Bedst og værst: FCM-spiller skurk i stor nedtur

Lyngby vandt 2-0 over FC Midtjylland. Tipsbladet.dk zoomer ind på kampen her.



Lyngby Boldklub – FC Midtjylland 2-0 (1-0)
1-0 Emil Nielsen (34.)
2-0 Magnus Warming (90+3.)

Kampens bedste:

Lyngby Boldklub: 
Der var rigtig mange, som gjorde sig godt bemærket blandt Lyngby-spillerne, hvor en spiller som Magnus Warming og Magnus Kaastrup gjorde det svært for FCM-defensiven – førstnævnte lukkede tilmed kampen. Dog kommer de ikke i nærheden af det, som Emil Nielsen bragte.

Han har tidligere været udskældt for at brænde for meget, men i denne kamp var han helt skarp og scorede et flot mål. Samtidig tog han en række fine løb, som nok også var medvirkende til, at han kun holdt til 68 minutter.

FC Midtjylland:
Selvom det blev til et trist nederlag, så var der alligevel et par FCM-spillere, som gjorde det helt fint. Særligt inde på mål var Jesper Hansen enormt medvirkende til, at midtjyderne kunne holde liv i kampen, og han fik derfor sendt et klart signal i klubbens målmandsduel mellem ham selv og Jonas Lössl.

Længere fremme på banen var det særligt Anders Dreyer, som tog ansvar, men det blev aldrig rigtig til det store i en kamp, hvor de øvrige midtjyder mere eller mindre underpræsterede i et opgør, hvor det .

Kampens værste:
Frasen om at det kan gå hurtigt i fodbold kan Gustav Isaksen godt skrive under på nu. For få dage siden afgjorde han topduellen mod Brøndby ved at score kampens eneste mål, og torsdag aften blev han negativt afgørende for FCM, da han fik rødt kort efter to gule.

Hvis det bare havde været for en nødvendig forseelse, så havde det været en formildende omstændighed, men sådan var det ikke. Isaksen forsøgte at filme, og det må være blevet opdaget af dommerne nu, at han godt kan lægge sig lidt nemt. Nicolas Madsens røde kort var derfor mere ‘nødvendigt’, da det stoppede en Lyngby-friløber til sidst.

Kampens detalje:
Lyngby havde mange muligheder for at lukke kampen i anden halvleg. Blandt andet havde de en stor chance, hvor det kun var en vild redning i allersidste øjeblik fra Erik Sviatchenko, som kom i vejen inde på stregen. Spørgsmålet er bare, hvorvidt han overhovedet noget helt ind. Ikke desto mindre kom VAR ikke med noget.







LIVE

TransferLIVE: Vallys er rejst til Japan

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

Transferbombe i Manchester United

Taler varmt om ny Brøndby-stjerne

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 



LIVE

VM-LIVE: Messi fremhæver England

Afsløring: Serie A-klub henter Vanløse-talent

Guldregn over Superliga-klub? Han koster en formue

‘Ingen forventer FCK bliver mestre’

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen

17-årig som starter? ‘Super spændende’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FC København-transfer bremses af denne årsag

De har spurgt på Gustav Isaksen

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’

Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys 

‘Jeg savner at være med på landsholdet’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Jagter VM-profil med voldsomt prisskilt

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl

Amir Richardson meldes tæt på skifte

Ny karrierevej? Zanka med i populært tv-show

Melder ud om Mbappé

De vil ansætte Guardiola som landstræner

Maxsø træner med i Brøndby

Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker

Senegal: Landstrænerens lønkrav kostede VM

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Frankrig – Spanien

Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM

Afsløring: B.93 henter ny profil i Bassel Jradi