FC København – AaB 1-2 (0-2)
Iver Fossum, 0-1 (35.)
Iver Fossum, 0-2 (44.)
Rasmus Falk, 1-2 (90.)
Kampens bedste
FC København
Der var ikke mange FC København-spilere, som kan glæde sig over deres præstation mod AaB, men Rasmus Falk og Zeca viste nogle positive takter på midtbanen. Med et par gode afleveringer og gode løb gjorde Falk fin figur, mens han også kom på måltavlen. Zeca leverede som altid også en stor arbejdspræstation og vandt mange bolde på midtbanen.
AaB
Hvorfor har AaB gemt Iver Fossum på midtbanen? Det er selvfølgelig for tidligt at drage konklusioner, men den 24-årige nordmand så godt ud i sin nye rolle i angrebet, hvor han scorede nordjydernes to kasser i kampen. Begge gange tog Iver Fossum det rigtige løb og afsluttede sikkert, og hvis Oscar Hiljemark skal spille ved siden af Pedro Ferreira på midtbanen, kan det blive meget interessant med Fossum i angrebet.
Foruden den genopfundne nordmand kan man også rose AaB’s forsvar stort set hver gang. Det er virkelig blevet stærkt.
Kampens værste
Pep Biel bliver ofte kritiseret, og i søndagens kamp kan man kritisere ham for især en aktion. Midtvejs i anden halvleg sparkede spanieren nemlig ud efter en AaB’er, der råbte efter ham, og det er ikke i orden. Desuden blev han også både indskiftet og udskiftet i kampen.
Men alt i alt var der en del FC København-spillere, der kunne være nævnt i denne kategori, for det var bestemt ikke en imponerende præstation. Hidtil kan man i hvert fald ikke sige, at trænerskiftet har haft en positiv betydning for spillet på banen.
Kampens detalje
Iver Fossum scorede som sagt to mål, og begge var meget flotte scoringer. Især det første bød på en knivskarp aflevering fra Lucas Andersen, som sendte bolden ind i feltet til en fri Iver Fossum, som flot afsluttede. Forsvarsspillet var ikke i top, men afleveringen fra Lucas Andersen fejlede bestemt ikke noget.
Det var med til at sikre AaB’s første sejr i Parken i mere end 10 år. Deres seneste sejr på FC Københavns hjemmebane var nemlig tilbage i maj 2007.
LIVE
TransferLIVE: Iniesta sikrer sig første trænerjob
TRANSFER
Fatter intet af Brøndby-bombe
TOPNYHED
Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby
MEDIE
Bekræfter kæmpebud
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
MEDIE
Storklubber står i kø for Roony Bardghji
INTERVIEW
Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’
MEDIE
Overraskende skifte lurer
NYHEDER
Trist: Marios Oikonomou er død
Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
TRANSFER
Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort
INTERVIEW
Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’
FANKLUBBEN
Næste sæson skal vi i Europa
TRANSFERPLANEN
Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord?
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
INTERVIEW
Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’
TOPNYHED
Brøndby-boss jubler over Patrick Mortensen
NYHEDER
Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!
INTERVIEW
Afslører fremtidsplanerne: ‘Det håber jeg’
INTERVIEW
Transfer på vej? Nu svarer Grønbæk
TRANSFERPLANEN
Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind
EKSKLUSIVT
– Neestrup kan blive næste landstræner
NYHEDER
Han vender hjem til FC København
Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden
TRANSFERPLANEN
Sønderjyske bør sælge ham nu og sælge ham dyrt!
MEDIE
De vil gerne have Jens Jønsson
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby tæt på Patrick Mortensen
TIPSBLADETS DOM
