Tipsbladet.dk i Odense
OB – SønderjyskE 1-1 (0-0)
1-0 Jens Jakob Thomasen (86.)
1-1 Jeppe Tverskov, selvmål (91.)
Kampens bedste
OB
Det var ikke en kamp, der fik englene til at synge på Fyn, og kampens bedste OB’er må derfor være målscoreren Jens Jakob Thomasen, der slog til kort før slutfløjt med sin fine sparketeknik. Midtbanemanden sikrede dermed et point til hjemmeholdet, der kunne have vundet, hvis ikke det var for sønderjydernes udligning til allersidst.
SønderjyskE
Når man er tophold i Superligaen, må man acceptere, at omverdenen har visse forventninger. Det var skuffende at opleve SønderjyskE på stadion i Odense, for gæsterne kom ikke med meget individuel kvalitet. Sønderjyderne stod solidt defensivt, og der var få spillere, der skilte sig ud. Men opgaven går ud på at fremhæve en enkeltperson, så vi vælger Alexander Bah, der stod for de mest farlige situationer rent offensivt og gjorde hjemmeholdets fans urolige undervejs.
Kampens værste
Det er svært at pege på en enkelt person, så det bliver den mere generelle. Stemningen i kampen var det værste ved oplevelsen. Alle dommerkendelser blev mødt af frustrationer fra det ene eller andet hold, og dommer Kehlet måtte bruge alt for meget tid på at kommunikere med de to trænerbænke. Både hos hjemmeholdet og udeholdet farede man op over enhver kendelse, og det smittede af på publikum, hvor selv korrekte kendelser blev mødt med skrig og skrål. Slap af, og spil fodbold.
Kampens detalje
Lad os være ærlige: Det var ikke nogen flot kamp i Odense. Kampen var præget af manglende rytme og mangel på målchancer. Så vi skal finde kampens detalje på tribunerne. Og her må vi fremhæve forplejningen til pressens gesandter. Her blev de hårdtarbejdende skriverkarle serviceret med fynsk brunsviger ved anden halvlegs start. Selvom skorpen var lidt for sprød, var det søndagens bedste oplevelse på stadion.
LIVE
LIVE: Vild AGF-fest: 55.000 kommer!
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
NYHEDER
Hård FCK-debat: ‘Én stor gang bavl!’
LIVE: FC København – FC Midtjylland
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
NYHEDER
Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
NYHEDER
Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’
TOPNYHED
– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Fyrværkeri affyret foran FCM-hotel
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
STORT INTERVIEW
Blev rørt på en rasteplads: Vanvittigt træt af det
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
