Bedst og værst: Genopfundet AaB’er ødelagde Hjalte Nørregaards debut

Tipsbladet.dk zoomer ind på kampen mellem FC København og AaB.



FC København – AaB 1-2 (0-2)
Iver Fossum, 0-1 (35.)
Iver Fossum, 0-2 (44.)
Rasmus Falk, 1-2 (90.)

Kampens bedste
FC København

Der var ikke mange FC København-spilere, som kan glæde sig over deres præstation mod AaB, men Rasmus Falk og Zeca viste nogle positive takter på midtbanen. Med et par gode afleveringer og gode løb gjorde Falk fin figur, mens han også kom på måltavlen. Zeca leverede som altid også en stor arbejdspræstation og vandt mange bolde på midtbanen.

AaB
Hvorfor har AaB gemt Iver Fossum på midtbanen? Det er selvfølgelig for tidligt at drage konklusioner, men den 24-årige nordmand så godt ud i sin nye rolle i angrebet, hvor han scorede nordjydernes to kasser i kampen. Begge gange tog Iver Fossum det rigtige løb og afsluttede sikkert, og hvis Oscar Hiljemark skal spille ved siden af Pedro Ferreira på midtbanen, kan det blive meget interessant med Fossum i angrebet.

Foruden den genopfundne nordmand kan man også rose AaB’s forsvar stort set hver gang. Det er virkelig blevet stærkt.

Kampens værste
Pep Biel bliver ofte kritiseret, og i søndagens kamp kan man kritisere ham for især en aktion. Midtvejs i anden halvleg sparkede spanieren nemlig ud efter en AaB’er, der råbte efter ham, og det er ikke i orden. Desuden blev han også både indskiftet og udskiftet i kampen.

Men alt i alt var der en del FC København-spillere, der kunne være nævnt i denne kategori, for det var bestemt ikke en imponerende præstation. Hidtil kan man i hvert fald ikke sige, at trænerskiftet har haft en positiv betydning for spillet på banen.

Kampens detalje
Iver Fossum scorede som sagt to mål, og begge var meget flotte scoringer. Især det første bød på en knivskarp aflevering fra Lucas Andersen, som sendte bolden ind i feltet til en fri Iver Fossum, som flot afsluttede. Forsvarsspillet var ikke i top, men afleveringen fra Lucas Andersen fejlede bestemt ikke noget.

Det var med til at sikre AaB’s første sejr i Parken i mere end 10 år. Deres seneste sejr på FC Københavns hjemmebane var nemlig tilbage i maj 2007. 





LIVE

VM-LIVE: Dårligt nyt for Brasilien

Bekræfter interesse for Superliga-stjerne

Sverige – Tunesien

Landet i lufthavnen: Nu er skifte tæt på

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

De vil have Victor Nelsson

Trækker sig som akademichef i FC Midtjylland



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Spottet i København

Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

AGF køber ham

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Rasende stjerne vil flå kontrakten over

Han tager hjem fra VM

Stolt over dansk transfer



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?

Qatar – Schweiz

‘Christian Eriksen havde advaret os’

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Brasilien – Marokko

Afsløring: Jonathan Agyekum skifter til Sarajevo

Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla

Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Overraskende melding om Oliver Christensen

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Tæt på vild Superliga-handel – får option

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark