Bedst og værst: Han får de andre til at ligne børn

FC København fortsætter med at vinde. Denne gang over Randers. Tipsbladet.dk zoomer ind på kampen her.



FC København – Randers FC 3-0 (1-0)
1-0 Roony Bardghji (19.)
2-0 Peter Ankersen (70.)
3-0 Lukas Lerager (85.)

Kampens bedste:

FC København:
Det var en stærk kamp af Roony Bardghji mod Randers. Han formår simpelthen gang på gang at få sine direkte modstandere til at ligne et barn på 16 år, mens han selv spiller som en i 20’erne. Scoringen var køligt sat ind, og den skal have ros, men han er også lige ved at lave et meget elegant mål lige efter, som rammer stolpen, som havde været endnu flottere. Det er næsten ikke til at forestille sig, hvad han kan blive til, hvis han udvikler sig i bare normal fart i forhold til det udgangspunkt, som han har. 

Længere tilbage på banen var Rasmus Falk flyvende, hvor han sørgede for at binde det hele sammen fra bagkæden til de forreste. 

Randers FC:
Der var ikke nemt for Randers-spillerne, men de havde et meget godt kvarter af anden halvleg, hvor det gik rigtig godt for dem. Her var Simon Piesinger vigtig inde på midten, hvor han kunne bryde FCK’erne og fordele spillet. Han kan da også se tilbage på en kamp, hvor han sparkede et frispark på overliggeren, selvom det nok ikke helt var meningen. 

Derudover havde Stephen Odey også en fin kamp, men hvis sådan et opgør som dette skal blive mere spændende, så skal de ramme et niveau, der er lidt over det, som de kom med i aften.

Kampens værste:
Det kan godt være, at en spiller som Björn Kopplin havde fået skruet fødderne forkert på, og derfor ikke kunne ramme noget som helst med sine indlæg. Det er sådan noget, som må frustrere en angriber grænseløst. Men det går altså slet ikke, at Paul Mukairu i anden halvleg forsøgte at filme sig til et straffespark. Det kan ødelægge en hel kamp i denne skribents optik. Den slags er bare ikke smart og kostede et torskedumt gult kort.

Kampens detalje:
3-0-kassen fra Lukas Lerager var banket ind på en skræmmende måde, som selv de helt store stjerner må være misundelig på.





TransferLIVE: Brøndby bekræfter




LIVE

VM-LIVE: Drama efter slutfløjt

Tunesien – Japan

VM-anfører får anke afvist i voldtægtssag

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

‘Det største tilbageslag i min karriere’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

På jagt: ‘Har haft de første samtaler’

Sønderjyske køber ny cheftræner



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Drømmetransfer: Ingen passer bedre ind

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Afsløring: Abdirahman ny cheftræner i Sønderjyske

Viaplay med stor AGF-nyhed

Superliga-fordel? Her er deadline day i Danmark



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Neestrup og co. vil have Barca-spiller

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

‘CV’: Her er AGF’s transferplaner

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

Zanka ville spille gratis for FC København

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Grimme VM-scener: ‘Alle kunne høre benet brække’

Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops

Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Tæt på at købe FC København-spiller

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Liverpool med kæmpe bud, men det er ikke nok

Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim