Bedst og værst: Han får de andre til at ligne børn

FC København fortsætter med at vinde. Denne gang over Randers. Tipsbladet.dk zoomer ind på kampen her.



FC København – Randers FC 3-0 (1-0)
1-0 Roony Bardghji (19.)
2-0 Peter Ankersen (70.)
3-0 Lukas Lerager (85.)

Kampens bedste:

FC København:
Det var en stærk kamp af Roony Bardghji mod Randers. Han formår simpelthen gang på gang at få sine direkte modstandere til at ligne et barn på 16 år, mens han selv spiller som en i 20’erne. Scoringen var køligt sat ind, og den skal have ros, men han er også lige ved at lave et meget elegant mål lige efter, som rammer stolpen, som havde været endnu flottere. Det er næsten ikke til at forestille sig, hvad han kan blive til, hvis han udvikler sig i bare normal fart i forhold til det udgangspunkt, som han har. 

Længere tilbage på banen var Rasmus Falk flyvende, hvor han sørgede for at binde det hele sammen fra bagkæden til de forreste. 

Randers FC:
Der var ikke nemt for Randers-spillerne, men de havde et meget godt kvarter af anden halvleg, hvor det gik rigtig godt for dem. Her var Simon Piesinger vigtig inde på midten, hvor han kunne bryde FCK’erne og fordele spillet. Han kan da også se tilbage på en kamp, hvor han sparkede et frispark på overliggeren, selvom det nok ikke helt var meningen. 

Derudover havde Stephen Odey også en fin kamp, men hvis sådan et opgør som dette skal blive mere spændende, så skal de ramme et niveau, der er lidt over det, som de kom med i aften.

Kampens værste:
Det kan godt være, at en spiller som Björn Kopplin havde fået skruet fødderne forkert på, og derfor ikke kunne ramme noget som helst med sine indlæg. Det er sådan noget, som må frustrere en angriber grænseløst. Men det går altså slet ikke, at Paul Mukairu i anden halvleg forsøgte at filme sig til et straffespark. Det kan ødelægge en hel kamp i denne skribents optik. Den slags er bare ikke smart og kostede et torskedumt gult kort.

Kampens detalje:
3-0-kassen fra Lukas Lerager var banket ind på en skræmmende måde, som selv de helt store stjerner må være misundelig på.





‘Jeg er rigtig dårlig til at holde min kæft’




LIVE

VM-LIVE: Han bliver Portugals nye træner

Supercomputer: De vinder VM

Afsløring: FCM sælger Aral Simsir i kæmpe transfer

Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

Medie: FCK-spiller enig med ny klub



LIVE

TransferLIVE: Newcastle tæt på overraskende køb

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’

‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer

– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus

Færdig

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Argentina – Egypten



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’

Enig med FC Midtjylland-angriber

Belgien knuser USA

Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’

Don Ø: Mange rystede på hovedet

Scorer vanvittig løn i Premier League

AGF-spiller idømt karantæne

Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Schweiz – Colombia

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 

Klausul udløst: ‘Vi er blevet fint kompenseret’

Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’