FC København – AaB 1-2 (0-2)
Iver Fossum, 0-1 (35.)
Iver Fossum, 0-2 (44.)
Rasmus Falk, 1-2 (90.)
Kampens bedste
FC København
Der var ikke mange FC København-spilere, som kan glæde sig over deres præstation mod AaB, men Rasmus Falk og Zeca viste nogle positive takter på midtbanen. Med et par gode afleveringer og gode løb gjorde Falk fin figur, mens han også kom på måltavlen. Zeca leverede som altid også en stor arbejdspræstation og vandt mange bolde på midtbanen.
AaB
Hvorfor har AaB gemt Iver Fossum på midtbanen? Det er selvfølgelig for tidligt at drage konklusioner, men den 24-årige nordmand så godt ud i sin nye rolle i angrebet, hvor han scorede nordjydernes to kasser i kampen. Begge gange tog Iver Fossum det rigtige løb og afsluttede sikkert, og hvis Oscar Hiljemark skal spille ved siden af Pedro Ferreira på midtbanen, kan det blive meget interessant med Fossum i angrebet.
Foruden den genopfundne nordmand kan man også rose AaB’s forsvar stort set hver gang. Det er virkelig blevet stærkt.
Kampens værste
Pep Biel bliver ofte kritiseret, og i søndagens kamp kan man kritisere ham for især en aktion. Midtvejs i anden halvleg sparkede spanieren nemlig ud efter en AaB’er, der råbte efter ham, og det er ikke i orden. Desuden blev han også både indskiftet og udskiftet i kampen.
Men alt i alt var der en del FC København-spillere, der kunne være nævnt i denne kategori, for det var bestemt ikke en imponerende præstation. Hidtil kan man i hvert fald ikke sige, at trænerskiftet har haft en positiv betydning for spillet på banen.
Kampens detalje
Iver Fossum scorede som sagt to mål, og begge var meget flotte scoringer. Især det første bød på en knivskarp aflevering fra Lucas Andersen, som sendte bolden ind i feltet til en fri Iver Fossum, som flot afsluttede. Forsvarsspillet var ikke i top, men afleveringen fra Lucas Andersen fejlede bestemt ikke noget.
Det var med til at sikre AaB’s første sejr i Parken i mere end 10 år. Deres seneste sejr på FC Københavns hjemmebane var nemlig tilbage i maj 2007.
LIVE
LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!
NYHEDER
Peter Schmeichel lander stort job
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
MEDIE
Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
MEDIE
AGF køber dansk profil
NYHEDER
Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
TRANSFER
Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
EKSKLUSIVT
‘Vi må se, hvad FC København vil’
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
MEDIE
Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
HELT VILDT
Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’
NYHEDER
KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
Dansk træner vinder stor pris
OPTAKT
Bayern – PSG
MEDIE
Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen
NYHEDER
Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’
MEDIE
Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris
NYHEDER
Premier League-klub går all-in
TIPSBLADETS DOM
Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen
TIPSBLADET SPECIAL
