FC København – AaB 1-2 (0-2)
Iver Fossum, 0-1 (35.)
Iver Fossum, 0-2 (44.)
Rasmus Falk, 1-2 (90.)
Kampens bedste
FC København
Der var ikke mange FC København-spilere, som kan glæde sig over deres præstation mod AaB, men Rasmus Falk og Zeca viste nogle positive takter på midtbanen. Med et par gode afleveringer og gode løb gjorde Falk fin figur, mens han også kom på måltavlen. Zeca leverede som altid også en stor arbejdspræstation og vandt mange bolde på midtbanen.
AaB
Hvorfor har AaB gemt Iver Fossum på midtbanen? Det er selvfølgelig for tidligt at drage konklusioner, men den 24-årige nordmand så godt ud i sin nye rolle i angrebet, hvor han scorede nordjydernes to kasser i kampen. Begge gange tog Iver Fossum det rigtige løb og afsluttede sikkert, og hvis Oscar Hiljemark skal spille ved siden af Pedro Ferreira på midtbanen, kan det blive meget interessant med Fossum i angrebet.
Foruden den genopfundne nordmand kan man også rose AaB’s forsvar stort set hver gang. Det er virkelig blevet stærkt.
Kampens værste
Pep Biel bliver ofte kritiseret, og i søndagens kamp kan man kritisere ham for især en aktion. Midtvejs i anden halvleg sparkede spanieren nemlig ud efter en AaB’er, der råbte efter ham, og det er ikke i orden. Desuden blev han også både indskiftet og udskiftet i kampen.
Men alt i alt var der en del FC København-spillere, der kunne være nævnt i denne kategori, for det var bestemt ikke en imponerende præstation. Hidtil kan man i hvert fald ikke sige, at trænerskiftet har haft en positiv betydning for spillet på banen.
Kampens detalje
Iver Fossum scorede som sagt to mål, og begge var meget flotte scoringer. Især det første bød på en knivskarp aflevering fra Lucas Andersen, som sendte bolden ind i feltet til en fri Iver Fossum, som flot afsluttede. Forsvarsspillet var ikke i top, men afleveringen fra Lucas Andersen fejlede bestemt ikke noget.
Det var med til at sikre AaB’s første sejr i Parken i mere end 10 år. Deres seneste sejr på FC Københavns hjemmebane var nemlig tilbage i maj 2007.
LIVE
VM-LIVE: Norge skifter det hele og fransk parade
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
EKSKLUSIVT
“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
Her er Tysklands vej til VM-finalen
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
NYHEDER
Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
OPTAKT
Uruguay – Spanien
Dembele lavede hattrick mod de norske reserver
NYHEDER
Neestrup og co. henter stjerne
MEDIE
FC København-boss i fremskredne forhandlinger
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
OPTAKT
Kap Verde – Saudi-Arabien
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
HELT VILDT
Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Tipsbladet lancerer vodcast: Spillet bag spillet
OPTAKT
