SønderjyskE – Vejle Boldklub 1-0 (0-0)
Haji Wright, 1-0 (60.)
Kampens bedste:
SønderjyskE
Han scorede en masse i efteråret, men det har været mere sparsomt med mål for Haji Wright i foråret. I dag kom han på tavlen, og han var flere gange en farlig mand for SønderjyskE, der gik efter at udnytte amerikanerens hurtighed og ramme Vejle Boldklub på kontraangreb. Han burde også have scoret til 2-0 i slutminutterne.
Vejle Boldklub
Saeid Ezatolahi har været et klassekøb for Vejle Boldklub, og han leverede en flot præstation mod SønderjyskE. Iraneren styrer spillet fra midtbanen, hvor han drysser om sig med gode afleveringer, mens han også gør det beskidte arbejde og rydder op med tacklinger, dueller og bolderobringer.
Kampens værste:
Anders K. Jacobsen blev sparet i midtugen, men hvis SønderjyskE-angriberen var fuld af energi, var det ikke til at se imod Vejle Boldklub. Han gjorde ikke meget væsen af sig, og hans mest bemærkelsesværdige aktion var en stor afbrænder fra tæt hold i slutningen af kampen.
Man kan også påpege, at Juhani Ojala og Denis Kolingers forsvarsspil ikke var det bedste ved Haji Wrights sejrsmål. Førstnævnte mistimede et indgreb på en lang bold, og sidstnævnte gled helt forbi Wright med en tackling i feltet.
Kampens detalje:
Ofte stjæler frække driblinger og flotte mål showet, men i søndagens kamp var det en forrygende forsvarsaktion af Stefan Gartenmann, der var blandt kampens absolutte højdepunkter. Vejle Boldklubs franske angriber Hugo Ekitike havde lavet et godt løb og sendt bolden forbi sønderjydernes målmand, men i sidste øjeblik fik Stefan Gartenmann høvlet bolden væk fra linjen med en akrobatisk aktion.
LIVE
TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på denne keeper
TRANSFER
Spurs vil slå transferrekord og give en kongeløn
TRANSFER
Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’
LIVE
VM-LIVE: Stjerne frygtes færdig ved VM
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
MEDIE
Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
OPTAKT
Mexico – Ecuador
England – DR Congo
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens
NYHEDER
‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
OPTAKT
Frankrig – Sverige
NYHEDER
Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM
NYHEDER
Haaland blev helten: Nu venter Brasilien
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
MEDIE
Afviste Premier League-klubber
TOPNYHED
Spår rekordtransfer i dette vindue
EKSKLUSIVT
Afsløring: De køber det store talent Selim Baskaya
MEDIE
Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul
MEDIE
Transferbombe på vej
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding køber stor profil
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
TOPNYHED
