OB – SønderjyskE 2-1 (2-1)
Jørgen Skjelvik, 1-0 (31.)
Mads Frøkjær-Jensen, 2-0 (39.)
Daniel Prosser, 2-1 (44.)
Kampens bedste
OB:
Det var ikke altid, at Emmanuel Sabbi imponerede i sin første sæson hos OB, men i den indeværende sæson har amerikaneren virkelig fundet formlen. Igen mod SønderjyskE var kantspilleren forrygende og udfordrende i sit spil, hvor han konstant var en trussel med sin fart, fysik og dribleevne, og så kæmpede han defensivt. Det eneste, der manglede, var mere skarphed på afleveringerne. Om ikke andet virker Emmanuel Sabbi næsten genfødt under Andreas Alm.
Man kan også fremhæve en spiller som Mads Frøkjær for flere fine detaljer og gode aktioner i det offensive spil.
SønderjyskE:
Der var faktisk en del fine præstationer hos SønderjyskE, men Mads Albæk var dog deres bedste i opgøret. Den erfarne midtbanegeneral var fremragende på bolden med flere vigtige afleveringer og kæmpede som altid energisk på midtbanen. Han var også tæt på et flot langskudsmål tidligt i kampen.
Kampens værste
Rilwan Hassan fik slet ikke sat sit præg på opgøret i kampens første 45 minutter, og nigerianeren blev efterfølgende hevet ud i pausen og erstattet af Isak Steiner Jensen. Hassan havde flere ærgerlige boldtab og lykkedes stort set ikke med noget af det offensive, han forsøgte.
Kampens detalje
Det er lidt sjovt, at begge af OB’s scoringer kom efter afretninger, men skal man pege på en enkeltsående detalje kan en aflevering fra Bashkim Kadrii fremhæves. I første halvleg hev den dygtige angriber nemlig en lækker detalje frem og forsøgte sig med en såkaldt “Rabona”-aflevering ud i retning af holdkammeraten Emmanuel Sabbi. Desværre lå den ikke helt perfekt, og Emmanuel Sabbi fik ikke helt kontrol over bolden, men sådanne forsøg er altid fede at se.
LIVE
LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
NYHEDER
Peter Schmeichel lander stort job
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
NYHEDER
Frygter Christian Eriksen-problem
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
For første gang siden 2019: ‘En fornøjelse’
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
TRANSFER
Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
MEDIE
AGF køber dansk profil
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
MEDIE
Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen
HELT VILDT
Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’
NYHEDER
Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’
Dansk træner vinder stor pris
MEDIE
Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
PSG er i Champions League-finalen efter drama
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
NYHEDER
Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
NYHEDER
Tidligere Brøndby-assistent til Premier League?
Millionregn over ‘PC’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris
EKSKLUSIVT
