FC København – AGF 3-2 (3-0)
Kamil Wilczek, 1-0 (7.)
Victor Nelsson, 2-0 (17.)
Jonas Wind på straffe, 3-0 (33.)
Kevin Diks, 3-1 (57.)
Kevin Diks, 3-2 (67.)
Kampens bedste
FC København
Jens Stage blev helten i sidste uges sejr over AGF, og han spillede igen en hovedrolle for FC København mandag aften. Midtbanekrigeren var lederen på midtbanen i Zeca og Lukas Leragers fravær, og han var i den grad opgaven voksen. Han vandt mange dueller og havde flere bolderobringer, mens han var overalt på midtbanen – især i første halvleg. En spiller som Mohamed Daramy gjorde det fint med et par gode aktioner før pausen også, hvor han fremtvang et straffespark og var involveret i det første mål.
AGF
Det er umuligt at komme udenom Kevin Diks. Den hollandske højre back scorede to gange – først et flot hovedstød, og så en afslutning, der mindede om et saksespark. Derudover var han involveret i flere andre farlige angreb, mens hans defensive præstation heller ikke fejlede noget. Han strålede i endnu en dramatisk kamp, og AGF bør altså prøve at holde på ham længere end denne sæson.
Kampens værste
Der er et par spillere, der kan fremhæves. Hos FC København så målmand Sten Grytebust ikke ligefrem godt ud ved AGF’s første scoring, som han nok burde have gjort mere ved.
For de århusianske gæster leverede Jon Dagur Thorsteinsson heller ikke en fremragende indsats. Islændingen kæmper altid, men mod FC København begik han flere frispark, end han skabte chancer.
Kampens detalje
Der har været snakket og skrevet meget om Viktor Fischers aktioner i sidste uges kamp mellem de to hold, hvor han blev anklaget for at overdramatisere. Og Patrick Olsen fra AGF fik også henvist til det i løbet af kampen.
Efter en duel med Viktor Fischer midtvejs i første halvleg gik der nogle sekunder, hvor Patrick Olsen gik uden problemer, inden han – med ingen i nærheden af sig – kastede sig ned, som om han var blevet tacklet. Han var hurtigt oppe og fik en kommentar fra dommeren, inden spillet fortsatte.
Se provokationen i videoen øverst i artiklen.
LIVE
TransferLIVE: Martin Erlic på vej væk fra FCM?
TOPNYHED
Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner
INTERVIEW
TV 2-profiler kunne have forladt skærmen
MEDIE
De vil købe Munashe Garananga i FCK
TOPNYHED
Klar melding fra Thomas Gravesen
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
TOPNYHED
Hold øje med FCK – sker det i denne uge?
MEDIE
Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand
MEDIE
I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson
Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
MEDIE
‘AC’-forlængelse på plads, men…
TRANSFERPLANEN
De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
MEDIE
Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen
Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!
TOPNYHED
Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit
Danske klubber scorer millioner på VM
AVIS
Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand
MEDIE
Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?
TOPNYHED
Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis
TRANSFER
Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark
TOPNYHED
Ståle revser Skotland
NYHEDER
Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TOPNYHED
Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne
TRANSFER
