Bedst og værst: Feje hold med Schjelderup på banen

FC Nordsjælland tager førstepladsen efter deres sejr over Randers. Tipsbladet.dk kigger nærmere på opgøret her.



FC Nordsjælland – Randers FC 3-1 (2-0)
1-0 Ernest Nuamah (1.)
2-0 Andreas Schjelderup (8.)
3-0 Andreas Schjelderup (77.)
3-1 Edgar Babayan (88.)

Kampens bedste:

FC Nordsjælland:
Det var næsten for pænt af FCN-cheftræner Flemming Pedersen at tage Andreas Schjelderup ud med ti minutter tilbage. Han var simpelthen så god, at det næsten blev 'feje hold', som de siger i børnehaven. De to kasser var selvsagt forrygende, men han leverer også med vilde driblinger og lækre oplæg – og så er det mod rækkens andet tophold.

Nu er det efterhånden mest spændende, hvad der kommer til at ske med ham. Bliver han mon solgt allerede til januar, eller kan de vente til sommer med at få den norske vidunderdreng solgt til en af de store ligaer. Greit!

Randers FC:
Det var ikke lige sådan en kamp, hvor Randers-spillerne stod i kø for at blive den bedste. Dog var Lasse Berg Johnsen i sit normale niveau, hvor han gang på gang var manden, som fik hevet holdkammeraterne med op.

Dog var det også en kamp fra hans side, hvor det blev til nogle fejl. I målet var Patrik Carlgren også afgørende for, at det ikke blev til den helt store snitter i Superligaens topkamp – men han havde også sine fejl. Det kommer nedenfor. Målet fra Babayan var et lille glimt i mørket.

Kampens værste:
Carlgren leverede efter bare 12 sekunder af kampen en stor fejl, som endte med et hurtigt FCN-mål. Han fik dog spillet sig gevaldigt op med mange fine redninger, og derfor går den til Stephen Odey, som blev hevet ud allerede i pausen, og han mangler stadig at få scoret sit første mål i denne Superliga-sæson.

Kampens detalje:
Den lynhurtige scoring efter bare 12 sekunder var Superligaens næsthurtigste nogensinde, og det fik hurtigt sat streg under, hvad der var i vente. Scoringen kan ses i videoen i toppen af artiklen.





TransferLIVE: FC København bekræfter




LIVE

VM-LIVE: VM-træner fyres 28 dage efter forlængelse

FCK-direktør får job i West Ham

Mexico – England

Dansker på blokken i ny storklub

Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb

Skyder stor FCM-historie ned

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Her er 1/8-finalerne ved VM

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FCK tjener millioner på ung stopper

Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem

Brasilien – Norge

‘Det er et angreb på FCK’

Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi

Canada – Marokko

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

Stort FCK-talent er blevet solgt

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Paraguay – Frankrig

Her er prisen på Aral Simsir



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

Superliga-klub jagter Jakob Bonde