AaB – AGF 1-1 (0-1)
0-1 Patrick Mortensen (40.)
1-1 Frederik Børsting (76.)
Kampens bedste:
AaB:
Det var absolut ikke meget, som blev skabt fra AaB’erne igennem de første tre fjerdedele af kampe, men med et enkelt stik fik de balance i regnskabet med et kvarter tilbage af kampen, da ‘Super-pøleren’, Frederik Børsting, prikkede bolden i nettet efter flot forarbejde af indskiftede Kasper Kusk.
Læs også:LIVE: Sådan gik det da AaB og AGF delte
Sidstnævnte sørgede derfor for, at der kom mere liv i nordjydernes offensiv. I den anden ende af AaB-holdet gjorde Okore det voldsomt godt, men hans forseelse, der gav AGF et straffespark, trækker ham lige ned under Kusk, som var lige ved at blive dobbelt-assistmager til sidst i opgøret, men Prica brændte frit foran målet.
AGF:
Patrick Mortensen har helt tydeligt taget afslutterens rolle til sig for AGF. Han sparkede straffesparket helt sikkert ind. Et straffespark som han selv frembragte i øvrigt. Derudover sparker han på stort og småt og ligner en, som igen i år jagter topscorertitlen.
Derudover havde både Casper Højer og Frederik Tingager begge flere positive situationer i løbet af kampen. Dog ikke noget, som man kommer på landsholdet af, men det var bestemt godkendt fra deres side også.
Læs også:Optakt: AaB – AGF
Kampens værste:
AaB manglede ikke bare skarphed i angrebet. Det var ofte for blegt, hvad der blev produceret, og en spiller som Tom van Weert blev ikke overraskende taget ud efter en times spil efter en kamp, hvor han ikke kom frem til meget, når det ekstra skulle komme for at få scoret.
Kampens detalje:
Det er bemærkelsesværdigt, at der skal bruges så lang tid på at se en situation igennem som straffesparket i første halvleg. Hvis den er så åbenlys, så burde det være max et halvt minut. Det er aldrig sjovt for sparkeren at stå så længe ved bolden – medmindre man er Patrick Mortensen tilsyneladende.
Læs også:Jacob Friis udtager AaB-trup til jysk klassiker
Læs også:Lucas Andersen runder skarpt hjørne mod Sønderjyske
Læs også:Tom van Weert sikrer AaB første sejr i sæsonen
LIVE
LIVE: Andreas Cornelius skadet
MEDIE
Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
OPTAKT
Brøndby IF – AGF
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
EKSKLUSIVT
Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem
NYHEDER
Interessant transfermelding fra Christian Eriksen
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
HELT VILDT
Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse
MEDIE
Atletico Madrid interesseret i dansker
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
EKSKLUSIVT
– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby
Iran kommer med krav før VM
Hjulmand og co. taber stort skridt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub
OPTAKT
FC Nordsjælland – FC Midtjylland
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
AVIS
Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler
TOPNYHED
De er tilbage i Superligaen
City holder liv i mesterskabsdrømmen
NYHEDER
TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’
– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid
NYHEDER
FC København sælger Nathan Trott
EKSKLUSIVT
Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney
NYHEDER
Yuito Suzuki deler gode nyheder
Norge holder vejret: Må han ikke spille til VM?
Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl
OPTAKT
Barcelona – Real Madrid
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
TIPSBLADETS DOM
Nyd Superliga-profil nu! Snart sælges han dyrt
HELT VILDT
