtjylland. Det fortæller meget om, hvordan klubbens egne fans opfatter midtjydernes størrelse, når så mange vil ind til en kamp mod ‘bonderøvene’, som FCK-fansene selv kalder FCM-spillerne.



Brøndby-stjerne med stor donation

– Han har været en decideret atombombe

FCK-komet: ‘Vil aldrig spille for denne klub’

Udenlandsk klub henter OB’s U19-træner

Afsløring: Ny trænerduo på plads i Lyngby Boldklub

Afsløring: Derby tæt på at købe Oscar Fraulo

Denis Vavro amok til indendørsstævne i Slovakiet

Nyt job – Johannes Hoff Thorup skriver snart under

TransferLIVE: Er det Jens Jønssons nye klub?

Han peger på Simon Kjær

Magisk aften for FC København-stjerne

– Du har udstråling som tagpap

Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning

Fælder dom over Højlund

Overvejer Mathias Jensen-køb

Grimme tv-billeder af dansker trækker overskrifter

Store problemer for tidligere FC Midtylland-bomber

Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu

Kæmpe succes – Hjulmand overgår Xabi Alonso 

Lukas Lerager er ellevild: Langt bedre end i FCK

Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!

Presset Frank: Her er vores store problem

Michael Gregoritsch flirter med denne klub

Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis

Hvad vil Steve Cooper med det her Brøndby-hold?

– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt

Henter dansker – får god pakke

Superliga-salg til 50 mio – nu koster han 600 mio!

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte

Han har fået et gennembrud – ser livsfarlig ud!

Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes

Transferplanen: Han vil selv, så køb ham da, ‘CV’!

Vil gøre det onde ved Vingegaard-rival

Transferplanen: Få da bare hentet ham!

Ny nedtur for Ansu Fati

Skal betale rekordbeløb for Superliga-profil

Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det

Målfattigt lokalderby i Afrika

I svime over Gidsel: ‘Legestue!’

Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt

Ny situation for Frank: Mister vigtig mand

Lerager ser forandret Kamil Grabara

– Alle taler om dem!

– Et frygteligt scenarie

Nævner pludselig Vingegaard: Kom fra en fiskebutik

Sammenligner med Superligaen: ‘Det er absurd’

– Det bliver en lang skade

Knæopereret Neymar håber på VM

‘Mohamed Salah er et ikon’