SønderjyskE – Vejle Boldklub 1-0 (0-0)
Haji Wright, 1-0 (60.)
Kampens bedste:
SønderjyskE
Han scorede en masse i efteråret, men det har været mere sparsomt med mål for Haji Wright i foråret. I dag kom han på tavlen, og han var flere gange en farlig mand for SønderjyskE, der gik efter at udnytte amerikanerens hurtighed og ramme Vejle Boldklub på kontraangreb. Han burde også have scoret til 2-0 i slutminutterne.
Vejle Boldklub
Saeid Ezatolahi har været et klassekøb for Vejle Boldklub, og han leverede en flot præstation mod SønderjyskE. Iraneren styrer spillet fra midtbanen, hvor han drysser om sig med gode afleveringer, mens han også gør det beskidte arbejde og rydder op med tacklinger, dueller og bolderobringer.
Kampens værste:
Anders K. Jacobsen blev sparet i midtugen, men hvis SønderjyskE-angriberen var fuld af energi, var det ikke til at se imod Vejle Boldklub. Han gjorde ikke meget væsen af sig, og hans mest bemærkelsesværdige aktion var en stor afbrænder fra tæt hold i slutningen af kampen.
Man kan også påpege, at Juhani Ojala og Denis Kolingers forsvarsspil ikke var det bedste ved Haji Wrights sejrsmål. Førstnævnte mistimede et indgreb på en lang bold, og sidstnævnte gled helt forbi Wright med en tackling i feltet.
Kampens detalje:
Ofte stjæler frække driblinger og flotte mål showet, men i søndagens kamp var det en forrygende forsvarsaktion af Stefan Gartenmann, der var blandt kampens absolutte højdepunkter. Vejle Boldklubs franske angriber Hugo Ekitike havde lavet et godt løb og sendt bolden forbi sønderjydernes målmand, men i sidste øjeblik fik Stefan Gartenmann høvlet bolden væk fra linjen med en akrobatisk aktion.
LIVE
TransferLIVE: Jørgensen lejes ud
NYHEDER
Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne
AVIS
Vil sprænge banken for Marcus Rashford
EKSKLUSIVT
Færdig i dansk klub efter 2 dage
MEDIE
‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris
TOPNYHED
Ked af hemmeligt FCK-skifte
NYHEDER
Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner
LIVE
Superliga-LIVE: Forlænger med profil
Varmt Brøndby-emne fraværende til træning
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: Her manglede der to straffespark!
NYHEDER
Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni
MEDIE
Kæmpe økonomiske problemer hos Larsson-bejler
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København afviser millionbud
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TRANSFER
I dialog med BIF – nu er han skiftet til storklub
NYHEDER
Siger op: Superliga-ekspert stopper
TIPSBLADETS DOM
Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!
EKSKLUSIVT
Der knokles i kulissen: Det koster Clem lige nu
LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 2. runde
AGF får forstærkninger tilbage før CL-brag
TRANSFER
Vejle jagter forsvarsspiller med 58 landskampe
EKSKLUSIVT
Afsløring: Marcondes tæt på Melbourne City FC
EKSKLUSIVT
Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd
Kap Verde-landstræner fortsætter i Marokko
Dommer: SIF skulle have straffe mod FCK
FC København bekræfter transfer
LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!
MEDIE
Anton Gaaei-handel meldes død
TOPNYHED
Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul
EKSKLUSIVT
Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel
EKSKLUSIVT
