Bedst og værst: Fantastisk drøn og dårlig indskifter i Lyngby-Horsens

Hvem løb med overskrifterne og hvem faldt igennem, da Lyngby og AC Horsens fredag aften bragede sammen i et bundopgør i 3F Superligaen?



Lyngby Boldklub – AC Horsens 1-1 (1-1)

0-1 Bjarke Jacobsen 10′

1-1 Victor Torp 35′

Kampens bedste:

Lyngby:

Det var et meget tæt kald mellem Jens Martin Gammelby og Mathias Hebo. De stod begge stærkt i billedet, men Gammelby var ikke ret god i første halvleg, hvor Hebo var solid, og derfor går den til Hebo fredag aften. Krigede konstant på midten og havde et dejligt blik for spillet. Konstant med i det hele og med dejlige afleveringer, der var tæt på at sætte holdkammeraterne op flere gange. Lyngbys bedste i en svag første halvleg, og i anden halvleg holdt han niveau, og var med til at få sine holdkammerater op. Burde have fået en assist da han satte Christian Greko Jakobsen perfekt op dybt inde i feltet, men Greko brændte det store tilbud.

AC Horsens:

Horsens havde fredag valgt at sende Michael Lumb op på midtbanen, og det var en rigtig god idé. På venstre midtbane gjorde Lumb det nemlig fremragende, og man kunne ikke se, at han har rundet de 32 år. Løb konstant og var også farlig flere gange, og efter en time var der ikke mere benzin i tanken, da han lod sig udskifte. Flot kamp af Lumb og et signal til Horsens-træner Jonas Dal om, at Lumb sagtens kan bruges andre steder end backen.

Kampens værste:

Det var en herrefight, hvor ingen for alvor faldt igennem, så “æren” går til en indskifter. Der var nemlig absolut intet der lykkedes for Jannik Pohl, der fik den sidste halve time for Horsens. Startede med at forvandle tre lovende situationer til frispark til Lyngby, og generelt virkede han lidt overtændt. Tog så mange forkerte beslutninger, at han var den ringeste fredag aften, og efter de dårlige aktioner faldt han ud af kampen.

Kampens detalje:

Den er der til gengæld ingen tvivl om. Efter en skidt første halvleg fik Lyngby et billigt frispark på kanten af feltet, og det blev Victor Torp sat til at sparke. Det gjorde han med største klasse og krøllede bolden op i krogen, og supermålet blev afsættet til, at Lyngby kom tilbage i kampen.





TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

FC Nordsjælland – AGF

Kalder tronskifte i Danmark

Sønderjyske – FC Midtjylland

Bombe på vej i Real Madrid?

Kæmpekøb retur til FC København?



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Arsenal skal til Danmark

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Randers FC – FC Fredericia

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

Så du det? Wass i helt vild aktion

Schelderup får USA-visum trods dansk dom

Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis

Supercomputer: De vinder Superligaen 



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’