Bedst og værst: Feje hold med Schjelderup på banen

FC Nordsjælland tager førstepladsen efter deres sejr over Randers. Tipsbladet.dk kigger nærmere på opgøret her.



FC Nordsjælland – Randers FC 3-1 (2-0)
1-0 Ernest Nuamah (1.)
2-0 Andreas Schjelderup (8.)
3-0 Andreas Schjelderup (77.)
3-1 Edgar Babayan (88.)

Kampens bedste:

FC Nordsjælland:
Det var næsten for pænt af FCN-cheftræner Flemming Pedersen at tage Andreas Schjelderup ud med ti minutter tilbage. Han var simpelthen så god, at det næsten blev 'feje hold', som de siger i børnehaven. De to kasser var selvsagt forrygende, men han leverer også med vilde driblinger og lækre oplæg – og så er det mod rækkens andet tophold.

Nu er det efterhånden mest spændende, hvad der kommer til at ske med ham. Bliver han mon solgt allerede til januar, eller kan de vente til sommer med at få den norske vidunderdreng solgt til en af de store ligaer. Greit!

Randers FC:
Det var ikke lige sådan en kamp, hvor Randers-spillerne stod i kø for at blive den bedste. Dog var Lasse Berg Johnsen i sit normale niveau, hvor han gang på gang var manden, som fik hevet holdkammeraterne med op.

Dog var det også en kamp fra hans side, hvor det blev til nogle fejl. I målet var Patrik Carlgren også afgørende for, at det ikke blev til den helt store snitter i Superligaens topkamp – men han havde også sine fejl. Det kommer nedenfor. Målet fra Babayan var et lille glimt i mørket.

Kampens værste:
Carlgren leverede efter bare 12 sekunder af kampen en stor fejl, som endte med et hurtigt FCN-mål. Han fik dog spillet sig gevaldigt op med mange fine redninger, og derfor går den til Stephen Odey, som blev hevet ud allerede i pausen, og han mangler stadig at få scoret sit første mål i denne Superliga-sæson.

Kampens detalje:
Den lynhurtige scoring efter bare 12 sekunder var Superligaens næsthurtigste nogensinde, og det fik hurtigt sat streg under, hvad der var i vente. Scoringen kan ses i videoen i toppen af artiklen.





Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen




LIVE

VM-LIVE: Er det Norges startopstilling?

Usbekistan – Colombia

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent 

Afsløring: Kolding IF henter Tobias Elnegaard

Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Klar transfermelding

– Det er overraskende, siger ekspert om FCK

Denne klub drømmer om Højbjerg

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 

Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

Deadline overskredet: FC København melder ud

Tidl. DBU-boss: Uefa-penge havner i gale hænder

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers

VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale

Historisk påsætning undrer dommerekspert

Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner

Frankrig – Senegal

– Jeg er dybt chokeret og forundret

Her er Tunesiens nye VM-træner

Argentina – Algeriet

‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig

Irak – Norge

Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Donald Trump ventes at bryde VM-tradition

Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen