Bedst og værst: Få lyspunkter i sløj kamp i Odense

Tipsbladet.dk var på plads på stadion i Odense til kampen mellem OB og SønderjyskE. Her fremhæver vi det bedste og værste fra kampen.



Tipsbladet.dk i Odense

OB – SønderjyskE 1-1 (0-0)
1-0 Jens Jakob Thomasen (86.) 
1-1 Jeppe Tverskov, selvmål (91.)

Kampens bedste

OB
Det var ikke en kamp, der fik englene til at synge på Fyn, og kampens bedste OB’er må derfor være målscoreren Jens Jakob Thomasen, der slog til kort før slutfløjt med sin fine sparketeknik. Midtbanemanden sikrede dermed et point til hjemmeholdet, der kunne have vundet, hvis ikke det var for sønderjydernes udligning til allersidst. 

SønderjyskE
Når man er tophold i Superligaen, må man acceptere, at omverdenen har visse forventninger. Det var skuffende at opleve SønderjyskE på stadion i Odense, for gæsterne kom ikke med meget individuel kvalitet. Sønderjyderne stod solidt defensivt, og der var få spillere, der skilte sig ud. Men opgaven går ud på at fremhæve en enkeltperson, så vi vælger Alexander Bah, der stod for de mest farlige situationer rent offensivt og gjorde hjemmeholdets fans urolige undervejs. 

Kampens værste
Det er svært at pege på en enkelt person, så det bliver den mere generelle. Stemningen i kampen var det værste ved oplevelsen. Alle dommerkendelser blev mødt af frustrationer fra det ene eller andet hold, og dommer Kehlet måtte bruge alt for meget tid på at kommunikere med de to trænerbænke. Både hos hjemmeholdet og udeholdet farede man op over enhver kendelse, og det smittede af på publikum, hvor selv korrekte kendelser blev mødt med skrig og skrål. Slap af, og spil fodbold. 

Kampens detalje
Lad os være ærlige: Det var ikke nogen flot kamp i Odense. Kampen var præget af manglende rytme og mangel på målchancer. Så vi skal finde kampens detalje på tribunerne. Og her må vi fremhæve forplejningen til pressens gesandter. Her blev de hårdtarbejdende skriverkarle serviceret med fynsk brunsviger ved anden halvlegs start. Selvom skorpen var lidt for sprød, var det søndagens bedste oplevelse på stadion.





Brian Riemer: ‘Jeg blev forelsket i ham’




LIVE

LIVE: Flere klubber bejler til FCM-profil

Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle

Fem bud på Brøndbys nye træner

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

‘Jeg skal hjem og banke hovedet ind i væggen’

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Forhandler med storklub

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Her er FC Københavns vej i Europa

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

FC Midtjylland bejler til schweizisk stortalent



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Ærgerligt og uretfærdigt: Vi bobler af stolthed

Her kan du se FC Bayern München mod VfB Stuttgart

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK

Kommer med frækt bud på dansk mester

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby

Dommerekspert: Glem det, FCK!

Stor klub bekræfter interesse for dansker

FC København kan få Jens Stage-millioner

Stor melding om Andreas Christensens fremtid

AaB får bøllebank i Aarhus – ydmyget med 5-0



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM

Tæt på – henter Silas Andersen i stor handel

Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!

Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’

Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby