Bedst og værst: Fantastisk drøn og dårlig indskifter i Lyngby-Horsens

Hvem løb med overskrifterne og hvem faldt igennem, da Lyngby og AC Horsens fredag aften bragede sammen i et bundopgør i 3F Superligaen?



Lyngby Boldklub – AC Horsens 1-1 (1-1)

0-1 Bjarke Jacobsen 10′

1-1 Victor Torp 35′

Kampens bedste:

Lyngby:

Det var et meget tæt kald mellem Jens Martin Gammelby og Mathias Hebo. De stod begge stærkt i billedet, men Gammelby var ikke ret god i første halvleg, hvor Hebo var solid, og derfor går den til Hebo fredag aften. Krigede konstant på midten og havde et dejligt blik for spillet. Konstant med i det hele og med dejlige afleveringer, der var tæt på at sætte holdkammeraterne op flere gange. Lyngbys bedste i en svag første halvleg, og i anden halvleg holdt han niveau, og var med til at få sine holdkammerater op. Burde have fået en assist da han satte Christian Greko Jakobsen perfekt op dybt inde i feltet, men Greko brændte det store tilbud.

AC Horsens:

Horsens havde fredag valgt at sende Michael Lumb op på midtbanen, og det var en rigtig god idé. På venstre midtbane gjorde Lumb det nemlig fremragende, og man kunne ikke se, at han har rundet de 32 år. Løb konstant og var også farlig flere gange, og efter en time var der ikke mere benzin i tanken, da han lod sig udskifte. Flot kamp af Lumb og et signal til Horsens-træner Jonas Dal om, at Lumb sagtens kan bruges andre steder end backen.

Kampens værste:

Det var en herrefight, hvor ingen for alvor faldt igennem, så “æren” går til en indskifter. Der var nemlig absolut intet der lykkedes for Jannik Pohl, der fik den sidste halve time for Horsens. Startede med at forvandle tre lovende situationer til frispark til Lyngby, og generelt virkede han lidt overtændt. Tog så mange forkerte beslutninger, at han var den ringeste fredag aften, og efter de dårlige aktioner faldt han ud af kampen.

Kampens detalje:

Den er der til gengæld ingen tvivl om. Efter en skidt første halvleg fik Lyngby et billigt frispark på kanten af feltet, og det blev Victor Torp sat til at sparke. Det gjorde han med største klasse og krøllede bolden op i krogen, og supermålet blev afsættet til, at Lyngby kom tilbage i kampen.





En sort plet på hans eftermæle




LIVE

TransferLIVE: Tæt på at hente Man Utd-spiller

FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han

Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne

Vildt Brøndby-transferrygte aflivet

Infantino indkalder FIFA-toppen til krisemøde

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner



LIVE

Superliga-LIVE: Dårligt nyt for FCK-transfer?

Forsvarer SL-profil: ‘Han har fandme leveret’

Færdig i dansk klub efter 2 dage

Afsløring: FC København afviser millionbud

LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!

Dommerekspert: Her manglede der to straffespark!



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris

AGF får forstærkninger tilbage før CL-brag

Rundens Hold i Superligaen – 2. runde

Ked af hemmeligt FCK-skifte

Fodboldforbund anklager Infantino for afpresning



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni

Anton Gaaei-handel meldes død

FCK-boss teaser for ‘mange’ nye transfers

Der knokles i kulissen: Det koster Clem lige nu

Kæmpe økonomiske problemer hos Larsson-bejler

Kap Verde-landstræner fortsætter i Marokko

Tidl. FCK-komet blomster igen efter sandt helvede

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

I dialog med BIF – nu er han skiftet til storklub

Bliver han ved, behøves FCK ingen nyindkøb!

Melder klart ud: Superliga-komet skal ingen vegne

FC København bekræfter transfer

LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!

Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd