Bedst og værst: Få lyspunkter i sløj kamp i Odense

Tipsbladet.dk var på plads på stadion i Odense til kampen mellem OB og SønderjyskE. Her fremhæver vi det bedste og værste fra kampen.



Tipsbladet.dk i Odense

OB – SønderjyskE 1-1 (0-0)
1-0 Jens Jakob Thomasen (86.) 
1-1 Jeppe Tverskov, selvmål (91.)

Kampens bedste

OB
Det var ikke en kamp, der fik englene til at synge på Fyn, og kampens bedste OB’er må derfor være målscoreren Jens Jakob Thomasen, der slog til kort før slutfløjt med sin fine sparketeknik. Midtbanemanden sikrede dermed et point til hjemmeholdet, der kunne have vundet, hvis ikke det var for sønderjydernes udligning til allersidst. 

SønderjyskE
Når man er tophold i Superligaen, må man acceptere, at omverdenen har visse forventninger. Det var skuffende at opleve SønderjyskE på stadion i Odense, for gæsterne kom ikke med meget individuel kvalitet. Sønderjyderne stod solidt defensivt, og der var få spillere, der skilte sig ud. Men opgaven går ud på at fremhæve en enkeltperson, så vi vælger Alexander Bah, der stod for de mest farlige situationer rent offensivt og gjorde hjemmeholdets fans urolige undervejs. 

Kampens værste
Det er svært at pege på en enkelt person, så det bliver den mere generelle. Stemningen i kampen var det værste ved oplevelsen. Alle dommerkendelser blev mødt af frustrationer fra det ene eller andet hold, og dommer Kehlet måtte bruge alt for meget tid på at kommunikere med de to trænerbænke. Både hos hjemmeholdet og udeholdet farede man op over enhver kendelse, og det smittede af på publikum, hvor selv korrekte kendelser blev mødt med skrig og skrål. Slap af, og spil fodbold. 

Kampens detalje
Lad os være ærlige: Det var ikke nogen flot kamp i Odense. Kampen var præget af manglende rytme og mangel på målchancer. Så vi skal finde kampens detalje på tribunerne. Og her må vi fremhæve forplejningen til pressens gesandter. Her blev de hårdtarbejdende skriverkarle serviceret med fynsk brunsviger ved anden halvlegs start. Selvom skorpen var lidt for sprød, var det søndagens bedste oplevelse på stadion.







LIVE

LIVE: Daniel Wass teaser

– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg

Stor interesse – FC København kan miste stjerne

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Køber snart Brøndby-angriber

– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage

Peter Schmeichel lander stort job

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

– Det var en af de værste dage

Vild udvikling – melder 3 danskere færdige



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

To skadede Brøndby-profiler kan være klar mod AGF

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

Gravesen fortryder: Ville til denne Superliga-klub

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen

Husker du Hjörtur Hermansson? ‘Han var god, men..’

Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen

Liverpool – Chelsea

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Frygter Christian Eriksen-problem

FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub