FC København – AGF 3-2 (3-0)
Kamil Wilczek, 1-0 (7.)
Victor Nelsson, 2-0 (17.)
Jonas Wind på straffe, 3-0 (33.)
Kevin Diks, 3-1 (57.)
Kevin Diks, 3-2 (67.)
Kampens bedste
FC København
Jens Stage blev helten i sidste uges sejr over AGF, og han spillede igen en hovedrolle for FC København mandag aften. Midtbanekrigeren var lederen på midtbanen i Zeca og Lukas Leragers fravær, og han var i den grad opgaven voksen. Han vandt mange dueller og havde flere bolderobringer, mens han var overalt på midtbanen – især i første halvleg. En spiller som Mohamed Daramy gjorde det fint med et par gode aktioner før pausen også, hvor han fremtvang et straffespark og var involveret i det første mål.
AGF
Det er umuligt at komme udenom Kevin Diks. Den hollandske højre back scorede to gange – først et flot hovedstød, og så en afslutning, der mindede om et saksespark. Derudover var han involveret i flere andre farlige angreb, mens hans defensive præstation heller ikke fejlede noget. Han strålede i endnu en dramatisk kamp, og AGF bør altså prøve at holde på ham længere end denne sæson.
Kampens værste
Der er et par spillere, der kan fremhæves. Hos FC København så målmand Sten Grytebust ikke ligefrem godt ud ved AGF’s første scoring, som han nok burde have gjort mere ved.
For de århusianske gæster leverede Jon Dagur Thorsteinsson heller ikke en fremragende indsats. Islændingen kæmper altid, men mod FC København begik han flere frispark, end han skabte chancer.
Kampens detalje
Der har været snakket og skrevet meget om Viktor Fischers aktioner i sidste uges kamp mellem de to hold, hvor han blev anklaget for at overdramatisere. Og Patrick Olsen fra AGF fik også henvist til det i løbet af kampen.
Efter en duel med Viktor Fischer midtvejs i første halvleg gik der nogle sekunder, hvor Patrick Olsen gik uden problemer, inden han – med ingen i nærheden af sig – kastede sig ned, som om han var blevet tacklet. Han var hurtigt oppe og fik en kommentar fra dommeren, inden spillet fortsatte.
Se provokationen i videoen øverst i artiklen.
LIVE
TransferLIVE: Dansker præsenteret i storklub
MEDIE
Han bliver cheftræner i Brøndby
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
AVIS
OB jagter tidligere Superliga-profil
MEDIE
Jagter rekorddyr Premier League-stjerne
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
TRANSFER
Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø
NYHEDER
FCK henter svensk talent
TOPNYHED
Bud på 1,12 milliard afvist
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Vildt: Håner Real Madrid efter gigantbud
Supercomputer: De vinder VM
AVIS
Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?
NYHEDER
Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem
Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM
NYHEDER
Ståle raser over Skotland: ‘Det er skuffende’
NYHEDER
Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning
MEDIE
Sat til salg – så dyr er han
TOPNYHED
Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De overrasker til VM
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
MEDIE
De vil købe Munashe Garananga i FCK
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Dialog om dansk profil – koster 105 mio.
EKSKLUSIVT
