Bedst og værst: FCK rundbarberet på Heden

Tipsbladet.dk zoomer ind på kampen mellem FC Midtjylland og FC København.



FC Midtjylland – FC København 4-1 (1-0)
Junior Brumado, 1-0 (25.)
Anders Dreyer, 2-0 (49.)
Pione Sisto, 3-0 (56.)
Mustapha Bundu, 3-1 (71.)
Lasse Vibe, 4-1 (80.)

Kampens bedste
FC Midtjylland:

Han fik chancen i stedet for karantæneramte Sory Kaba, og Junior Brumado greb den. Det var en stor præstation for den fysisk stærke brasilianer, der tog gode løb, viste fin teknik og scorede et flot mål. Bag ham spillede Evander også en flot kamp på midtbanen, ligesom man også kunne rose målscorerne Pione Sisto og Anders Dreyer.

FC København
Det er svært at finde en FC København-spiller, der imponerede i torsdagens kamp, men Lukas Lerager leverede en fighterindsats på midtbanen. Den tidligere Genoa-spiller kæmpede bravt og vandt nogle bolde og dueller på et svagt spillende FC København-mandskab.

Kampens værste
FC Københavns forsvar havde det svært kampen, og en spiller som Mathias “Zanka” Jørgensen var et stykke fra fordums styrke. Han så især ikke for godt ud ved midtjydernes første mål, hvor han lod Junior Brumado løbe fra ham og blev holdt væk efterfølgende. Det var en dyr fejl af FC København-spilleren. 

Man kan også kritisere målmand Sten Grytebust for hans målmandsspil ved det tredje mål, hvor han så ud til at være for langt ude af sit mål og blev overlistet.

Der var også flere fejl i forbindelse med midtjydernes fjerde mål, og FC København blev ganske enkelt rundbarberet. 

Kampens detalje
Anders Dreyer kan åbenbart godt lide at score drømmemål mod FC København på MCH Arena. Sidste sommer scorede han et forrygende langskudsmål, og torsdag aften gentog han bedriften med et helt forrygende mål. Efter et hjørnespark modtog han bolden uden for feltet og klappede den helt op i hjørnet.

Umiddelbart efter ville Pione Sisto også lege med. Kantspilleren, der var tilbage i startopstillingen, krøllede flot bolden over Sten Grytebust i FC København-målet med et skud fra kanten af feltet. Dreyers var dog en lille smule flottere. 





TransferLIVE: Real Madrid-profil løsrevet




LIVE

VM-LIVE: Norge skifter det hele og fransk parade

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Dansker skifter til tysk traditionsklub

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

FC København jagter Romane Amane



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Egypten – Iran

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

Supercomputer: Her er VM-finalen

Her er Tysklands vej til VM-finalen

“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer 



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

Dembele lavede hattrick mod de norske reserver

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’

Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’

Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?

Norge – Frankrig

Neestrup og co. henter stjerne



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli  

Jordan – Argentina