FC København – AGF 3-2 (3-0)
Kamil Wilczek, 1-0 (7.)
Victor Nelsson, 2-0 (17.)
Jonas Wind på straffe, 3-0 (33.)
Kevin Diks, 3-1 (57.)
Kevin Diks, 3-2 (67.)
Kampens bedste
FC København
Jens Stage blev helten i sidste uges sejr over AGF, og han spillede igen en hovedrolle for FC København mandag aften. Midtbanekrigeren var lederen på midtbanen i Zeca og Lukas Leragers fravær, og han var i den grad opgaven voksen. Han vandt mange dueller og havde flere bolderobringer, mens han var overalt på midtbanen – især i første halvleg. En spiller som Mohamed Daramy gjorde det fint med et par gode aktioner før pausen også, hvor han fremtvang et straffespark og var involveret i det første mål.
AGF
Det er umuligt at komme udenom Kevin Diks. Den hollandske højre back scorede to gange – først et flot hovedstød, og så en afslutning, der mindede om et saksespark. Derudover var han involveret i flere andre farlige angreb, mens hans defensive præstation heller ikke fejlede noget. Han strålede i endnu en dramatisk kamp, og AGF bør altså prøve at holde på ham længere end denne sæson.
Kampens værste
Der er et par spillere, der kan fremhæves. Hos FC København så målmand Sten Grytebust ikke ligefrem godt ud ved AGF’s første scoring, som han nok burde have gjort mere ved.
For de århusianske gæster leverede Jon Dagur Thorsteinsson heller ikke en fremragende indsats. Islændingen kæmper altid, men mod FC København begik han flere frispark, end han skabte chancer.
Kampens detalje
Der har været snakket og skrevet meget om Viktor Fischers aktioner i sidste uges kamp mellem de to hold, hvor han blev anklaget for at overdramatisere. Og Patrick Olsen fra AGF fik også henvist til det i løbet af kampen.
Efter en duel med Viktor Fischer midtvejs i første halvleg gik der nogle sekunder, hvor Patrick Olsen gik uden problemer, inden han – med ingen i nærheden af sig – kastede sig ned, som om han var blevet tacklet. Han var hurtigt oppe og fik en kommentar fra dommeren, inden spillet fortsatte.
Se provokationen i videoen øverst i artiklen.
LIVE
VM-LIVE: Dårligt nyt for Brasilien
MEDIE
Landet i lufthavnen: Nu er skifte tæt på
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
TOPNYHED
Trækker sig som akademichef i FC Midtjylland
TOPNYHED
Seks spillere kan forlade FC Midtjylland
FANKLUBBEN
Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud
TOPNYHED
Spottet i København
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
TOPNYHED
Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM
Rasende stjerne vil flå kontrakten over
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
MEDIE
AGF køber ham
NYHEDER
Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger
MEDIE
Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
USA får drømmestart på VM
NYHEDER
Han tager hjem fra VM
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
EKSKLUSIVT
Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark
MEDIE
Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?
TRANSFER
Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen
OPTAKT
Qatar – Schweiz
NYHEDER
Elias Jelert færdig
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
MEDIE
Overraskende melding om Oliver Christensen
NYHEDER
Thomas Frank overrasker: De vinder VM
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren
MEDIE
