SønderjyskE – Vejle Boldklub 1-0 (0-0)
Haji Wright, 1-0 (60.)
Kampens bedste:
SønderjyskE
Han scorede en masse i efteråret, men det har været mere sparsomt med mål for Haji Wright i foråret. I dag kom han på tavlen, og han var flere gange en farlig mand for SønderjyskE, der gik efter at udnytte amerikanerens hurtighed og ramme Vejle Boldklub på kontraangreb. Han burde også have scoret til 2-0 i slutminutterne.
Vejle Boldklub
Saeid Ezatolahi har været et klassekøb for Vejle Boldklub, og han leverede en flot præstation mod SønderjyskE. Iraneren styrer spillet fra midtbanen, hvor han drysser om sig med gode afleveringer, mens han også gør det beskidte arbejde og rydder op med tacklinger, dueller og bolderobringer.
Kampens værste:
Anders K. Jacobsen blev sparet i midtugen, men hvis SønderjyskE-angriberen var fuld af energi, var det ikke til at se imod Vejle Boldklub. Han gjorde ikke meget væsen af sig, og hans mest bemærkelsesværdige aktion var en stor afbrænder fra tæt hold i slutningen af kampen.
Man kan også påpege, at Juhani Ojala og Denis Kolingers forsvarsspil ikke var det bedste ved Haji Wrights sejrsmål. Førstnævnte mistimede et indgreb på en lang bold, og sidstnævnte gled helt forbi Wright med en tackling i feltet.
Kampens detalje:
Ofte stjæler frække driblinger og flotte mål showet, men i søndagens kamp var det en forrygende forsvarsaktion af Stefan Gartenmann, der var blandt kampens absolutte højdepunkter. Vejle Boldklubs franske angriber Hugo Ekitike havde lavet et godt løb og sendt bolden forbi sønderjydernes målmand, men i sidste øjeblik fik Stefan Gartenmann høvlet bolden væk fra linjen med en akrobatisk aktion.
LIVE
TransferLIVE: Afviste FCM – koster 52 mio.
INTERVIEW
‘Kæmpe cadeau til AGF’
TIPSBLADETS DOM
Høj klasse – det var vidunderligt lavet!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hvidovre tæt på Filip Djukic
AVIS
Forhandler med Jannik Vestergaard
INTERVIEW
Sur Zorniger med opsang til Ejdum
LIVE
VM-LIVE: Stjerne sendt på bænken
INTERVIEW
Åbner for flere Brøndby-salg
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
HELT VILDT
Historisk transfer – FC København tjener kassen
MEDIE
PSG meldes enig med Barca-profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen
Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau
MEDIE
Stort millionbeløb: Her er prisen på FCM-transfer
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub
NYHEDER
Tæt på aftale med Jürgen Klopp
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
MEDIE
Diant Ramaj forhandler om et skifte
EKSKLUSIVT
Superligaen er knækket
EKSKLUSIVT
Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen
MEDIE
Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker
INTERVIEW
Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’
MEDIE
Drama: Kæmpe Manchester United-transfer kollapset
Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber
EKSKLUSIVT
Afsløring: ‘VK’ til lægetjek i Panathinaikos
TOPNYHED
Uventet transferdrejning
TOPNYHED
Norsk ekspert håner Danmark
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Pressede på for FC København-exit
Portugal ansætter Ronaldos chef som landstræner
NYHEDER
Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?
OPTAKT
