Bedst og værst: Han har været et klassekøb

Tipsbladet.dk zoomer ind på kampen mellem SønderjyskE og Vejle Boldklub.



SønderjyskE – Vejle Boldklub 1-0 (0-0)
Haji Wright, 1-0 (60.)

Kampens bedste:
SønderjyskE

Han scorede en masse i efteråret, men det har været mere sparsomt med mål for Haji Wright i foråret. I dag kom han på tavlen, og han var flere gange en farlig mand for SønderjyskE, der gik efter at udnytte amerikanerens hurtighed og ramme Vejle Boldklub på kontraangreb. Han burde også have scoret til 2-0 i slutminutterne. 

Vejle Boldklub
Saeid Ezatolahi har været et klassekøb for Vejle Boldklub, og han leverede en flot præstation mod SønderjyskE. Iraneren styrer spillet fra midtbanen, hvor han drysser om sig med gode afleveringer, mens han også gør det beskidte arbejde og rydder op med tacklinger, dueller og bolderobringer.

Kampens værste:
Anders K. Jacobsen blev sparet i midtugen, men hvis SønderjyskE-angriberen var fuld af energi, var det ikke til at se imod Vejle Boldklub. Han gjorde ikke meget væsen af sig, og hans mest bemærkelsesværdige aktion var en stor afbrænder fra tæt hold i slutningen af kampen.

Man kan også påpege, at Juhani Ojala og Denis Kolingers forsvarsspil ikke var det bedste ved Haji Wrights sejrsmål. Førstnævnte mistimede et indgreb på en lang bold, og sidstnævnte gled helt forbi Wright med en tackling i feltet.  

Kampens detalje:
Ofte stjæler frække driblinger og flotte mål showet, men i søndagens kamp var det en forrygende forsvarsaktion af Stefan Gartenmann, der var blandt kampens absolutte højdepunkter. Vejle Boldklubs franske angriber Hugo Ekitike havde lavet et godt løb og sendt bolden forbi sønderjydernes målmand, men i sidste øjeblik fik Stefan Gartenmann høvlet bolden væk fra linjen med en akrobatisk aktion.  





LIVE

Superliga-LIVE: FCN-træner spændt på stortalent

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner

Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med

Brøndby-flop: De henter Carl Björk

Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Her er 10 talenter der kan brage igennem i SL

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Hængemuler i Lyngby: ‘Han var noget helt særligt’

Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf

På vej til FCK: Her er han ligaens konge

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?

Her kan du se de danske hold i Europa

FC København – Lyngby BK

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’

AGF – Brøndby IF



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

På blokken til stort landstrænerjob

Otte år i Danmark: ‘Går ikke efter pengene mere’

Randers FC – Silkeborg IF

Bundesliga-klub vil kapre Brøndby-handel

‘Jeg tror, at de skuffer fælt’

Sønderjyske – FC Midtjylland

Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen

Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris

Revser dommeren: ‘Jeg synes, det er i overkanten’

AGF får drømmelodtrækning i Champions League



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

FCK-stjerne klar til Europa-brag

Afsløring: Dansk keeper prøvetræner i Sturm Graz

Viborg FF – OB

AC Horsens – FC Nordsjælland