Bedst og værst: Hedlund kickstartede Brøndby i vildt comeback

Brøndby vandt 3-2 over FC Nordsjælland efter et sent sejrsmål søndag eftermiddag. Tipsbladet.dk zoomer ind på opgøret her.



Brøndby IF – FC Nordsjælland 3-2 (0-2)
0-1 Mohammed Diomande (12.)
0-2 Mikkel Rygaard (38.)
1-2 Simon Hedlund (48.)
2-2 Lasse Vigen (75.)
3-2 Sigurd Rosted (90+6.)

Kampens bedste: 

Brøndby IF:
Simon Hedlund kom i dag på tavlen, men det var ikke kun for hans reducering, at han bliver valgt. Han var ofte en farlig herre i Brøndby-offensiven, og derfor var det heller ikke overraskende, at det var ham, som stod for at kickstarte holdet i anden halvleg efter de første 45 minutter, hvor de havde haft det svært. 

Læs også:LIVE: Sådan gik det da Brøndby vendte 0-2 til 3-2 mod FC Nordsjælland

Samtidig var der også godt spil på midtbanen af Lasse Vigen, som ikke underligt også var manden bag udligningen til 2-2. Han er ikke den store målmaskine, men han gik forrest, da der var brug for det i dag. Rosted skal selvfølgelig også nævnes for sit sejrsmål i sjette overtidsminut.

FC Nordsjælland:
Når man snupper et straffespark i midten af anden halvleg, så er det bestemt en hændelse, som er svær at komme udenom. Derfor skal Peter Vindahl naturligvis nævnes her. Det kommer dog ikke op på siden af det, som Kamaldeen Sulemana leverede i første halvleg, hvor han kørte rundt med Brøndby-spillerne.

Han er en vaskeægte showmand, som dog gik lidt ned i løbet af anden halvleg sammen med resten af holdet. Det bliver dog spændende for FC Nordsjælland den dag, hvor han kan køre på i en hel kamp.

Læs også:Jan Bech Andersen hungrer efter transfers til Brøndby

Kampens værste:
Ulrik Yttergård Jenssen havde det bestemt ikke let efter pausen. I begyndelsen af anden halvleg sjoskede rundt i bolden og satte Brøndby i gang med deres comeback, da Simon Hedlund fik fat i kuglen og reducerede. 

Kampens detalje:
Med det nye VAR-system kan man komme ud for, at der er mange ting, som skal kigges igennem. Det var der i dag, hvor Brøndby i anden halvleg fik tilkæmpet sig et straffespark. Men først skulle man lige se, hvorvidt der var offside, inden man også kunne se om straffesparksdommen var i orden. Det hele viste sig at være rigtigt set af dommerteamet – og Brøndbys Anthony Jung brændte straffesparket.

Læs også:AGF jagter FCK og FCM: Først skal Brøndby indhentes
Læs også:Trio misser Brøndbys sæsonpremiere – 18-årig angriber er med
Læs også:FCN-profil udeladt til Brøndby-kamp






LIVE

TransferLIVE: Første Wolfsburg-spiller skifter væk

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby

Fatter intet af Brøndby-bombe

Storklubber står i kø for Roony Bardghji

Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst

Trist: Marios Oikonomou er død

Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’

Overraskende skifte lurer



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afslører fremtidsplanerne: ‘Det håber jeg’

Bekræfter kæmpebud

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

– Neestrup kan blive næste landstræner

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Danske hold lurer på landsholdets fysiske træner

Han vender hjem til FC København

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

Sønderjyske bør sælge ham nu og sælge ham dyrt!

Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort

Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Nye ledere på landsholdet? ‘Mange gode bud’

Ryggen mod muren – træffer stor Grønbæk-beslutning