Bedst og værst: Han er som genfødt

Tipsbladet.dk zoomer ind på kampen mellem OB og SønderjyskE.



OB – SønderjyskE 2-1 (2-1)
Jørgen Skjelvik, 1-0 (31.)
Mads Frøkjær-Jensen, 2-0 (39.)
Daniel Prosser, 2-1 (44.)

Kampens bedste
OB:

Det var ikke altid, at Emmanuel Sabbi imponerede i sin første sæson hos OB, men i den indeværende sæson har amerikaneren virkelig fundet formlen. Igen mod SønderjyskE var kantspilleren forrygende og udfordrende i sit spil, hvor han konstant var en trussel med sin fart, fysik og dribleevne, og så kæmpede han defensivt. Det eneste, der manglede, var mere skarphed på afleveringerne. Om ikke andet virker Emmanuel Sabbi næsten genfødt under Andreas Alm.

Man kan også fremhæve en spiller som Mads Frøkjær for flere fine detaljer og gode aktioner i det offensive spil.

SønderjyskE:
Der var faktisk en del fine præstationer hos SønderjyskE, men Mads Albæk var dog deres bedste i opgøret. Den erfarne midtbanegeneral var fremragende på bolden med flere vigtige afleveringer og kæmpede som altid energisk på midtbanen. Han var også tæt på et flot langskudsmål tidligt i kampen. 

Kampens værste
Rilwan Hassan fik slet ikke sat sit præg på opgøret i kampens første 45 minutter, og nigerianeren blev efterfølgende hevet ud i pausen og erstattet af Isak Steiner Jensen. Hassan havde flere ærgerlige boldtab og lykkedes stort set ikke med noget af det offensive, han forsøgte.

Kampens detalje
Det er lidt sjovt, at begge af OB’s scoringer kom efter afretninger, men skal man pege på en enkeltsående detalje kan en aflevering fra Bashkim Kadrii fremhæves. I første halvleg hev den dygtige angriber nemlig en lækker detalje frem og forsøgte sig med en såkaldt “Rabona”-aflevering ud i retning af holdkammeraten Emmanuel Sabbi. Desværre lå den ikke helt perfekt, og Emmanuel Sabbi fik ikke helt kontrol over bolden, men sådanne forsøg er altid fede at se.





LIVE

TransferLIVE: Ajax-cheftræner færdig

Jordan – Algeriet

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Nådesløs Schmeichel slagter Sverige

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Alexander Lind i kæmpe hyldest

Jürgen Klopp sviner Van der Vaart



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Jens Stage-skifte i fare

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

Sunderland jagter dansk guldfugl

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

FC Midtjylland sælger midtbanespiller



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Sender opfordring til Superliga-træner

Tvivler på Morten Hjulmand-transfer

Enighed – dansk stortransfer tæt på

Spanien – Saudi-Arabien

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

Argentina – Østrig

I dialog med Steve Cooper

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Norge – Senegal