Lyngby Boldklub – AC Horsens 1-1 (1-1)
0-1 Bjarke Jacobsen 10′
1-1 Victor Torp 35′
Kampens bedste:
Lyngby:
Det var et meget tæt kald mellem Jens Martin Gammelby og Mathias Hebo. De stod begge stærkt i billedet, men Gammelby var ikke ret god i første halvleg, hvor Hebo var solid, og derfor går den til Hebo fredag aften. Krigede konstant på midten og havde et dejligt blik for spillet. Konstant med i det hele og med dejlige afleveringer, der var tæt på at sætte holdkammeraterne op flere gange. Lyngbys bedste i en svag første halvleg, og i anden halvleg holdt han niveau, og var med til at få sine holdkammerater op. Burde have fået en assist da han satte Christian Greko Jakobsen perfekt op dybt inde i feltet, men Greko brændte det store tilbud.
AC Horsens:
Horsens havde fredag valgt at sende Michael Lumb op på midtbanen, og det var en rigtig god idé. På venstre midtbane gjorde Lumb det nemlig fremragende, og man kunne ikke se, at han har rundet de 32 år. Løb konstant og var også farlig flere gange, og efter en time var der ikke mere benzin i tanken, da han lod sig udskifte. Flot kamp af Lumb og et signal til Horsens-træner Jonas Dal om, at Lumb sagtens kan bruges andre steder end backen.
Kampens værste:
Det var en herrefight, hvor ingen for alvor faldt igennem, så “æren” går til en indskifter. Der var nemlig absolut intet der lykkedes for Jannik Pohl, der fik den sidste halve time for Horsens. Startede med at forvandle tre lovende situationer til frispark til Lyngby, og generelt virkede han lidt overtændt. Tog så mange forkerte beslutninger, at han var den ringeste fredag aften, og efter de dårlige aktioner faldt han ud af kampen.
Kampens detalje:
Den er der til gengæld ingen tvivl om. Efter en skidt første halvleg fik Lyngby et billigt frispark på kanten af feltet, og det blev Victor Torp sat til at sparke. Det gjorde han med største klasse og krøllede bolden op i krogen, og supermålet blev afsættet til, at Lyngby kom tilbage i kampen.
LIVE
LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!
PSG er i Champions League-finalen efter drama
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
NYHEDER
Peter Schmeichel lander stort job
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
MEDIE
AGF køber dansk profil
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’
TRANSFER
Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
MEDIE
Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
MEDIE
Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..
EKSKLUSIVT
‘Vi må se, hvad FC København vil’
Dansk træner vinder stor pris
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
NYHEDER
Tidligere Brøndby-assistent til Premier League?
NYHEDER
KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’
OPTAKT
Bayern – PSG
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
HELT VILDT
Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’
NYHEDER
Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
OPTAKT
Aston Villa – Nottingham Forest
HELT VILDT
