Bedst og værst: Feje hold med Schjelderup på banen

FC Nordsjælland tager førstepladsen efter deres sejr over Randers. Tipsbladet.dk kigger nærmere på opgøret her.



FC Nordsjælland – Randers FC 3-1 (2-0)
1-0 Ernest Nuamah (1.)
2-0 Andreas Schjelderup (8.)
3-0 Andreas Schjelderup (77.)
3-1 Edgar Babayan (88.)

Kampens bedste:

FC Nordsjælland:
Det var næsten for pænt af FCN-cheftræner Flemming Pedersen at tage Andreas Schjelderup ud med ti minutter tilbage. Han var simpelthen så god, at det næsten blev 'feje hold', som de siger i børnehaven. De to kasser var selvsagt forrygende, men han leverer også med vilde driblinger og lækre oplæg – og så er det mod rækkens andet tophold.

Nu er det efterhånden mest spændende, hvad der kommer til at ske med ham. Bliver han mon solgt allerede til januar, eller kan de vente til sommer med at få den norske vidunderdreng solgt til en af de store ligaer. Greit!

Randers FC:
Det var ikke lige sådan en kamp, hvor Randers-spillerne stod i kø for at blive den bedste. Dog var Lasse Berg Johnsen i sit normale niveau, hvor han gang på gang var manden, som fik hevet holdkammeraterne med op.

Dog var det også en kamp fra hans side, hvor det blev til nogle fejl. I målet var Patrik Carlgren også afgørende for, at det ikke blev til den helt store snitter i Superligaens topkamp – men han havde også sine fejl. Det kommer nedenfor. Målet fra Babayan var et lille glimt i mørket.

Kampens værste:
Carlgren leverede efter bare 12 sekunder af kampen en stor fejl, som endte med et hurtigt FCN-mål. Han fik dog spillet sig gevaldigt op med mange fine redninger, og derfor går den til Stephen Odey, som blev hevet ud allerede i pausen, og han mangler stadig at få scoret sit første mål i denne Superliga-sæson.

Kampens detalje:
Den lynhurtige scoring efter bare 12 sekunder var Superligaens næsthurtigste nogensinde, og det fik hurtigt sat streg under, hvad der var i vente. Scoringen kan ses i videoen i toppen af artiklen.





Superliga-LIVE: Så længe er FCM-stjerne ude




LIVE

TransferLIVE: Præsenterer tidl. Superliga-profil

Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul

Tidl. FCK-komet blomster igen efter sandt helvede

Svinedyr Brøndby-profil kan være fortid

Ekstraregning på 441.942,58 kroner

Afsløring: Adam Daghim til lægetjek i kæmpe handel

FCK meldes på jagt efter landsholdsspiller

BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!



LIVE

Superliga-LIVE: Så længe er FCM-stjerne ude

Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel

Eriksen spottet – nu er der nyt

Farzam: Nørgaard er Brøndbys vigtigste signing



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Stor ændring i AGF?

Brøndby IF – Viborg FF

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte

Kæmpe transfer under opsejling



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FC Midtjylland – AC Horsens

Ordet “bestikkelse” blev brugt

Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

Ingen klausul i FC København-aftale

Han er en Superliga-stjerne in spe

Christian Nørgaard tæt på skifte

Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning

Silkeborg IF – FC København

Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen

Dansker scorer mod Barcelona

‘Det ville være en katastrofe af rang’



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

FC Nordsjælland – Randers FC

Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse