AaB – AGF 1-1 (0-1)
0-1 Patrick Mortensen (40.)
1-1 Frederik Børsting (76.)
Kampens bedste:
AaB:
Det var absolut ikke meget, som blev skabt fra AaB’erne igennem de første tre fjerdedele af kampe, men med et enkelt stik fik de balance i regnskabet med et kvarter tilbage af kampen, da ‘Super-pøleren’, Frederik Børsting, prikkede bolden i nettet efter flot forarbejde af indskiftede Kasper Kusk.
Læs også:LIVE: Sådan gik det da AaB og AGF delte
Sidstnævnte sørgede derfor for, at der kom mere liv i nordjydernes offensiv. I den anden ende af AaB-holdet gjorde Okore det voldsomt godt, men hans forseelse, der gav AGF et straffespark, trækker ham lige ned under Kusk, som var lige ved at blive dobbelt-assistmager til sidst i opgøret, men Prica brændte frit foran målet.
AGF:
Patrick Mortensen har helt tydeligt taget afslutterens rolle til sig for AGF. Han sparkede straffesparket helt sikkert ind. Et straffespark som han selv frembragte i øvrigt. Derudover sparker han på stort og småt og ligner en, som igen i år jagter topscorertitlen.
Derudover havde både Casper Højer og Frederik Tingager begge flere positive situationer i løbet af kampen. Dog ikke noget, som man kommer på landsholdet af, men det var bestemt godkendt fra deres side også.
Læs også:Optakt: AaB – AGF
Kampens værste:
AaB manglede ikke bare skarphed i angrebet. Det var ofte for blegt, hvad der blev produceret, og en spiller som Tom van Weert blev ikke overraskende taget ud efter en times spil efter en kamp, hvor han ikke kom frem til meget, når det ekstra skulle komme for at få scoret.
Kampens detalje:
Det er bemærkelsesværdigt, at der skal bruges så lang tid på at se en situation igennem som straffesparket i første halvleg. Hvis den er så åbenlys, så burde det være max et halvt minut. Det er aldrig sjovt for sparkeren at stå så længe ved bolden – medmindre man er Patrick Mortensen tilsyneladende.
Læs også:Jacob Friis udtager AaB-trup til jysk klassiker
Læs også:Lucas Andersen runder skarpt hjørne mod Sønderjyske
Læs også:Tom van Weert sikrer AaB første sejr i sæsonen
LIVE
LIVE: Kostede en formue – nu stadfæstes dommen
NYHEDER
Dansk viking på vej mod trist afslutning
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
Arsenal-træner er rasende
AVIS
Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
TOPNYHED
‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
AVIS
AC Milan kigger på dansker
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
NYHEDER
Voldsom straf efter vanvidsaktion
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
Bo Svensson skriver Superliga-historie
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
Brian Riemer peger på tre årsager
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
NYHEDER
Brøndby-stjerner kæmper mod tiden: Her er status
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen
NYHEDER
