OB – SønderjyskE 2-1 (2-1)
Jørgen Skjelvik, 1-0 (31.)
Mads Frøkjær-Jensen, 2-0 (39.)
Daniel Prosser, 2-1 (44.)
Kampens bedste
OB:
Det var ikke altid, at Emmanuel Sabbi imponerede i sin første sæson hos OB, men i den indeværende sæson har amerikaneren virkelig fundet formlen. Igen mod SønderjyskE var kantspilleren forrygende og udfordrende i sit spil, hvor han konstant var en trussel med sin fart, fysik og dribleevne, og så kæmpede han defensivt. Det eneste, der manglede, var mere skarphed på afleveringerne. Om ikke andet virker Emmanuel Sabbi næsten genfødt under Andreas Alm.
Man kan også fremhæve en spiller som Mads Frøkjær for flere fine detaljer og gode aktioner i det offensive spil.
SønderjyskE:
Der var faktisk en del fine præstationer hos SønderjyskE, men Mads Albæk var dog deres bedste i opgøret. Den erfarne midtbanegeneral var fremragende på bolden med flere vigtige afleveringer og kæmpede som altid energisk på midtbanen. Han var også tæt på et flot langskudsmål tidligt i kampen.
Kampens værste
Rilwan Hassan fik slet ikke sat sit præg på opgøret i kampens første 45 minutter, og nigerianeren blev efterfølgende hevet ud i pausen og erstattet af Isak Steiner Jensen. Hassan havde flere ærgerlige boldtab og lykkedes stort set ikke med noget af det offensive, han forsøgte.
Kampens detalje
Det er lidt sjovt, at begge af OB’s scoringer kom efter afretninger, men skal man pege på en enkeltsående detalje kan en aflevering fra Bashkim Kadrii fremhæves. I første halvleg hev den dygtige angriber nemlig en lækker detalje frem og forsøgte sig med en såkaldt “Rabona”-aflevering ud i retning af holdkammeraten Emmanuel Sabbi. Desværre lå den ikke helt perfekt, og Emmanuel Sabbi fik ikke helt kontrol over bolden, men sådanne forsøg er altid fede at se.
LIVE
LIVE: Brøndby-spiller skal til VM
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
NYHEDER
Overvejer AGF-forlængelse
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
NYHEDER
Massiv kritik efter skandaløse scener
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
NYHEDER
Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år
NYHEDER
Nu er de færdige i Superligaen
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
INTERVIEW
‘Konen skal ikke regne med at se mig’
Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion
‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’
MEDIE
Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
MEDIE
De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso
EKSKLUSIVT
