Bedst og værst: Feje hold med Schjelderup på banen

FC Nordsjælland tager førstepladsen efter deres sejr over Randers. Tipsbladet.dk kigger nærmere på opgøret her.



FC Nordsjælland – Randers FC 3-1 (2-0)
1-0 Ernest Nuamah (1.)
2-0 Andreas Schjelderup (8.)
3-0 Andreas Schjelderup (77.)
3-1 Edgar Babayan (88.)

Kampens bedste:

FC Nordsjælland:
Det var næsten for pænt af FCN-cheftræner Flemming Pedersen at tage Andreas Schjelderup ud med ti minutter tilbage. Han var simpelthen så god, at det næsten blev 'feje hold', som de siger i børnehaven. De to kasser var selvsagt forrygende, men han leverer også med vilde driblinger og lækre oplæg – og så er det mod rækkens andet tophold.

Nu er det efterhånden mest spændende, hvad der kommer til at ske med ham. Bliver han mon solgt allerede til januar, eller kan de vente til sommer med at få den norske vidunderdreng solgt til en af de store ligaer. Greit!

Randers FC:
Det var ikke lige sådan en kamp, hvor Randers-spillerne stod i kø for at blive den bedste. Dog var Lasse Berg Johnsen i sit normale niveau, hvor han gang på gang var manden, som fik hevet holdkammeraterne med op.

Dog var det også en kamp fra hans side, hvor det blev til nogle fejl. I målet var Patrik Carlgren også afgørende for, at det ikke blev til den helt store snitter i Superligaens topkamp – men han havde også sine fejl. Det kommer nedenfor. Målet fra Babayan var et lille glimt i mørket.

Kampens værste:
Carlgren leverede efter bare 12 sekunder af kampen en stor fejl, som endte med et hurtigt FCN-mål. Han fik dog spillet sig gevaldigt op med mange fine redninger, og derfor går den til Stephen Odey, som blev hevet ud allerede i pausen, og han mangler stadig at få scoret sit første mål i denne Superliga-sæson.

Kampens detalje:
Den lynhurtige scoring efter bare 12 sekunder var Superligaens næsthurtigste nogensinde, og det fik hurtigt sat streg under, hvad der var i vente. Scoringen kan ses i videoen i toppen af artiklen.





TransferLIVE: Fortid i FCM – på vej til Chelsea




LIVE

Superliga-LIVE: Reagerer på transferspekulationer

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

‘Det vil være en stor ting i FCK’

Ny Brøndby-stjerne? ‘Har været fremragende’

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Afsløring: B.93 stoppede Lorentzens udlandsskifte



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’

Grubler over Mileta Rajovic: En interessant sag

Supercomputer: De vinder Superligaen

Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard

Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding

Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Superliga-stjernes værdi er eksploderet endnu mere

Vejle dummer sig i premieren mod AB

Tidligere Brøndby-keeper på vej til Bundesligaen?

Zorniger efterlyser OB-forstærkninger

Real Madrid har ringet: ‘Jeg må lette på hatten’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’

AGF – Brøndby IF

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han

Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona

Afsløring: Elias Achouri på plads i San Diego FC

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Afsløring: Vejle tæt på stort salg af Lasse Flø

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

FC København – Lyngby BK

LIVE: FCK smider sejren



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Fjerdeyngste nogensinde: ‘Det var fandme vildt’

‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm

Her er VM-turneringens hold