FC Nordsjælland – Brøndby IF (1-0)
Joshua John 1-0 (6′)
Kasper Lorentzen 2-0 (51′)
Kampens bedste:
FC Nordsjælland:
Det er så let at vælge en målscorer til kampens bedste. Men ikke desto mindre var Joshua John her, der og alle vegne i den nordsjællandske offensiv. Ikke nok med, at han fik braget en bold i kassen på et flot langskud, så kom han frem til et utal af gode muligheder på grund af sin fart og overblik. Det eneste negative man kan sige om indsatsen er, at han burde have scoret flere gange søndag aften på Farum Park.
Brøndby IF:
Det startede skidt, men i takt med at kampen skred frem, blev præstationen meget bedre. Således er der slet ingen tvivl om, at kampens bedste Brøndby-spiller er fra Finland, og indtager pladsen mellem stængerne i Brøndby-defensiven. Havde det ikke været for Lukas Hradeckys reflekser og fodparader, så kunne resultatet være blevet decideret pinligt for gæsterne på Farum Park.
Kampens værste:
Et rødt kort i første halvleg kan ikke andet end have indflydelse på holdets mulighed for at få et godt resultat. Derfor blev kampens værste præstation også leveret af Dario Dumic, der i Daniel Aggers fravær skulle styre de bagerste tropper. Det lykkedes på ingen måde. Selv inden udvisningen havde Dumic virket nervøs og leveret en skidt indsats.
Kampens detalje:
Der er noget særligt smukt over et perfekt udført vristspark, der snorlige suser igennem luften, mens medspillere og modstander blot kan følge bolden på sin vej imod målet. Derfor er Anders “AC” Christiansens afslutning på overliggeren i anden halvleg kampens smukkeste detalje, også selvom bolden ikke fandt vej til netmaskerene.
LIVE
VM-LIVE: Topscorers trøje udsolgt
EKSKLUSIVT
På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’
Roser Superliga-klub: Godt set!
TOPNYHED
Blæst bagover af 18-årig
TOPNYHED
Brøndby melder duo færdig og teaser
TOPNYHED
VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
EKSKLUSIVT
Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
OPTAKT
Iran – New Zealand
TOPNYHED
Raser over VM-tiltag
MEDIE
AGF køber ham
OPTAKT
Tyskland – Curacao
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Ancelotti så nervøst Brasilien i VM-premiere
NYHEDER
Han tager hjem fra VM
OPTAKT
Spanien – Kap Verde
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
TOPNYHED
Seks spillere kan forlade FC Midtjylland
TRANSFER
Bekræfter interesse for Superliga-stjerne
MEDIE
De vil have Victor Nelsson
TOPNYHED
Spottet i København
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
NYHEDER
Australsk keeper lukkede ned for Tyrkiet
MEDIE
Helt vildt: En af VM’s bedst betalte trænere
TOPNYHED
Trækker sig som akademichef i FC Midtjylland
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TIPSBLADET SPECIAL
VM-vækkeuret: Skotland brød 36 års forbandelse
NYHEDER
