Bedst og værst: Han får de andre til at ligne børn

FC København fortsætter med at vinde. Denne gang over Randers. Tipsbladet.dk zoomer ind på kampen her.



FC København – Randers FC 3-0 (1-0)
1-0 Roony Bardghji (19.)
2-0 Peter Ankersen (70.)
3-0 Lukas Lerager (85.)

Kampens bedste:

FC København:
Det var en stærk kamp af Roony Bardghji mod Randers. Han formår simpelthen gang på gang at få sine direkte modstandere til at ligne et barn på 16 år, mens han selv spiller som en i 20’erne. Scoringen var køligt sat ind, og den skal have ros, men han er også lige ved at lave et meget elegant mål lige efter, som rammer stolpen, som havde været endnu flottere. Det er næsten ikke til at forestille sig, hvad han kan blive til, hvis han udvikler sig i bare normal fart i forhold til det udgangspunkt, som han har. 

Længere tilbage på banen var Rasmus Falk flyvende, hvor han sørgede for at binde det hele sammen fra bagkæden til de forreste. 

Randers FC:
Der var ikke nemt for Randers-spillerne, men de havde et meget godt kvarter af anden halvleg, hvor det gik rigtig godt for dem. Her var Simon Piesinger vigtig inde på midten, hvor han kunne bryde FCK’erne og fordele spillet. Han kan da også se tilbage på en kamp, hvor han sparkede et frispark på overliggeren, selvom det nok ikke helt var meningen. 

Derudover havde Stephen Odey også en fin kamp, men hvis sådan et opgør som dette skal blive mere spændende, så skal de ramme et niveau, der er lidt over det, som de kom med i aften.

Kampens værste:
Det kan godt være, at en spiller som Björn Kopplin havde fået skruet fødderne forkert på, og derfor ikke kunne ramme noget som helst med sine indlæg. Det er sådan noget, som må frustrere en angriber grænseløst. Men det går altså slet ikke, at Paul Mukairu i anden halvleg forsøgte at filme sig til et straffespark. Det kan ødelægge en hel kamp i denne skribents optik. Den slags er bare ikke smart og kostede et torskedumt gult kort.

Kampens detalje:
3-0-kassen fra Lukas Lerager var banket ind på en skræmmende måde, som selv de helt store stjerner må være misundelig på.





Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet




LIVE

TransferLIVE: Omstridt Chelsea-mand på vej væk?

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!

Ny FCK-stjerne er “klog, smuk og god til engelsk”

Kæmpe drama: Bombe i Lindstrøm-transfer

Afsløring: FCM sælger Han-beom Lee i kæmpehandel

“Jeg kunne godt mærke, Thomas blev lidt irriteret”

Afsløring: FC København får Markgraf til spotpris



LIVE

Superliga-LIVE: FCK forlænger med Ishaq Holalam

Ekstraregning på 441.942,58 kroner

Her er AGF, FCK, FCN og FCM’s mulige modstandere

OB – Sønderjyske

Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Gravesen slagter FCK-spiller: Han skal have hjælp

Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok

Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Stor ændring i AGF?

Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul

Bliver han ved, behøves FCK ingen nyindkøb!

Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud

Svinedyr Brøndby-profil kan være fortid

Afsløring: AGF køber Colin Rösler fra Malmö FF

Helenius om kaosdagen i Aston Villa: “Alt ramlede”

Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen

Ude af Brøndby-truppen: ‘Afsøger markedet’

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel

BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!

Dansker scorer mod Barcelona

Han er den nye Superliga-juvel!

AGF i kontakt om norsk angriber