Bedst og værst: Fantastisk drøn og dårlig indskifter i Lyngby-Horsens

Hvem løb med overskrifterne og hvem faldt igennem, da Lyngby og AC Horsens fredag aften bragede sammen i et bundopgør i 3F Superligaen?



Lyngby Boldklub – AC Horsens 1-1 (1-1)

0-1 Bjarke Jacobsen 10′

1-1 Victor Torp 35′

Kampens bedste:

Lyngby:

Det var et meget tæt kald mellem Jens Martin Gammelby og Mathias Hebo. De stod begge stærkt i billedet, men Gammelby var ikke ret god i første halvleg, hvor Hebo var solid, og derfor går den til Hebo fredag aften. Krigede konstant på midten og havde et dejligt blik for spillet. Konstant med i det hele og med dejlige afleveringer, der var tæt på at sætte holdkammeraterne op flere gange. Lyngbys bedste i en svag første halvleg, og i anden halvleg holdt han niveau, og var med til at få sine holdkammerater op. Burde have fået en assist da han satte Christian Greko Jakobsen perfekt op dybt inde i feltet, men Greko brændte det store tilbud.

AC Horsens:

Horsens havde fredag valgt at sende Michael Lumb op på midtbanen, og det var en rigtig god idé. På venstre midtbane gjorde Lumb det nemlig fremragende, og man kunne ikke se, at han har rundet de 32 år. Løb konstant og var også farlig flere gange, og efter en time var der ikke mere benzin i tanken, da han lod sig udskifte. Flot kamp af Lumb og et signal til Horsens-træner Jonas Dal om, at Lumb sagtens kan bruges andre steder end backen.

Kampens værste:

Det var en herrefight, hvor ingen for alvor faldt igennem, så “æren” går til en indskifter. Der var nemlig absolut intet der lykkedes for Jannik Pohl, der fik den sidste halve time for Horsens. Startede med at forvandle tre lovende situationer til frispark til Lyngby, og generelt virkede han lidt overtændt. Tog så mange forkerte beslutninger, at han var den ringeste fredag aften, og efter de dårlige aktioner faldt han ud af kampen.

Kampens detalje:

Den er der til gengæld ingen tvivl om. Efter en skidt første halvleg fik Lyngby et billigt frispark på kanten af feltet, og det blev Victor Torp sat til at sparke. Det gjorde han med største klasse og krøllede bolden op i krogen, og supermålet blev afsættet til, at Lyngby kom tilbage i kampen.



Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby



LIVE

Superliga-LIVE: Transfer på vej? Ude af truppen

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen

Vil ikke juble i Parken

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok

Afsløring: Rekorddyr Høgh rejst – lægetjek mandag



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan

Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket

Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller

Her kan du se FC København mod Lyngby Boldklub

Hylder BIF-profil: ‘Fed type – kan godt lide ham’

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.

Her er 5 Superliga-spillere under maksimalt pres

Supercomputer: De vinder Superligaen

Nørgaard om Binks: Han afdramatiserede på det hele

Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur

Det tyder på en FCK-ydmygelse

Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh

Afslører Brøndbys transferplaner



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

– Det skal Bo Svensson være ret obs på

‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han

De viser interesse for Lyngby-profil

Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge

Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio

Det må være den dummeste beslutning nogensinde!