Bedst og værst: Hvorfor starter han ikke?

Tipsbladet.dk zoomer ind på kampen mellem Lyngby Boldklub og SønderjyskE.



Lyngby Boldklub – SønderjyskE 0-1 (0-1)
Marc Dal Hende, 0-1 (16.)

Kampens bedste

Lyngby Boldklub
Han startede på bænken og spillede kun anden halvleg, men Magnus Warming var en af Lyngbys klart bedste spillere mod SønderjyskE. Han besidder et fremragende drev med bolden, gode dribleevner og er konstant farlig, når han modtager bolden. I onsdagens kamp var den 20-årige angriber i hvert fald manden bag nogle af de aktioner, hvor Lyngby blev farligst, og det er svært at forstå, hvorfor han skulle starte kampen på bænken. 

SønderjyskE
Stefan Gartenmann har gang i en flot sæson i forsvaret hos SønderjyskE, og onsdagens kamp var ingen undtagelse. Den 24-årige forsvarsspiller kom i vejen for en masse i løbet af kampen og spillede en hovedrolle i at holde Lyngby Boldklub fra fadet. Han er en virkelig god forsvarsspiller.

Kampens værste
Marcel Rømer indtog en skurkerolle for Lyngby Boldklub i slutningen af førsterolle, da den erfarne midtbanespiller blev udvist for en voldsom tackling på Rilwan Hassan i en situation, hvor Rømer også var sidste mand. I første omgang vurderede dommeren ellers tacklingen til gult, men efter et VAR-tjek blev det opgraderet til et rødt kort. Det var ærgerligt for Lyngby, der ellers havde haft en del af spillet i første halvleg, men så måtte spille kampen færdig med blot ti mand på banen.

Kampens detalje
Wingback Marc Dal Hende scorede SønderjyskE’s mål imod Lyngby, og det har været kendetegnende for klubbens Superliga-sæson. Hvis ikke målene kommer fra angriberduoen Haji Wright og Anders K. Jacobsen, er de oftest kommet fra wingbackerne, der tilsammen har scoret 10 af sønderjydernes 29 mål. Marc Dal Hende har scoret fire, og det samme har Alexander Bah, mens både Jeppe Simonsen og Johan Absalonsen står noteret for en hver.  





TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’




LIVE

LIVE: Daniel Wass teaser

Barcelona – Real Madrid

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub

Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’

– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!

Viborg FF – Sønderjyske

Medie bringer Neestrup i spil til topklub

Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Husker du? Xabi Alonsos benhårde Real Madrid-dom

Stor interesse – FC København kan miste stjerne

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Vild udvikling – melder 3 danskere færdige

– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..

Wolfsburg – Bayern

Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

Køber snart Brøndby-angriber

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

Peter Schmeichel lander stort job

To skadede Brøndby-profiler kan være klar mod AGF



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag