FC København – FC Midtjylland 0-1 (0-0)
0-1 Junior Brumado (46.)
Kampens bedste:
FC København:
Når man skal finde den bedste spiller på et hold, der taber med 0-1 på hjemmebane mod en modstander, der spiller omkring 70 minutter i undertal, så må man nærmest benytte sig af udelukkelses-metoden. Kanterne leverede ikke gode indlæg, og defensiven gjorde ikke deres for at holde FCM fra at score.
Dog var der massivt hårdt arbejde fra Carlos Zeca på midtbanen, som dog også havde sine problemer med at holde temperamentet i ro. Endvidere var Jonas Wind en spiller, som kom til gode chancer – nærmest på egen hånd – og fik da også sat hovedet på et af de tonsvis af indlæg. Wind gør også sit længere tilbage på banen for at bygge angrebene op ved hjælp af sin gode fysik.
FC Midtjylland:
Op igennem FCM-midteraksen var der tre spillere, som blev særdeles afgørende for, at de kan se tilbage på en formidabel indsats. I midterforsvaret understregede Erik Sviatchenko sit niveau i egen ende af banen, hvor det ene indlæg efter det andet blev klaret. Han var simpelthen den stærkeste i dag. Det kan derfor godt undre en, at københavnerne gjorde så meget ud af at prøve at score på indlæg, og så virkede unge Elias Olafsson i målet ikke påvirket af at stå i et udsolgt Parken, hvor langt størstedelen ikke holdt med ham.
Lige foran FCM-anføreren var Raphael Onyedika hamrende stærkt kørende – og en evig kilde til irritation blandt FCK-spillerne. Det er ganske enkelt ikke til at tro, at han spillede for Fredericia på udleje i sidste sæson, hvis man ikke vidste bedre. Endelig skal Brumado da også nævnes for sit mål.
Kampens værste:
Evander nåede i sin tid på banen at have tendens til ikke at kunne gøre to gode ting i træk. Det er hvad, det er, fordi det er tilfældet for mindst halvdelen af Superligaens spillere.
Men hans røde kort i midten af første halvleg er noget, som man nok skulle give en del kvajebajere for i de lavere rækker. Det er simpelthen at sætte sig selv over holdet, når man gør den slags, og det følger godt i tråd med, hvordan han ofte også har optrådt.
Kampens detalje:
Foruden selve scoringen, som var helt forrygende og kan ses i videoen øverst i artiklen, så er det også værd at bemærke, at FCK nu kan melde udsolgt til en kamp mod FC Midtjylland. Det fortæller meget om, hvordan klubbens egne fans opfatter midtjydernes størrelse, når så mange vil ind til en kamp mod ‘bonderøvene’, som FCK-fansene selv kalder FCM-spillerne.
LIVE
LIVE: Her er Bo Svenssons første FCK-trup
DAGENS SPILFORSLAG
Hammers kan slå impotente Whites
NYHEDER
Tullberg uenig med TV 2-ekspert
NYHEDER
Mourinho gør nar af Hjulmands TV 2-interview
NYHEDER
Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’
NYHEDER
Afslører særlig Thomas Frank-detalje
Højlund stjæler overskrifter
NYHEDER
Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
NYHEDER
Vild kamp: Hjulmands tropper dræber dansker-fest
INTERVIEW
Roser Superliga-træners søn
NYHEDER
Medie: Alt peger på, at han er færdig
TIPSBLADETS DOM
Hvad f….. sker der Tullberg?
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned
Udenlandske medier med ens kritik af Danmark
MEDIE
Møde afsløret – han vil til Manchester United
NYHEDER
Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?
HELT VILDT
Smider stjerne til 900 mio. af holdet
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
– Han fik et lortetilbud fra OB
NYHEDER
– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden
NYHEDER
Dansk fiasko – nu reagerer Riemer
TOPNYHED
Stort internationalt medie sætter fokus på FCM
FANKLUBBEN
‘Næsten det mest AGF’ske scenarie’
EKSKLUSIVT
Ekspert: ‘Ufølsom dommerpåsætning’ til FCK-brag
Jakob Poulsen med dyster melding
OPTAKT
FC København – Silkeborg IF
EKSKLUSIVT
– Den SL-spiller der har tjent allerflest penge!
EKSKLUSIVT
Store spørgsmålstegn inden FCK
MEDIE
Transferpres på Albert Grønbæk
HELT VILDT
Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
INTERVIEW
‘Hvem fanden ringer man til?’
OPTAKT
Vejle Boldklub – Randers FC
INTERVIEW
Det er han ekstremt god til
EKSKLUSIVT
Målamok i udlandet: ‘Kent Nielsen lærte mig meget’
Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’
NYHEDER
Kæmpe forløsning: FCM-stjerne er tilbage
NYHEDER
AaB i vildt comeback
NYHEDER
På vej væk – nu roses Jonas Wind til skyerne
Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!
Ny mavepuster til udlejet FC København-spiller
NYHEDER
Dansk profil om voldsom skade: ‘Var et helvede’
INTERVIEW
Delaney: Tiden er ikke den rette til det
NYHEDER
Nicolaisen scorede mod PSG
DAGENS SPILFORSLAG
Romere spiser skinkeklub til aftensmad
NYHEDER
Chelsea-profil forstår ikke sin straf
MEDIE
Spotpris – så billig er Højbjerg
NYHEDER
Jakob Poulsen afslører besked til Neestrup
OPTAKT
FC Midtjylland – Sønderjyske
Louka Prip på tavlen i uforløst topbrag
HELT VILDT
Færdig – nåede kun otte kampe
NYHEDER
Sønderjyske melder klar transferambition ud
NYHEDER
