Bedst og værst: Hvorfor starter han ikke?

Tipsbladet.dk zoomer ind på kampen mellem Lyngby Boldklub og SønderjyskE.



Lyngby Boldklub – SønderjyskE 0-1 (0-1)
Marc Dal Hende, 0-1 (16.)

Kampens bedste

Lyngby Boldklub
Han startede på bænken og spillede kun anden halvleg, men Magnus Warming var en af Lyngbys klart bedste spillere mod SønderjyskE. Han besidder et fremragende drev med bolden, gode dribleevner og er konstant farlig, når han modtager bolden. I onsdagens kamp var den 20-årige angriber i hvert fald manden bag nogle af de aktioner, hvor Lyngby blev farligst, og det er svært at forstå, hvorfor han skulle starte kampen på bænken. 

SønderjyskE
Stefan Gartenmann har gang i en flot sæson i forsvaret hos SønderjyskE, og onsdagens kamp var ingen undtagelse. Den 24-årige forsvarsspiller kom i vejen for en masse i løbet af kampen og spillede en hovedrolle i at holde Lyngby Boldklub fra fadet. Han er en virkelig god forsvarsspiller.

Kampens værste
Marcel Rømer indtog en skurkerolle for Lyngby Boldklub i slutningen af førsterolle, da den erfarne midtbanespiller blev udvist for en voldsom tackling på Rilwan Hassan i en situation, hvor Rømer også var sidste mand. I første omgang vurderede dommeren ellers tacklingen til gult, men efter et VAR-tjek blev det opgraderet til et rødt kort. Det var ærgerligt for Lyngby, der ellers havde haft en del af spillet i første halvleg, men så måtte spille kampen færdig med blot ti mand på banen.

Kampens detalje
Wingback Marc Dal Hende scorede SønderjyskE’s mål imod Lyngby, og det har været kendetegnende for klubbens Superliga-sæson. Hvis ikke målene kommer fra angriberduoen Haji Wright og Anders K. Jacobsen, er de oftest kommet fra wingbackerne, der tilsammen har scoret 10 af sønderjydernes 29 mål. Marc Dal Hende har scoret fire, og det samme har Alexander Bah, mens både Jeppe Simonsen og Johan Absalonsen står noteret for en hver.  





TransferLIVE: AGF bekræfter transfer




Optakt til AGF - Brøndby IF LIVE

TransferLIVE: AGF bekræfter transfer

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Tager kontakt om Kamil Grabara 

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser



LIVE

VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Knuser transferrekord

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

Supercomputer: De vinder VM



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

Afslører detaljer om Brøndby-skifte

Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller 



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’

Her er danskers millionløn i Lazio

‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’

Raser: ‘Argentina får støtte på alle niveauer!’

De meldes interesseret i Orri Oskarsson

Afsløring: Brøndby taber millioner på Yeboah

Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’

Forventer klubskifte

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

Ekspert om Svensson: ‘En presbold’

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

Dybt forundret over Superliga-flop