Bedst og værst: AGF’er med provokation i nyt drama

Tipsbladet.dk zoomer ind på kampen mellem FC København og AGF.



FC København – AGF 3-2 (3-0)
Kamil Wilczek, 1-0 (7.)
Victor Nelsson, 2-0 (17.)
Jonas Wind på straffe, 3-0 (33.)
Kevin Diks, 3-1 (57.)
Kevin Diks, 3-2 (67.)

Kampens bedste
FC København

Jens Stage blev helten i sidste uges sejr over AGF, og han spillede igen en hovedrolle for FC København mandag aften. Midtbanekrigeren var lederen på midtbanen i Zeca og Lukas Leragers fravær, og han var i den grad opgaven voksen. Han vandt mange dueller og havde flere bolderobringer, mens han var overalt på midtbanen – især i første halvleg. En spiller som Mohamed Daramy gjorde det fint med et par gode aktioner før pausen også, hvor han fremtvang et straffespark og var involveret i det første mål. 

AGF
Det er umuligt at komme udenom Kevin Diks. Den hollandske højre back scorede to gange – først et flot hovedstød, og så en afslutning, der mindede om et saksespark. Derudover var han involveret i flere andre farlige angreb, mens hans defensive præstation heller ikke fejlede noget. Han strålede i endnu en dramatisk kamp, og AGF bør altså prøve at holde på ham længere end denne sæson. 

Kampens værste
Der er et par spillere, der kan fremhæves. Hos FC København så målmand Sten Grytebust ikke ligefrem godt ud ved AGF’s første scoring, som han nok burde have gjort mere ved.

For de århusianske gæster leverede Jon Dagur Thorsteinsson heller ikke en fremragende indsats. Islændingen kæmper altid, men mod FC København begik han flere frispark, end han skabte chancer.

Kampens detalje
Der har været snakket og skrevet meget om Viktor Fischers aktioner i sidste uges kamp mellem de to hold, hvor han blev anklaget for at overdramatisere. Og Patrick Olsen fra AGF fik også henvist til det i løbet af kampen.

Efter en duel med Viktor Fischer midtvejs i første halvleg gik der nogle sekunder, hvor Patrick Olsen gik uden problemer, inden han – med ingen i nærheden af sig – kastede sig ned, som om han var blevet tacklet. Han var hurtigt oppe og fik en kommentar fra dommeren, inden spillet fortsatte.

Se provokationen i videoen øverst i artiklen. 





TransferLIVE: Real Madrid-profil løsrevet




LIVE

VM-LIVE: Norge skifter det hele og fransk parade

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Dansker skifter til tysk traditionsklub

FC København jagter Romane Amane

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer 

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Her er Brasiliens vej til VM-finalen

Supercomputer: Her er VM-finalen

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM

Her er Tysklands vej til VM-finalen

AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli  

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

Jordan – Argentina

Bo Henriksen: Det er en katastrofe

‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag

FC København-boss i fremskredne forhandlinger