OB – SønderjyskE 2-1 (2-1)
Jørgen Skjelvik, 1-0 (31.)
Mads Frøkjær-Jensen, 2-0 (39.)
Daniel Prosser, 2-1 (44.)
Kampens bedste
OB:
Det var ikke altid, at Emmanuel Sabbi imponerede i sin første sæson hos OB, men i den indeværende sæson har amerikaneren virkelig fundet formlen. Igen mod SønderjyskE var kantspilleren forrygende og udfordrende i sit spil, hvor han konstant var en trussel med sin fart, fysik og dribleevne, og så kæmpede han defensivt. Det eneste, der manglede, var mere skarphed på afleveringerne. Om ikke andet virker Emmanuel Sabbi næsten genfødt under Andreas Alm.
Man kan også fremhæve en spiller som Mads Frøkjær for flere fine detaljer og gode aktioner i det offensive spil.
SønderjyskE:
Der var faktisk en del fine præstationer hos SønderjyskE, men Mads Albæk var dog deres bedste i opgøret. Den erfarne midtbanegeneral var fremragende på bolden med flere vigtige afleveringer og kæmpede som altid energisk på midtbanen. Han var også tæt på et flot langskudsmål tidligt i kampen.
Kampens værste
Rilwan Hassan fik slet ikke sat sit præg på opgøret i kampens første 45 minutter, og nigerianeren blev efterfølgende hevet ud i pausen og erstattet af Isak Steiner Jensen. Hassan havde flere ærgerlige boldtab og lykkedes stort set ikke med noget af det offensive, han forsøgte.
Kampens detalje
Det er lidt sjovt, at begge af OB’s scoringer kom efter afretninger, men skal man pege på en enkeltsående detalje kan en aflevering fra Bashkim Kadrii fremhæves. I første halvleg hev den dygtige angriber nemlig en lækker detalje frem og forsøgte sig med en såkaldt “Rabona”-aflevering ud i retning af holdkammeraten Emmanuel Sabbi. Desværre lå den ikke helt perfekt, og Emmanuel Sabbi fik ikke helt kontrol over bolden, men sådanne forsøg er altid fede at se.
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
EKSKLUSIVT
Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’
Raser: Det er latterligt!
Her kan du se FC København mod FC Midtjylland
LIVE: Slutfløjt i Parken
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
LIVE
LIVE: Vild AGF-fest: 55.000 kommer!
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
NYHEDER
Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer
NYHEDER
Pokalhelt knækker FC København
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
INTERVIEW
Låste sig inde derhjemme: Kunne høres i Esbjerg
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk skifte i spil for Mark Csinger
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
FCM-profil tordner: ‘En skandale’
TOPNYHED
– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
HELT VILDT
